Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Влязохме в капана на "глокалната" инфлация
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:75 « Предишна Страница 4 от 4 2 3 4
калибардавърченцето
15 Мар 2011 14:04
Мнения: 1,036
От: Bulgaria
България е с трайно съсипана икономика, с постоянно емигриращо население, в началото на дълга криза, чийто край не се вижда и ежедневно поскъпващи стоки и енергия. Поне половината от народа (а това са милиони) буквално мизерства, т.е. гладува. На мен ми мирише на безредици. Все някога щеше да се стигне до тук. Честито!
Зевзека
15 Мар 2011 16:06
Мнения: 7,255
От: Bulgaria
XYZxyz:
Я помисли пак! Цените на нефта са в долари, защо? Като се опитат да продават нефта си в евро, какво им се случва на тези държави? И това е само върха на айсберга.

Какво им се случва на тези държави бре, ХУЗльо? Какво пречи на Лукойл да продава петрол в рубли, юани, евро и т.н.? Русия е най-големия производител на петрол в света с 10 млн. барела на ден, повече и от Саудитска Арабия. Или сега ми кажеш, че Америка ще окупира Русия, ако Русия продава нефта си в друга валута, а не в долари!
Работата е там, че като се размислиш установяваш, че въпреки печатането на долари от Федералния резерв, доларът си остава най-солидната валута.
Сега искаш ли да ти кажа тайничко защо това е така?
Ами, защото другите печатат още повече!
При това положение, рано или късно, всички се оказват в положение на "клекална" инфлация.

Редактирано от - Зевзека на 15/3/2011 г/ 16:14:54

intel_inside
15 Мар 2011 16:40
Мнения: 8,642
От: Bulgaria
защо не отворите елемтарен учебник по пари и финанси и не проверите
значението на думата "световна резервна валута"
ролята и при определяне цената имено на петрола,
значението на постулати от типа "повишено търсене /предлагане на платежни средства" и респективно ефекта върху цените,
какви са основните положения на Бретън Уудс,
коя държава (и защо и откога) не отразява М3,
каква роля към БВПто на тази конкретна държава има това пусто М3,
или как примерно се е движила цената на златото последните няколко години.
------
Това е доста дълъг лист от въпроси, достатъчен за малко повече от една статия.
Не е лошо обаче да се прочетат - изводите може да са ошеломляющи.
Gozambo
15 Мар 2011 17:01
Мнения: 7,892
От: 0
Инфлация, другари, е невъзможна без отпечатване на нови пари и увеличаване паричната маса. Всички други фактори за инфлацията са бош-лаф. Ако спрат да се печатат пари, едновременно с увеличаване обема на производството, ние ще наблюдаваме непрекъсната дефлация, т.е. стойността на парите ще се увеличава, или стоките ще поевтиняват непрекъснато. И в това няма нищо лошо. Смисълът на инфлацията е един единствен. Когато обществото вдигне производството, т.е. увеличи производителната си сила, правителствата да се възползват и веднага да пуснат в обръщение известно количество пари, с което всъщност налагат данъци над населението. В Щатите подобен данък над целия свят се налага от организацията на частни банки, наречен Федерален резерв. Очевидно този данък се дели по някакви критерии между американското правителство и частните банкери. Всички други обяснения за инфлацията са лъжа. При една и съща парична маса, ако на нефта се вдигне цената, на нещо друго ще падне пропорционално.
Днешното вдигане цените на нефта идеално съвпада с новоотпечатаните един трилион долара от Федералния резерв, които се раздадоха на тяхни приятели спекуланти. Миналото вдигане на цените на нефта също идеално съвпадна с отпечатването на огромни маси пари от Федералния резерв, във времето около спасяване на американската икономика. Рон Пол още се мъчи да накара Федералния резерв да кажат на кого са раздавали трилиони пари тогава, но някой казва ли.
The Spy
15 Мар 2011 17:02
Мнения: 7,400
От: United Kingdom
Много академичен отговор на уважаемия СЪучастник Зевзека, пикантно гарниран с точни примери и постулати.

Ще ми се само да допълня, че СъвеЦките газстейшъни в САЩ - на брой 2000, които се очертава скоро да станат 3000 се зареждат с браЦки петролец и всеки купува и плаща в долари.

На другаря Путин и през акъла не му минава да разпорежда опериране на заплащането в карбаванцы (рубля) или друга денатурирана световна "твърда" валюта.

