Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Безплатно здравеопазване няма. Но поне да беше по-уредено
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:54 Страница 1 от 3 1 2 3 Следваща
ТихОмир
14 Юни 2011 20:13
Мнения: 3,869
От: Bulgaria
"Безплатно здравеопазване няма."
............................... ...................
Даа....ама ние го плащаме по няколко пъти, гусин министре, и то пак не чини!!!
burning daylight
14 Юни 2011 21:25
Мнения: 925
От: Bulgaria
Поздравления за Янина! Добре е да се казват на висок глас важните неща, колкото и да са очевидни за малцинството сапиенси: задължителното здравно осигуряване следва да покрива минимума здравни грижи, всичко извън него е въпрос на възможности, желание, избор и лично решения - тоест на пазар. Добре е и да се повтаря, че държавата няма място на пазара. Държавното - държаве, человеческото - человеку! Редът ще дойде, когато съдилищата втълпят тази проста истина и в главите на държавните чинуши.
П.С. Янина, единствените здравни услуги, при които частните ЗОК ("фондовете" дублират плащаните от НЗОК, са тези, които коригират безумията на държавната каса. Като лимитите например
Weed361
14 Юни 2011 21:51
Мнения: 4,842
От: Bulgaria
Безплатно здравеопазване няма. Но поне да беше по-уредено
С първата част на заглавието съм съгласен. С втората - не. За средствата, които се отделят, в България има превъзходно по качество и достъпност здравеопазване. По-добро с това финансиране просто няма как да бъде.
Apolitichen
14 Юни 2011 22:37
Мнения: 9,749
От: Bulgaria
Добре е и да се повтаря, че държавата няма място на пазара.
На кой пазар казваш? На този за търговия с органи и тъкани!? На търговията с дрога? На гадаенето и хвърлянето на боб за безсмъртие? На търговията със смъртта и живота?
Абе, умнико, има ли пазар без държава? Какви върви свободният пазар на Антарктида или на Луната?
Ако ще го караме человеческото - человеку и аз мога да печатам финикийски знаци, копията са по-добри от зелените гущери, и лихва да определям кат за световно, или пък да джъткам едни фойрверки, а че били паднали в твоята къща - да си гледал. "Кьорав карти не играе", нъл тъй!?
България има превъзходно по качество и достъпност здравеопазване
И презпълнение на плана за смъртността и снижаване на заболяемостта чрез снижаване на средната продължителност на живота! Цялото общество солидарно работи за това "превъзходно качество". Кой със самоубиство, къде катастрофа, разстрел, грешна диоагноза, кой както може.
Weed361
14 Юни 2011 22:55
Мнения: 4,842
От: Bulgaria
Apolitichen, не вади думите от контекста - казах, че за средства, които се отделят, здравеопазването ни е превъзходно. В сравнение с повечето страни от ЕС си е мизерно.
Нели
15 Юни 2011 00:10
Мнения: 5,661
От: United States
Само преди 2 седмици усетих на гърба си, че здравеопазването в България не само е не е безплатно, но е и в пъти по-скъпо от платеното в Америка. Не, не съобразно доходите на българското население, то е номинално в пъти по-скъпо. Що се отнася до обслужване напомня мизерията на третия свят. Човещината също е измеримо в пъти по-ниска.

Наложи ми се да обяснявам няколко пъти, че онова, което казвам няма нищо общо с национален нихилизъм. Видяното в Окръжна болница Пловдив не може да промени по някакъв начин обичта ми към държавата в която съм се родила, но ражда у мен много законни въпроси:

1. Защо българската болница отказва свободен достъп на роднините до пациентите. Такова нещо няма в нито една уважаваща себе си цивилизована държава. Бях броени дни в България и в 2 от тях се борех да видя собствената си майка (първият ден абсолютно безуспешно).


2. Защо министерството на здравеопазването отказва правото на частни болници, които нямат поне 6 хирурзи на заплата, да правят съответни операции за които те имат чудесна техника и персонал на повикване? Естествено е частната клиника да иска да плаща на операция, а не заплата на наетите си хирурзи. Но не е естествено хирургът, който оперира майка ми в Окръжна, и който редовно оперира в избраната от мен частна клиника, да не може да направи операцията й там. Предимството на частната болница?


А. Може да бъдете 24 часа до близкия си.


Б. Там е чисто и персоналът мил и отзивчив.


