Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Дянков: България печели от гръцката криза
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:31 Страница 1 от 2 1 2 Следваща
Атанас Димитров
24 Окт 2011 20:19
Мнения: 23,428
От: Palestinian Territory, Occupied
Тоя в ред ли е 2000 фирми да са дошли и да вкарат пари в БГ? Напротив гръцка фирма строи АМ Тракия и източва парите към гърците, в Пловдив същата фирма ремонтира синдикалния дом и пак източва парите на българите.
Симеоне, иди се лекувай докато още има шанс да се оправиш умствено.
intel_inside
24 Окт 2011 20:29
Мнения: 8,642
От: Bulgaria
Куца му българския на Симеончо.
Правилния изказ е "България Можеше да Печели от гръцката криза...", но на место това един отбор тупани започнаха да пускат негативни послания в публичното пространство и към всеки инвеститор как "ако не са те, Гръцкия вариант за България е неминуем".
изказвания на самия СД, шефчето му ББ и цялата кохорта фенове цитатът е смислов, а не дословен - коментирали сме го безкрай много пъти.
Meat
24 Окт 2011 20:57
Мнения: 10,675
От: Bulgaria
Скоро се очаква здрави и прави гърци да допълзят да прибират огромните реколти, а част от тях ще се грижат за немощни старци които ще заделят малка част от пенсията за заплащане. Но връх на падението е топикономист от САЩ да изплаща къщата на жена си живеейки на държавни разноски в РБ, неговата майка.
Fantata
24 Окт 2011 21:20
Мнения: 4,153
От: Bulgaria
Не ви е срам. Побългарихте (пошопчихте) Дянката да се радва на нещастието на Вуте...
mimoza73
24 Окт 2011 21:29
Мнения: 516
От: Zimbabwe
Ей, Дянков, аз това го казах още в началото на 2010, ти чак сега ли го загря?
Пък като гледам, на сегашните форумци още цял век ще им трябва да го разберат...
Brent
24 Окт 2011 21:30
Мнения: 562
От: Bulgaria
българите "до известна степен са щастливи от нещастието на гърците", откровеничи вицепремиерът Симеон Дянков в интервю за "Ди Велт"


Дипломат от извънземна величина...за кои българи става дума Бачо Дянконе...и как можеш да си позволяваш такива приказки...където и да е? Като е известна степента, определи я, ако си така любезен.
@КЛЮЧАРЪ
25 Окт 2011 01:00
Мнения: 143
От: United States
От дестабилизация никой не печели. Евробюрократите вече няма да се изпотрепват да дават кинти как да е.
баничка
25 Окт 2011 07:16
Мнения: 1,018
От: Bulgaria
Дянков: България, печеля от гръцката криза
Rakita
25 Окт 2011 08:46
Мнения: 22,828
От: Bulgaria
Тези 1 млрд евро не са ли основно банкови депозити, които един ден подлежат на изтегляне? Останали ли са тези пари трайно в България и какво е направило правителството, за да ги задържи, за да ги превънре от депозити в трайни инвестиции?
БирникЪ
25 Окт 2011 09:15
Мнения: 2,359
От: Bulgaria
Да се радваш, че когато на комшията му гори къщата, кокошките му са влезли в твоя двор е доста глупаво. Не се знае дали няма да ти опоскат двора или да пламни и твоята къща.
Мошенник
25 Окт 2011 09:35
Мнения: 4,376
От: Bulgaria
А дали е вярна информацията на Теодор Войников, никой не се замисля и за секунда, като може с кеф да попържва по адрес на Дянков & !!
Мъкааа....
Вегетарианец
25 Окт 2011 10:08
Мнения: 1,628
От: Bulgaria
Каквото и да се говори за Дянков, през тия 20 години се разбра, че в България по-добро е може да се намери! Всъщност той май не живееше в БГ?
Rakita
25 Окт 2011 10:25
Мнения: 22,828
От: Bulgaria
Всеки може да вика "Няма пари!" и да стиска кесията. Така е най-лесно. Онова което българското правителство прави в момента, и в частност финансовото министерство, е да се въздържа от резки движения (най-вече във финансовата сфера), тъй като така са му заръчали големите, пък те като излязат от водата, ще ни изтеглят и нас на брега. Това означава, че ни очакват минимум още 2 години стагнация, замразени доходи, безработица и свиващо се търсене (което окончателно ще довърши малкия и средния бизнес), на всичко отгоре през 2013 г. предстоят плащания по външния дълг.
В същото време, виждаме че все повече "правилни" фирми разчитат вече изключително и само на обществени поръчки, щото друг бизнес общо-взето няма в моменат в България, а черните лимузини по улиците и луксозните палати по тузарските квартали стават все повече. Държавата е абдикирала тотално от преразпределителните си функции, тъй като удобно се изповядва пазарен фундаментализъм, от който дори в САЩ постепено се отказват.
Balozi
25 Окт 2011 10:29
Мнения: 1,754
От: Bulgaria
Джанков,

