Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Гърция започва "стачката на всички стачки"
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:48 Страница 1 от 3 1 2 3 Следваща
Cardozo e Sa
18 Окт 2011 21:53
Мнения: 3,429
От: Bulgaria
Ех, откога чакам такава стачка и тук, у нас.
kaily
18 Окт 2011 22:56
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
И що ги чакаш? Ние бяхме така преди 20 години и след 20 години вече сме свършени.

________________________________ ____
*Оказа се, че демокрация и капитализъм не са тъждествени.
**Банки, спекуланти и корпорации - Трите кита, на които се дъЛжи настоящата криза.
zulu
18 Окт 2011 23:09
Мнения: 68
От: Bulgaria
Cardozo - Няма поосезаем начин да покажеш че, работиш на заплата и не си собственик на бизнес. По друг начин биразсъждавал!
addon
18 Окт 2011 23:28
Мнения: 380
От: Bulgaria
Тия фенове много си вярват ... късметлии
сър Джон
18 Окт 2011 23:28
Мнения: 1,154
От: Bulgaria
Ау, колко е достойно да защитаваш "правата" и придобивките си, които си спечелил с парите на кредиторите си и за сметка на децата и внуците си.
ohubohu
18 Окт 2011 23:30
Мнения: 4,837
От: Bulgaria
...Няма поосезаем начин да покажеш че, работиш на заплата и не си собственик на бизнес....

Това лошо ли е?
Може ли да има само "собственици на бизнес" и да няма "наемни работници"?
Ами държавните служители, например, трябва ли да имат собствен бизнес?
Отец Матей
18 Окт 2011 23:44
Мнения: 110
От: Bulgaria
Едим малко дълъг цитат. Събитията в Гърция имат своя предистория и е добре да се припомни част от близката история на нашата съседка. А не махленски да се злорадства. Защото и на нас ни готвят друг вид апокалипсис.
А ето и цитата:
"На 14 ноември 1973 г. пред сградата на Атинската Политехника започват масови студентски протести за сваляне на режима на “черните полковници” (военната хунта), начело на който е Георгиос Пападопулос.

Режимът на полковниците е установен през 1967 г., когато на 21 април група офицери извършват държавен преврат, узурпират властта и сформират свое правителство. Полковниците нямат ясна програма за по-нататъшното развитие на Гърция. Те прокламират, че спасяват „елино-християнската цивилизация" от комунизма и подготвят народа за нов тип демокрация (различна от „изродилата се" западна демокрация). Въведено е военно положение, създадена е тайна полиция, разпуснат е парламента, преустановена е дейността на политическите партии и профсъюзите, въведена е строга цензура и дори забрана на миниполи за жените и дълги коси за мъжете.

Започват арести на хиляди хора - министри, депутати, водачи на партии и „неудобни" граждани, извършена е чистка в полицията и ръководството на армията, уволнени са професори от университетите, видни личности губят постовете си. Задържаните са хвърлени по затворите, на някои се отнема гръцкото гражданство и са прогонени от страната, а други са изпратени на заточение по островите. Ключови позиции в държавния апарат заемат офицери, поддръжници на организаторите на преврата. Всяка съпротива срещу новата власт се разглежда от военни съдилища.
Напрежението сред гръцкото население нараства. Много известни политически личности и интелектуалци не одобряват военната хунта и й се противопоставят. Недоволството и съпротивата срещу режима на полковниците имат различни форми и прояви. През февруари и март на протест излизат студентите, които издигат лозунга „Властта на народа!", срещу тях е изпратена полицията. През май се разбунтува и военната флота. След потушаването на бунта започват арести на „провинилите се" офицери.

Кулминацията на народното недоволство е на 14 ноември, когато група студенти се барикадират в Политехническия университет в Атина, подкрепяни от събралата се на улицата многолюдна тълпа. Те искат възстановяване на свободата и демокрацията. Бунтът на студентите е потушен на 17 ноември с помощта на бронирана техника и армейски подразделения. Убити са тридесет и четири души, а ранените са стотици.
В крайна сметка протестите довеждат до краха на военната хунта (1974 г.), а жертвите на събитията в Атинската Политехника са обявени за национални герои.

На 21 април 1967 г. е извършен военен преврат. Установен е т. нар. "режим на полковниците", начело с полк. Георгиос Пападопулос. На 29 юли 1973 г. с референдум са приети поправки в конституцията от 1968 г. Одобрена е новата форма на държавно управление - парламентарна република начело с президент, вместо съществуващата конституционна монархия.

Пападопулос е избран за президент. На 25 ноември 1973 г., в резултат на нов военен преврат, режимът на Пападопулос е свален. За президент е назначен ген. Феедон Гизикис (до 11 декември 1974 г.).

