Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Не само образованието е виновно за глада на трудовия пазар
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:38 Страница 1 от 2 1 2 Следваща
emacs
07 Ное 2011 21:21
Мнения: 7,577
От: Bulgaria
Къде ги тия обяви, дето се търсят специалисти по мехатроника? Какви заплати дават? Мамини, сладки... търсите си някой от родата да ви върши работа, ама няма...
А, и да не забравя... За тоя тюфлек, дето някой му "идва на възраст, в която не е подготвен за новите изисквания към професията" ... Малоумнико, тези неща са сложни, учат се с десетилетия и с практика, за такива (20г и нагоре стаж) хора дават в момента огромни заплати в Китай.
kaily
07 Ное 2011 21:56
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
Ако направя конкурс за инженер по хидравлика и за юрист, за първия конкурс я се явят двама кандидати - от тях кой не завършил, не знае език или идва на възраст, в която не е подготвен за новите изисквания към професията

Приятели по чужбина ми разправят врели некипели, че там не се дирят само млади образовани с по три езика, ми и тия на възраст можели да си намерят работа...приказки, балалайки разни...
Някой може ли да ми обясни как точно се търкуват думичките в съчетание - или идва на възраст, в която не е подготвен за новите изисквания към професията
За учител по физкултура ли не му е възрастта или вече е на възраст да се напикава в гащите?
тикви

________________________________ ____
Eдинствената сила която притежават световните лидери е да си пречат един на друг
анастаси сиров
07 Ное 2011 21:59
Мнения: 9,352
От: Bulgaria
Какво значи за този тиквон"на възраст".Той човек за работа ли търси или красива гледка.Във всяка втора обява искат и "актуална снимка", дори и за позиции където не се работи с клиенти.Объркана държава.
emacs
07 Ное 2011 23:02
Мнения: 7,577
От: Bulgaria
ами ето една обява за човек със сериозен опит. Заплатата е над 150000 евро на година, отделно жилище и всякакви други expat екстри. Натиснете тук
Cruella de Vil
07 Ное 2011 23:33
Мнения: 18,747
От: Bulgaria
Освен това сред младите битува мнението, че хуманитарното образование дава много повече възможности за реализация в чужбина, а в индустрията, освен че не осигурява възможности за развитие, се работи и повече.

Хм, не знам дали е така, защото на Запад си имат достатъчно хуманитари, даже са им в излишък.
А ние като пресъхне работата на Запад ще ходим на Изток. Като имат производство ще им трябват и инженери.
гошо
07 Ное 2011 23:41
Мнения: 4,631
От: Bulgaria
Както е казал народа, "от всяко дърво свирка не става". Та така и с математиката, информатиката, и инженерните специалности.
A Bulgarian in the USA
08 Ное 2011 01:00
Мнения: 2,540
От: United States
или идва на възраст, в която не е подготвен за новите изисквания към професията

*
В САЩ законодателно е забранено да дискриминиращ по признак възраст. Въпросът на интервю "на колко си години" или обява "търся ... до ХХ години" са абсолютно забранени. Ако бъдат зададени, голяма неприятност и солидни глоби чакат този, който ги е задал и фирмата в която работи. В моята фирма за да имаш право да интервюираш хора, минаваш двудневен курс на обучение.
nabludatel
08 Ное 2011 05:29
Мнения: 318
От: Bulgaria
"Освен това сред младите битува мнението, че хуманитарното образование дава много повече възможности за реализация в чужбина,'
Това го е писал някой, който не е бил в чужбина. Мои познати с инженерно образование веднага си намериха работа в САЩ, а друга позната с юридическо образование не можа да се устрои нито в БГ, нито в САЩ и сега се преквалифицира. Там инженерите се ценят, не ги пращат да продават гащи на пазара, както направиха през последните 20 години в България.
WSP
08 Ное 2011 06:19
Мнения: 499
От: Bulgaria
Пак повтаряме всеизвестни истини - инженерната и лекарската професии са едни от най ценените на запад. За инженрите трябва да се подчертае дебело, че има известен застой в тъсенето поради аутсорсинга в Китай и Индия. А това за възрастта си е написано на хартия - след 45 мноого трудно се намира работа(може би защото и заплащането трябва да е високо). В Канада дори уважавани компании като Ериксон пишат "Ние се нуждаем от млади, амбициозни и... професионалисти"(в последните две години буквално изхвърлиха всички над 45 в Торонто и Монреал). Вярно е, че на интервютата не те питат за възрастта, но всяка по-голяма компания извършва бакграунд чек, където си длъжен да покажеш два документа със снимки и дата на раждане.
nanyac
08 Ное 2011 06:45
Мнения: 6,614
От: Bulgaria
Ами "на възраст" означава като тия, с които сега съм принуден да върша работа.
Мислят бавно.
Говорят бавно и несъществено с изобилие от героични спомени.
Нямат желание да научат новото, стига им старото и го пробутват като постулат.
"Аз толкова години... и никога... туй нещо няма как..."
Физически не могат да се сравняват с по-младите кадри.
Туй последното не за красотата. Един юрист може да прекара кариерата си на бюро. Но за един инженер това е недопустимо от дипломата чак до пенсията. Ето защо или трябва да е добре физически или да се издигне до "ръководно" ниво. А за там се боричкат един куп уманитари.

