Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
ЕС се опитва да сложи ред при жилищните заеми
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:41 Предишна Страница 2 от 2 1 2
водопроводчик
01 Апр 2011 09:33
Мнения: 18,847
От: Bulgaria
50% от БВП на Европа са ипотечни заеми. Още малко и ще догоним САЩ. Оле!
водопроводчик
01 Апр 2011 09:50
Мнения: 18,847
От: Bulgaria
Ще се опитам да преразкажа сбито най-важното според мен:
1. Лихвите ще могат да се променят само след като клиентът е информиран предварително. Всяка промяна в лихвата трябва да се съобщи на клиента, преди да влезе в сила. [имаше един виц, който завършваше така: "не само ще ни **ат, но и ще ни пазят"]
2. Държавите ще могат да регламентират условията за предсрочно погасяване, така че трезорите да не налагат непосилни такси на клиентите, предвижда документът.
3. Ще има наказание както за просрочие, така и за "предсрочие".
4. Банката ще е длъжна при поискване от страна на клиента да предостави предварително и безплатно и проектодоговора. [колко великодушно!]
5. Въвежда се специален текст, според който държавите ще могат да въведат със закон условия за предсрочното погасяване на жилищен заем, включително дължимата такса. Тя обаче не бива "да затруднява или да оскъпява твърде много упражняването на правото на предсрочно погасяване", предвижда директивата. [какво човеколюбие!]
--------------
ПП
Има ли все още балами, които си мислят, че не ни управляват йодеи?
tub
01 Апр 2011 09:53
Мнения: 1,267
От: Italy
Всъщност с капиталистическата пазарна система свървихме отдавна.
В момента в Европа, и не само там политическата система е "държавен, (даже между-държавен) социализъм". В този смисъл регулациите са не само необходими, но и естественни. Друг е въпросът ще доведе ли това до световен комунизъм (по Маркс) или до световен глобализъм (по Цион)...Аз лично мисля, че ще ни докара пак до "под криВата круша"...до "new Хитлер edition"...ама нейсе...ще видим
Caravaggio
01 Апр 2011 10:01
Мнения: 13,610
От: Italy
1. Лихвите ще могат да се променят само след като клиентът е информиран предварително.

Става въпрос за променливата лихва (EURIBOR 3/6 месеца + spread). Договорите включват възможност за преминаване към фиксирана лихва и обратно за определен период.

Останалите обобщения са плод на дяволско четене на журналистическото Евангелие. Вече казах, че в Италия таксите за предсрочно частично, или тотално погасяване на дълг и прехвърляне на кредита от една банка в друга са ликвидирани.
BWW
01 Апр 2011 10:39
Мнения: 908
От: Afghanistan
Невероятно апетитен пазар, възлизащ на 50% от БВП на съюза. - Ха, ха, ха ЕС бил голяма икономика. Почти толкова голяма колкото на САЩ може би ?
Гърция щяла да фалира, ама кои банки ще изгорят - в Германия и Франция, които са я кредитирали затова не искат да фалира.
водопроводчик
01 Апр 2011 11:21
Мнения: 18,847
От: Bulgaria
Караваджо, хубави неща разказваш за италианските банки в Италия. Има, обаче, една италианска банка в България - Уникредито-Булбанк...
ПП
многоточието е вместо "без коментар".
Caravaggio
01 Апр 2011 11:30
Мнения: 13,610
От: Italy
Разказвам за италианската държава, не за италианските банки, които са същите, както и навсякъде. Уникредито затова е и в България. Както ми разказваше един от директорите й преди години: "Основният лихвен процент е четири и половина, а ние тук ги клатим с петнайсет-шестнайсет...". Българин, между другото...
Old_BG
01 Апр 2011 11:42
Мнения: 22,342
От: Kiribati
Да, и на таз банка /в България/ и на тоз директор /българин/ и на тях...
Но така е - има телета, ще има и касапи.
За евронамеренията - по Айше: а дано...

________________________________ __________
"Масовото приемане на една идея не е доказателство за нейната вярност".
emir
01 Апр 2011 12:00
Мнения: 482
От: Bulgaria
Не след дълго , я от екарана , я от водопровода ще изкочи Левон и изправен като Аполон ще защити онеправданите и притиснати в ъгала от непазарни принципи и действия на самозабравили се административни плъхове , измъчени и плувнили в пот трудови банкери. Ще ни доказва , а може би сам на себе си, как налагането на силово администриране на банкерския труд ще разруши цялата изгарадена с толкова труд в БГ банкова система *Тото 3* <разликата с другото тото е в процента>. Защо ни трябва въобше да питаме и да се съмняваме след 20 години преход , има ли пазарни принципи в банкерстването в нашата страна . Ние естествено трябва да повярваме , че очевАдните пазарни механизми при *определянето* , *изчисляването*, *нагласяването*, *догаждането*, *стъкмяването*... , цени на водата , тока , горивата .... в банките не се прилагат . Те , като сериозна и загрижена за стабилността на всяка държава инститиция не вперват поглед към небето или към *Него* и след това с калема да запишат светия процент печалба. Само началото на пътя на банката благословено от бoжите служители, иначе не свети Петър , а свети Пазар е *процентодателя*.
Бай Иван
01 Апр 2011 12:14
Мнения: 3,806
От: Virgin Islands (Unit
Поогледах набързо (това не е трудно) сайтовете на банки в няколко държави в Скандинавия и Западна Европа - ами тези неща дето ще ги въвеждат хората са ги въвели, дори има и повече защити за кредитополучателите от своеволията на юдеите (банкерите). Бланките за договор за ипотечен кредит са публикувани, всичко описано в проекто директивата го има. Не можах да получа информация за бившите лагеристи - централноевропейските и източноевропейските страни. Колкото по на изток отиваш, толкова по оскъдна е информацията и защитата на кредитополучателя.
генек
01 Апр 2011 12:25
Мнения: 36,327
От: Bulgaria
неща, които са очевидно полезни ми идва много.