През 1975г., след събитията при "Политехниката" се сформира радикалната, лява група "17-ти ноември"л
Революционна организация „17 ноември“. Името си получава във връзка с годишнина от студентските бунтове в Гърция през ноември 1973 г. Дейността є е насочена срещу САЩ и НАТО, срещу американското присъствие в Гърция, както и срещу окупацията на о. Кипър от Турция. „17 ноември“ развива дейност единствено в Гърция, при което през 80-те години на ХХ век извършва убийства на членове на гръцкото правителство и американски представители.

През 90-те години провежда нападения над европейски учреждения в Атина и представителства на ООН (например сградата в Атина на Върховния комисариат за бежанците). Наред с това насочва насилствената си дейност и срещу чужди инвеститори, развиващи дейност в страната. Един от най-известните актове, извършен от „17 ноември“, е убийството на Стивън Саундър – британски аташе в Атина. Поради силно законспирираните структури на организацията няма данни за нейната численост."
K9
19 Окт 2011 06:12
Мнения: 1,525
От: USA
Сър Джон
Право в целта
highwatcher
19 Окт 2011 07:51
Мнения: 175
От: Gibraltar
Не Сър Джон, тези хора стачкуват, защото не искат да са възприемани като балами! Те знаят много добре, че НЕ ТЕ са виновни за дълга и ЧЕ техният дефицит, а и на всички други PIIGS, се дължи основно на Излишъка на Севера, натрупан през последните 10 години (от съществуването на Еврото) и в частност- на Германия, на кака ти Ангела! Престанете с тези много "удобни" за Германската Десница- нео-либерални и монетаристични аргументи за "мързеливите" южни и работните Северняци! Германия вече 10 години е изцоцала всичко от "мързеливите" южняци, а в същото време даже и селскостопанска продукция не внася от тях, а си избира от Сев. Африка, Лат. Америка и Азия! Така не става, скъпи! Ще трябва да си плати за този излишък, ако иска да има Евро!! Най-безболезния начин (при който немския данъкоплатец не плаща нищо) е издаването на Евро-Облигация И КРИЗАТА СЕ РЕШАВА ОТ РАЗ!
Помнете ми думата, че Германия най-накрая, ЩЕ СЕ ПРИНУДИ за издаването й, за да не се сгромоляса Италия и респективно цялата Еврозона!


Редактирано от - highwatcher на 19/10/2011 г/ 08:03:54

geo_19
19 Окт 2011 08:58
Мнения: 2,273
От: Bulgaria
Чудна работа.. Стачкуват и частници:

...Стачкуват също .... адвокатите, много лекари.....

Специално адвокатите срещу какво стачкуват? Май срещу данък богатство
toly
19 Окт 2011 09:07
Мнения: 4,974
От: Bulgaria
Стачкува се когато е видима по-добра алтернатива за бъдещето. За Гърция такава няма. Алтернативата е стачки до дупка и срутване.
независим
19 Окт 2011 09:36
Мнения: 2,390
От: Israel
Отче, много хубаво си припомнил предисторията на гръцките бунтове, но все пак ситуацията сега е различна в сравнение с бунтовете срещу режима на полковниците.
Да се бунтуваш, срещу исканията на кредиторите да си получат дадените ти кредити някакси не е същото...
alabalov123
19 Окт 2011 09:41
Мнения: 331
От: Bulgaria
highwatcher - точно създава се еврооблигация и се затвърждава разделението на дейностите. Едните ще работят, а другите ядат

Единни еврооблигации може да има, когато има единна фискална и икономическа политика във целия ЕС. Не може едните да я карат само на кредити, а другите само на излишъци.
Cruella de Vil
19 Окт 2011 09:55
Мнения: 18,747
От: Bulgaria
Германия вече 10 години е изцоцала всичко от "мързеливите" южняци, а в същото време даже и селскостопанска продукция не внася от тях, а си избира от Сев. Африка, Лат. Америка и Азия!

