Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Трудовият пазар у нас произвежда несвободни хора
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:223 « Предишна Страница 10 от 12 8 9 10 11 12 Следваща
galia2
19 Яну 2011 15:51
Мнения: 1,418
От: Bulgaria
Някой може ли да предположи какво трябваше да направят накрая?

И каква е поуката от тази история?
Heat
19 Яну 2011 16:44
Мнения: 13,716
От: Bulgaria
Няма особена поука. Освен това, че въпросните работници от изкараното (докато са го изкарвали) не могат да отделят по 2-3 евро за едно кафе за да има високи доходи за сервитьорките и барманите, не могат да платят билетчета за градски транспорт по 2-3 евро осигуряващи високи заплати на шофьорите, не могат да платят големи суми като данъци и осигуровки които да дадат възможност за големи пенсии и високи бюджетни заплати....
Освен това по въпроса за Унгария нещо много срамежливо го даваме. За едно десетилетие политиката на силово повишаване на минималните доходи доведе "само" до двукратно увеличаване на безработните и "само" трикратно увеличение на държавния дълг (именно на държавния, не на общия дълг на страната който е отделна тема). Отделна тема е и че тази политика е дала фалшиви сигнали и задлъжнялостта на населението (по съпоставими цени) е нараснала около 8 (осем) пъти за това десетилетие. А голямата веселба от тази политика сега започва да настъпва.
kaily
19 Яну 2011 17:02
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
Някой може ли да предположи какво трябваше да направят накрая?

Шефовете са фалирали, отишли са в Испания и са станали наемни работници там, чистачи и миячи на задници за по илядо евро заплата месечно?
Щото Китай не знам как, ма не заплашва заплатите в Испания, Франция, даже Гърция, а тук сега Китай е на мода, след като десетилетие беше на мода производителността на труда.
Се причини има да мрем от мизерия, а неаткувци и ветувци?

________________________________ ____
New world Order = Assange
kaily
19 Яну 2011 17:06
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
Освен това по въпроса за Унгария нещо много срамежливо го даваме. За едно десетилетие политиката на силово повишаване на минималните доходи доведе "само" до двукратно увеличаване на безработните

А тук колко кратно се увеличиха безработните, ама реално, не според статистиката?
Преди 3 дена за сефте по талавизията рекоха срамежливо онова, за което аз дуднем от месеци.
Че миналата година за 1 място са кандидатствали по 10 човека, а сега кандидатстват по 100.
Та с колко се увеличи безработицата тук при това несрамежливо задържане на заплатите.
Бе вие не можете и не можете и не искате и няма да разберете, че от 9 млн останахме за 20 години 6 млн. Махнете циганите и пенсиите и вижте колко са в работоспособно положение, от тях до няколко години няма и половината да останат тук, на 1000 км на запад получават 10 пъти по-висока заплата.
Вие декрети ли ще издавате да застополите работната сила тук?

________________________________ ____
New world Order = Assange
galia2
19 Яну 2011 17:21
Мнения: 1,418
От: Bulgaria
Heat,
Не зная какво е положението в Унгария, но не ми се вярва да е предизвикано от повишаването на минималната заплата. Сега проверих, че минималната заплата там се е повишила от 100 евро през 2000 г. на 270 евро. през 2010 г. Такъв растеж има в Словакия от 94 на 307 евро, Чехия 110 на 320 и т.н.
Натиснете тукА фирмата на твоите познати е била обречена от самото начало, по същата причина, поради която в България не е подходящо да се отглеждат банани.


Редактирано от - galia2 на 19/1/2011 г/ 17:23:41

Heat
19 Яну 2011 17:43
Мнения: 13,716
От: Bulgaria
Ясно се вижда периода на силово удвояване на минималната заплата. Останалото се вижда при данни във форинти а не в евро. Ясно се вижда и след колко време започват проблемите. Дори и дреболиите, като това че преди шоковото увеличение на минимална заплата са се водели 5% а след него - 20%.
А въпросните мои познати се оправят с живота. Правят читав продукт (те си го разработват), но вече не го произвеждат в България.
galia2
19 Яну 2011 17:51
Мнения: 1,418
От: Bulgaria
И защо увеличаването на минималната заплата не води до същите последствия в Словакия и Чехия?
kaily
19 Яну 2011 20:24
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
Щото само неаткувци и манеркувци могат да изведат зависимост между нарастването на минималната работна заплата и нарастването на безработицата.
Само стой па гледай, утре ще кажат, че ако се дигне заплатата, верно ще настъпи краят на света 2012.
Сега насила задържат заплатата, за да избегнат пророчествата на календара на маите, понеже открили тесна корелация между едното и другото...