Чок觧
08 Ное 2011 07:23
Мнения: 7,337
От: Israel
После човек може да види изискванията на работодателите, да ги сравни с учебните програми на вузовете и съответно да избере за коя специалност в кой университет да кандидатства, за да отговаря максимално точно обучението на бизнес очакванията.

Бабината ви трънкина на припек !
За 5 години обучение в института , изискванията ще са други и работодателите ще са други !
4 или 5 години в института ти дават основата , а после има специализирани курсове от 3-6 месеца до една година , организирани от фирмата или учебно заведение(кампус , частни колежи и др.) в които се изучават точно определена програма , съоръжение или комлекс от съоръжения .
*
папуас , тия хора , ако са били истински специалисти имат натрупан богат практически опит и от теб зависи да извлечеш рационалното и полезното за теб от техните разговори . Може би самонадеяноста ти , че всичко знаеш и разбираш ти пречи - помисли си ! Аз също съм имал възрастни колеги , на които основното им занимание е било да разказват стари истории за събирания , ядене пиене и други подобни и такива , коитоговореха предимно за проблеми в работата , с които са се сблъсквали и тяхното решаване .
Heat
08 Ное 2011 09:13
Мнения: 13,716
От: Bulgaria
"на възраст, в която не е подготвен за новите изисквания към професията" типично означава някой с диплома по темата, но работил на бюро в държавна или общинска администрация 20-30 години. В това няма нищо лошо, но в повечето случаи не се търси такава квалификация. Хората работили толкова години като професионалисти в съответния бранш, доста често и на интервюта не ходят.
sharp007
08 Ное 2011 09:43
Мнения: 874
От: Bulgaria
В университета имахме предмет "Мехатроника" и лекциите и упражненията си ги водеше един полуидиот. Аврамов май се казваше.
За цял семестър единственото, което ни преподаде бе за планетарния модел на мехатрониката. Това е картинка изобразяваща три препокриващи се кръга със съответните надписи. Механика, електроника и на третия май пишеше компютри.
И цял семестър философстваше, как като се обединят тези три области се получавало нещо велико, а всъщност нищо съществено и полезно като знания за студента.
Добре, че имаше други полезни предмети.
aminali
08 Ное 2011 10:05
Мнения: 1,012
От: Bulgaria
"oсвен това сред младите битува мнението, че хуманитарното образование дава много повече възможности за реализация в чужбина, а в индустрията, освен че не осигурява възможности за развитие, се работи и повече"
Пълна глупост - хуманитаристиката е много по-тясно свързана с конкретната държава, докато техническите, компютърни и други подобни специалности са много по-конвертируеми международно. Изобщо по-голямата част от хуманитарните специалности са просто едни ала-бала и пълни локуми, които всеки човек с висше образование може да работи. Неща като публична администрация, политики, европеистики, немалка част от икономиката, дипломация, ПР и комуникация, филология журналистика и пр. може да ги работи всеки, независимо с какво висше образование. Казвам "може да ги работи", не да стане академичен специалист и примерно да ги преподава - трябват му само малко желание. За сметка на това сграда не може да проектира всеки, или да ремонтира сложни машини, или да прави зъби - трябва специално образование и години яко четене. Един строителен инженер например може да върши работата на журналист, но обратното - никога. Или друг пример - всеки може да направи фирма и да извършва икономическа дейност, без да е завършил икономика. Може би единствената хуманитарна специалност, която не може да се работи без специална подготовка е правото.
Твърдо смятам да насоча децата ми към инженерно-приложни или природо-приложни науки (ИТ, инженерство, компютри, стоматология и други подобни) - хуманитаристиката (примерно история), ако го влече, може да си я чете колкото иска - ако му е кеф, може да стане и доктор по история....
emacs
08 Ное 2011 10:13
Мнения: 7,577
От: Bulgaria
.... след 45 мноого трудно се намира работа(може би защото и заплащането трябва да е високо).

