Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Роботите и военните технологии ще спасят световната икономика
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:41 Предишна Страница 2 от 2 1 2
Meto ot Interneto
30 Авг 2011 14:57
Мнения: 17,783
От: Bulgaria
Това за роботите ми напомня младежките, любознателни времена. Тогава бай Тошо имаше неква политика за роботизация, лицензи от Япония и пр. Но още тогава, макар и зелен, не разбирах как може да имаш безработни цигани в изобилие и да мислиш за роботи.
voivodata
30 Авг 2011 15:27
Мнения: 3,135
От: Bulgaria
Тази статия ми прилича на доклад по случай годишнина на НТС , написан от косомолски секретар..
Cruella de Vil
30 Авг 2011 15:33
Мнения: 18,747
От: Bulgaria
Интелигентите домашние уреди на Siemens, Miele и подобни струват поне двойно повече от стандартните. Напълването на дома със сензори и интелигентни уреди изисква инвестиция, непосилна за средния гражданин.

И за какво ми е всичко това? Основните функции ги имат и най-простите модели и на практика те са напълно достатъчни. Колкото по-сложен е един уред, толкова по-голяма е вероятността да се развали. А при съвременните цени на резервните части и за ремонт е по-добре да се купи нов.
Още преди десетина години примерно мислех да си направя парното да се включва и изключва и с есемес. Не беше сложно (сега пък е още по-просто), но не виждах особен смисъл. На практика може всичко в дома да се управлява дистанционно.
Увеличаването на продължителността на живота уви, не увеличава плодотворната му част, а времето, в което човек е възрастен и болен с всички произтичащи последици. И няма как днешната система да не се срути, защото едно са нуждите (пенсии, здравеопазване, социални грижи), съвсем друго - възможностите.
Мишо Константинов
30 Авг 2011 15:54
Мнения: 921
От: Bulgaria
Проблемът е, че се изплюскаха ресурсите. Хората от "златния милиард" разхищават, а тези от останалите 6 милиарда (и особено от последните 2-3 милиарда, дето изкарват с по 1-2-3 долара на ден) се въдят твърде бързо. И още, напечатаха се пари и други финансови боклуци на стойност, надвишаваща десетки пъти (може и сто да са) стойността на материалните активи.
Така че, първо, чака ни хиперинфлация. Съчетана с хиперглад в Третия свят и още по-бързо размножаване на онези с двата долара на ден. Последното е неизбежно, това е чиста биология. Как се спира озверяла от глад тълпа е въпрос, с който се занимава военната психология.
Второ, много хора, включително в златния милиард, ще загубят социален статут. Това не се прощава. Както не се прости през 20-те и 30-те години на миналия век в Италия и Германия.
Трето и четвърто са подробностите. Примерно кога Китай ще реши да прежали 10-те трилиона долара в американски ДЦК и да тръгне да взема световната власт (официално са 3-4 трилиона, но всъщност са колкото посочих). Или пък кога на Германия ще й писне да храни паразитиращите страни от Средиземноморието, а и не само там.
Пето - идва лидерът. Има само две държави в Европа, дето могат да излъчат успешен лидер. Втората е Русия. Но за нея е малко вероятно, така ще лидерът ще се нарича фюрер. А и само на два европейски езика много им отива да се използват за заповеди. Вторият е руският.
С какво ще остане фюрерът в историята, зависи от едно-единствено нещо. А именно от това, дали ще спечели съответната световна война. С фюрерите винаги е било така. А максимата "Победителите не ги съдят" ("Победителей не судят" се приписва на една руска императрица от немски произход. Така пак опряхме до тези два народа. Които може би за пръв път ще се окажат от едната страна на барикадата.
Бъдете здрави, че това ще се окаже много важно в близко бъдеще!
Rakita
30 Авг 2011 15:55
Мнения: 22,828
От: Bulgaria
И няма как днешната система да не се срути, защото едно са нуждите (пенсии, здравеопазване, социални грижи), съвсем друго - възможностите.