________________________________ ____
New world Order = Assange
Heat
19 Яну 2011 21:48
Мнения: 13,716
От: Bulgaria
И защо увеличаването на минималната заплата не води до същите последствия в Словакия и Чехия?

Ами защото е увеличавана равномерно, средно с около (номинално) 10% годишно при инфлация 5-6%, тоест увеличението съответства на повишаването на производителността. В Полша е повишавана номинално с около 6.5%, а в България с 11%.
В Унгария има едно шоково удвояване за една година (не знам защо в статистиката го броят за две години по 50%) и след това се вижда ясно какво става когато заплатите се увеличават с декрет а не с икономическа логика. С декретното увеличение в Унгария "надскачат" Чехия и Словакия с около 40% а сега са с 10% под тях. Това без да броим затъването в блатото и спасителните пакети за които тепърва ще се плаща. В Унгария. В Чехия, Словакия и Полша не се чуват и виждат такива работи.
Heat
19 Яну 2011 22:16
Мнения: 13,716
От: Bulgaria
Естествено не коментираме и че в Унгария държавният дълг (без частния) от около 27 млрд успява да нарасне до 75 (седемдесет и пет) милиарда евро. А Унгария е страна от мащаба на България.
rokosovski
19 Яну 2011 23:24
Мнения: 2,243
От: Bulgaria
Заплатата на която е съгласен и може да преживява средностатистическия работник в света в нашите условия няма да му стигне дори и за най-просто възпроизводство на работната сила. По-зле от нас са само Монголия и Русия. Преведено на прост език това означава, че на нашия работник средната световна заплата няма да му стига не само, за да отгледа деца, но и самия той да се храни. Т.е. тя е под нашия екзистенц-минимум!
Какво всъщност е заплатата? Това за наемния работник е всичко – храна, дрехи, жилище, образование, лечение, отдих. И тези неща предприемачът е длъжен да му ги осигури. Какво минимално му е на малаеца, например? Сандали, гащи, риза, бейзболна шапка. Покрив от дъжда. За ядене купичка ориз. И за семейството също. А на българина? Освен гореизброеното - дебели панталони, зимна дреха, зимни обувки, топла шапка и т.н. А това е скъпо. И храна. Трагичното в ситуацията е и в това, че българинът много яде. Дори средният порцион на българина е доста по-скъп от средния за света. Белтъци ние трябва да потребяваме толкова, колкото и всеки друг човек, но мазнини и въглехидрати – доста повече, около три пъти повече. Климатът ни е такъв! Ниските температури предизвикват засилено потребление на продукти.
Спомнете си разкладката на войника в армията – малко под 3 кг на ден, от тях тестени изделия и бобени култури - 1 килограм, и още толкова плодове и зеленчуци.
Според запознати хора това, което изяжда средно българско семейство за ден, стига за седмица на семейства от Южен Китай. Даже самият факт, че хората от ЮИА са по-дребни, което при дейности изискващи точни манипулации не влияе на производителността и даже е по-висока, използват по-малко храна.
Най-неизбежния разход на българина е жилището. Ние, в сравнение с други народи живеем в по-скъпи и макар по-некомфортни жилища. В Тайланд, например живеят в обикновени железни транспортни контейнери поставени на стълбове, под контейнера – гаража на колата. Колко струва такова жилище? Малко. А нашите - даже и най-калпавата къща с пъти повече.
Ако в страни с почти идеален климат (Йордания, Кипър, Тайланд, Малайзия, Зимбабве) за създаване на "единица комфорта" се изразходва "единица енергия", то в други разходът е по-висок. Например за Мексико -- 1, 6 , в Южна Корея, Япония, Австралия, западноевропейскии страни - от 2 до 2, 5, в САЩ - в 5 , а в Русия (обитаемата част) - 8 пъти. Ние се намираме някъде между последните две!
Та затова в България няма да има чуждестранни инвеститори. Просто сме с пъти по-скъпи от средния работник в света!
И забравете да се сравнявате със водещите държави, ние сме вече просто латино тип! А тези, които въздишат по соца, сори ама това беше!
kaily
20 Яну 2011 00:04
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
Неатку, за последен път те питам - скръчмарят, демек народът, с какво ще го задържиш, което е останало, в тая държава, без пари, без здравеопазване, с повишаващи се цени, без пътища - телена ограда ли ще опасваш и кога? Ми те си заминаха болшинството.
Как ще принудиш хората да останат тук като в концентрационен лагер, след като на север, запад и юг са далеч по-благоденстващи?

