Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
България е в топ 4 на ЕС по скъпи кредити и депозити
Добави мнение   Мнения:20 1
klecoran
15 Ное 2010 20:46
Мнения: 471
От: Bulgaria
айде бе сериозно ли ?
я питайте мазниците Хъмпърцу и Ягадин да ви обяснят, че няма нищо такова и лихвите са нормални и пазарни. А като глеам рекламите във всички медии направо да повярвам, че у нас лихвите са най-изгодни и ниски. Как е възможно медиите да ни убеждават, че сега е момента сега е изгодно да се вземе кредит и изведнъж статия, че са най скъпи. Нещо няма връзка с обективната журналистика , а има връзка със слагачеството и поставяне на парите от рекламите пред призванието.
редник
15 Ное 2010 22:36
Мнения: 9,547
От: Bulgaria
Всичко това е възможно, защото държавата го допуска...
Не знам колко пъти писах - нова държавна банка, която да обслужва всички държавни структури и да отпуска кредити с нормални европейски лихви!...
И още - Закон за законната лихва!...

____________________________
Не мир дойдох да донеса, а меч…
падналотмарс
15 Ное 2010 22:47
Мнения: 2,918
От: Bulgaria
аман от връзкари дето ни откраднали първото место
ама ний си знаеме че
хем сме най красиви
хем сме с лихви най добри
и из-тичат нашите пари
при банкери по-добри
intel_inside
15 Ное 2010 22:56
Мнения: 8,642
От: Bulgaria
тука са пропущени някой неща....
примерно за "различните рискове" е пропуснато, че в БГ валутен риск на практика нъцки - понеже сме твърдо вързани към евро
--
изпущили са също така "данък печалба" (да не ме чуе някой ама на мъгливия албион едни страшни истории разправят за налог къмто 30есе процента.
--
Сега има и едни други неприятни моменти като най високия задължителен банков резерв, който жестоко удря по депозитния мултипликатор и е наследствен рефлекс от времето на кредитните милионери (ерго финансиране с външни кредити и скъп ресурс).
За сметка на това посрещнахме прослувутата "Световна Криза" с най преосигурената система... и дори да не споменаваме до какво доведе намаляването на % и колко пари напуснаха страната.
--
но както и да е. това са детайли.
Основния проблем е че в Бг няма инвестиционно банкиране, не съществува като термин. Имаме заеми за бетон, заеми за камъние и тук таме за някой лизингВоди се банково дело, но в огромната част от случайте си е чисто лихварство.
Manrico
16 Ное 2010 00:07
Мнения: 31,153
От: Bulgaria
пропуснато, че в БГ валутен риск на практика нъцки - понеже сме твърдо вързани към евро
Ами не е съвсем "нъцки" - защото се отчита рискът, че утре може да си изберем едно толкова популистко параламентарно мнозинство, което да отмени валутния борд, за да раздаде повече пари на народа. Рискът определено е ненулев, съответно се оценява и калкулира. Другият голям специфичен за България риск е банката да не може да си събере изискуемо вземане заради съдебната ни система - този риск бая проценти добавя към лихвата.
Инвестиционно банкиране има - има и локални инвестиционни посредници, които нещо играят на локалната борса - обемите на търговия били към 20-30 хиляди лева дневно, ако направят 100, борсата празнувала Но със сигурност някои от банките предлагат инвестиционни продукти на глобални инвестиционни играчи - няма да споменавам имена, да не им правя реклама.

