Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Политиката е твърде сложно нещо, за да се прави от политици
Добави мнение   Мнения:21 1
водопроводчик
22 Юли 2011 19:52
Мнения: 18,847
От: Bulgaria
Как правилно се произнася презимето - ПлАмен или ПламЕн?

Редактирано от - водопроводчик на 22/7/2011 г/ 19:53:28

Gozambo
22 Юли 2011 20:02
Мнения: 7,892
От: 0
Да си политик е най-сложната професия. Тя съдържа в себе си всички останали професии.
========================
Дали да му повярвам?
генек
22 Юли 2011 20:33
Мнения: 36,327
От: Bulgaria
Да, и преподаването е твърде сложно, за да преподават учители, медицината е прекалено сложна за лекарите и така нататък...Да живеят войнстващите профани!
/Нататък не четох, утре ще видя - ако не е горещ денят/
------------------------------- ---------
Блогът на Генек

водопроводчик
22 Юли 2011 21:23
Мнения: 18,847
От: Bulgaria
1. И тук ми е драго да упомена, че Третото българско царство е един от най-фундаменталните периоди в българската история след Освобождението и изключително свидетелство за добрата страна на българската държавност.
2. 25-те години царуване на Борис Трети са считани в световната история като пример за държавническите умения на един българин.
3. Борис Трети впрочем е единственият българин, цитиран в световните дипломатически хроники.
4. И блестящ пример за това е царската сватба между Борис и Йоана Савойска.
Безсмислени изречения. За по-нататък не ми стигнаха нервите.
Diver N
22 Юли 2011 21:31
Мнения: 4,004
От: Bulgaria
Тоя път блондинката е сбъркала ваксата.
Apolitichen
22 Юли 2011 22:01
Мнения: 9,749
От: Bulgaria
Дали да му повярвам?
Няма нужда да си сменяш вярата.
Ако под "сложна професия" не разбираш "трудна", можеш да приемеш, че консолидирането на различни интереси, някои от които на топ професионалисти било в преподаването, медицината или другаде, не е никак проста задача. Отделно моралната удовлетвореност - учителите, лекарите виждат резулататът от своя труд в обозримо бъдеще (от дни до 5- 10 години), политическите решения, добрите специално, получават признание обикновено от следващото или по-следващото поколение. Мисля, че това е имал пред вид Кирил Карталов, отчитайки и твърдението, че
Политиката е твърде сложно нещо, за да се прави от политици

сиреч за провеждането на една политика политикът трябва да намери, да убеди и контролира професионалисти, които са по-добри от него в съответните области.
Не мисля, че е нужно автоматично да се включват плюнкометите. Това, че у нас с политика се захващат сулю и пулю, не значи, че дейността на политика няма обществена ценност. Все пак Миланския католически университет не е фондация "изветрено" общество.
traikokitan4ev
22 Юли 2011 22:58
Мнения: 2,359
От: Bulgaria
Apolitichen

Все по-рядко чета смислени постинги в този, така добър на времето форум, превърнал се напоследък в нещо средно между клуб на зелените чорапи и сушилня за прани недоизпрани червени прашки
потребител,07
22 Юли 2011 23:04
Мнения: 8,146
От: Bulgaria
Мазарини: "Ако искаш да спечелиш народната симпатия, обещай всекиму материални облаги. Те интересуват хората, които инак са безразлични към славата и почестите"

Така е, но не всички ценности са материални.
Perdekiriz
22 Юли 2011 23:07
Мнения: 747
От: Bulgaria
А бе тоз шизофреник не проронва и две логични изречения, които да не се взаимно изключват. Политиката е морал! За това - нито дума!!! Ще тръгне някой да ме води? А дали си е закърпил гащите??? А тоз седи и дудне - е...ати логорееца... Аспирант по политически нАуки Ще дава акъл на нашего политиканина. След защитата на диСЕРтацията..

Tim
23 Юли 2011 00:03
Мнения: 6,853
От: Bulgaria
- Считате ли, че Симеон Втори е унаследил уменията на баща си? Той със сигурност е човек, който познава добре Мазарини.

- О, да, със сигурност. И той промени българската политиката по посока на добрия тон. Помните преди 2001 г. имаше едно двуполюсно съревнование на живот и смърт. Но благостта, в най-общ смисъл, и толерантността, в определени граници, дойдоха след това и приносът на Симеон Втори в това отношение е безспорен.