Ми тогава не се чудете, че децата не искат да учат и да работят такива професии, дето не се знае какво ще работят след 45г. ... Децата гледат родителите си и се учат. А в България има колкото искаш ужасяващи истории за инженери останали без работа... И напълно логично децата не искат и да чуят за такива работи.
4uka
08 Ное 2011 10:22
Мнения: 3,111
От: Bulgaria
Целта на центъра за оценка на компетентностите е с европари по оперативна програма "Развитие на човешките ресурси" да бъде създадена национална информационна система, в която работодателите ще описват точно какви умения търсят работодателите в 20 сектора за 400 професии.
за европарите е ясно...
ама за тона какво се търси на пазара на труда въпросният Томчо да беше дал информация - нещо табличка, схемичка, да добием представа и да сравним, а не да раздува локуми - това било кофти, онова било лошо
всъщност продължават да се търсят специалисти (по обявите??!) до 25 години с висше образование, минимален опит - 3 години трудов стаж и 2 чужди езика
включително (и най-вече) за продавачи/ки (консултанти - по новому)
svg
08 Ное 2011 10:34
Мнения: 16
От: Bulgaria
***

Редактирано от - sybil на 08/11/2011 г/ 14:39:59

Toshkoff
08 Ное 2011 10:58
Мнения: 1
От: Bulgaria
Мамин убавец, нали няма инженери енергетици. Където и да отида ми искат 3 години стаж веднага след завършване и дават 350-500 лева заплата. Нека живее той в Сф с тези пари. Уча 2 магистратури в момента - инженерна и икономическа, като инженерната е пред завършване, владея 2 западни езика и разбирам що-годе руски без да съм го учил и пак не мога да си намеря свястна работа. К'во искат повече???
Mr.Self-Destruct
08 Ное 2011 11:03
Мнения: 1,670
От: Bulgaria
Тука вече шизофренията е пълна - никой не иска хора над 45, ама същевременно пенсионната възраст се вдига
KaizerSoze
08 Ное 2011 11:22
Мнения: 5,044
От: Bulgaria
А колко е лесно да се направи един сайт, който да анкетира работодателите, да дава свободните места през годините, графики, прогнози. Да има други статистики, които показват производството на университетите, в различните специалности и така. За да могат хлапетата да се ориентират и преценяват, какво да учат.


А седнали тъпите и кухи работодатели, дет 2х2 не могат да сметна да се вайкат, а още по-тъпата БСК, дет файда за 2 ст. от нея няма само се пъне по ТВ. Вместо това да бяха направили нещо полезно....малоумници....

Трябвала им Мехатроника...а кога ще отворите "Психология на масите в Южна Сахара" или "История на Антарктическото земеделие" ?...
Cruella de Vil
08 Ное 2011 11:49
Мнения: 18,747
От: Bulgaria
А седнали тъпите и кухи работодатели, дет 2х2 не могат да сметна да се вайкат, а още по-тъпата БСК, дет файда за 2 ст. от нея няма само се пъне по ТВ. Вместо това да бяха направили нещо полезно....малоумници....[/quot e]Да де, ама карат 4Х4....

Редактирано от - Cruella de Vil на 08/11/2011 г/ 12:28:51

Добави мнение   Мнения:38 Страница 1 от 2 1 2 Следваща