Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Не бъркайте западния рейтинг на университетите с нашия
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:47 Предишна Страница 2 от 3 1 2 3 Следваща
naiven2
28 Окт 2011 09:10
Мнения: 93
От: Bulgaria
Професор Биолчев-на думи сте щедър, но какво на ПРАКТИКА вашата агенция ще предприеме-ако до 2 г. броя на 52 университети се намали поне с 1/3 тогава можем да кажем, че сте оправдали поста който заемате...Инак останалото е само бла бла-бла
Mrx++
28 Окт 2011 09:11
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
Енчо, Хайде нещо, което не го разбирате да го представяте за грешки. Като онзи лаик бивол на калдъръм дето се е запенил срещу Айнщайн. Разбира се, че такива понятия, като конкурентно способност и др., не са точни обекти, каквито са физическите обекти. За тяхното характеризиране се правят опити да се въведат някакви формули. Оттук се появява огромното многообразие теории и на формули. Ние имаме същия случай, например, с мерките за подобие на два обекта - има няколко десетки формули. Така е при методите за разпознаването на образите, имаме също такива случаи. Общо взето и там, както и в други случаи се използва евклидовото разстояние. То, обаче, не е върху физическото 3-4 мерно пространство, а върху някакво абстрактно многомерно пространство. Никой не знае с точност дали това пространство описва точно тези абстрактни идеи, каквито са конкурентно способност, разпознаване на образите, подобие и др.
Ти явно четеш само български автори, ако четеш чужди (западни) ще видиш, че нещата и там са долу-горе същите. Така, че сопри се да обвиняваш доценти и професори, поради твоето неразбиране на state of the art в дадената област.
Mrx++
28 Окт 2011 09:39
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
Малко теория за наш Енчо В редица области на науката (икономика, предсказване на биологична активност, разпознаване на образите, статистика и др.), където не съществува точна теория и от там е невъзможно да се дадат точни изрази се използва метриката на многомерните (Хилбертови) пространства. Тъй като в тези случаи не се знае точната функция на тези пространства (а те могат да бъдат Евклидови, но и изкривени - на Риман или на Лобачевски), обикновено се приема най-простия случай Евклидово пространство и се използва неговата метрика. Разбира се за отделните случаи само метриката не задоволява, затова се използват и различни други формулировки. Например при търсене на подобие на два предмета ( с помощта на метода на "отпечатъци на пръстите" се използва формулата на Танимото, но и много други. Именно поради липсата на точни теории имаме голямо разнообразие от формули.
Доцентите и професорите не са виновни за това. Същите подходи се4 използват и в най-престижните западни университети. Трябва да се знае state of the art в дадена област, т, е, , какви са възможностите и ограниченията.
Die Hexe
28 Окт 2011 09:54
Мнения: 7,841
От: Bulgaria
Финансово-стопански анализ ... До тук можеше да спре Не е страшно, че с това си образование енчо е математически некомпетентен. Страшното е, че си мисли, че е компетентен.


Колкото до Биолчев - не вярвам в обозримо бъдеще да се приемат неговите (за мен единствено правилни) думи - финансиране не на база брой студент, а на база оценка на качеството на университета. Знаем, че основна задача на игнатовците (те са прости изпълнители) е източване на държавни средства към частни институции.
Cardozo e Sa
28 Окт 2011 10:02
Мнения: 3,429
От: Bulgaria
аменеменема


Извинете, ортографията малко ми куца. Но чак граматиката (в нейната й цялост )

Това е като замесваш медицината, когато някой страда от психическо разстройство, придружено с маниакалност, след като тези проблеми се третират от психиатрията.


Хубаво е да правиш забележки на другите за правописа, но още по-хубаво е точно в тези постове да не допускаш издайнически неизправности, които свидетелстват за безкрайна отдалеченост от западни университети.
Федя
28 Окт 2011 10:07
Мнения: 7,159
От: Bulgaria
Именно след 1945г. по-точно 1953г. се разрасна образованието с новите институти, като МЕИ, ХТИ, МГИ, ИСИ, Лесотехническия, Медецинския, Селскостопанската академия, Ветеринарно-медицинския. Тогава образованието се постави на модерни основи. След това се появиха провинциалните университети и институти. По това време кадрите бяха ограничени, професор се ставаше и без кандидатска дисертация.