Хм! Не се сещам да съм молил за одобрение или поне оценка на мнението ми, та да ти идва много или малко. Просто не чети - ако не ти се нрави. И толкова!. Наистина се изживяваш като контрольор - помисли по въпроса.
А доколкото има "неща, които са очевидно полезни" - не съм свикнал и да вярвам на очвидното. Предпочитам аргументи, не вяра или самоувереност.
--------------------------
Блогът на Генек

Caravaggio
01 Апр 2011 12:41
Мнения: 13,610
От: Italy
Предпочиташ не аргументи, а дрънчене без смисъл, но това си е твой проблем.
Doctora
01 Апр 2011 14:06
Мнения: 19,503
От: Bulgaria
Покрай прословутия на времето Ватикански скандал, си спомням за един италиански мафиоз и масон - Микеле Синдона. Като CEO на няколко големи компании, доказа железното правило : най- лесно се краде от банка, ако се купи банка
генек
01 Апр 2011 15:39
Мнения: 36,327
От: Bulgaria
Предпочиташ не аргументи, а дрънчене без смисъл,

Ето - кое предпочитам, си е МОЯ работа. Ако бях невъзпитан и агресивен грубиян, щях да кажа, че в случая ти липсват доводи и се опитваш да минеш на любимата си почва - махаленска разпра. Но не съм простак и няма да влизам в тона ти.
Съжалявам, търси си друг за ответно олайване.
Хубав ден!
XYZxyz
01 Апр 2011 16:01
Мнения: 26,211
От: Antigua and Barbuda
Принципно има голямо основание за неустойки при предварителното погасяване на заем. Ще дам пример с нещо друго, за да стане по-ясно. Договарят се две страни, едната ще плати накуп за 100000 тона домати, а другата ще доставя 1000 дни по 100 тона домати всеки работен ден. Само че, този дето доставя доматите, след като си е взел парите, не му се спазва договора и доставя всичките 100000 тона домати още първия работен ден. Трябва ли да плати неустойка? Какво да прави получателя на 100000 тона домати, когато няма ресурс да ги използва и сухранява - ресурса му е са по 100 тона домати на ден. Подобна е работата и с банките и заемите. Има две страни, има сделка, има условия за плащане по сделката. Щом едната страна не изпълнява условията на сделката, то трябва да си плати.
То на теория е така, но на практика, ние сме все от тази страна на сделката, която трябва да плаща за услугата, а на нас нещо все не ни се плаща.
no-credit
01 Апр 2011 16:18
Мнения: 954
От: Bulgaria

Какво да прави получателя на 100000 тона домати, когато няма ресурс да ги използва и съхранява

С'я, за съхранението - не е едно и също дали са домати или пачки. Пачките заемат доста по-малко място. А и не е задължително връщането да е в брой - може да е безкасово.
А за използването, от гледна точка на пласиране на ресурса, за банката е все едно дали някой ще върне предсрочно заем или друг ще внесе депозит - все е непредвидено и неочаквано и все трябва да се търси как да се пласира. Единствено, при предсрочно връщане, банката губи планиран приход от лихвите, които е щяла да получи. Но и това е загуба само ако не успее да намери нов кредитополучател за тези пари. А все пак, нали това й е работата на банката.


____________________________
Кредитът - модерното робство
водопроводчик
01 Апр 2011 16:21
Мнения: 18,847
От: Bulgaria
Ако една банка няма какво да прави с някаква си изплатена накуп ипотека на някакъв имотец, да затваря кепенците и да ходи в някой кибуц и да сади и да бере домати. Банките държат най-много на лихвите, защото пишман банкерите само от това разбират.
XYZxyz
01 Апр 2011 17:00
Мнения: 26,211
От: Antigua and Barbuda
Естествено примера ми беше доведен до крайност, за да стане ясно за какво пиша. При банките какво имаме - имаме разчети, кога и колко лихви ще се плащат, когато и колко ливи ще получава банката, какви суми трябва да се плащат по падежите на депозитите и какви суми трябва да получи банката от погасителните вноски по заемите, които е дала и т.н. Това се прави на основата на договорите сключени между банката и клиентите й и който не ги спазва, трябва да плаща неустовйки.
cisco
01 Апр 2011 17:57
Мнения: 7,737
От: Italy
Ако не можеш да си прехвърлиш кредита в банка която ти предлага по изгодни условия, как ще има конкуренция?Новите банки как ще намират клиенти, като вече съществуващите са окупирали пазара? И най важното, как без конкуренция ще падат лихвите?? Трябва да си невероятно тъп, че да свалиш лихвата на твой длъжник ако пазара не те принуждава.Дълговете , макар и да звучи шантаво, са си стока като всяка друга и се купуват и продават, ако си коректен платец другите банки би трябвало да могат да те привлекът с по изгодна лихва, все пак основният принцип е че лихвата трябва да е пропорционална на поетият риск от страна на кредитора.
Julio Iglesias
04 Апр 2011 12:43
Мнения: 207
От: Spain
Caravaggio

Я пак опитай. Този път, след като помислиш.

Това нема как да стане по две причини. Първо, за да са запише първи под темата, времето е критично - дебне се 24/7. Второ, треба да се мисли, а това отнема време, а е и липсващ ресурс
Добави мнение   Мнения:41 Предишна Страница 2 от 2 1 2