Така стои и ситуейшъна с Велик Брацки Китай, който вече е превзет от американския монополен империализъм.

И главния финансов Дядо Мраз на света.
Моля, Натиснете тук
Brightman
15 Мар 2011 17:08
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
Инфлация, другари, е невъзможна без отпечатване на нови пари и увеличаване паричната маса.

Възможна е. Имаш две величини които трябва да са в равновесие - стоки и услуги от една страна и парична маса от друга. Когато стоките и услугите намаляват, то паричната маса нараства относително тях, въпреки и физически да не е нараснала.
-
Това разбира се опростено. Можеш и да печаташ пари и да нямаш инфлация. Дори в много случаи е нужно да печаташ пари за да нямаш инфлация.
Brightman
15 Мар 2011 17:11
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
Ако спрат да се печатат пари, едновременно с увеличаване обема на производството, ние ще наблюдаваме непрекъсната дефлация, т.е. стойността на парите ще се увеличава, или стоките ще поевтиняват непрекъснато.

Това е много лошо, тъй като при производството на стоки и услуги си боравил с по високи цени, а падането им е загуба под себестойността, която води до фалити. Дефлацията е убийствена за икономиката.
-
Освен това не можеш да имаш увеличаване на производството при дефлация, защото никой няма да работи на загуба. Ще имаш свиване, докато достигнеш стагфлация.

Редактирано от - Brightman на 15/3/2011 г/ 17:15:07

В.Каменов
15 Мар 2011 17:24
Мнения: 2,523
От: Bulgaria
Сократ-май
„Въпросът е само един - има ли политик, способен на риска да предприеме решителни мерки... и би ли оцелял достатъчно дълго, за да ги доведе докрай.”

Все още се таи надежда, че може и да има такъв политик? Наистина сме търпелив до изнемогване народ.И понеже става дума за инфлация, хубаво е да се знае че инфлацията след 1970 г. е преди всичко политически проблем с локална и глобална проява , а не икономически – както повечето си мислят. Има си причина за това и тя е в промяна на начина на управление на паричната маса.Заради това е важно да се поговори за политиците.Няма у нас такъв политик от тази предъвквана „политическа класа”, Сократ-май.И не може да има защото тази продажна сбирщина няма „класа”.Има и знаещи и можещи хора, но те никога няма да се доверят на такова инертно общество, като нашето. Който чака в нашите условия да се появи отговорен политик е някакъв оптимист от идеален вид. От цялата плява, която „работи политик” не е възможно да се появи с провежданите в тези условия избори здравомислещ политик защото изборът става от плява.Ставащото у нас няма нищо общо с политическия живот в дори подобие на нормална държава.Ние, като общество, гледаме две десетилетия наивно как от лоша държавата става още по-лоша с литкането към оформена на фалшива кръгла маса плява - различно оцветена, но от една и съща нива.Нашето общество не реагира и не проявява зрелост за това, че политическата система с този политически пълнеж са безперспективна идея за развитието на България.А и когато е създавана тази система и е подбиран пълнежа идеята не е била просперитета на България.Един мой познат – добре образован, много ентусиазирано обясняваше, при случайна среща преди години, как ние сами няма да успеем, но като влезем в ЕС ще се оправим?!Образован, но глупав.Ако не се променим ние самите, ЕС няма да има интерес да променя жалкото ни статукво – по съвсем естествени и понятни причини.Както се вижда повече от 20 г. буксуваме с ускоряване на темпа.1/5 от това време сме в ЕС и какво от това? Обществото ни, като цяло, продължава да не разбира важното и гласува ли гласува за едни и същи програмирани репи и дори много намериха разлика между Б.Борисов, С.Станишев, Симеон, А.Доган, Ив.Костов и други подобни в направо тъпия театър, който тези подбрани играят.Има и много репи в резерв.Наивните избиратели намаляват непрекъснато, но темпът е толкова бавен, че няма практическо значение. Не трябва да се чудим защо толкова бързо се опростачи държавата – ами такъв е, с малка разлика, „елитът” ни.А масата в която и да е държава е подражателна.Не знам какво още трябва да се случи. Знам само, че умните и отговорните ще започнат да се занимават и с политика и ще се покажат, когато се доверят на обществото ни.Иначе никой умен не би оцелял въобще сред плявата избирана от обществото.Това е причината да няма умни желаещи-готови да експериментират.Случва се някой да каже „Трябва да се посочи път, начин, рецепта – не само да се теоретизира”.Ако се чака посочване на пътя и начина това е все едно да се разчита на будители.Разчита ли се на будители значи обществото има много здрав сън.



