Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
София определя такса смет незаконно
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:45 Предишна Страница 2 от 3 1 2 3 Следваща
Suzi1946
02 Авг 2011 09:21
Мнения: 472
От: Bulgaria
Алин, предлагаш абсурдни работи. Живея в блок на 15 етажа с 92 апартамента. Е кажи, каква плош трябва да има към блока, за да се наредят 92 контейнера?
XYZxyz
02 Авг 2011 10:10
Мнения: 26,211
От: Antigua and Barbuda
Всичко, което се предлага разглежда само и единствено боклука на домакинствата, а там е малкия проблем. Плащане според данъчната оценка е доста близко при домакинствата и до разходите по събирането и изхвърлянето на боклука им. Голямият проблем е при фирмите, при които има много различен обем на отпадъците при различните фирми и второ, фирмите ползват същите контейнери за отпадъци, каквито ползват и гражданите.
Примерно от личен опит - голям блок в един от комплексите с два контейнера за отпадъци, които рядко бяха пълни и двата, когато идваше камиона за боклука и 4 контейнера до един съседен блок и пак същото. Построиха някакво средно по големина заведение - нещо като малък ресторант и от там започнаха да носят всеки ден по едно и също време едни черни торби, носят, носят, докато напълнят всички контейнери в околността. И двата до първия блок и четирите до втория блок, а не знам дали не носеха и по-далеч. С други думи това средно по големина заведение правеше повече боклук отколкото два блока на по 9 етажа с по 6 и 8 входа и 3-4 апартамента на етаж.
XYZxyz
02 Авг 2011 10:19
Мнения: 26,211
От: Antigua and Barbuda
Както винаги, разумните решения работещи в нормалните държави, приложени в България дават силно негативен резултат. Примерно предложението боклука да се замерва и плаща с едни предварително закупени специални торби, както било еди-къде си в нормални държави, е изключително глупаво за приложение в София към настоящия момент. С тези хора ровещи по кофите в София и при пълната липса на контрол за спазването на правилата в България /Конституция, закони, наредби, правилници, .../, няма приемливо решение. За София единственият начин е сегашния - според данъчната оценка. Който политик ви твърди, че ще започнете да плащате според количеството отпадък, значи много ви лъже и то нагло и не гласувайте за него. Това може да стане в селата и малките градчета, където има дворове и всеки си държи боклука в собствения двор, докато дойде веднъж или два пъти в седмицата камиона да го извози.
помнещ
02 Авг 2011 10:39
Мнения: 3,112
От: Bulgaria
Каква е организацията в Холандия, примерно.
Купуват се специални торби от супермаркети, община ...
Всеки вход/блок има назначен домоуправител. /Разликата е, че по-голяма част от живущите са наематели, собственика е един./
В определен ден от седмицата торбите с отпадъци се изнасят пред вратите, домоуправителя ги изнася пред блока, а сметосъбиращата фирма в определен час ги прибират. Няма контейнери за боклук, съответно гнусни сметища около жилищните блокове.
В Корея е по-различно. Там също имаме назначени домоуправители, обикновено пенсионирани военни или полицаи, разделното събиране на отпадъците е задължително, като в едно каре блокове има "локално" сметище. Разликата е, че няма бездомни животни да разхвърлят.
Когато има желание винаги се намира начин, с малко организация.
Когато има желание "да се усвоят едни пари", винаги се намират "наши момчета" и куп "проблеми", винаги работещи в полза на "нашите момчета".
Те така по света и у нас
hamer
02 Авг 2011 10:45
Мнения: 10,867
От: Bulgaria
Такса на обект. Вземат се за база броят на обектите и разходите за дадена година. Делят се на броя на обектите и това е таксата - независимо от квадратура, данъчна оценка или брой живущи. Пълна справедливост е химера. Уравниловка му е майката. Дали имаш имот за 1 млн. или живееш в коптор - това няма значение за количеството на боклука. Почистващитге фирми под контрола на общината засичат в края на годината общото количество извозен боклук и ако е по-голямо и разходите за почистването в резултат на това са се увеличили - разликата се разпределя отново и таксата се повишава. Но плащането на такса смет трябва да става за изтекъл период, а не предварително.