Значи, точно като сега. Роене му е майката. Само не разбирам що пискаш толсова
И само да вметна. В Селскостопанска академия никога не са се обучавали студенти. В нея, както и в БАН трябваше да се твори ГОЛЯМАТА НАУКА. Обучават (ха)се само аспиранти(сега докторанти).
Пък гордоста КАНДИДАТ на НАУКИТЕ беше и си остава върхът на сладоледа.
Федя
28 Окт 2011 10:13
Мнения: 7,159
От: Bulgaria
Не може да има равнопоставеност. Никъде по света бюджетните средства не могат да влизат в частен бизнес, а частното образование е образователен бизнес. В частните университети парите идват директно от студента

Това просто не е вярно, да не използвам по-сирни думи. Ето ви го МОРАЛНИЯ капацитет на един български професор и ГОЛЯМ доктор, пръкнал се в епохата на "златния век" на българската нАука и образование.
Tazmanetsdiv
28 Окт 2011 11:46
Мнения: 881
От: Bulgaria
6 годишен мандат на държавна хранилка - подарен от Него! Браво! Искам не искам ще пророня сълза от умиление...Поредния купен и продаден Интелектуалец. А някога много отдавна и в други краища на света тези хора са били наричани будната съвест на нацята. Тъжноооооооооооооо
Енчо
28 Окт 2011 12:00
Мнения: 1,199
От: Bulgaria
Финансово-стопански анализ ... До тук можеше да спре Не е страшно, че с това си образование енчо е математически некомпетентен. Страшното е, че си мисли, че е компетентен.


Аааа... Не знам... Нямам претенции да съм спец по тази дисциплина. Ама тоя учебник с това име не съм го писал аз...
Натиснете тук

Между другото, в тоя учебник формулата за Евклидовото разстояние е различна, ама и тя няма нищо общо с вярната.


Марксе, знам че можеш да разтягаш лакърдии. Виж формулата, дето съм я показал по-горе. Тоя дето я е написал формулата сигурно и той като теб ги разтяга такива...
Ти ми кажи, с тая формула можеш ли да сметнеш някакво разстояние???
Да или не?
Енчо
28 Окт 2011 12:03
Мнения: 1,199
От: Bulgaria
Сега малко по-сериозно.
Така написана, формулата е напълно безмислена. Поне с тези означения, които е дал авторът. Аз първо помислих, че е някаква печатна грешка, ама и в други негови работи я намирам същата.
Освен това, дори да се поправи грешката (да се сложи първата скоба след знака за сумиране, а не преди него и да се повдигне на квадрат израза в скобите) формулата ще има смисъл, но не този който цели автора.
Да не говорим за безумния начин на нормиране на показателя, даден по-долу в учебника. С израза K=1/(1+Ret) се нормират величини, които варират от 0 до + безкрайност. Разстоянието Ret не варира в тези граници – дори и ако е изчислено правилно.
Всъщност, не е трудно да се определи максимална стойност и да се раздели на нея, за да се нормира в интервала от 0 до 1, ама трябва да се помисли малко преди да се копи-пейства...

Редактирано от - Енчо на 28/10/2011 г/ 12:06:38

Mrx++
28 Окт 2011 12:53
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
Значи, точно като сега. Роене му е майката. Само не разбирам що пискаш толсова
Тук някои като пишат не мислят, пък и да мислят кой знае какво не могат да измислят, щото толкова могат и знаят. След 1956г. започна една мащабна индустриализация в България. През 30-те години, когато мой роднина е завършил в Германия строително инженерство е имало в България само 12 инженери. Когато се пускаха такива гиганти, като Димитровград, Нефтохим, Девня, Кремиковци, машиностроителни заводи и мн. др. бяха нужни много инженерни кадри. Затова бяха създадени тези институти. Просто не знаете какъв недостиг от техници и инженери имаше по това време. Същото важи и за лекари и др. Създаването на онези институти беше планово, според нуждите, и няма нищо общо с хаотичното роене, което се получи в така наречените пазарни условия след 1990г.
И само да вметна. В Селскостопанска академия никога не са се обучавали студенти. В нея, както и в БАН трябваше да се твори ГОЛЯМАТА НАУКА. Обучават (ха)се само аспиранти(сега докторанти).

Това беше след като Селскостопанския институт към академията беше преместен в Стара Загора, преди това беше както в Медицинска академия, където се обучаваха и студенти.
Пък гордоста КАНДИДАТ на НАУКИТЕ беше и си остава върхът на сладоледа
Тогава степента КАНДИДАТ на НАУКИТЕ беше научна степен, а сега Доктор ПО е научно-образователна. Имаше много върхове и в степените и в званията - след кандидат следваше Доктор на науките, а в званията доцент, професор, чл. кореспондент, академик. Кандидат на науките не беше никакъв връх, с тази степен заявяваш, че започваш да правиш научна кариера.
Слушай по-знаещите момше и не пиши глупости.

