Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Терорът над малкия бизнес убива и националната идентичност
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:70 Предишна Страница 2 от 4 1 2 3 4 Следваща
rbb
22 Мар 2011 02:28
Мнения: 373
От: Bulgaria
много лоша статия...
***
основният проблем на страната е имено раздробения капитал и липсата на подготвено управление. съвсем друг въпрос и проблем е необходимостта от контрол върху монополите.
***
една дребна забележка - картел е когато няколко фирми се наговарят да координарат най-често цените си. монопол е фирма, която напълно контролира пазар. авторката смесва двете понятия, което показва липсата и на познания в областа. защо всичко живо се напъва да пише по теми дето не съм им познати? загадка...
Т_Живков
22 Мар 2011 04:10
Мнения: 5,459
От: Bulgaria
Скивахте ли сега как и писател, и читатели схващат дребния бизнес предимно и единствено като търговийка с хранителни продукти и кафенета?! А защо да не поговорим за обущари, часовникари, монтьори на велосипеди и ел. уреди, перални, ремонт на хладилници, подковаване на бълхи и всякакви други дребни производства и услуги!? Навремето(онова, лошото) имаше дори занаятчии, които ловяха бримки по дамските чорапи, имаше и къде чдъра си да отнесеш на ремонт, макар, че собствеността беше изцяло държавна. "Лошо "време беше, ама ни завидяха и на него и го разбиха, мръсниците!...
генек
22 Мар 2011 07:23
Мнения: 36,327
От: Bulgaria
Т.Живков -
Статията е добра. И дори закъсняла. Малко като помен...
------------------------------- --------------
Блогът на Генек

Mrx++
22 Мар 2011 08:07
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
Аз не веднъж съм подчертавал, че приказките за малкият бизнес при капитализма са си пълна заблуда. Там има конкуренция, по-силният убива по-слабият и така разцъфтява корпоративният капитализъм. Друг модел беше ако се беше запазила тежката индустрия и около нея се развива дребният бизнес. Производство на части, производство на дребни предмети, от които нашият пазар имаше нужда и които бяха по силите на нашите производители.
Бург Гаски
22 Мар 2011 08:33
Мнения: 1,663
От: Bulgaria
Право в 10-ката! Добър анализ! СЕГА чакаме и предложения как да се противодейства, например на следващите избори да им скроим номер и да ги наврем в миша дупка!
Force
22 Мар 2011 09:15
Мнения: 9,360
От: Bulgaria
Много тенденциозна статия - авторката ни внушава изводите си и после прилага някакви изсмукани доказателства.
Мене, като потребител, хич не ме е еня дали магазинът, от който пазарувам се води верига, малък, среден, квартален и т.н...
Дори някаквите ти патриотарски внушения също не биха ме накарили да купя нещо, само заради това, че е българско.
Разбирам да имаше някаква съществена разлика в асортимента, но не би.Защо трябва да плащам едно и също нещо по-скъпо?Заради едното "Добро утро, г-не, как спахте" ли?
Само за сравнение - там, където живея в диаметър от 200 м има 3(три!) бакалии, тип квартални и все още не са фалирали. При положение, че на по-малко от 1 км има Била, Кауфланд и Карфур...
И не виждам как Лидл или Кауфланд ще ми промени електоралната нагласа - може би с някаква промоция "3 кебапчета на цената на 2"?
А това, че кварталните магазинчета повече внимавали за качеството е повече от несериозно, ако не и смешно. Едно е да загубиш няколко клиенти, друго е - няколко хиляди....
Old_BG
22 Мар 2011 09:18
Мнения: 22,342
От: Kiribati
Тоша
това ми беше първата мисъл като четях статията.
Малки магазинчета за хранителни стоки е само една от стотици възможности за дребен бизнес.А ето как в една статия се смесват верни неща - че "държавата" убива дребния бизнес /според мен убива всичко по пътя си, освен нагъзения бизнес/, със съмнителната защита на малки магазинчета за хранителни стоки, в които няма начин да се спазват същите хигиенни условия както в по-големите /не говоря само за веригите/. До нас също има малко магазинче и много успешно при това, но в него се продават главно напитки, цигари и пакетирани - бисквити, бонбони и т.н. Работи от 7 часа сутринта и до 12 вечерта - и винаги можеш да намериш каквото ти е необходимо за пиене и ей такива неща забравени за купуване в ранните часове. Не съм съгласен обаче , че в малко магазинче ще е добре да се продават стоки подлежащи на разфасоване - като меса и месни продукти, млечни продукти и т.н.
В същото време - толкова много дребни услуги просто ги няма никакви.А такива като шивашки, обущарски и за дребни ремонти - няма как да се съсредоточават в едри вериги. Но пък - няма милост - бой по канчето и то не толкова за да го няма дребния частник, а за не отбива ручейчето дето иначе ще тече към голямата верига - и тук вече е описано в статията.
Калки
22 Мар 2011 09:19
Мнения: 20,000
От: Bulgaria
Статията е добра, наистина.

