Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Бил си честен данъкоплатец? Голяма грешка, сега ще плащаш повече
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:39 Страница 1 от 2 1 2 Следваща
beagle
09 Фев 2011 20:42
Мнения: 20,732
От: Bulgaria
Кучето ми едва сега научава , че счетоводителите , които си плащат , споделят съдбата на плащащите си граждани ...
Apolitichen
09 Фев 2011 20:53
Мнения: 9,749
От: Bulgaria
В този си вид законът противоречи на конституцията - според чл.19 ал. 2 законът създава и гарантира на всички граждани и юридически лица еднакви правни условия за стопанска дейност, като предотвратява злоупотребата с монополизма, нелоялната конкуренция и защитава потребителя.
Първо да се уточни кой закон и коя негова разпоредба противоречи на чл. 19, ал. 2 от Конституцията и особенно на ал. 1 "Чл. 19. (1) Икономиката на Република България се основава на свободната стопанска инициатива."
Чл. 19 на Конситутицията прокламира свободата на стопанската инициатива и няма нищо общо с гражданските прада и задължения, уредени в чл. 51 и чл. 52 "
Чл. 51. (1) Гражданите имат право на обществено осигуряване и социално подпомагане.
(2) Лицата, останали временно без работа, се осигуряват социално при условия и по ред, определени със закон.
(3) Старите хора, които нямат близки и не могат да се издържат от своето имущество, както и лицата с физически и психически увреждания се намират под особена закрила на държавата и обществото.

Чл. 52. (1) Гражданите имат право на здравно осигуряване, гарантиращо им достъпна медицинска помощ, и на безплатно ползване на медицинско обслужване при условия и по ред, определени със закон.
(2) Здравеопазването на гражданите се финансира от държавния бюджет, от работодателите, от лични и колективни осигурителни вноски и от други източници при условия и по ред, определени със закон.
...(5) Държавата осъществява контрол върху всички здравни заведения, както и върху производството на лекарствени средства, биопрепарати и медицинска техника и върху търговията с тях.

