Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Поразен съм, че в България няма стачки
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:125 « Предишна Страница 5 от 7 3 4 5 6 7 Следваща
Doctora
12 Ное 2011 22:04
Мнения: 19,503
От: Bulgaria
Михалис Гарудис е голям художник и страхотен компаньон.


А византийците, за разлика от нас, са чели повече светите книги и са разбрали, че от много бачкане и престараване файда няма. Затова Алексис Зорбас се радва на вкуса на живота, на рибата, на морските дарове, на хубавото вино и екстръвърджън зехтина. А Европа и Америка му идват на крака, за да разпуснат. И си плащат, колкото им поиска. А той си пие рицината и си танцува сиртаки...

Та какво пише в светите книги:


" 1. Защото небесното царство прилича на стопанин, който излезе при зазоряване да наеме работници за лозето си. 2. И като се договори с работниците за по един пеняз на ден, ги прати на лозето си. 3. И като излезе около третия час, видя други, че стояха на пазара безделни; 4. и на тях каза: Идете и вие на лозето; и каквото е право, ще ви дам. И те отидоха. 5. Пак, като излезе около шестия и около деветия час, направи същото. 6. А като излезе около единадесетия час, намери други, че стоят, и им каза: Защо стоите тук цял ден без работа? 7. Те му казаха: Защото никой не ни е наел. Каза им: Идете и вие на лозето и каквото е право, ще получите. 8. Като се свечери, стопанинът на лозето каза на своя управител: Повикай работниците и им плати надницата, като започнеш от последните и свършиш с първите. 9. И така, дойдоха наетите около единадесетия час и получиха по един пеняз. 10. А като дойдоха първите, мислеха си, че ще получат повече от един пеняз, но и те получиха по един пеняз. 11. И като получиха, зароптаха против стопанина, като казаха: 12. Тези, последните, работиха само един час; и пак си ги приравнил с нас, които понесохме теготата на деня и жегата. 13. А той отговори на един от тях: Приятелю, не те онеправдавам. Не се ли договори с мене за един пеняз? 14. Вземи си своето и си иди; моята воля е да дам на този, последния, както и на тебе. 15. Не ми ли е позволено да правя със своето богатство каквото искам? Или твоето око е завистливо, защото аз съм добър? 16. Така последните ще бъдат първи, а първите - последни."

Матей 20:1-16
tupakmango
12 Ное 2011 22:26
Мнения: 6,736
От: Bulgaria
Ташаци на рояци!
Maximus II
12 Ное 2011 23:53
Мнения: 9,741
От: Bulgaria
Абе ако бяха победили баща му и майка му тоест комунистите, първо щяха да избият всички дето им се протестира и сега Гърция щеше да е по-зле и от нас. Щото там комунистите бяха силни а тука за смях и ако не ги беше сложила Червената армия щяха да видят власт през крив макарон.
A Bulgarian in the USA
13 Ное 2011 00:50
Мнения: 2,540
От: United States
Ама мръсник тоз Горбачов, а?
Rogatia
13 Ное 2011 01:18
Мнения: 8,949
От: Bulgaria
"С четка и метла
даже с моята пола -
ще забърша пода аз!
Стачкоизменниците долу
съюз със Юейсейтудей!"
Кастрат, тва да не е ария из операта "Трибестан и Изолда" на Капучино
highwatcher
13 Ное 2011 01:19
Мнения: 175
От: Gibraltar
Не господа-другари...
Ако ГКП, беше спечелила гражданската война през '49 в Гърция, нямаше да е същото като у нас. Защото:

1. Гърците- не са славяни (както и унгарците), със всичките от това последствия, минуси и плюсове...

2. Никога не са имали малобройни структури и само фиктивни, (т.е. Комунистическата им Партия и Съпротивителното им Движение, са държали властта в ръцете си, а не са чакали Червената Армия да им я даде), НАПРОТИВ, имали са, най-силното съпротивително партизанско движение, начело с ГКП (80% от народа бе в ЕАМ-ЕЛАС, Съпротивителната Армия на Гръцката Комунистическа Партия) , второто по сила и големина, в света, съпротивително движение, след югославското на Тито и Преди Френското и Италианското!

С такъв "бакграунд", мислите ли, че Сталин би си разигравал коня, еднакво, както в България...




Редактирано от - highwatcher на 13/11/2011 г/ 07:58:25

Чичо Фичо
13 Ное 2011 01:57
Мнения: 24,838
От: United States
Kато оставим настрана "най-многочислената" съпротива, в Гърция наистина комунистите бяха силни и гражданската война - дълга и кървава. Затова и досега Гърция е най-антиамериканската страна в Европа. Основната причина за силата на комунистите беше, разбира се, бедността.