Но нямаше нужда да се заиграва на струната "осигуровки" - "Част от тях вече фалираха при увеличението на осигурителната тежест през 2010 г". Това е дивотия. Това увеличение засяга една малка семейна бакалница с максимум 200-300 лв.
Да не говорим, че не може да искаме здравеопазване и пенсии, ако не си плащаме осигуровките.
Devil
22 Мар 2011 09:21
Мнения: 3,559
От: Bulgaria
Само един прозт пример: От много села около Перник всеки ден идват на работа в София стотици хора. До Нова година те ползваха маршрутки, които се движеха директно от селото до София и обратно. Това удобство за хората вече го няма. Транспортният министър на ГЕРБ забрани маршрутките и сега само големи автобуси на фирмата на министъра "Юнион Ивкони" се движат от София до Перник, откъдето тръгват маршрутките до селата. Сега придвижването от едно пернишко село до София е превърнато в кошмар. Никой не мисли за хората, за средния и малкия бизнес.
kempes
22 Мар 2011 09:33
Мнения: 4,716
От: Argentina
Властта не обича малките фирми, а големите.
Защото големите финансират партиите.
От малкия нищо не можеш да вземеш.
С големия можеш да се "споразумееш"
Пример : всички големи фирми от цялата страна се отчитат само в ГДО-софия.
Познайте защо .
За да са под ръка на политиците.
Изразът "Ся ко праим" не е патент на катаджиите.
А на политиците !

Арики
22 Мар 2011 09:41
Мнения: 131
От: Barbados
Силно се съмнявам, че националната идентичност на България се определя от бакалката Спаска от минимаркета "Мечо", намиращ се в центъра на София. Нито от бай Данчо, обущаря в мазето на "Гладстон".

Малката бакалница, пък и малкият бизнес въобще, не е конкурент на монополите. Основен конкурент на "MrBrocollage" са "Baumax" и "Praktiker", а не вече споменатия бай Данчо. Основен конкурент на "Kaufland" е "Lidl", на "Billa" - "Carefour" и т.н.

Добре известно е, че цените в малките бакалнички са 15-20% по-високи от тези в големите вериги. Един хляб 'Добруджа'-заводски в магазинчето на Стефан е 1, 15, а във 'Фантастико'-то на 'Тодорини кукли' - само 0, 89. Как при това ценово съотношение малкото магазинче може да е заплаха за голямата верига - уму непонятно.

Няма нищо лошо да се въведе твърд хигиенен контрол, обратното е носталгия по арабските пазарчета. Няма лошо и всичкия 'дребен бизнес' да излезе на светло по отношение на данъци и осигуровки (прав е Калки по-горе).
Бай Дан
22 Мар 2011 09:55
Мнения: 1,899
От: Bulgaria
А от колкото повече слуги е населена една страна, толкова по-черно е бъдещето й.

За това изречение
Но като цяло статията е посветена на дребната търговийка, а ако с ТОВА се изчерпва понятието "бизнес" - да ви пи.ая на бизнеса.
Откровение Варухово
22 Мар 2011 10:25
Мнения: 736
От: Bulgaria
Приниципно вярно заглавие, но много лоша илюстрация с кварталните магазинчета: това куриозно явление на прехода, когато с една бакалийка некои хора станаха "бизнесмени".
Проблемът в България е тоталната липсата на политика за развитие на МАТЕРИАЛНОТО производство.
Помним времената на Фил Димитров, когато думата промишленост стана мръсна. България трябваше да стане Швейцария на Балканите, ама без часовниците и шоколада. Туризъм, банков сектор, търговия; няма кво да си цапаме природата я! Там някъде покълна семето на дребния бизнес: бакалийки, бутичета, куфарна търговия, барчета и бардачета. Народа се радваше на новия строй и тъпоумно съзерцаваше как един след друг погиваха символите на социализма: заводите Чавдар, Правец, Радомир, Казанлък, Химко Враца, БГА Балкан и т.н. и т.н.
Ето това уби националната идентичност.
Без съпътстваща промишленост няма как да има сериозни малки и средни предприятия, с изключение на лека промишленост (основно шивашки цехове и хранително вкусова пром.)
И те за това няма политика.
Manrico
22 Мар 2011 10:29
Мнения: 31,153
От: Bulgaria
Мдаа, и статията, и част от коментарите показват защо сме на този хал Ако в една държава под подкрепа за малкия бизнес се разбира да се остави този бизнес да работи незаконно - да крие приходи и данъци, да не спазва хигиенните изисквания, ако наемните работници се чувстват слуги, а не партньори на работодателите си, е нормално и закономерно държавата да не процъфтява.