Зевзека
15 Мар 2011 18:06
Мнения: 7,255
От: Bulgaria
Линкът, любезно предложен ни от многоуважавания The Spy с Бен Бернанк, мятащ долари от хеликоптер (откъдето и неговия прякор "Helicopter Ben", ни дава една комплексна визуална представа за иначе несложната операция на печатането на пари. В нАучните среди тази операция е известна под термина "quantitative easing" (количествено облекчаване). В терминология, предназначена за широката аудитория, това означава, че в момент на финасово напрежение (липса на кеш) локалното общество се облекчава като бъде засипано с нови, миришещи на мастило, банкноти, пристигащи директно от печатницата. Парите се инвестират в пазарите и бизнеса. Икономиката се подобрява. Хората купуват стоки. Производителите произвеждат още стоки. БВП расте. За радост на мало и голямо. Къде е инфлацията? Няма такава. Инфлация ще се получи ако има новонапечатани пари, но няма какво да купиш с тях.
VOCI
15 Мар 2011 18:24
Мнения: 28,177
От: Antigua and Barbuda
Не съм му фен на Чоптър Бен , ама новите гущери ( които вече не са чисто зелени , ами шаренеят ) наистина миришат мнооо хубаво.
Повечето жени предпочитат миризмата на свежоотпечатан Бен Франклин пред всеки друг парфюм.
Brightman
15 Мар 2011 18:33
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
Инфлация може да се получи ако прегрееш икономиката, т.е. ако вече няма потенциал да поеме растежа на увеличената парична маса с увеличаване на производството или с други думи, ако увеличаваш паричната маса с по бърз темп, отколкото икономиката може да реагира с увеличаване на предлагането.
Последното зависи и от това доколко в една икономика имаш забавящи отреагирането бюрократични пречки, доколко кредитирането е достъпно и т.н..
-
Количеството на нужните новонапечатани пари, обаче зависи и от социалната структура на доходите, т.е. от изваждането им, чрез спестяване. Влияе се от тенденциите на икономиката, т.е. от стимулите към инвестиции, както и от преразпределението, чрез данъците.
-
Колкото по-малко социално диференцирано е едно общество и по-голямо преразпределението, чрез данъци, колкото по тенденцията е към икономически разстеж, т.е. инвестициите са стимулирани, колкото по бюрократизирано е, толкова по-малко нови пари трябва да напечаташ за да запазиш равновесието.
-
И обратно - колкото по-социално диференцирано е едно общество, по-ниско данъчното облагане, икономиката спада и спестяванията растат, колкото по-малко са бюрократичните пречки, толкова повече пари трябва да напечаташ за да запазиш равновесието.
Зевзека
15 Мар 2011 18:47
Мнения: 7,255
От: Bulgaria
А бе, и аз не съм му фен на Чопър Бен, но все пак успя да измъкне САЩистките банки от акото на моргиджите, раздавани щедро на Сулю за да могат двамата с Пулю да си реализират американския дриим без много напън. Чопър Бен не създаде инфлация с това, че зарадва жените с новия гущерен парфюм. Инфлацията на храните дойде от яденето на корем на все по-големи маси от земленото население и проблемите с ойля по Близкия Изток. В САЩ надали биха имали проблем с ойля, ако не бяха разните им там tree huggers, които щом чуят "Drill, Baby, drill" и вдигат протестни палатки. Иначе ойл колкото щеш. Но това е блажко за бат' Воцко, защото братска Канада има ойляни песъци като Сахара. На цена на ойля над шапката на Ulysses Grant няма проблем бат' Воцко да цеди песъка за ойл. Натиснете тук
The Spy
15 Мар 2011 18:59
Мнения: 7,400
От: United Kingdom
Мы с рублями-карабаванци не рамотаем.
.
Вот вам приближение к реальности.
.
Пожалуйста нажмите сюда!
Вълчо
15 Мар 2011 20:14
Мнения: 2,798
От: Bulgaria
Брайти, симпатяго, хайде, моля те, обясни ми с думи прости що е това "българска икономика".
Добави мнение   Мнения:75 « Предишна Страница 4 от 4 2 3 4