Дотук, задължението за осигуровки не възниква за стопанските субекти, а само за гражданите. Приходите на никое предприятие не се облагат с осигуровки.
Когато стопанската дейност се осъществява самостоятелно от отделен гражданин или граждани, Законът (Законът за данъците на физическите лица, Кодексът за социално осигуряване - чл.6 ал. 4 "Възнаграждението за лицата по чл. 4, ал. 3, т. 5 и 6, върху което се дължат осигурителни вноски, се определя след намаляването му с разходите за дейността, определени по реда на Закона за данъците върху доходите на физическите лица.
" и Законът за бюджета на НОИ - чл. 8 ал. 2. минимален месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица съобразно облагаемия им доход за 2009 г. като самоосигуряващи се лица) е предвидил да се облага доходът им, получен като граждани. Разходите за стопанска дейност се махат за разлика от гражданите, наети по трудово правоотношение, които се осигуряват върху брутния си доход барабар с "представителните разходи" .
Второ, Законът (КСО, чл. 4, ал. 3 "Задължително осигурени за инвалидност поради общо заболяване за старост и за смърт са: 1. лицата, регистрирани като упражняващи свободна професия и/или занаятчийска дейност;" ) е освободил от задължения жалващият се в тази статия от задължителните за другите осигуровки, а именно общо заболяване и майчинство, трудова злополука и професионална болест и безработица .
Трето, ако се допусне, че свободните, инициативните, образовани и висококвалифицирани специалисти, трябва да се осигуряват на минималната раб. заплата като "манго" без основно образование, то по-добре е да не се излага икономиката на риска от мангасарска инициатива.
Хайде, това че не се знаят правата и задълженията, иди-дойди, ама да се прави бизнес без елементарно достойнство, това никак не го разбирам. Като онзи нещастник, екс шефа на СДС с кафето"Нова Бразилия". Ако шефът има най-малък принос за приходите на фирмата, да си ходи като е толкова некъдърен.
Колкото до осигурителния модел - и на мен не ми харесва, но докато има такива профсъюзи и такива "инициативни" граждани като автора, ще мъчим един друг по тоя модел.
Moderniя desen
09 Фев 2011 21:00
Мнения: 354
От: Bulgaria
НОИ, НАП, МТСП и Министерството на финансите - са паразитни организации, всички работят безплатно да ги осигурят с информаци, и пари. И в резултат - няма информация, няма пари. Застанете 10 мин. на опашка в една от тези организации и ще Ви се завие свят от тъпунгерството им. Данъчен ли е? - въже, клон и да съхне.
ablepsia
09 Фев 2011 21:38
Мнения: 26,566
От: Bulgaria
Вероятно поради вродена тъпота никога не разбрах защо хората със свободни професии не се осигуряват върху реалните си доходи, а не върху неизвестно от кого измислени суми. Така на всеки хонорар (бил той 150 лв. или 1200 лв., да речем) ще им се удържа съответният процент, както им се удържат, здравните осигуровки, и няма да има нужда никой да тича по опашки, да изравнява и да плаща осигуровки върху изсумакни от нечии прасти суми. И доста ще поспадне броят на всичката тази измислена администрация.
Apolitichen
09 Фев 2011 22:08
Мнения: 9,749
От: Bulgaria
Идеята за специалното данъчно третиране на хората със свободни професии се основава на тезата, че реалните им доходи са плод на направени разходи в далечен минал за данъчните цели период и тези разходи са трудно доказуеми (неколкоратни "безплодни" срещи с клиент; авторски "безплодни" напъни дорде произведението или едно от произведенията придобие "пазарна" стойност; оборудване и създаване на "ноу-хау" дорде услугата добие пазарна привликателност; чиракуване дорде калфата стане майстор в изброените в Закона занаяти и т.н.), поради което са определени със Закона.
След приспадане на тези разходи, авансово са удържат декларираните осигуровки и ДОД. Плащането на осигуровки поражда права, месец за месец. Ако следващия месец се разболее самоосигуряващият, обезщетенията ще се плащат въз основа на платените осигуровки независимо дали доходът е бил по-нисък или по-висок. В края на годината се изравняват, включително с приспадането и на други облекчения предвидени в Закона.
Ако лечението се плащаше от частен осигурителен фонд и обезщетенията от частен застрахователен, сигурен съм, че веднага щеше да го разбереш.
Друг е въпросът за цената на такава частна инициатива - виж САЩ например и реформата на Обама.
калибардавърченцето
09 Фев 2011 23:11
Мнения: 1,036
От: Bulgaria
Не мога да разбера защо точно самоосигуряващите винаги опират пешкира. Те не са толкова много. Увеличената осигурителна тежест, няма да помогне на НОИ, но ще съсипе самоосигуряващите се, които в момента и без това берат душа. По-добре ли ще е да увиснат на врата на НОИ? Може би е добре да си зададем въпроса: На кого пречат самоосигуряващите се и кой има полза от изтикването им от пазара? ... полза ще има най-вече за крупните работодатели, инвестирали в конкурентен бизнес пари, но не и акъл. На тях им трябва квалифицирана работна ръка, а не квалифицирана конкуренция с нови идеи.

Точно обратното, правителството трябва да стимулира микро формите. Колкото повече конкуретни фирми, макар и малки толкова по-добре. Не съсипвайте средната класа, създайте и условия да работи. От това никой няма да загуби.
калибардавърченцето
09 Фев 2011 23:23
Мнения: 1,036
От: Bulgaria
ablepsia
..защо хората със свободни професии не се осигуряват върху реалните си доходи, ..


Защото реалния доход на един самоосигуряващ се е функция от много фактори и се размива с рисковете, които поема и инвестициите които прави, които особено в нашата мила татковина нерядко няма как да се декларират.

Прост пример за риск:
Има 5 работника и му спират поръчките. Работа няма, обаче по закон той длъжен да изплаща заплати и осигуровки за определен период от време. Същото важи и за сключени договори.

Прост пример за разход:
Трябва му примерно електронен елемент, който на българския пазар не се намира. Може да го поръча от онлайн-магазин, но няма как да докаже разхода пред НАП (става една сложнотия мамата си трака). Съответно гризва дръвцето.

Примери много. Пробвай да се самоосигуряваш и ще разбереш за какво иде реч.
jarret
09 Фев 2011 23:47
Мнения: 822
От: Burkina Faso
Воплите са силно закъснели. За това трябваше да се пише много по-рано. А цялата репресия срещу категорията на самоосигуряващите се има много по-дълбок от чисто финансовия смисъл. Това са истински независимите, които никоя власт не търпи. Още Ленин е слагал обущарите в презряната категория на класовия враг. Прогресивният елемент, трудещият се, е този, който получава каквото решида му отпусне държавата и в това отношение от 25 октомври 1917 г. нещата не са се променили.
Dinain
10 Фев 2011 00:15
Мнения: 18,280
От: Bulgaria
Трябва му примерно електронен елемент, който на българския пазар не се намира. Може да го поръча от онлайн-магазин, но няма как да докаже разхода пред НАП (става една сложнотия мамата си трака).

