Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
В дома на Вазов се настани разрухата
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:31 Предишна Страница 2 от 2 1 2
Нени Миноно
16 Ное 2010 15:16
Мнения: 427
От: Bulgaria
И нали се сещате какъв чудно хубав мол ще спретнат на това място, след като падне къщата на Вазов, така обгрижвана от държавните институции?
потребител,07
16 Ное 2010 15:22
Мнения: 8,146
От: Bulgaria
МОИТЕ ПЕСНИ
***
И аз на своя ред ще си замина,
трева и мен ще расне над прахът.
Един ще жали, друг ще ме проклина,
но мойте песни все ще се четат.


И много имена и лесна слава
годините без жал ще изметат
ил ще покрие плесен на забрава,
но мойте песни все ще се четат.


В тях зов се чуй за правда, за свобода,
любов и благи чувства ги красят
и светъл лик на нашата природа,
та мойте песни все ще се четат.


В тях вее на Балкана лъхът здрави
и тайните хармонии му звучат,
и гръмът на народните ни слави,
та мойте песни все ще се четат.


Във тях душата ми изля се цяла
с най-скъпите си бисери, цветя,
в тях всичко светло, ценно си е дала,
във тях живей, звънти и тръпне тя.


Не ме смущава див вой от омрази,
не стряска ме на завистта гневът –
спокойно гледам в бъдещето ази:
там мойте песни все ще се четат.


Те жив са отклик на духа народни,
а той не мре, и дор сърца туптят
от скръб и радост в наший край свободни,
и мойте песни все ще се четат.


Иван Вазов
януари 1913


america1332002
16 Ное 2010 16:00
Мнения: 5,137
От: Bulgaria
не съм казал да бутнем музея.
ти да не си мими шопова? ами епопея на забравените е доста спорна. например стихотворението "левски". 'и всякоя възраст, класа пол занятие вземаше участие в това предприятие' или 'а той беден гол бос лишен от имота за да е полезен дал си бе живота'. струпването на слабо логически свързани думи с цел да се получи някаква рима е очевидно. още по слабо е 'векът', там с 'любимий си предмет'. но в епопеята има и някои хубави попадения.

кой е оспорвал значимостта на поезията му? много са. д-р кръстев, пенчо славейков, дебелянов.
а относно титулуването. те и сталин са титулували 'гений на човечеството', 'щастие народно' и т.н. а пък след това като дойде хрушчов...леле мале нищо не остана от тези титли.
вазов много допада на тогавашните цели и стремежи на обществото -освобождение и обединение на българската нация. а управляващите и преди и сега са обичали и 'обичат' много родината. та затова си и го използват сполучливо за тези цели.
'и вазов пак ли ще ни храни с патриотически лъжи...' е казал един действително голям поет. кой е той?
Aneliq
16 Ное 2010 20:06
Мнения: 75
От: Bulgaria
Не бива (на мен лично ми е много съвестно!) от гледна точка на нашето съвсем различно време да поставяме под съмнение онова, което Иван Вазов е направил за българската литература, за гражданското ни общество след Освобождението, за България... Във всеки случай той и днес не би посрещал с равнодушен, страхлив, удобен конформизъм увеличаващите се опити на съвременните ни управници да затрият изкуството и науката. Кои сте вие, убоги и дребни душици, които искате да затриете вековна Академия, чието начало е в Българското книжовно дружество? И като сте сврели в ъгъла - вие, чалгаджиите - хората с истински дълбока култура, мислите ли, че пораствате от това? Но то още Христо Ботев го е писал навремето - лилипути са се качили на кокили и се опитват да разрешават обществени проблеми, които не са по силиците им; а истинските великани - изумени от толкова нагла простотия - си траят...
nikola_tsanev
16 Ное 2010 20:13
Мнения: 12,247
От: Bulgaria
america1332002, да не би големият поет да се казва Кръстьо Пишурка от Лом Паланка
schopova
17 Ное 2010 10:46
Мнения: 289
От: Bulgaria
Само ще добавя, че по време на войните, когато България претърпява ужасната си национална катастрофа, гражданите на София се събират пред дома на Вазов, именно на Вазов, за да споделят утеха и разочарование, вяра и безверие, надежда и песимизъм... т.е. всичко, което ги боли и което може да им позволи да вървят напред въпреки болката. Ето факт, който красноречиво говори какъв ореол има Вазов в сърцата на българите.
бонго-бонго
19 Ное 2010 21:39
Мнения: 26,313
От: Swaziland
Защото, драга ми госпожо, Вазов е жив мит, създател на митове, които имат огромно влияние върху формирашото се следосвобожденско общество. Той е "народен поет". Америката , като по чудо, показва някаква естетика и образование. Все пак, някак тъпо ми се види, къщата-музей на Вазов да тъне в разруха, а да се издигат разни инициативи за "музей на тоталитарното изкуство" от културното министерство. Струва ми, че нещо много грешно има с днешното състояние на нравствените ни ценности, ако ще добруваме като някакъв цирк-изложение на соца, докато къщите-музеи на Вазов и Яворов, например, ще се обвиват със забвение.
бонго-бонго
19 Ное 2010 21:43
Мнения: 26,313
От: Swaziland
america1332002, да не би големият поет да се казва Кръстьо Пишурка от Лом Паланка