Общо взето, когато гледаш от позицията на вечна институция като Светата Църква нещата изглеждат съвсем различно от погледа на премережени от кал очички на обитателите от родната кочина.

У наше село най любим да мразим и най мразим да любим!

И най се кефим да се изповърнем на почтения човек и после да му викнем: "Бе я се виж каква си свиня, бе-е-е-е-е!"

Кочината си е кочина и на нея най си й отива свинар, който, в най-добрия случай, да строи чиста и свята република ad nauseam.
Васуки
23 Юли 2011 03:25
Мнения: 3,605
От: India
Още едно противоречиво четиво, но интересно, полезно, чини ми се. Мазарини е само един от видните политици в историята, които доказват, че морал в политиката не бива да се търси дори от свещениците на политическото поприще.
Морален политик - това е нонсенс. Просто защото още на първите етажи няма да оцелее, мръсотията ще го погълне или мръсниците ще го елиминират. При военните по трация има кодекс на честта, когато военен се захване с политика го убиват, ръгат го дори приятелите му (Цезар), или той започва да коли на поразия, докато наложи идеите си (Марк Аврелий), макар и да е философ.
Сперед мен добрият политик трябва да е усвоил преди това друга професия, поне малко да се е реализирал в нея, че тогаз да поема отговорности за съдбите на много хора. Трябва и да се е реализирал като съпруг (съпруга) и родител, че тогаз.
zzz07
23 Юли 2011 10:59
Мнения: 5,983
От: Luxembourg
В общи линии глупости на таркалета! Възпитано обяснение на цинизма и алчността. Премълчаване на реалността, и прехвърляне и обобщение на "истини", които са твърде далече от нас. Чел, писал - нищо не разбрал, с извинение.
бонго-бонго
23 Юли 2011 11:22
Мнения: 26,313
От: Swaziland
25-те години царуване на Борис Трети са считани в световната история като пример за държавническите умения на един българин. Борис Трети впрочем е единственият българин, цитиран в световните дипломатически хроники.

Така си е. Но също така, по време на войната, Борис III е смятан за притегателния център на про-германските, про-нацистките и про-фашистките среди в България. Поне като такъв той е представен в английските секретни анализи за България от 1942 и 1943 г (от които става също така ясно, че Г.М. Димитров действително е бил английски агент). В резултат, след войната няма нито една негативна реакция срещу нагласения референдум за премахване на монархията (в контраст от поне формалните протести от страна на западните съюзници срещу разгрома на опозицията от страна на ОФ).
Заглавието е парафраза на известната реплика на Клемансо, че войната е твърде сериозно дело, за да бъде оставена на военните.
Оценката за Симеон, пък, ярко контрастира с тезата за духовността в политиката. Защото "благост" и "толерантност" са преди всичко нравствени категории. "Новият морал" на Симеон Сакскобурготски по същество реабилитира бившата партия-държава, без да изисква разкаяние от нея за миналите и престъпления срещу българската нация. Допълнително , един от първите актове на Симеон в политиката беше разпускането на комисията на М. Андреев. Каква стойност има високата оценка от един възпитаник на католически университет, лишена от основните норми на християнската нравственост?

Редактирано от - бонго-бонго на 23/7/2011 г/ 11:26:52

Aranita
23 Юли 2011 11:40
Мнения: 3,339
От: Bulgaria
Политиката е твърде сложно нещо, за да се прави от политици