Ъъъ, да си иска фактура? Или НАП вече не признава фактури?
Капитан Немо
10 Фев 2011 00:36
Мнения: 4,073
От: Papua New Guinea
Ъ-ъ-ъ-ъ - корекция - За България заглавието да се чете:
Бил си честен данъкоплатец? Голяма грешка!

Капитан Немо
10 Фев 2011 00:40
Мнения: 4,073
От: Papua New Guinea
Диньо, не ставай смешен. Кое наричаш "фактура" - принтаута от електронната поща, че са получени парите, който по белия свят се нариче именно Invoice и се признава нявсякъде - ще го признаят в НАП? На английски (или какъвто и да е език, не български)? Без да е преведено, легализирано и апостилирано?....
Пробвай...
калибардавърченцето
10 Фев 2011 01:22
Мнения: 1,036
От: Bulgaria
Dinain
Ъъъ, да си иска фактура? Или НАП вече не признава фактури?


Писах не се намира в България. Ами искай си фактура от ebay например. Ако въобще е възможно и я получиш след някакви крайни усилия, първо ще потрошиш много нерви и време, а се предполага че времето е пари, после ще ти трябва и кадърен (съответно скъп) счетоводител, чието време също е пари и в общи линии докато я осчетоводиш, признаването на разхода ще ти излезе три пъти през носа. Мога да ти дам и прост пример за разход в България: карта за градски транспорт. Просто не си струва да се осчетоводява, защото разходите по осчетоводяването и допълнителните данъци надхвърлят ползата.

По темата може много да се напише. Не съм дал кой знае колко добри примери, но е важен самия принцип - има недоказуеми разходи и рискове. В общи линии който смята, че самоосигуряването е далавера, никой не го спира. Даже се намали изискването за начален капитал. Когато се намаляваше, имаше умници които предричаха, че Сульо и Пульо щяли да регистрират фирми. Да ама не. Сульо и Пульо нещо не ги кефи идеята, защо ли?!
Iwan Wazow
10 Фев 2011 02:12
Мнения: 1,511
От: Bulgaria
калибардавърченцето, имаш предвид фактура за комисиона на ebay предполагам? Защото ако купуваш нещо то доставчика ти праща фактурата заедно със стоката и митничарите я признават.
Прочее до някое време имаше друга простотия, която не знам дали е отпаднала (по-вероятно не). Плащаш си абонамент за електронна услуга през интернет, предлагана от чудестранен доставчик и ако се опиташ да му осчетоводиш фактурата НАП искат да платиш 20% ДДС.
Заради подобни дивотии едни познати счетоводители като получеха някаква сложна за инелекта на нападжии фактура директно я хвърляха в коша и пишеха "разход без счетоводен документ". Плащаш 10% данък и си спестяваш обяснения, актове и прочее.
калибардавърченцето
10 Фев 2011 02:27
Мнения: 1,036
От: Bulgaria
Искат разбира се! ДДС плаща получателя в страната в която получава стоката/услугата, а доставчика пък от своя страна не начислява ДДС. Поне за ЕС със сигурност е така. В този случай се налага да се регистрираш и по ДДС, което пък те удря на няколко други места.


Ако купуваш (при внос) от физическо лице, мисля че плащаш ДДС-то два пъти. Един път е влязло в цената на продавача и то плащаш още веднъж. Ма не съм сигурен за това.


Проблема с електронните фактури е по-скоро в това, че издателите на електронни подписи (с каквито се подписват въпросните фактури) не са международно признати. Но за това нямам инфо, трябва да си потърсиш.