В. Правят се всички възможни следоперативни рехабилитации, които в Окръжна болница поради различни причини не бяха изобщо прилагани.


Г. Не са дават никакви подкупи и реално престоят ви в частната болница ще ви излезе по-евтино от престоят в държавна болница. В допълнение, частните болници също работят със здравната каса


3. Какво става с онези български пациенти, които нямат няколко хиляди лева в джоба си за да посрещнат разходите си по смяна на става и престой в болница? Хората на възрастта на моите родители имат пенсии от по 200 лева на месец. Как могат да си позволят няколкогодишна пенсия за лечение? Къде отиват тези хора, какво прави държавата с тях?


В допълнение, в държава САЩ, в която всекидневно се говори за проблемите на тушакното здравеопазване, смяна на става струва на един пенсионер $0.00. В държавата България, където пенсионерите получават 10 пъти по-малко от държавата САЩ, споменатата операция струва няколко хиляди лева.

Няколко непростими факта в работата на държавните болници в България:


1. Въпреки, че санитарките и медицинските сестри получват подкупи по 20 до 40 лева на ден за да вършат задълженията си към конкретен пациент, няма никаква разлика в обслужването. Хората в този свят се делят на добри и лоши. Добрите ще си свършат работата и без подкуп, лошите дотолкова мразят света и околните, че самият факт на даване на пари ги прави още по-зли и злъчни


2. Всеки лекар-хирург в държавната болница получава неправомерно, под масата, от 300 до 500 лева на операция. Често повече. Без значение, че получава заплащане и от здравната пътека на всеки пациент. По мое мнение някои от българските хирурзи имат доход от по над 10 000 лева на месец, което е единственото ми обяснение, че добри специалисти като тях стоят в мизерията наречена Окръжна болница Пловдив


3. Обстановката в държавните болници е отчавайща. Пациентът идва от къщи със всичко - от чаршафите и мокрите кърпички, до пудри, лекарства, мазила и т.н. Грубостта и навикването на пациенти, особено възрастни хора, е всекидневие. Неглижирането на проблемите им - оставят се на студено, на ветровито, на мокро, оставят се жадни (майка ми беше очевидно и жестоко обезводнена - гледката беше потресаваща за мен ) е непростима за една европейска държава. Зачитането на достойнството на пациента е явно смешен за хората в болницата проблем. Докторът дойде и ми каза мило, че трябва да си я взема и щяла да се оправи. Прояви разбиране и след няколко дни дойде в къщи и свали конците й там. За 48 часа мама стана отново нормален човек. Не спрях да се питам защо трябваше да виждам това след като има частни клиники, които биха я поели и лекували с радост. Проблемът е, че държавната администраця лакомее за "здравните пътеки", нищо, че ги "усвоява" по описания от мен начин.


Като заключение: в болницата видях и няколко мили и съвестни жени от персонала. Добротата я има в този свят, но българската действителност не й дава шанс. Всеки нормален човек иска да работи в достойни условия и да изпълнява задълженията си максимално добре.


И още нещо: българската държавна болнична действителност е точно толкова мизерна колкото беше преди 1989. Минаха 22 години през които нищо ново не беше научно и нищо старо не беше забравено. Особено ме шокира робкостта и подмазвачеството на болните към медицинските лица. Говоря и за хора, които по образование и позиция в обществото не са по-долу от лекарите. Мисля си, дали пък тази робска психика не създава отново и отново кривите отношения по болниците ни?