Така е, ако разглеждаш гледането и издръжката на възрастните хора като грижа на държавата (каквато тя Е в "белите" държави), а не като "синовен дълг", както някой се беше изразил по-горе. В Китай възрастните хора масово са без пенсии или с мижави пенсии и издръжката и гледането им е поето от техните деца. В Китай никой не реве, че старите хора са в тежест на обществото. У нас засега положението е сходно с това в Китай. Но виж в една Германия, където всички навършили 70 години отиват в старчески дом, положението наистина не е розово. И затова на запад ще се явяват все повече такива шамани, които да убеждават тамошните общества, че старите хора са ненужни, та белким... синовете и дъщерите им ги приберат за отглеждане. Или да плащат за отглеждането им, или ги евтаназират. Общественото мнение на запад по тази тема се манипулира отсега още, защото след 10 години положението ще е критично. Звучи жестоко, но е така там.
Rakita
30 Авг 2011 16:10
Мнения: 22,828
От: Bulgaria
Пето - идва лидерът. Има само две държави в Европа, дето могат да излъчат успешен лидер. Втората е Русия.


Русия ще може да излъчи лидер, когато реши собствените си пролбеми, тъй като тя сега все още е заета да ближе раните си от рухването на социализма. Това може да стане след 10-20 години и то при условие, че в Русия се овладеят центробежните сили, изтичането на капитали и мозъци и се постигне стабилност и ръст, основани на технологиите, а не на суровините. А след 10-20 години може и да е късно за такъв лидер.
Интересно, че нищо не споменаваш за лидерството на Китай - ще го има ли, няма ли да го има?
RumenS
30 Авг 2011 16:49
Мнения: 6,895
От: Bulgaria
Много вярно има в статията. Някой беше сметнал че само парите хвърлени за разработка на видеокарти стигат за град на Луната. За плоските дисплеи, са публикувани повече научни трудове, отколкото в ядрената енергетика. Плоския дисплей и 3д видеото са готини неща, но не е ясно струвало ли си е, защото това действително са "псевдотехнологии". Друга тема е че компютрите дават възможности, примерно в биотехнологиите. Но и там се дава предимство само на комерсиални проекти. Наскоро пак имаше съобщение за универсално антивирусно лекарство /разпознава заразената клетка която е препрограмирана от вируса и я убива преди да е произвела куп нови вируси/. Така и нищо не се чу повече, това би бил голям удар по пазара на ваксини и секви боклуци против грипове, спин и т.н. Свободния пазар тласка света към безумно разхищаване на ресурси и затваря пътя за новите технологии. От тази гледна точка май само нова голяма война може да ни бутне напред /или назад в пещерите/.
Cruella de Vil
30 Авг 2011 16:53
Мнения: 18,747
От: Bulgaria
Така е, ако разглеждаш гледането и издръжката на възрастните хора като грижа на държавата (каквато тя Е в "белите" държави), а не като "синовен дълг", както някой се беше изразил по-горе.

Добре, а работещите деца как да се грижат за родителите си (при необходимост от непрекъснати грижи), освен да наемат някой друг да върши тази работа или да поемат разходите в по-добър пансион. И пак въпросът опира до пари и до това дали децата могат да си го позволят.
За тези с по-заможни деца - добре, а останалите?
Една Пешка
30 Авг 2011 17:07
Мнения: 5,738
От: Bulgaria
Джордж Фридмън сп. "Огоньок"


Превод от руски текст, който пък (може би, но не е сигурно) е превод от английския оригинал. Щото може и руският текст да е превод от френски превод на английския оригинал....
И изобщо - вестникът си пълни трюмовете с баласт ...

И още:

Текстът е откъс от книгата на футуролога Джордж Фридман "Следващите 10 години".


"Следващите 100 години" е оригиналът. Ама едната нула (к'во толкоз - една нула), се е загубила нейде между преводните развалени телефони...
Една Пешка
30 Авг 2011 17:12
Мнения: 5,738
От: Bulgaria
The Next 100 Years: A Forecast for the 21st Century
Натиснете тук
Rakita
30 Авг 2011 17:14
Мнения: 22,828
От: Bulgaria
За тези с по-заможни деца - добре, а останалите?


Ами чичковците отгоре разсъждават на едро - няколкостотин хиляди пенсионери повече или по-малко (за тях ще е по-добре да са по-малко) не означават нищо.
А за останалите възрастни с не толкова заможни деца, изборът, както казах, звучи жестоко, но той все повече ще се насажда в общественото мнение на запад занапред и той е - евтаназия. С нас вече се пробваха, но бързо се оттеглиха. След време пак ще се пробват, но чрез нас по-скоро опипват общественото мнение на запад - достатъчно е, че се шуми по международния обмен.

