Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Транспортният министър заговори за ново БДЖ
Добави мнение   Мнения:11 1
mitkomm
09 Ное 2011 07:13
Мнения: 347
От: Bulgaria
"Едно фалирало дружество няма защо да се съгласува със синдикатите за всяка своя стъпка".За голямо съжаление г-н Владимиров е прав.В БДЖ трябват кардинални промени.Около 15000 човека са твърде много за да работи на печалба, трябва да останат 7000.Какви са тия управления и агенции, какви са тия администрации пълни с чиновници.То май от тях не останаха хора за работа по гарите.Трябва изцяло нова управленческа структура, една шапка всичко друго работи.Това е истината.
риболовец 5
09 Ное 2011 07:25
Мнения: 3,280
От: Bulgaria
Пък аз откога съм заговорил за нова държава!?
дедотони
09 Ное 2011 10:58
Мнения: 46
От: Bulgaria
Вече писах по въпроса, извинете, че се обаждам пак.
Тезата железниците да излязат на печалба, или да бъдат закрити е малко фриволна. Пазарният фундаментализъм може и да е моден, но е едностранчив, а транспортът, включително и железопътният е многофакторна система.
Простичкият факт за БДЖ е огромната задлъжнялост. При настоящето състояние на
- транспортния пазар
- технологията на превозите, а също
- структурата, традициите и нагласите в БДЖ
тя няма да се преодолее. При една истинска реформа може да се преодолеят отрицателните последици, да се ограничат щетите, това е възможно. Какво трябва да се направи: четири неща – рационализиране, стягане и модернизация.
Първо: рационализиране. Трябва да си закрият неработещите клонове. Има трасета с по два влака на ден и то празни, но с мотриси Дезиро - как ще се изплатят. Общините ще са против, о да, ами да ги купят, или наемат. Сложният елемент е неизбежното съкращаване на персонал. То не може да е внезапно, трябва да се направи внимателно и в продължение на 3-4 години чрез пренсиониране (австрийските железници пенсионират и на 50 години !), пренасочване, обезщетяване и пр. С диалог. В управляващите органи на германските и австрийските железници има представители на персонала (не обезателно синдикалисти).
дедотони
09 Ное 2011 11:00
Мнения: 46
От: Bulgaria
Сложният елемент е неизбежното съкращаване на персонал. То не може да е внезапно, трябва да се направи внимателно и в продължение на 3-4 години чрез пренсиониране (австрийските железници пенсионират и на 50 години !), пренасочване, обезщетяване и пр. С диалог. В управляващите органи на германските и австрийските железници има представители на персонала (не обезателно синдикалисти).
Второ: стягане. Дисциплина моля, вижте колко са разгащени дежурните с червените шапки, ами кондукторите. И влаковете закъсняват, а по-старите хора знаят, че можеше и да не закъсняват. Квалификацията за жалост е ниска на всички нива.
Трето: модернизация. Задължително е. Но: с ясни приоритети и доказана ефективност, особено в инфраструктурата.
Четвърто: топката трябва да се успокои, крайностите са опасни особено точно сега.
дедотони
09 Ное 2011 11:01
Мнения: 46
От: Bulgaria
Но това е лесната част. Сложното е преодоляването на дълговата криза.
Кратък пример: как го направиха германците.
През 1991 г. правителствена комисия разработи проект за реформа. (Прочее, нейният председател проф. Герд Аберле беше през 92-93 г. и наш консултант и положи основите на една смислена реформа, друг въпрос е защо тя се реализира само частично.)
Същината беше: от 01.01.1994 г. пет железничарски предприятия започват на чисто. С безпощадна реорганизация и формиране на бизнес-структури с ясна и перспективна пазарна позиция. Персоналът беше намален наполовина, но в продължение на 5-8 години и много нежно – пенсиониране, пренасочване, обезщетяване и пр.
И държавата си пое отговорността:
дедотони
09 Ное 2011 11:02
Мнения: 46
От: Bulgaria
1. Дългът на железниците се преобразува в държавен дълг !
2. Държавата инвестира в инфраструктурата
Реформата успя, обществеността е доволна, железницата процъфтява и не е на загуба.
Моля за извинение, по-кратко няма как да Ви го опиша.
Какво ще стане, ако БДЖ фалира?
1. Транспортна парализа, поне в началото, колкото и да се перчат автомобилните превозвачи.
2. Все някой трябва да кара влаковете – значи пак ще сме същите, както и да се казваме.
3. И дългът, следва да не забравяме. Той автоматически ще си стане държавен дълг !
Вече е правено. Помните ли АК Балкан? Не ми се мисли за аналогия. И дългът си стана държавен, и на приватизатора си платихме и нямахме авиокомпания. С железниците е още по трудно.
Justinian2
09 Ное 2011 11:06
Мнения: 8,033
От: Antigua and Barbuda
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Justinian2
Кльомба
09 Ное 2011 11:08
Мнения: 328
От: Bulgaria
ОК, бедежето фалира. Вагоните и локомотивите става собственост на кредитори. Възможно ли е частна компания да изпълнява железопътни превози на територията на БГ, или много частни компании?
Justinian2
09 Ное 2011 11:12
Мнения: 8,033
От: Antigua and Barbuda
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Justinian2
9101
09 Ное 2011 11:41
Мнения: 5,952
От: Bulgaria
Министъра е много прав. Слушах го.
А тези реформи са болезнени, защото са много закъснели. Какви директори са управлявали БДЖ, защо са взимали заплати, защо не са започнали поетапно свиването на разходите?
Както и да е. Ако не се стабилизира финансовото състояние на БДЖ, просто фалира официално и толкова. А Държавата ще направи ново БДЖ и ще назначи точно толкова персонал, колкото е нужно; и ще пусне само тези влакова, които носят печалба.
А частни влакове и сега има - товарни. Всъщност това е част от проблема за държавното БДЖ...
9101
09 Ное 2011 12:27
Мнения: 5,952
От: Bulgaria
pressatache, Не съм сигурен, че министъра на транспорта прави "първи стъпки в материята". Много точно и компетентно се изказва.
Относно мотрисите - важното е, че още при покупката им се е знаело, че заема за купуването им няма как да бъде погасяван, но въпреки това са купени.
Относно борда - избира се от собственика на капитала, в случая - от представители на държавата. Такъв е закона и е правилен.
Друг въпрос е, че явно са хора некомпетентни и незаинтересовани за състоянието на БДЖ.
И трето - Ръководството на БДЖ носи най-голямата вина, защото те би трябвало да са професионалисти и да реагират адекватно на пазарната ситуация.
Но никой нищо не е правил, и се стига до министерска намеса за спасяване. И то от двама министри - транспортния и финансовия.
Действията които се предлагат са закъснели, тежки, но в голяма степен правилни. Сега зависи от синдикатите какво ще изберат - никакви реформи и фалит, разсрочени във времето реформи + много късмет или сериозни реформи и пак малко късмет - че няма да има кредитор, дето да поиска фалит на дружеството.
Добави мнение   Мнения:11 1