Прав е имаме нужда от държавници с визия. Присъединявам се към аполитичен относно автоматичните лайномети.
Федаин
23 Юли 2011 12:44
Мнения: 4,803
От: Bulgaria
Добро!
Meat
23 Юли 2011 13:46
Мнения: 10,675
От: Bulgaria
Карталов докторира убедително, но клишетата са повече от необходимото! Определено може да се твърди, че докторството е сложно нещо, та да се остави на докторите (дори да не са Борисов, Цветанов, Станишев, Костов и пр.) Т.е. вместо "политика" може да се постави всяка професия, хоби, занимание и титла.
Gozambo
23 Юли 2011 17:29
Мнения: 7,892
От: 0
"Ако под "сложна професия" не разбираш "трудна", "
............................... ......................
Аполитичен,
замени в изречението "сложна" с "трудна" и ще видиш какви глупости говориш.
Интервюираният като всеки млад зубрач е наръсил клишета и ти се хващаш да обясняваш какво е искал да каже. Политиците били консолидирали интересите!!! Особено интересно е когато говориш за консолидиране интересите на "топ професионалисти".
В духа на интервюто и което ти си разбрал от него, Берлускони чии интереси консолидира? И какви сложности и трудности преживява? Не питам за нашенските цървули, защото за тях е ясно, че не я карат както го пише в дебелите книги, прочетени от автора на интервюто, докато си прави дисертацията.
Темата, която е засегната в днешната статия е много, много далеч от практиката. Да говориш в днешно време за изкуство в политиката или да се опитваш да го търсиш там, е пълна загуба на време. Днешната политика е пропита, прогнила от корупция и разврат и с лупа няма да намериш изкуство, или визия, или някаква далновидност. Никакви интереси не се консолидират никъде. Плащаш, получаваш политическа услуга. Или се завърта една мошеническа схема с участие на политици и бизнес. Днешният политически рефлекс е първосигнален- показваш парите, потичат лигите.
Аз разбирам ситуацията- докторантът не може да твори. Докторантът е несвободен да обследва реалността и да пише истината, защото няма да защити дисертация. И затова политическите и обществените науки се въртят в някаква измислена орбита. А когато докторантът защити дисертацията, той вече е оформен лъжец.
инж. Курти Чаталбашев
23 Юли 2011 23:03
Мнения: 228
От: Central African Rep
Кирил Пламен Карталов
?
Сибила
24 Юли 2011 15:43
Мнения: 15,613
От: Bulgaria


Хубаво е, че в. "Сега" е поместил това интервю. Най-после и тук някой да каже нещо хубаво за монархията и за третото българско Царство.


Кардинал Мазарини, на френски - Жул Мазарен е забележителна, противоречива личност, оставила голям отпечатък във френската история. Бил красавец, елегантен, галантен, полиглот, изглеждал скромен, но същевременно извънредно решителен и хладнокръвен, комбинативен, но не бил отмъстителен и с повечето свои врагове не постъпвал крайно.


Изобщо - политически мъж и държавник мечта. Уж не било сигурно, но се твърди, че доказателства, че е бил любовник на Ана Австрийска има и това са кодираните писма между двамата. Все пак, тъй като двамата били регенти на Франция поради малолетието на бъдещия Крал-Слънце, Мазарини искал да управлява и действително управлявал сам Франция без да се страхува, че някога ще изпадне в немилост и ще загуби кралското благоволение.



Справил се блестящо с всички бунтове - Фрондата, Войната на принцовете и Трийстгодишната война, ограничил до минимум правата на парламента, възпитавал и подготвил детето-крал за бъдещ абсолютен монарх, съветвайки го никога да не си назначава министър-председател, въпреки че той самият, до смъртта си, се ползвал с най-голямата възможна власт, която един министър председател някога е притежавал.


Въпреки че бил любимец на предишния могъщ кардинал - Ришельо и заел неговия пост по негови препоръки, кардинал Мазарен не бил религиозен и сам си признал в края на живота си, че дори не е изслушал и една меса според каноните и изискванията на църквата . Когато починал, за него казвали, че си е отишъл по-скоро един философ, отколкото християнин. И това уважаемият автор сигурно го знае, защото след смъртта му папата в Рим го определил като "светския кардинал".


Най-голямата му слабост били парите и богатствата и казват дори, че алчността му била болестно състояние.


"Човек без пари изглежда глупаво."

Друга негова крилата мисъл е:


Тези, които интересът е събрал, интересът ще ги раздели.


Кой ли пък от сегашните политици, които са чели само романите на Майн Рид и Карл Май ще вземе да чете кардинал Мазарен?

Това е все едно да се опитваш да вразумиш една чалгарка да заобича Хендел.


А ако някой би чул, че политическите решения трябва да се обявяват на народа след като вече са реализирани, а не да бъдат тествани предварително чрез 48 часово "обговаряне" във всички жълти и не дотам жълти медии, в резултат на което да се получи - вдигам-свалям, свалям-вдигам ДДС, давам-не давам, не давам-давам да се строи Белене, намалявам-увеличавам, увеличавам-намалявам всички пенсии и т.н, и т.н. - вече две години без ден почивка - ако някой можеше да чете Мазарен, пък дори и с тълковен речник, вместо да реже лентички, то обществото ни нямаше да изглежда толкова шизофренно разколебано и безнадеждно гурбетчийско.
traikokitan4ev
24 Юли 2011 17:54
Мнения: 2,359
От: Bulgaria
Сибила
Сибила
24 Юли 2011 18:13
Мнения: 15,613
От: Bulgaria
Китанчев,
Добави мнение   Мнения:21 1