Редактирано от - Rakita на 30/8/2011 г/ 17:17:04

Heat
30 Авг 2011 17:16
Мнения: 13,716
От: Bulgaria
Следващите 100 години. Геополитическа прогноза за ХХІ век
Натиснете тук
rki
30 Авг 2011 17:19
Мнения: 20,973
От: Albania
Много вярно има в статията. Някой беше сметнал че само парите хвърлени за разработка на видеокарти стигат за град на Луната.

да попитем - с какво един град на луната ще е по-полезен от видеокартите, а и колко ще струва издръжката му годишно?

________________________________ __________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
kaily
30 Авг 2011 17:24
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
Абе я стига с тая издръжка на тия възрастни хора бе! Те нали са си внасяли цял живот чинно осигуровки, сега си ядат ТЕХНИТЕ СИ пари, докога ще им гледате в канчето?!?!

________________________________ ____
Obama says "Some of what we face today is because of events beyond our control"
CNN, Thu, 19:54 11-08-2011
Rakita
30 Авг 2011 17:24
Мнения: 22,828
От: Bulgaria
Може би става въпрос за различни книги?
Натиснете тук
Натиснете тук
Една Пешка
30 Авг 2011 17:30
Мнения: 5,738
От: Bulgaria
Прав си Ракита,

Натиснете тук

Човекът си пише в стил Холивуд. (След "следващите 100", има вече и "следващите 10"
Не бях я забелязал до сега.
RumenS
30 Авг 2011 17:31
Мнения: 6,895
От: Bulgaria
rki, точно това е въпросът. Градът на Луната БИ МОГЪЛ да бъде крачка напред. 3д картите трудно могат да бъдат нещо повече от забавление /мноооого скъпо за обществото/.
Stupido
30 Авг 2011 17:49
Мнения: 2,907
От: Belgium
RumenS, специално за графичните карти приложенията различни от компютърни игри те първа ще почнат да идват... сега основно се ползват тези на nVidia за разни изчисления които изискват паралелна обработка на данни (основно разни симулации за научни изследвания) само заради CUDA технологията. Но тъй като е частен стандард, не се поддържа от другите 2 големи играча - Интел и АМД.
В момента в който OpenCL вземе полагащото му се място, нещата ще станат доста интересни и ще се отворят широко вратите за 3rd party developers...

иначе плоския екран си е супер нещо ако не за друго то поне заради понижената консумация на енергия... е, и заради компактноста си...
виж, 3D-то си е изгъзица... поне засега...

иначе интересно нещо споменаваш за антивируснот лекарство... но май си прав че ще подбие пазара за ваксини и май ще е подобно както преди години с електрическите автомобили. Шеви волт е от 60-те гадини, ма чааак сега идеята става достатъчно популярна.
RumenS
30 Авг 2011 18:09
Мнения: 6,895
От: Bulgaria
Stupido, аз не твърдя че не може да се намери приложение на 3д картите. Може. Но, то и на говно може да се намери приложение, но това още не значи че си струва целенасочено да го произвеждаш попилявайки милиарди часове инженерен труд.
В.Каменов
30 Авг 2011 19:24
Мнения: 2,523
От: Bulgaria
„Не казвам, че няма да има видим технологически напредък - ще има достатъчно електромобили и мобилни телефони от ново поколение. Но няма да има достатъчно технологии, които да извършат пробив, да удовлетворят възникващите и вече неотложните потребности, да формират растежа на икономиката.”

Много смешно.Какво значи „неотложни потребности”?Как се търси технологичен пробив от достатъчно технологии?Тази позиция за задължителна консуматорска алчност е много елементарна.Човек не може да изяде повече от това, което може да „побере”. Или да ползва повече от това, което може.Огромният брой функции на днешните мобилни телефони вече преосмислят такава нужда от тези, които трябва да ги купуват.По-скоро има обратни случаи – открития с неясно в момента бъдеще за използването им.Определянето на неотложни потребности днес за покриване на нуждите утре практически не е било водещ момент в развитието на техниката и технологиите.Те са не толкова според желанието и стремежа, а се случват когато това стане възможно.След това идва наместването им в употребата.Другото е въпрос на фантазия и въображение.Влагането на средства във фантазии е доста рисково упражнение.А и кому е нужно да се упражняваш с бъдещето, освен ако така ще спечелиш пари от футурологични напъни за наивните любопитни.На какво се базира например предвиждането на Дж.Фридман, че предстои втора Студена война между САЩ и Русия?Или за бъдещето на Китай?
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: В.Каменов
Добави мнение   Мнения:41 Предишна Страница 2 от 2 1 2