Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Все още сме много далеч от обективното оценяване на децата
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:29 Предишна Страница 2 от 2 1 2
генек
30 Май 2011 11:54
Мнения: 36,327
От: Bulgaria
Аз съм далече от квантовата тая...дето вика един колега, че никой не я разбира и служи само за забава...но дали няма логика в подобно оценяване с 6 и 2?
Представи си лекаря, който провежда блестяща операция...само накрая малка грешка...за некролог?
А иначе - животът е толкова пъстър, че няма как да го вкараш в тест. И вариантите са много повече от верен и неверен отговор.
Хеате,
за да стигне до медицината - трябва да е минал през куп други неща. Включително ямб, котангенс, перихелий, валенция, колорит...
Иначе си е прост резач и кърпач.
Което не е лошо, де. Я някой как си седят кратунки цял живот...
-------------------------
Блогът на Генек
Тръндафилка
30 Май 2011 15:01
Мнения: 1,086
От: Bulgaria
Все пак, дали настоящата матура по БЕЛ наистина оценява що-годе обективно трайните знания на учениците? Аз си признавам, че на един от въпросите се зверих, зверих, и накрая реших, че очите са ми по-скъпи от откриването на правописната грешка. И си припомних едно интервю с учителка от училището за слепи деца - как ги "тренирали", за да могат да положат успешно матурата. Предполагам, че едно сляпо дете може да се научи да пише грамотно, може да има и литературен талант, но как да открива лесно чужди грешки?
Manrico
30 Май 2011 15:21
Мнения: 31,153
От: Bulgaria
Ся, ако става въпрос за студенти, си мисля, че по-добра преценка за знанията и способностите, отколкото дава събеседването със студента, няма. Ще го поразходиш по материята, ще го чуеш как разсъждава, задачки ще му дадеш... При студентите обаче е лесно, защото тези оценки после не се сравняват много-много. Ясно е, че завършил определен факултет в определен университет с 6 е много по-добър от завършилия същия факултет с 3 и толкова. Никой не сравнява оценките в дипломите на завършил СУ и Паневропейската академия по висши науки в Долно нанагорнище. Друг въпрос е при учениците, когато при приемане в университет трябва да се сравняват оценки от елитна софийска гимназия и професионалната гимназия по тъкачество в същото това Долно нанагорнище.

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
Die Hexe
30 Май 2011 15:35
Мнения: 7,841
От: Bulgaria
Брех, съгласих се с Манрико!
Само че от това аз виждам следните две възможности:
1. за прием в университет да си има приемен изпит в самия университет
(неудобство - при кандидатстване в няколко университета се събират няколко изпита)
2. матурите да включват две части (май имаше нещо подобно за гимназиите, но не съм сигурна) - по-проста, за обща оценка на грамотността и по-сложна, по желание, която да е входен изпит за университет. Та въпросът е, че във втората трябва да има за природните науки малтк брой трудни задачи, а не голям брой лесни, а за български език - тестова част и задължително писмен текст.
С една дума - тестовете (по природните науки) в сегашния си вид дават обективна оценка, но не и по истински важен критерий (знания, способност за аналитично мислене, оригиналност).
Cruella de Vil
30 Май 2011 15:49
Мнения: 18,747
От: Bulgaria
матурите да включват две части (май имаше нещо подобно за гимназиите, но не съм сигурна) - по-проста, за обща оценка на грамотността и по-сложна, по желание, която да е входен изпит за университет. Та въпросът е, че във втората трябва да има за природните науки малтк брой трудни задачи, а не голям брой лесни, а за български език - тестова част и задължително писмен текст.

В някои държави от ЕС матурите имат две нива на трудност. Освен това матурите по роден език и математика са от по две части и се държат два дена. Така хем има всеки се подготвя според възможностите си, хем на изпита се обхваща и повече изучаван материал. Университетите приемат с изисквания по определени предмети на базата на високото ниво, като се взема под внимание и общата оценка от дипломата формирана от минумум шест матури.
Perdekiriz
30 Май 2011 17:25
Мнения: 747
От: Bulgaria
Моля да не се бърка SAT със нашата матура! Едното за оценяване на "подготвеността на учащия се да се справя със изискванията във висше учебно заведение" (The test is intended to assess a student's readiness for college...), т.е. входящите изпити за ВУЗ. Матурата - оценка на наученото в средния курс. Нещо искат да се направи 2 в 1 Да е имало обсъждане по този факт? Аз поне не помня. А че матурата искат да я направят на принципа на тест, това не е (съвсем) лошо. Най-лошото е, че не знаят как да го направят - като почнеш от критериите, съдържанието на въпроси, начина на поднасянето им и т.н. - и стигнеш до ОЦЕНЯВАНЕТО им. И като влязат във системата на вИшетУ УбразУвание, моля вижте съседната статия. За това ли трябва да се хабят време, сили, нерви, пари, здраве?

Чичо Фичо
30 Май 2011 17:38
Мнения: 24,838
От: United States
В този пункт се съгласявам с Мишо Константинов. В хуманитарните дисциплини тестовете също са напълно приложими, вкл. разбирането на непознат текст (reading comprehension) и на записана реч (listening comprehension), комбинирани с писане на кратки съчинения в отговор на въпрос и с устен отговор, както по мое време беше комбиниран TOEFL с TWE и TSE. Тестовете ще имат благотворно влияние в/у подготовката. Наистина готвенето за тест въобще не е същото като творческото занимание с предмета, но е негово необходимо условие, с което повечето си остават. (Да си направиш добри пищови е също половин научен изпит.) Функционалната грамотност е абсолютно необходима за съвременния човек.
SvSophia
30 Май 2011 18:08
Мнения: 36,140
От: Bulgaria
Ох, приложими са тестовете в хуманитарните науки, ама не са достатъчни. Особено по български език - добре, отговаря правилно - 1а, 2б. Обаче целта на обучението е да умее да прави адекватни на целта и речевата ситуация писмени и устни изказвания, а не да комуникира със "здр, ко пр?", като един съученик на сина ми. Писаният текст - есе, съчинение, тема и пр. най-добре показва степента на усвояване на правописните, граматичните, пунктуационните, стилистичните и пр. норми, мисленето, умението да формулираш теза, да я защитиш, да се аргументираш. Нали затова се учат. А тестът (права е Ди Хексе) просто изисква усвояването на техниката за решаване на съответния тип тест - видях го по сина ми миналата година, като го подготвях за изпита за 7 клас.
Добави мнение   Мнения:29 Предишна Страница 2 от 2 1 2