Я пак! Какво по-точно е изцоцала Германия от гърците!? Дълги години та и досега Гърция е нетен реципиент на европейски фондове, т.е. много повече е получавала, отколкото давала.
KaizerSoze
19 Окт 2011 10:08
Мнения: 5,044
От: Bulgaria
Ще се срутят окончателно и ще фалират. В следващите десетилетия никой няма да иска да им даде и цент и ще получават това, което са заработили.
rorik
19 Окт 2011 10:14
Мнения: 15,950
От: Bulgaria
Ммм дааа,
Някой , може ли да направи анализ и да обясни какво се е случило?
Нали като са усвоявани тези фондове е имало контрол? Ето и сега съобщиха че България е на първо място по контролиране за правилното използване.При тях не е ли имало, такъв контрол? За какво са давани тези пари? За кухи програмки , за ненужни листове, за разширяване на администрацията, за заплати?
Няма ли виновни министри , чиновници , за това да отговарят?
highwatcher
19 Окт 2011 10:43
Мнения: 175
От: Gibraltar
Много ясно че винаги, строго са били контролирани европейските фондове.
И че парите от тях отиват за определени и утвърдени от ЕС проекти- пътища, инфраструктура и пр. Така че тоя номер- видиш ли вземали заплати чрез еврофондовете, не минава. Колкото пари е видял в джоба си един български пенсионер от еврофондове, толкова е видял и гръцкия, испанския и португалския му колега!
highwatcher
19 Окт 2011 11:07
Мнения: 175
От: Gibraltar
"Единни еврооблигации може да има, когато има единна фискална и икономическа политика във целия ЕС"

Много правилно, абсолютно съм съгласен! Но имам един основен въпрос:
Запитали ли сте се, защо Германия, която си прави каквото си иска в ЕС, НЕ НАПИРА ТОВА да стане реалност?
Само да се реши и ще го направи! Но не го прави, защото няма изгода в момента.
Тя и без това си извлича достатъчна изгода от сегашното положение.
Т.е. ще произвеждам, ще изнасям БЕЗ НИКАКВА КОНКУРЕНЦИЯ към своите абсолютни клиенти "некадърните" и "мързеливи" южняци, моята високо-технологична продукция, БЕЗ всякакви мита и ограничения, а от тях няма да внасям дори селскостопанска продукция, защото я намирам по-евтино в Египет, Аржентина и другаде... Ще трупам излишък на гърба им, а когато им скочи дефицита и дълга, ще им клатя намръщено пръст, за това колко са "мързеливи", "неконкурентно способни" и как трябва да затягат коланите! Егати солидарността.
Типична нео-либерална, монетаристична логика!

Редактирано от - highwatcher на 19/10/2011 г/ 11:13:12

Lowec
19 Окт 2011 11:22
Мнения: 14,522
От: Zimbabwe
Колкото пари е видял в джоба си един български пенсионер от еврофондове, толкова е видял и гръцкия, испанския и португалския му колега!

За да взима гръцкия 2700 юро, а българския средно 60-70 юро, май нещо са цоцали в повече гръцките, и ся е време да плащат. Цоцаха от пълния казан с големия черпак, без да го пълнят или поне допълват, и накрая се видя дъното. А сега де
highwatcher
19 Окт 2011 11:57
Мнения: 175
От: Gibraltar
Такваз пенсия от 2700 евро (!), дето описваш, у Гърцията НЕМА (може би някои висши магистрати от върховния съд, биха могли да вземат...).
Но да кажем 700-1200 евро, че е една средна пенсия...
Ама много се лъжеш, ако смяташ че тази сума идва от еврофондовете.
Гърчулята в най-лошия си момент- сега, имат БВП 227, 5 млрд. евро (240 млрд бе преди кризата). Е според теб, при този БВП, какви би трябвало да са им пенсиите?
tudor
19 Окт 2011 12:04
Мнения: 1,035
От: Bulgaria
rorik:Ммм "дааа,
Някой , може ли да направи анализ и да обясни какво се е случило?
"
Рорик, еврофондовете ги отдели от това за което се говори. При еврофондовете се отпускат пари за конкретни проекти и се следи (доколко ефективно е друг въпрос) за изпълнението им. Незнам дали магистралата от турската граница до Игуменица е строена с европейски пари по европрограми, но е невероятно това постижение. А сега за дълга: той е формиран от издавани гръцки облигации и е купуван от банки. Т.е. аз ти давам една бумажка и на нея пише, че след еди колко си време ти връщам парите + определена лихва. Те така се трупа дълг. И после връщам години наред пари само защото съм емитирал още такива бумажки и от новите пари плащам падежите подред. Ама идва време дето много бумажки съм наиздавал и кредиторите казват: -"ОК пак ще ти дам пари, но срещу по-висока лихва вече." А и вече някои банки прогледнаха, че Гърция много дълг е натрупала. А въпроса е защо по-рано не вдигнаха тревога, а ги оставиха до тези умопомрачителни 300 млрд. евро както казват??? Но съм на мнение, че и самите банки са виновни. Нали са все дипломирани специалисти, отдели за следене на риска и прочее. Ама да - парадигмата, че държавни облигации са безрискови стоеше от десетилетия на първо място. Ами ето ти сега безрискови вложения как пропадат и си стават много рискови.
Добави мнение   Мнения:48 Страница 1 от 3 1 2 3 Следваща