Редактирано от - Нели на 15/6/2011 г/ 00:15:09

paragraph39
15 Юни 2011 00:30
Мнения: 80,095
От: Bulgaria
/:/ "Безплатно здравеопазване няма"...
............................... ............................... ............................... ..........................
Няма, щото "демократите" и "недемократите" след 1989 г. го премахнаха!!!
Справка:
КОНСТИТУЦИЯ НА НАРОДНА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ-1971 г.
...
Член 47
(1) Дъpжaвaтa пoлaгa вcecтpaнни гpижи зa здpaвeтo нa нapoдa, кaтo opгaнизиpa лeчeбнo-пpoфилaктични и дpуги здpaвни зaвeдeния и cлужби.
(2) Дъpжaвaтa и oбщecтвeнитe opгaнизaции paзпpocтpaнявaт здpaвнa пpocвeтa и култуpa cpeд нapoдa и нacъpчaвaт paзвитиeтo нa физичecкaтa култуpa и туpизмa.
(3) Вceки гpaждaнин имa пpaвo нa бeзплaтнa мeдицинcкa пoмoщ.
(4) Дъpжaвaтa и oбщecтвeнитe opгaнизaции пoлaгaт ocoбeни гpижи зa здpaвeтo нa дeцaтa и юнoшитe.
............................... ..
КОНСТИТУЦИЯ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ-1990 г.
...
Чл. 52. (1) Гражданите имат право на здравно осигуряване, гарантиращо им достъпна медицинска помощ, и на безплатно ползване на медицинско обслужване при условия и по ред, определени със закон.
(2) Здравеопазването на гражданите се финансира от държавния бюджет, от работодателите, от лични и колективни осигурителни вноски и от други източници при условия и по ред, определени със закон.
(3) Държавата закриля здравето на гражданите и насърчава развитието на спорта и туризма.



Weed361
15 Юни 2011 00:46
Мнения: 4,842
От: Bulgaria
Нели, в семейството ви има и други мнения по отношение на здравеопазването:
Чичо Фичо 12.1.2010 г. 22:11:14 "За какво плащане от джоба става въпрос? Живеем в 21 век, не можем да позволим на млади и здрави родители в работоспособна възраст да се разоряват заради подобни нежелани случки. Счупването на ръката на щерка ни преди 5 години струваше между $15-20000 (две операции, престой в болница, рехабилитация). Ами ако ви се случат 2-3 такова здравни събития в една година?"
И още
Чичо Фичо 21.01.2011 "В САЩ се плаща на лекарите за единица извършени операции, манипулации, тестове и т.н., а не за качеството на здравето на пациентите им, както е в Англия. Затова в САЩ се предписват 2-3 пъти повече/по-скъпи лечения на пациент, отколкото в Англия за същата диагноза, а цялостните статистически резултати са по-лоши. Цените на лекарствата се държат целенасочено високи. Медицинското образование е безумно скъпо и младите лекари почват с минимум четвърт милион дълг. Застрахователите харчат повече, зада плащат за лечение, отколкото, за да плащат за лечение. Липсват "инсентивс" за профилактика и има болни, които струват на Медикейд по 3.5 милиона. Лекарите плащат средно 65 хиляди долара на година, но често и двойно повече, за застраховка медикал малпрактис, и предписват масово ненужни тестове, за да вържат гащи....

В САЩ се харчи над два пъти повече % от БВП и три пъти повече абсолютно на калпак за здраве, отколкото в Канада, но здравеопазването е много по-лошо, продължителността на живота и др. показатели са по-лоши, има десетки милиони неосигурени хора, разхищават се безумни средства - особено от частните застрахователи, които имат 16% овърхед (при 3% за Медикеър), както и от лекарите срещу медикъл малпрактис, и милиони хора фалират поради заболяване. Това е налудничаво и нецивилизовано."
Нели
15 Юни 2011 05:16
Мнения: 5,661
От: United States
Операцията на щерка ни на ръката, като беше на 12 години, може да е струвала на застрахователната ни компания $15 000 - $20 000, на нашето семейство тя струваше $0.00. За това говоря по-горе. Счупването на главата й струваше по-малко, но сметката за нас пак беше $0.00. В България родителите ни са здравно осигурени, но смяна на става им струва 100% от техния джоб. Мисля, че се превдижда 30% връщане от цената на ставата, но това не променя нещата за пенсионерите, които живеят у нас на жълти стотинки. За това казах, че здравеопазването в България е в пъти по-скъпо, но за това пък обслужването 10 пъти по-лошо и безчовечно. Да не говорим, че американските пенсионери са напълно здравно осигурени след навършване на 62 години. В конкретния случай това означава $0.00 за смяна на става, И това при пенсия поне 10 пъти по-голяма от българската. Да се сравни също със смяната на става в България от порядъка на няколко хиляди лева.