А плакатите "Тихо, да не събудим българите!", дето ги размахваха протестиращите в Гърция, за тях чувал ли си? Тиквеник.
aver4e
25 Окт 2011 10:36
Мнения: 12,201
От: Bulgaria
Случайно по някаква ТВ гледах стачкуващ грък който каза /цитирам непълно/:
Французи, холандци и германци искат да ни направят балканска страна като България и Румъния - да работим и получаваме същите заплати като тях.
И това беше мнение на обикновен гръцки бачкер. Това ме разби !
Rakita
25 Окт 2011 10:41
Мнения: 22,828
От: Bulgaria
Balozi
Ти виждал ли си такива плакати? Това се оказа блъф и художествена измислица, която се появи по някои българсики сайтове.
Че не протестират българите току-така, това е ясно и то си има своите причини, но това е отделна тема. Те и гърците сега се бият, чупат и палят, но вече взеха да им намаляват заплатите и пенсиите, щото няма накъде. Оказа се, че правителствата поддават повече на протести, които целят увеличаване на доходите, но също така се оказва, че нямат полезен ход, когато се налага тяхното намаляване, дори да са под натиска ан уличните протести. Примерът с Гърция е пред очите ни.
С други думи, едни протести в България, целящи увеличаване на доходите и подобряване на условията на живот, биха били успешни, но тези протести не се виждат на хоризонта по една или друга причина (българинът предпочита да отиде на гурбет, отколкото да протестира, макар че и това си е своеобразна форма на протест). А че има резерви - има, но те все още се задържат - и от правителството, и от бизнеса. Ето правителството вече вдига още веднъж МРЗ от април, което ще принуди и бизнесът да внесе известни корекции в заплатите.
Rakita
25 Окт 2011 10:49
Мнения: 22,828
От: Bulgaria
Французи, холандци и германци искат да ни направят балканска страна като България и Румъния - да работим и получаваме същите заплати като тях.


Преди време имах състуденти гърци и се поинтересувах каква е средната заплата там. Отвърнаха ми, че е около 500 долара (това около 1993 г.) и този малък размер доста ме учуди. Преди 3 години научих, че средната заплата на низшите служители в гръцките банки (в Гърция) е около 1000-1200 евро и това също доста ме учуди. Такива са нещата в гръцкия частен сектор.
Така че този протестиращ чичко вероятно е държавен служител, а в гръцката администрация и държавни предприятия заплатите са други Има за какво да протестира. Ще бъде интересно да наблюдаваме какво ще се случи в Гърция.
Pavlik Morozov
25 Окт 2011 10:51
Мнения: 15,811
От: Bulgaria
макар че е незрял и емоционално увреден човек досега дянков можеше поне да претендира за някаква компетентност като финансист.


но с това изказване се превърна в поредния герберски тъпунгер, който може само да демагогства на общо основание.


защо дянков дрънка глупости?


ами защото в южна българия много градове разчитат на гърците за поминъка си от шивашки цехове, търговия и проституция. дянков брои фирмите дето "мигрирали" тук, а кой ще преброи тия дето са си тръгнали, или дето просто са спрели да правят поръчки у нас? а загубения оборот за родния туризъм и търговци кой ще го сметне?


освен това някои от най-големите банки у нас са гръцки. ако банките-майки тръгнат да фалират и си дръпнат парите от нашенските клонове цялата ни прехвалена финансова стабилност ще рухне като пясъчен замък под приливна вълна.


за капак с гръцката криза европееца получи още един повод да мисли, че от унгарската граница на юг и изток има само бедни, мързеливи, корумпирани, задлъжняли и варварски народи, които трябва да бъдат държани изолирани от останалата част на ЕС, защото създават само проблеми.


та питам аз - къде ни е тука ползата от гръцките проблеми?!


има една приказка за радостта, когато на съседа му гори плевнята, та сещайте се ...






Редактирано от - Pavlik Morozov на 25/10/2011 г/ 13:33:34

Perkele
25 Окт 2011 11:48
Мнения: 2,929
От: Bulgaria
тоя не е у ред, ве....
dobadoba
25 Окт 2011 11:55
Мнения: 5,891
От: Bulgaria
Pavlik Morozov, БирникЪ,@КЛЮЧАРЪ, ,
Хер Флик с поредното си уникално изявление...
venstar
25 Окт 2011 12:20
Мнения: 1,954
От: Germany
Оригинала на интервюто тук.

Един опит за превод от мен:


Ди Велт (ДВ): България не е част на Еврозоната. Интересуват ли се гражданите й от кризата на еврото?