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
Manrico
22 Мар 2011 10:33
Мнения: 31,153
От: Bulgaria
Навремето(онова, лошото) имаше дори занаятчии, които ловяха бримки по дамските чорапи, имаше и къде чдъра си да отнесеш на ремонт, макар, че собствеността беше изцяло държавна.
Имаше, щото дамските чорапи бяха дефицитна стока и ценност. Като пусне бримка, я ловяха жените или занаятчии, че нови чорапи трудно се намираха. Сега чорапи има, клиенти за ловене на бримки няма. Дори и майстори за ремонт на телевизори почти няма - вместо едновремешните руски и български телевизори, които се повреждаха веднъж-дваж годишно, струваха скъпо и трудно се купуваха, телевизорите са евтини, има ги колкото щеш и са евтини. Ако се повреди след 5-6 години, купуваш нов.

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
НЕРВЕН
22 Мар 2011 10:51
Мнения: 4,269
От: Bulgaria
Манрико, ама съвсем не си в час!И към момента всяко магазинче , за да работи, трябва да отговаря на един куп изисквания, вкл, хигиенни.Същото подлежи на постоянни проверки от РИОКОЗ, НВМС и др.Дори изискваха и въвеждането на системата НАССР, което за малките магазинчета е абсурдно.Сега обединяват горните институции в Агенция по храните, която ще върши същите неща, но решават да прецакат дребния търговец с мотива , че не спазвали хигиенните норми!Амо тогава са виновни техните служители за неупражнен контрол.А този тъпанар Войнов едно интервю каза, че "в малките магазини съхранявали различните продукти в една витрина или хладилник, което разваляло качеството им" , сякаш той , като пазарува, слага храните си в различни хладилници..
Патиланец2
22 Мар 2011 11:01
Мнения: 259
От: Bulgaria
Малкото е хубаво!
papagal
22 Мар 2011 11:13
Мнения: 980
От: Bulgaria
Имам приятел които поправя всякаква битова електроника.От GSM до телевизори и перални.Човека беше решил да си отвори фирма, да си сложи една реклама и съответно да си плаща данъци.И...... се отказа.Като видя що е са документи за попълване, изисквания за помещение, такси тук и там, и там.И сега си работи напълно нелегално.А пробвайте се да въртите дребен бизнес да видите кон боб яде ли и ходжа в джамия пърди ли.Ще ви смачкат.ХЕИ няма да иде в технополис, ще иде в работилницата на Младен и ще му напише акт .Защо ли?Ми защото голямата верига ще си наеме адвокати и ще ги скъса от обжалване.А Младенчо кво?Да си върши работата за да си изкара парите, да търчи по съдилища и да плаща на адвокат, и да трепери, защото чиновниците не забравят, ако обжалваш следтова те спукват от гонка
Teslata
22 Мар 2011 11:14
Мнения: 559
От: Bulgaria
За хладилниците в малките магазинчета - честа практика е в един фризер да се държи сладолед, риба, замразени храни и да се изстудяват безалкохолни. Практично, нали?
Правилата трябва да са еднакви за всички. Вековната практика е показала че е по-добре да има лоши правила, отколкото да няма такива.
Да си дребен предприемач си има и предимства, и недостатъци. Предимствата са че бързо можеш да преоринтираш и реорганизираш дейност, да се нагаждаш към пазара, да си гъвкав и инициативен. Недостатъците са че си с относително високи разходи. За да си успешен трябва да умееш да използваш предимствата и да минимизираш недостатъците (в рамките на законното, разбира се). Наблизо има няколко големи супер маркета, но има и успешни малки магазини - с умело подбран асортимент, изключително обслужване и забележете - без криене на оборот. Едва ли са без проблеми, но явно е че и сегашната враждебна към малките магазини среда не е непоносима.
Amilcar
22 Мар 2011 11:25
Мнения: 1,907
От: Spain
Авторката преди да пише глупости, да направи справка с Хърсев, да й обясни как "Големите в бизнеса са като флагмани на армади от фирми, цели армии от хора, които работят с тях и за тях. Успехът на милиардера е просперитет за всички, които го следват".
Ясно е, че властите вместо да тормозят българския милиардер, свит в куча дупка, дето Хърсев го чака, най-после са се вразумили и най-съкровената му мечта е на път да се сбъдне. УРА!

Редактирано от - Amilcar на 22/3/2011 г/ 11:27:38

Добави мнение   Мнения:70 Предишна Страница 2 от 4 1 2 3 4 Следваща