Всичко, което е написал Фичо е вярно за онези, които не са здравно осигурени, но проблемите за които той говори са бели кахъри пред онова, което видях в България. BTW, в спешни случаи всяка американска болница отпуска еднократно безплатно лечение на изпадналите в беда неосигурени хора. Българските дипломати, които не са здравно осигурено тук, твърдят, че се ползват от тези програми, ако им се наложи.
Weed361
15 Юни 2011 07:09
Мнения: 4,842
От: Bulgaria
Операцията на щерка ни на ръката, като беше на 12 години, може да е струвала на застрахователната ни компания $15 000 - $20 000, на нашето семейство тя струваше $0.00
Нели, аз съм впечатлен! Срещу $0.00 вноска да получиш обслужване за $ 20 000 е малко икономическо чудо! Отделно, че няма copayment и deductible. Не можем да ги стигнем американците! В България държавата реално осигурява пенсионери, държавни служители, деца до 18 години за 0, 00 лв на година и срещу това те получават здравно обслужване на цена средно 5-600 лв., вярно не винаги без някакво доплащане и не винаги в приятна обстановка.

Редактирано от - Weed361 на 15/6/2011 г/ 07:25:41

fractal
15 Юни 2011 07:28
Мнения: 9,824
От: Bulgaria
дьржавата сьбира 10% даньк и фирмите си дьржат парите в банките
после що няма пари за евтино здравоопазване
на както се казва дьжавата е лош собственик и здравеопазването трябва да е напьлно частно
toly
15 Юни 2011 08:11
Мнения: 4,974
От: Bulgaria
Като продължение на мислите на авторката се получава така , че допълнителните плащания са много диференцирани или даже никакви в зависимост от специалност и големина на населеното място. Оттук лекарските заплати варират от 500лв до няколко хиляди. Оттук следва , че мотивацията за работа в една система с отношение към лекаря като към престъпник и 500-600лв заплата е никаква . Трайна и устойчива нагласа към имиграция. Процес тепърва прохождащ. С последствие трайно влошаване даже и на сегашните параметри на здравеопазването.
Гладиатор
15 Юни 2011 08:23
Мнения: 8,326
От: Bulgaria
Нали
Хората в този свят се делят на добри и лоши. Добрите ще си свършат работата и без подкуп, лошите дотолкова мразят света и околните, че самият факт на даване на пари ги прави още по-зли и злъчни
Точно. И затова трябва кадрите да се подбират според характера изискващ се от професията. У нас с подбор на кадри никой не се занимава - това е една от тайните на неуспехите ни.
Особено ме шокира робкостта и подмазвачеството на болните към медицинските лица. Говоря и за хора, които по образование и позиция в обществото не са по-долу от лекарите. Мисля си, дали пък тази робска психика не създава отново и отново кривите отношения по болниците ни?
Тука не си права. Болестта е смирение, за което често забравяме в ежедневието. Болния човек се държи различно от същия здрав човек. Просто не са както трябва обучени медицинските кадри. Тях не са ги убедили че основното отношение към болния е състраданието.
Гладиатор
15 Юни 2011 08:39
Мнения: 8,326
От: Bulgaria
Според дългогодишните ми дърташки наблюдения на битието и мирозданието, сверени и прочетени с безбройно количество всестранна литература, причината за повечето беди се ражда там където няма идея и стратегия какво да се прави. Просто няма толкова добър кадър в държавата който да изгради една система. За целта хората правят екипи. Малко ще е мъчно и с екип поради факта че голяма част на населението ни, без значение от образованието, мозъците са яко щамповани от наложени твърдения, схеми, моди, нрави и прочие оформящи манталитета. Особено у нас, поради непонятна и заради мен причина, хората ни масово се водят по външни моди, мнения виждания и идеи и малко обръщат внимание на собствената си душа и идеите и.
Другата беда е че лекарското съсловие, поради особеностите на професията си не притежава кой знае какво стратегическо мислене, дори и ако някой да е било вродено, то е закърняло от системното практикуване на работа с дребни детайли.
И създадоха най-безумната стратегия в здравеопазването - основана на търгашески отношения. След такава стратегия нужно ли е да си баба Ванга за да видиш бъдещето, следствията ...
3333
15 Юни 2011 08:46
Мнения: 336
От: Bulgaria
Преди всичко трябва да е ясно, че здравеопазването и образованието за да са на ниво трябва да има ПРИЗВАНИЕ. Без него, колкото и средства да се наливат, колкото и да плащате, резултата ще е нула.
Аз поне от 10 г. не съм срещал внимателен и изслушващ те лекар. Първото нещо което прави е да започне да ти предписва лекарства. Колкото се може по-скъпи и неефективни. Нали за това получава комисионна. Нали вече са търговци.
Тези хора, не ги наричам лекари, защото не всички са такива, не се ли замислят че след време и те ще са пациенти, пенсионери , нуждаещи се?
Мисля че това е дело на всички нас.
Гладиатор
15 Юни 2011 09:00
Мнения: 8,326
От: Bulgaria
3333, вярно. А призванието може да дойде и с правилно обучение и задължително възпитание. У нас навсякъде обучението върви без възпитание. От образован но без нужното ввъзпитание и отношение към дадено дело - полза никаква. Това елементарно нещо не вдяват и в просветното ни и в университетите ни. Въобще сме на светлинни години от технологиите за обучение. после се чудим защо не се получават нещата...
Не знам дали изобще някой от мед. работниците са го учили как е лекувал Петър Димков. Той приемал болния с благ и спокоен израз. После го е оставял да говори и слушал внимателно и обръщал внимание на най малкия детайл. Създавал е доверие. После обикновено е поставял ръка на главата и ли на рамото и благо му говорил и винаги му е давал надежда, стараел се е да убеди болния че че ще се излекува. Повечето болни са му имали безкрайно доверие - а доверието в лекуващия е основата за излечение - най силния плацебо ефект.
toly
15 Юни 2011 09:17
Мнения: 4,974
От: Bulgaria
И затова трябва кадрите да се подбират според характера изискващ се от професията. У нас с подбор на кадри никой не се занимава - това е една от тайните на неуспехите ни.