________________________________ ____
New world Order = Assange
Heat
20 Яну 2011 08:43
Мнения: 13,716
От: Bulgaria
Кога съм казвал че искам да задържам народа? Който може да прави неща за които другите са готови да плащат ще живее добре и тук, който не - може да отиде да види дали другаде осигуряват охолен живот ей така, понеже, обаче защото. Виждането е много полезно. За разлика от слушането и приказването на едро.
galia2
20 Яну 2011 09:09
Мнения: 1,418
От: Bulgaria
Heat,
Скандално ниските заплати в България са пагубни в дългосрочен период. Вече наблюдаваме последствията. Младите отиват да учат в чужбина и не се връщат. В селските райони остават само нетрудоспособните по възраст или възможности.
galia2
20 Яну 2011 09:12
Мнения: 1,418
От: Bulgaria
И забравете да се сравнявате със водещите държави!

Няма начин да не сравняваме с водещите държави, защото сме ЕС, а не в ASEAN.
Heat
20 Яну 2011 09:38
Мнения: 13,716
От: Bulgaria
Няма лошо да се сравняваме с водещите държави. Сравнява се обаче едновременно какво произвеждат и какви са заплатите. Може и в исторически разрез. Коректното сравнение е и какви са им били заплатите когато са произвеждали колкото нас. Може и да се направи някакво предположение колко биха били заплатите у нас ако произвеждаме колкото тях. Иначе се получава сравнение на ябълки и камънак.
А силовото пришпорване в Унгария на заплати без необходимото производство вече ясно ли е до какво е довело или да пробваме и у нас?
galia2
20 Яну 2011 09:51
Мнения: 1,418
От: Bulgaria
А силовото пришпорване в Унгария на заплати без необходимото производство вече ясно ли е до какво е довело или да пробваме и у нас?

Това е твое допускане, което не си доказал с нищо.
Heat
20 Яну 2011 10:01
Мнения: 13,716
От: Bulgaria
Ако лесно проверими факти са нищо, така е.
Май го приемаш на лична основа. Просто ако някой е настъпил греблото, не е необходимо и ние да го правим с надеждата за друг резултат защото много ни се иска. При това ниските заплати освен реалност са и малко митологизирани. В държава с масово гладуващи и мизерстващи хора вероятно без проблеми биха се намерили работници (извън София) които да искат да вършат работа изискваща умерена квалификация на часова ставка еквивалентна на доход около и над 1000 лв месечно ако е на пълен работен ден и 5-дневна работна седмица. България не е такава държава, личен опит.
galia2
20 Яну 2011 10:25
Мнения: 1,418
От: Bulgaria
Това за Унгария не са факти, а е хипотеза, изисква доказване.
Не можеш да намериш работници и все по-малко ще намираш, заради политиката на ниски работни заплати.
Heat
20 Яну 2011 10:32
Мнения: 13,716
От: Bulgaria
Е щом данните в таблицата която си дала (как за година от 100 евро мин заплата става на 200) и данните в съседни таблици за безработица и държавен дълг през годините са хипотези а не факти, може би наистина си говорим на различни езици. За значението на думата "политика" подозирам че също ще имаме съществени различия.
Добави мнение   Мнения:223 « Предишна Страница 10 от 12 8 9 10 11 12 Следваща