Ако получаваш електронни фактури е добре да се консултираш със счетоводител, защото при регистрация по ДДС, и на по-късен етап не призната разходна фактура, ще се наложи да платиш ДДС-то и данъците със се лихвите за периода.
Iwan Wazow
10 Фев 2011 02:42
Мнения: 1,511
От: Bulgaria
Върна се старото време. "Поискал фактура - получил фрактура".
калибардавърченцето
10 Фев 2011 02:50
Мнения: 1,036
От: Bulgaria
Да, това имах пред вид, че като си платиш като поп, в крайна сметка ти излиза по-евтино. Аз например издавам фактури за една дейност, тя е официална, но дълбая в друга. Понеже за другата още не съм готов и не издавам приходни фактури за нея, от НАП няма да ми признаят разходните и в момента всичко си е за моя сметка. В някой месеци докарвам реален доход под минималната, но в НОИ това не ги интересува. В същото време мастити мошеници като Доган, получават милиони хонорари и плащат точно 0 лева осигуровки за тях. Та за това иде реч, с праговете и с подобни промени като горната, освен че размазват най-слабите и ползата е никаква. Докато на Доган & Со им е се двеста, какви ще са праговете.
cisco
10 Фев 2011 05:50
Мнения: 7,737
От: Italy
По света правилото е да се осигуряваш на дохода от предишната година , ако е бил по нисък от текущият следващата година доплащаш, ако е бил по висок - приспадат ти го от дължимото.Лихвите са единственната печалба/загуба в случаят.
Осчетоводяване на фактура от страна извън ЕС е антиикономично, не си струва ако не става въпрос за огромна сума, по изгодно е да искаш отстъпка и да го купиш без фактура, или през местен посредник който да ти издаде такава.Не че не се признава, но за да ти я признаят първо трябва да мине през митницата ...абе безсмислено е.
генек
10 Фев 2011 06:49
Мнения: 36,327
От: Bulgaria
Че ако държавата не дере честните - мошениците ли ще хваща?
------------------------------- -------------
Блогът на Генек

zhivik
10 Фев 2011 08:38
Мнения: 78
От: Bulgaria
Всичко това означава едно единствено нещо: НАП признава, че е безсилна да накара самоосигуряващите се да плащат осигуровки върху реалните си доходи. По тази причина приема административна мярка, която както обикновено ощетява коректните осигуряващи се. Оставям настрана доколко нивото на осигуровките е справедливо и т.н., но за пореден път се прави опит да се решава проблем по генералния начин, като се предполага че няма самосигуряващ се, който плаща пълните си осигуровки.


Между другото, единственото спасение е за тези, които нямат никакви доходи през тази година, защото само тогава няма да са длъжни да внасят осигуровки. Това води до мисълта, че по-скоро доста хора ще минат в сивата икономика, отколкото да търпят и да плащат несправедливо по-високи осигуровки.
alabala12
10 Фев 2011 08:48
Мнения: 2,417
От: Bulgaria
Най-малкото трябваше да бъде предвидена възможност за възстановяване на надвнесените осигуровки.


Ей това е проблемът. Целта цялото упражнение е, да може през годината приходът от осигуровки да е по-нормално разпределен, че досега всички се самоосигуряваха на минимален праг и чак в края на годината правеха изравняване. Та идеята е да има по-малко изравняване в края на годината. Само, че от недоглеждане няма предвидено възстановяване на надвнесени вноски.

А най-големият проблем си остава - срещу тия пари, осигуряваните не получават адекватни "услуги". Пенсионната възраст се вдига ли вдига и много малко хора ще получават наистина пенсията за която са се осигурявали.
БирникЪ
10 Фев 2011 09:17
Мнения: 2,359
От: Bulgaria
Тук май се е събрал цветът на българският честен бизнес. Като го четеш само имаш чувството, че са поколения бизнесмени, закърмени с най-почтените търговски практики и завършили най-престижните световни университети:
Moderniя desen [Златен][380] 09.2.2011 г. 21:00:45 "НОИ, НАП, МТСП и Министерството на финансите - са паразитни организации, всички работят безплатно да ги осигурят с информаци, и пари. И в резултат - няма информация, няма пари. Застанете 10 мин. на опашка в една от тези организации и ще Ви се завие свят от тъпунгерството им. Данъчен ли е? - въже, клон и да съхне."
-ИнТЕЛЕгент, нема кво. Сичко дето е извън него е паразит ! А он самия държи Господ за ... ! Много е велик ! И кух същевременно !
***
Iwan Wazow 10.2.2011 г. 02:12:24 Заради подобни дивотии едни познати счетоводители като получеха някаква сложна за инелекта на нападжии фактура директно я хвърляха в коша и пишеха "разход без счетоводен документ".
-Толкова са ти грамотни счетоводителите, ако не могат да обяснят съдържанието на стопанската операция. Или просто са стиснати за привеждането на документа съгласно Закона за счетоводството. Или не могат да докажат източника на доход за направения разход и т.н.
Да не продължавам. Нисичко, нисичко е нивото на българския бизнес, както личи от писанията им. Дребни, но злобни тарикати, на които всичко им пречи.
Но народът го е казал: На калпав *** и вълната му пречи, а ербап мъж не писка.

Редактирано от - sybil на 10/2/2011 г/ 09:54:48

Добави мнение   Мнения:39 Страница 1 от 2 1 2 Следваща