Редактирано от - Mrx++ на 28/10/2011 г/ 13:03:12

Mrx++
28 Окт 2011 13:00
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
Енчо що занимаваш Форума с твоите преживявания над някакъв си учебник. Формулата може да е грешна, ама може и ти да не си я разбрал. Сега точно ще мислим за твоите финансово-селскостопански проблеми. Вие с БИВОЛА на калдъръм демонстрирате един и същ манталитет. Занимавате Форума с вашите мъки да вникнете в нещо си. Абе усвоявайте материала наум. Като не ти харесва този учебник, намери друг. Никой тук няма да се занимава с твоите финансово-селскостопански проблеми.
Енчо
28 Окт 2011 13:09
Мнения: 1,199
От: Bulgaria
Е, ти досега се занимаваше...
Ама май разбра, че досега си ръсил глупости, за което те поздравявам разбира се (не за това, че си ръсил глупости, а че най-сетне нещо си разбрал), и взе да не ти е интересна темата...
Що така?

Само че аз говорех не за конкретната формула, а за нивото на преподавателите в БГ.
Формулите им не могат да измерят степента на конкурентоспособност, обаче много добре показват нивото им мислене и преподаване - близо до нулата...

Die Hexe
28 Окт 2011 13:15
Мнения: 7,841
От: Bulgaria
Занимавате Форума с вашите мъки да вникнете в нещо си. Абе усвоявайте материала наум.

Федя
28 Окт 2011 13:26
Мнения: 7,159
От: Bulgaria
Кандидат на науките не беше никакъв връх, с тази степен заявяваш, че започваш да правиш научна кариера.
Слушай по-знаещите момше и не пиши глупости.

Хи-хи-хи! Ми беше направо връх на глупостта. Някак си никой от вънка (беза СССР, естествено) не можеше да разбере що е то Кандидат на нАуките. Не че сега го разбират де!
Федя
28 Окт 2011 13:30
Мнения: 7,159
От: Bulgaria
Това беше след като Селскостопанския институт към академията беше преместен в Стара Загора

А да знаеш, случайно, защо един китен столичен квартал носи името "Факултета"?
Бивол по калдъръма
28 Окт 2011 13:45
Мнения: 1,871
От: Bulgaria
Проблемът на българската наука и образование е, че учили недоучили като @Mrx++ и @Die Hexe се напъват да правят научната и учебна политика на страната. Така изглежда е исторически. Когато хората са правели открития, тук са се радвали на сричането в "Рибен буквар". В случая чисто академична е дискусията кое е по-вредно за националната политика, литератор да е шеф на университетска акредитационна комисия или да се даде на недоучили @Mrx++ и @Die Hexe да определят насоки в науката и образованието.


Състоянието на българската наука и образование в последните сто години е така трагично, подчинено на корупция, слугуване на чужди интереси и на най-откровено бездарие, че истинската реформа не е възможна без кръв пот и сълзи.
Aranita
28 Окт 2011 14:25
Мнения: 3,339
От: Bulgaria
Хм. Аз съм си прост хуманитар випуск 96 на СУ. Не ще да е било толкова лошо моето образование, след като го приравних дипломата в чужбина и си работя по специалността в друга държава безпроблемно. Какво е положението за младите в бг сега не знам, но получавам масово автобиографии от млади хора с уникални правописни грешки. Току що получих реклама за направа на уеб страници пак с правописни грешки. Винаги съм се питала какво общо има бройката на университетите с качеството на преподавателите. Нека някой по сведущ по темата от академичните сред да го изясни. За мен поне са интересни критериите.
Bonjorno
28 Окт 2011 15:21
Мнения: 3,927
От: Bulgaria
Какво пак сме задъвкали това висше образование. И‌ друг път съм казвал, че родителите сами си поръчаха това за децата си, а политиците само го превърнаха в закон(-и). Преди се учеше по 38-40 ч на седмица (без физическото), а сега е 24 ч. Преди се учеше 4 г., а сега е 5 г. Преди можеше да се изгони студент, ако не се е подготвил за упражнения, семинари или колоквиуми - сега не може, защото имал право да стои. Затова и нищо не се получава сега както трябва. Западната система разчита за всеки час в университета на 3 ч. самоподготовка. При нас няма как да накараш дете да чете книга, а да не говорим за учебник. Но запенени родители винаги има, винаги се пишат оплаквания до минисерството, а и до министър-председателя. Това доведе след 20 г. само до едно - работи се за тези, които искат да учат, а другите си вървят по течението.
Ха накарайте, когато студент ви дойде във фирмата да носи от преподавател от ВУЗ препоръка, пък тогава ще видите дали и какво е мнението на самите хора от университетите за студентите.

Mrx++
28 Окт 2011 16:12
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
Състоянието на българската наука и образование в последните сто години е така трагично, подчинено на корупция, слугуване на чужди интереси и на най-откровено бездарие, че истинската реформа не е възможна без кръв пот и сълзи.
А преди тези 100 години била голяма наука. Господи оти не слезеш на земята, че да изринеш всичко Бивол, Енчо и Федя от калдъръма и да ги пратиш на паш в природата. То нашето Бивол е на ниво Рибния буквар от преди 100 години.
Добави мнение   Мнения:47 Предишна Страница 2 от 3 1 2 3 Следваща