Симеон Дянков (СД): До скоро нямахме притеснения, защото нашите публични финанси бяха много стабилни. Обаче от това лято кризата ни притеснява много повече, защото кризата отслабва икономическия растеж в Европа, а това се отразява и на България. Вече забелязваме, че гръцката криза е криза на Европа. По-рано на нашите граждани не беше ясно, че тя би могла да е опасна и за България.

ДВ: Очевидно в България има нещо като злорадство относно проблемите на Гърция.

СД: Да, макар и това да не е добре. Но наистина има известно злорадство, защото България постоянно е била сравнявана с Гърция. Често се казваше, че България би имала същите успехи като Гърция, ако не беше попаднала под съветската империя (думата в оригинала е „Райх“, бел. моя). Гърция се смяташе за страна, където хората могат да живеят добре и спокойно и в същото да се радват на висок жизнен стандарт.

ДВ: Това вече е променено.

СД: О, да. През изминалата година това напълно се промени. Много българи, които са работели в Гърция, се завърнаха, и междувременно се налага влепатлението, че на гърците им е по-зле отколкото на нас. Това ни помага в правителството.

ДВ: Защо?

СД: От дълго време се заявили, че като държава ние нямаме право да правим големи дългове и нямаме право да живеем над нажите възможности. И постоянно хората ни сочеха Гърция за пример. Страната може и да имаше дългове и проблеми, но въпреки това животът там беше добър. На което ние винаги обяснявахме, че ние трябва да съкращаваме разходи, да закриваме работни места за да изпълним бюджета. И отново ни се набутваше Атина пред носа. Вижте, те имат дългове, ама получават пари от Европа и водят охолен живот. Това се промени през последната година.

ДВ: Идват ли вече гърците на работа в България?

СД: Идват преди всичко фирми. Това се вижда предимно по границата между Гърция и България. През изминалата година близо 2000 предприятия са се преместили от Гърция в България.

ДВ: Защо? Опасяват ли се фирмите от колапс в Гърция?

СД: Определено и това е причина, особено през последните месеци. Обаче предполагам, че много по-важно е, че ние предлагаме данъчни облекчения. При нас ДДС е 20%, а от другата страна на границата – 26%. При нас фирмите и частните лица плащат 20% данък върху приходите, а от другата страна на границата – 28%. Това е една значителна разлика.

ДВ: Особено сега, когато Гърция иска да събира тези данъци.

СД: Да. И понеже ме попитахте, дали фирмите идват при нас от страх. Мисля, че това е аргумент повече за частните лица. През изминалите месеци много гръцки граждани вложиха парите си в български банки. Това като цяло е изключително обезпокоително развитие. През 2011 се наляха рекордни суми в банките. Една част от тях са спестявания на българите в чужбина, които също се опасяват от кризата в Еврозоната. Обаче едид голям дял идва от гърци, които искат да донесат парите си на сигурно в България.

ДВ: Знаете ли колко пари са се преляли от Гърция в България през последните месеци?

СД: Общо в страната са дошли 2, 5 милиарда евро. За Германия това не са много пари, но за България са. Смята се, че близо 40% от тях, или един милиард, идват от Гърция. Това е много значително за нас.

ДВ: Можете ли да прецените колко важни са тези фирми за българския трудов пазар?

СД: Това са предимно средноголеми семейни предприятия, основно от сферата на хранителните стоки и текстилната индустрия. Следват много строителни предприятия. Много често в България се премества само висшето управление, а фирмите всъщност продължават да работят в Гърция. Смятаме, че те са открили в България близо 40 хиляди работни места, които до скоро не съществуваха. Както споменах, това цялото за нас е нов феномен. Започна в началото на 2010 и се ускори праз тази година. Половината предприятия са дошли в България едва през последните шест месеца.

ДВ: Господин Дянков, нищо чудно, че сте в толкова добро настроение. Съвсем очевидно е, че България е печеливш в гръцката криза.

СД: Наистина, има определено положителен ефект. Намираме се в икономически труден район и сме много стабилни. Това привлича фирми, капитал и работни места. Обаче аз бих предпочел нашите съседи да са в по-добро икономическо положение, това би стимулирало търговията помежду ни. Обаче не мога отрека, че ние печелим от това, че климата за предприятията в Гърция се е влошил.

ДВ: Не се ли притеснявате, че дъщерни банки на гръцките притежават голям пазарен дял в България?

СД: Не. Често се казва, че това е опасно за България. Всъщност в края на 2008 една трета от българския банков капитал беше в ръцете на местни дъщери на четири от най-големите гръцки банки. През изминалите три години този дял е спаднал на една пета. Преди всичко защото тези банки трябваше да съкратят балансите си и поради това даваха по-малко кредити.
Добави мнение   Мнения:31 Страница 1 от 2 1 2 Следваща