"Бег на месте общепримеряющий!"
alin
02 Авг 2011 10:54
Мнения: 10,233
От: Bulgaria
Специално за фирмите пък и сега има опция да си наемат контейнер, и да плащат на брой контейнери. Да не излъжа, цената беше нещо от порядъка на 1000 лева годишно (моля някой сведущ по въпроса да ме поправи). Така на някои излиза по-евтино, отколкото да плащат по данъчна оценка. А на който не му е изгодно - плаща си по общия ред.
помнещ, дано някой "законодател" не прочете какво си писал, че като нищо ще последва изменение в закона за етажна собственост.
Апропо, в Холандия има ли заплата за лицето "домоуправител", и аква е тя?
помнещ
02 Авг 2011 12:07
Мнения: 3,112
От: Bulgaria
alin,
В Холандия домоуправителя е назначен от собственика. Обикновено един домоуправител се грижи са 4-6 блока, извършва /или наема фирми/ текущи ремонти, грижи се за подръжката на прилежащите площи/градинки, паркинги/.
Горе долу същото е и в Ю.Корея.
P.S= Нямам представа каква е заплатата на домоуправителя. Най-вероятно нещо около средна/ниска

Редактирано от - помнещ на 02/8/2011 г/ 12:11:11

XYZxyz
02 Авг 2011 12:39
Мнения: 26,211
От: Antigua and Barbuda
Голяма глупост е за България, в случая за София, да се предлагат решения работещи в нормалните държави. В България тези решения винаги водят до по-лошо. Жалкото е, че хората бързо забравят как е в България и предлагат ли предлагат неработещи за България решения и се мислят за много умни, защото "така било в нормалните държави" и "няма да преоткриваме колелото". Напротив, България трябва да открие собственото си колело в много отношения и как да се плаща за събирането на отпадъците е едно от тях.
XYZxyz
02 Авг 2011 12:41
Мнения: 26,211
От: Antigua and Barbuda
Досега не съм прочел или чул някой, който да предлага разумно решение за заплащането и за събирането на боклука в София. Дават се някакви неработещи за условията на София примери от други държави и толкоз. Разумен вариант засега никой не предлага, а като няма, ще си плащаме според данъчната оценка.
помнещ
02 Авг 2011 13:09
Мнения: 3,112
От: Bulgaria
Добре,
по принцип аз съм съгласен с XYZ, че уславията в България са малко по-различни от западноевропейските страни. В смисъл традиционен бит и форми на собственост. Обаче във всички балкански страни нещата малко или повече си приличат. Някой има ли представа как са уредени нещата в Гърция, Турция, Сърбия, Македония, Румъния. Става въпрос за градовете, за блокове, не за индивидуални къщи.
Непродуктивно е, да се измисля колелото. Особено когато напъните са за квадратно колело.
Тръндафилка
02 Авг 2011 13:58
Мнения: 1,086
От: Bulgaria
В някои 20-етажни блокове (тип студентско общежитие) в Холандия боклукът също се събира в общи контейнери на приземния етаж и веднъж седмично се изнася навън от обслужващата блока фирма. А в контейнера за хартия редовно пъхат обелки от банани. Таксичките (за боклука, за обслужващата фирма, за парното, и т.н.) са включени в наема - който го устройва - наема. Иначе оправия при 200+ апартамента няма. А нашите блокове са с този размер, а не типично "холандски", с 4-5 етажа и 1-2 входа. Отделно - нямат помещения за боклук, в контейнерите на блока се изхвърля и боклукът на околните магазини/работилници, а назначаване на професионален платен домоуправител е мисия почти невъзможна. Ако се приеме такава система, ще възложат на насилствено избраната от ОФ организацията жертва да дежури 24 часа около казанЯ.