Същите лекари се представяха по-друг начин при социалистическата система на здравеопазване , което иде да каже , че цитата не е разковничето. Не съм чул и българи емигранти работещи като лекари да не са си гледали съвестно работата. Цитираните мисли са меко казано халостни патрони.
Калки
15 Юни 2011 09:58
Мнения: 20,000
От: Bulgaria
Аз поне от 10 г. не съм срещал внимателен и изслушващ те лекар.

Много странно.

При мен е точно обратното - всички лекари, към които съм се обръщал напоследък, са внимателни и учтиви. Изключение - едно младо хирургче от ВМА преди 6 години.

Там случаят беше забавен - оперираха майка ми и поискаха да платя около 600 лв за някакакъв "kit". Аз казах, че нямам пари и ще платя след операцията. И на следващия ден си я изписаха и досега навярно чакат моите 600 лв. Въобще не ме потърсиха, даже и по тлф.
america1332002
15 Юни 2011 12:07
Мнения: 5,137
От: Bulgaria
хайде сега съпостави здравната вноска в българия и америка и ще излезе че в америка тази операция си я платила многократно и предварително. затова не са искали допълнително пари. изводи могат да се правят само при отчитане на всички факти. останалото е манипулация, и то твърде евтина и примитивна.
Гладиатор
15 Юни 2011 12:18
Мнения: 8,326
От: Bulgaria
toly
Същите лекари се представяха по-друг начин при социалистическата система на здравеопазване
Дали ? По кой друг начин? По духа на времето, по инерцията а не по възпитанието и отношението към професията. Дали Петър Димков с отношението му към професията щеше да си измени начина на работа. Неговото възпитание и отношение му са заложени като призвание. Но ако този начин се възпитава и се създаде отношение към него - голяма част от лекарите щяха да останат верни на професията си и призванието и - а не търгаши - според където духа вятъра и според това къде се намират - по света или у нас.
Цитираните мисли са меко казано халостни патрони.
Зареди халостен патрон, опри цевта в слепоочието си и натисни спусъка (недей да го пробваш....от цевта излиза смъртоносна огнена струя, обяснявам ти го за всеки случай - не знам на колко годинки си)
dinia7
15 Юни 2011 12:27
Мнения: 773
От: Bulgaria
Само преди няколко дена Станишката напомни с половин уста , назнам какво имаше в другата половина , че Симон Дянков източил 1, 45 милиарда от здравната каса и ги изхарчил незнаино къде .Не е ясно защо тези пари не бяха оползотворени целево.
Другото , на 22 март Гербаджиите подариха за 35 години Нефтобазата Росенец на Лукойл срещу подръжка само.Вероятна цена над 200 милиона долара т.е бетонира се монопола на Лукойл за следващите 35 години , а правителството се лиши от единсвеният реален инструмент за въздеиствие.
Добави мнение   Мнения:54 Страница 1 от 3 1 2 3 Следваща