Имаме немалко добри поети , по-добри от Вазов - Яворов, Дебелянов, Лилиев, и
колкото и да ме боли да го кажа - и Вапцаров и Пеньо Пенев са по-добри поети от дядо Вазов.Но не иде реч за това - Вазов е епоха сам по себе си в българската културна история.
Caravaggio
19 Ное 2010 21:48
Мнения: 13,610
От: Italy
Да цитираме тук добрия войник Швейк:
"И защо бе, воле, те боли да го кажеш?"
потребител,07
20 Ное 2010 00:26
Мнения: 8,146
От: Bulgaria
Народният театър иска къщата на Иван Вазов
***
Народният театър „Иван Вазов" иска да му бъде възложена и поверена грижата за къщата-музей „Иван Вазов". Това заяви директорът на театъра Павел Васев, който официално е отправил предложението към министъра на културата Вежди Рашидов.


Васев поясни, че предлага обединение между къщата-музей и театъра, с което ще се осигури поддържането и издръжката на музея, както и развитието на дейността на музея в корпуса на театъра. В момента щатът на къщата-музей и средствата му не позволяват нормалната поддръжка, а театърът може да ги поеме.


Освен това поради липса на пространство къщата-музей не може да предложи друго на посетителите, освен преход от първия до втория етаж. А театърът с просторното си фоайе на втория балкон от 400 кв. м, както и с другите си публични пространства може да осигури постоянна експозиция, и провеждането на литературни вечери, дискусии, лекции и други изяви, посветени на патрона.


По думите на Павел Васев от чиновници на министерството на културата се оказва съпротива срещу предложението.

„Те по този начин изразяват своето безразличие",
коментира той и каза, че е заявил на министър Рашидов, че редица дирекции в министерството го подвеждат, както преди са подвеждали министър Данаилов и че голяма част от чиновниците работят на принципа на нищо несвършването.


„Аз се чувствам длъжник на Иван Вазов и ще работя докато не се промени положението към по-добро или възможно най-добро", заяви директорът на театъра.


Той съобщи, че е имал разговори със заместник-министъра Митко Тодоров, който казал, че ще бъде извършен анализ на състоянието на националните музеи и обекти доколко отговарят на изискванията.

Идеята на Павел Васев беше горещо подкрепена от проф. Милена Цанева, от Михаил Неделчев и уредничката на музея Мирела Иванова.

„Българският народен театър дължи на Вазов не само неговите пиеси", изтъкна проф. Цанева и разказа, че Вазов в 1881 година подема пръв в България идеята държавата да финансира създаването на Народен театър. Той публикува статия, която завършва с думите „Знаете ли какво значи това основаване на български народен театър. Това значи преврат".


"Не виждам какво страшно има, ако административно музеят мине под грижата на Народния театър" добави Цанева.

Проф. Михаил Неделчев изтъкна, че къщата на Вазов е една от най-важните сгради в София и я сравни с парламента. Той отбеляза също, че Народният театър е вторият дом на Вазов.


"Той е истинският дом на Вазов. Вазов всяка вечер го е посещавал и не случайно е имал свое място там. И до ден днешен това място съществува и на него има специална табела", добави директорът на театъра.
За идеята на Павел Васев проф. Неделчев каза, че тя представлява естественото съжителство и творческо сътрудничество между двете институции.


За сравнение Неделчев посочи, че вчера вещите от музея „Смирненски" са пренесени в музея „Вапцаров". Той припомни и съдбата на музея „Яворов", който не се посещава от години. Трябва да се преодолее естествената ревност, която изпитват колегите от Националния литературен музей, коментира още Неделчев.
Натиснете тук
Добави мнение   Мнения:31 Предишна Страница 2 от 2 1 2