Другият вариант е да се плаща според отчетената вода, по логиката - който се къпе, прави и боклук. Но в нашия вход половината водомери са задръстени с боклуци, не навъртат и по 1 кубик месечно. За сметка на това ние в един момент доплащахме по 10 кубика "обща" вода месечно. Като се замисля, плащали сме по 50-тина лева месечно за "общата" (топла и студена) вода, колко му е да почнем да доплащаме по още толкова и за "общия" боклук.
Devil
02 Авг 2011 14:14
Мнения: 3,559
От: Bulgaria
Приветствам решението на съда. Сметосъбирането е мафиотска дейност, защото вземаш едни гарантирани пари за 10 пъти по-малко работа. Трябва да се плаща на брой извозени пълни кофи. По мои наблюдения кофите до блока се напълват до горе за 3-4 дена, а ги изпразват всяка вечер и те са полупразни. Ето защо трябва да се плаща според изхвърленото, а общината да си организира ефективното сметосъбиране без концесионер-частна фирма.
XYZxyz
02 Авг 2011 14:32
Мнения: 26,211
От: Antigua and Barbuda
Би трябвало да се плаща както за минаването на камиона събиращ отпадъците, даже и контейнерите да са празни, така и за всеки контейнер независимо дали е препълнен, полупразен или почти празен. Разбира се най-голяма тежест би трябвало да има "количеството на отпадъка", но досега и тук не съм видял някаква дефиниция как аджеба се измерва това количество - на обем ли, на тежина ли, защото това са съвсем различни неща? Виждал съм как магазин препълва за отрицателно време няколко контейнера с нагънати кашони, но те не тежат много.
Sir Mano
02 Авг 2011 14:46
Мнения: 1,152
От: Bulgaria
Много ми хареса идеята такса смет да се плаща на база изразходваната през изтеклата година вода. Уникално съждение
Бабата пенсионерка, която харчи по 1 кубик вода на месец (съответно изхвърля малко боклук) ще плаща по-малко от четиричленно семейство, което харчи 15 м3 (съответно генерира много повече боклук). И за да няма сърдити да се даде възможност на всяко домакинство на каква база да плаща такса смет - на данъчна оценка или на разходвана вода!
haibul
02 Авг 2011 15:14
Мнения: 224
От: Bulgaria
Интересни мнения, не липсват крайни и балансирани. Верен е пътя, такса е, не данък. Не може да плащаш без да получаваш равностойността на услугата. Не може да отидеш напр. в щатите за 5 години и като се върнеш да ти търсят таксата за сметта с лихвите. Предприятията също плащат такса за битовите отпадъци, които се генерират от персонала. Налице са два анахронизъма: плаща се два пъти, първо гражданина по местоживеене, с данъка за имота и втори път предприятието пак за този гражданин, вече в качеството му на персонал.Освен това намаляването на персонала не води до намаляване на таксата смет, обвръзката е с балансовата стойност, не с боклук и персонал. Редът сега регламентира откриване на данъчна партида при придобиване на недвижим имот, МПС или доход. Предложението ми е да се изготви норматив за количеството генериран битов отпадък от човека през времетраенето на пребиваването му на земята, за различните му възрастови стадии и при издаването на ЕГН-то да се "пришие" таксата смет и всяка година да си плаща боклука. Ако е бил навънка, няма да плаща. Ако често сменя адресите, таксата е централизирана, да си я преразпределят между общините. И най-вече да спрат да занимават хората с глупости от рода на двете магарета и сламата, то ако можеше да нахраниш със сламата за две магарета сто такива, вече щяхме да сме в комуниЗЪМА. Сега обаче е налице другият вариант, когато сламата на сто магарета се разпределя межу две, балъците сме ние.
NA
02 Авг 2011 15:35
Мнения: 18
От: Bulgaria
Май трябва да се очисти тоя съд, нещо нередно има
Mitev
02 Авг 2011 15:37
Мнения: 20,056
От: Bulgaria
Построиха някакво средно по големина заведение - нещо като малък ресторант и от там започнаха да носят всеки ден по едно и също време едни черни торби, носят, носят, докато напълнят всички контейнери в околността. И двата до първия блок и четирите до втория блок, а не знам дали не носеха и по-далеч. С други думи това средно по големина заведение правеше повече боклук отколкото два блока на по 9 етажа с по 6 и 8 входа и 3-4 апартамента на етаж.



XYZxyz,
Един път вече реагирах на подобно глупаво с извинение твърдение, но ти продължаваш да го лансираш. Да направим малка сметка. Двата твои блока са девететажни, средно с по 7 входа, с по 3, 5 апартамента на етаж. Това означава, че апартаментите са общо 9 х 7 х 3, 5 х 2, тоест 441 броя. Да приемем, че средно във всеки апартамент живеят по трима души, тоест в двата блолка живеят общо 1323 души. Твоето "средно по големина заведение" едва ли е хранило по повече от 500 души на ден (ако има 100 места и те се запълват по 5 пъти на ден плътно, всичките). Искаш да кажеш, че от храненето и пиенето на 500 души се отделят много повече отпадъци от храненето и пиенето на 1323 души? При такова съотношение между броя на нахранените и напоени и получените отпадъци няма заведение, което да не фалира, приятелю. А от апартаментите по принцип се изхвърлят по-разнообразни по характер отпадъци в сравнение с отпадъците от заведението. Освен ако в заведението сменят и памперси например.