_______________________
АБВ - Аутсайдери Бълнуват за Власт
Блогът на Манрико

Редактирано от - Manrico на 16/11/2010 г/ 00:08:32

intel_inside
16 Ное 2010 00:19
Мнения: 8,642
От: Bulgaria
Манрико,
стиковай към сухата теория, практиката не ти е силна страна,
В случая "валутен риск" в обозримо бъдеще наистина е нула - не говорим за фантазии, хипотетични ситуации "астеорид удря земята" и подобни. Шансът българия да се откачи от еврото, сравнен с възможна валутна разлика от барем 1/2 процент на месечна база при свободно плуващ курс е неизмеримо малък.
--
@ работят с посредници
Ах, "Жива да не бях"
да речем инвестиционен фонд .....мммм чавдарче - поне моята банка работи с тях. собственост на голямата банкова група "чавдар". с купуване на вътрешни дялове през банков протокол, както и разпределяне на дивиденти.
Не мерси - предпочитам обикновена понзи схема.
Тук изпускаш и момента че "инвестиционно" се гони не толкова заради възможноста за печалба, а заради прякото наливане на пари и спонсориране в икономика и вътрешен пазар (външните фондове са без значение)
---
@"изискуемо вземане заради съдебната ни система" - аве наясно съм че напоследъка в Абдурдистан е признак на висок интелект, всичко да се оправдава с "кофтито съд" ама запознат ли си с политиките на коя да е друга държава и защита на кредитор?
no-credit
16 Ное 2010 08:09
Мнения: 954
От: Bulgaria

Доколкото знам, в повечето (ако не всички) договори за кредит има клауза за превалутиране. Което значи, че банките са се застраховали от "валутния" риск падане на борда и не би следвало да го калкулират в лихвите.


____________________________
Кредитът - модерното робство
Heat
16 Ное 2010 08:13
Мнения: 13,716
От: Bulgaria
Интересно хрумване е да се сравняват кредити (а и депозити) в левове в България и същите неща в евро из еврозоната. У нас има и кредити и депозити в евро, но да не губим надежда, че медиите някой ден ще разберат и за тях.
гледна точка
16 Ное 2010 09:17
Мнения: 336
От: Aruba
Нищо сензационно...
Ку-Ку
16 Ное 2010 09:27
Мнения: 4,128
От: Bulgaria
Валутният риск може да се види в разликата между лихвите по кредити и депозити в евро и лева. Има такава разлика, но е малка. При някои банки въобще няма - лихвите са еднакви. Според мен най-важната причина лихвите в България да остават високи е свързана със срутващия се имотен пазар. Почти всички български банки са се ангажирали изключително с жилищни ипотеки и кредити на строителни начинания. При това положение е нормално да се опитват да компенсират рязкото намаляване на стойността на активите им чрез вдигане на лихвите. В известен смисъл това не е толкова лошо, защото в противен случай нашего брата пак би се хвърлил да пълни гушите на мутропредприемачите. Цените на имотите в България все още са надути. Спадът ще продължи и по-ниски лихви няма да видим скоро.
popangelov
16 Ное 2010 09:51
Мнения: 18,928
От: Bulgaria
Има един дребничък, съвсем незначителен фактор, който кой знае защо "експертите" пропускат.
В почти всички европейски страни, освен в България има строга регулация на начина на формиране на банковите лихви, а често и директно на техния размер.
Затова, там не могат да прескочат 6 процента, а тук си правят каквото си искат.
popangelov
16 Ное 2010 09:54
Мнения: 18,928
От: Bulgaria
Ах, да.
Регулация на лихвите няма и в Унгария.
Колко странно, че и там лихвите са високи.
Направо не мога да си го обясня.
редник
16 Ное 2010 10:00
Мнения: 9,547
От: Bulgaria
Ку-Ку,
Мисленето Ви май наистина е на куку...
Почти всички български банки са се ангажирали изключително с жилищни ипотеки и кредити на строителни начинания. При това положение е нормално да се опитват да компенсират рязкото намаляване на стойността на активите им чрез вдигане на лихвите. В известен смисъл това не е толкова лошо...

Първо - кои са тези "български банки", че нещо не се сещам?...
Второ - понеже са се набълбукали с ипотеки от алчност и лошо управление, то сега ние, редовните клиенти, да плащаме грешките им с по-високи лихви...
Както писах и по-горе - една държавна банка с умерени еропейски лихви моментално ще нормализира лихвите, ама много "лобисти" са на клона...
Трето - какво не му е лошото - един вид ни предпазвали - то и пържолата е вредна, та хайде свинското по 20 лв...