Та, ако обичаш, коригирай си примерите, защото ме разсмиваш.



бонго-бонго
02 Авг 2011 15:47
Мнения: 26,313
От: Swaziland
Най-простото е да се направи на човек, включително и за фирмите (не става дума за производствени цехове и предприятия). Тъкмо общината ще има стимул, най-после да вкара в действие закона за етажната собственост.
Mitev
02 Авг 2011 16:24
Мнения: 20,056
От: Bulgaria
Специално за фирмите пък и сега има опция да си наемат контейнер, и да плащат на брой контейнери. Да не излъжа, цената беше нещо от порядъка на 1000 лева годишно (моля някой сведущ по въпроса да ме поправи). Така на някои излиза по-евтино, отколкото да плащат по данъчна оценка. А на който не му е изгодно - плаща си по общия ред. /quote]

Алин,
аз съм упълномощен да водя дело за определена на база данъчна оценка такса смет. Можеш да проследиш целия казус до момента в Натиснете тук

Накратко. Става въпрос за малко магазинче за промишлени стоки. През 2005 , когато е купено, данъчната му оценка е 22 000 лева. След корекцията на данъчните оценки по времето на Станишев, данъчната оценка става 50 000 лева без да са правени каквито и да било подобрения и въпреки амортизацията на обекта. При тази данъчна оценка и 6 промила за Пловдив за нежилищни имоти през 2009 г. такса смет за обекта е 300 лв. годишно. В него работи един човек, отпадък няма поради характера на продаваните изделия. Отпадъкът се събира в едно канцеларско кошче, което се пълни един път за двадесетина дни, а понякога и за повече време. Но всеки работен ден, влизайки в магазина, при тази годишна сума лицето дължи над 1 лв. за такса смет.
Добре си забелязал, че общината е предивидила възможност за заявяване на контейнер специално за обекта. В Пловдив това струва 700 лв. годишно. Тоест за обекти като разглеждания това е абсурдно - общината изобщо не е предвидила решение за случаите, когато нежилищни обекти практически не генерират отпадъци или те са в нищожно количество.
По аналогичен случай Пловдивския административен съд отсъди в полза на жалбоподателя. Но забележи! Върховният административен съд отмени решението на ПАС. И сега при случая, който ти посочвам, вече ПАС се съобразява с това и отсъди във вреда на жалбоподателката, представлявана от мен. Делото още не е приключено, сега е на етап ВАС, промениха се донякъде обстоятелствата след решението на Комията за защита от дискриминация, която посочи, че при определянето на ТБО (такса битови отпадъци) е налице пряка дискриминация. За аналогичен казус домакинствата в Пловдив плащат 1, 2 промила върху данъчната оценка на жилището, а за магазина е определено промилите да бъдат 5, 5. Дискриминацията е двойна, защото магазина, за разлика от домакинството, практически не продуцира отпадък.
А законът е категоричен. В един негов член е посочено, че ТБО трябва да се определя според количеството на сметта, в друг негов член се изсиква ТБО да е справедлива.
Случаят, представляван от мен, съвсем не е единичен - стотици хиляди в страната са подобни магазинчета за промишлени стоки, счетоводни кантори, златарски, часовникарски и т.н. ателиета.
ПП.
Същевременно, за 2009 г. в Пловдив бе отчетено, че са останали неизползвани 8, 5 милиона лева излишък, неизползван от събраната такса смет. При положение, че не всички хора са добросъвестни платци.
Боклукчийската мафия е много силна.
А както слушам и Фандъкова съзнателно или несъзнателно и приглася с решението си Софийската община да обжалва решението на съда за незаконното определяне на такса смет.



Редактирано от - Mitev на 02/8/2011 г/ 16:54:07

XYZxyz
02 Авг 2011 16:36
Мнения: 26,211
От: Antigua and Barbuda
Неясно защо всички коментират отпадъците на домакинствата, а всъщност проблема е с фирмите!!! Заради тях е и това решение на съда и те са недоволните. Там е по-разбираемо да има проблем, защото има фирми с наистина много отпадъци и фирми с много малко отпадъци, а и едните и другите плащат примерно еднакво. При домакинствата изобщо няма такива разлики в няколко порядъка.
Неясно остава и защо всички казват сега е несправедливо, но никой досега не предложи работещо решение по въпроса.
Добави мнение   Мнения:45 Предишна Страница 2 от 3 1 2 3 Следваща