____________________________
Не мир дойдох да донеса, а меч…
emacs
16 Ное 2010 11:31
Мнения: 7,577
От: Bulgaria
Стига вече с това бълнуване за ниски лихви. Ниските лихви и лесните пари водят до надуване на балони, а това е последното нещо, което България може да преживее пак. Лихвите и по депозитите, и по кредитите трябва да стоят сравнително високи - по-високи от тези в ЕС. Всъщност тези в ЕС са изкуствено ниски по политически съображения, но това е друга тема, те ще си берат плодовете от тоя гяволък. ЕЦБ общо взето печата пари - по-малко от ФЕД, но печата. И с тия напечатани пари натиска лихвите надолу. Това не може да продължи дълго и ще има много лоши резултати. При сегашната ситуация на ниски лихви в ЕС, всеки що-годе разумен капиталист си хваща парите и отива в Азия - там нормите на печалба са много по-високи. И Европа се де-капитализира и де-индустриализира. А сега Китай ще вдига основния лихвен процент при очакване за ревалвиране на юана... Тенденцията ще се засили.
генек
16 Ное 2010 11:46
Мнения: 36,327
От: Bulgaria
Първото място скоро ще е наше...
-----------------------------------------
Блогът на Генек
intel_inside
16 Ное 2010 12:32
Мнения: 8,642
От: Bulgaria
Първото място скоро ще е наше...

To e. Обърнете внимание на данъчна тежест върху приходи от тази дейност и нещата си идват по местата. Защо според вас гръцките банки, дето се огънаха покрай кризата, "най печеливши" им излезнаха Бг подразделенията?
Разликата в лихви мажду евро и лев кредит се дължи основно на скъп левов ресурс, загуби от конвертиране (операции с привлечен от вън ресурс), както и най банален маркетинг.
ПП в защита на бнките нека да добавим, че в бг трудно можем да говорим за какъвто и да било функциониращ финансов пазар, и това че операциите им са малко над ниво "заложна къща", не е изцяло тяхна вина.
Анадолий
16 Ное 2010 12:37
Мнения: 897
От: Bulgaria
Естествено, че ние ще плащаме за набълбукването с ипотеки и другите масрафи!
Това е в основата на всяка лихварска дейност, от времето на финикийците и до сега.
Ако се опиташ да преброиш банкерите, които са взели кредит за лични цели, ще се учудиш колко малко ще ги докараш.
Ку-Ку
16 Ное 2010 12:59
Мнения: 4,128
От: Bulgaria
Редник, под български банки имам предвид и банките с чуждестранни собственици. Що се отнася до плащането - никого не могат да накарат насила да плаща. Ако вие сте подписали договор и сте се съгласили с определени условия, то тогава нямате никакво основание да искате някой друг сега да понесе отговорността за това ваше решение. Аз например нямам интерес в това държавна банка, оперираща с парите на данъкоплатците, да прави дъмпинг на частните банки. Мисля, че има много по-добри начини да се изхарчат обществените пари - здравеопазване, образование, пенсии, наука - отколкото да се крепят цените на имотите и да се спасяват неразумни потребители.
Nikolai Haitov
16 Ное 2010 14:56
Мнения: 1,033
От: Bulgaria
Скъпото кредитиране се поддържа за да не се позволи създаването на така бленуваната "средна класа", това животно е много опасно за некадърни крадци и политици. И още по-опасното "случайни" (но кадърни) хора да се намесят на стратегически позиции - това би било пагубно за славчо христовци и пр. Истината е - ако бебето не ревне, майката не му дава да цоца. Ние чакаме от тези лешояди доброволно въздадат правото (?!). Нема да стане така. Требе "натиск", и то силен. Откъм къде улицата.
emacs
16 Ное 2010 18:35
Мнения: 7,577
От: Bulgaria
Хайтов, погледни какво става в Щатите - кредитиране имаше колко щеш - бол. Пълнеха ми мейла до преди няколко години със спам. И каква стана тя? Средна класа не се създава с кредити и купуване на боклуци и парцалки, а със спестяване и инвестиции. А спестяване се прави със стимули - лихви. Ниските лихви са като наркотик и ползата от тях е точно същата. И затова сега средната класа в Щатите изтънява - въпреки и точно заради ниските лихви. Затова който иска средна класа в България трябва да иска високи лихви.
Добави мнение   Мнения:20 1