Радостта от живота не е била много добре позната на широките гръцки маси (Епикур в древноста прослави насладата от риба, удоволствиията с момчета и жени, но все пак избра пред тях трезвия размисъл и свободата на духа). А радостта от екстра девственото дървено масло е, предполагам, откритие на американския консумеризъм от втората половина на 20 в. (Юнайтед стейтс ъф аругула), както и откритието на тийнейджъра.

Гръцкото пиянство и афионлък, "гръцкото" ребетико, "гръцкият" бузук (всъщност ливански) и пр. източни мурафети са ново явление, развило се след ПСВ сред бедните имигранти православни турци, преселени от Мала Азия - една постосманска културна долница, а не нещо навеяно от св. писание. Съмнявам се и, че гърците са чели повече от българите, особено след ВСВ.

Двете статии, чиито линкове пуснах горе, са изключително интересни. Вижте ги, колеги. От гъркиня и англичанин, които явно знаят какво говорят.

Новобългарското филелинство, както новобълг. сърбофилия, са продукт на соца плюс елемент на османско аргатско възхищение пред агалъка/рахатлъка. Всъщност не само на соца, и продукт на Ньой са, още в 30-те години вече у нас се слуша сръбско радио. А проф. П. Мутафчиев пише за бавното, но методично и успешно сръбско възземане, за разлика от българските разнозрейни изблици на гениалност, последвани от бърз разгром и упадък.

В същото време сръбският и гръцкият антибългаризъм процъфтяваха пищно. Винаги съм разглеждал мирното им съсъществуане с българската гръко- и сърбофилия като свидетелство за нашето морално величие и нашето тотално безхаберие.

Българските патриоти имахме една скромна утеха - за 20-тина години да видим сгромолясването на Сърбия в една дивашка братоубийствена война, предизвикана от самата нея, сетне и стопанския и граждански колапс на Гърция - две fаiled states.

И двете катастрофи не са работа на хамериканския империализъм, а собствено дело на самите сърби и гърци. Немците помогнаха с еврото на гърците, но в основата си си беше тяхно дело.

Жалко, че в това време ние сме начело с примати.

Редактирано от - Чичо Фичо на 13/11/2011 г/ 02:04:04

A Bulgarian in the USA
13 Ное 2011 02:06
Мнения: 2,540
От: United States
Новобългарското филелинство, както новобълг. сърбофилия, са продукт на соца плюс елемент на османско аргатско възхищение пред агалъка/рахатлъка.

*
A Bulgarian in the USA
13 Ное 2011 02:12
Мнения: 2,540
От: United States
А как им се възхищавахме на гърчулята, а? Нямали машиностроене, нямали електроника, нямали производство, а какъв висок жизнен стандарт имали. И вечер на кръчмата ядене, пиене и чупене на чинии. Свърши кефа, време е да се плащат сметките. Не само че стандартът им може да доближия нашия, ами нищо чудно да слезе и под него. Тя икономиката не прощава на лакомията. Кой ще им плаща масрафите? Пък и няма го плашилото на комунизма вече, и няма кой да им налива безкрайно пари.
A Bulgarian in the USA
13 Ное 2011 02:22
Мнения: 2,540
От: United States
Фичка, любовта към "сръбско" и "гръцко" е феномен на Южна България. Аз не си спомням в гимназията да съм слушал сръбска или гръцка музика. Нито пък съм бил в такива компании, нито пък по дискотеки или по събирания сме слушали. Бях шокиран когато отидох да служа в ЮБ от разпространението на тогавашната сръбска "чалга". Наборите от хасково, стара загора, ямболско, шопско знаеха наизуст стотици сръбски песни, певици, певци на които аз даже и имената им не бях чувал. Голям хит беше някакъв сръбски филм даван по телевизията в БГ. Чак се разплакваха като пееха песните. Така че аргатското възхищение на аговския рахатлък си има точни географски координати.
Oraсle
13 Ное 2011 02:50
Мнения: 15,092
От: Bulgaria
Фичка, любовта към "сръбско" и "гръцко" е феномен на Южна България. Аз не си спомням в гимназията да съм слушал сръбска или гръцка музика.

konur
13 Ное 2011 02:55
Мнения: 1,777
От: Bulgaria
The Spy , skele Робския манталитет на българина е от комунистическия ботуш(ятаган), не от Османското управление, ако беше така и гърците щяха да бъдат усмирени.По време на Османското управление е имало опълченци, но по комунистическо и това го нямаше и не можеше да има, защото всичко се унищожаваше още в зародиш(ДС, доносници бол).Ние не можеме да се освободиме още от страха от милицията и сега като видим полицай ни настръхва косата, затова сме толкова търпеливи.

A Bulgarian in the USA
13 Ное 2011 06:52
Мнения: 2,540
От: United States
Оракъле, колкото и да ти е смешно, така е. Компаниите в които съм бил не слушаха сръбско, явно за разлика от твоите. Не си спомням на нито едно събиране някой да е пуснал или да е поискал да слуша чалга. Да, знаехме за Лепа Брена и за течния сръбски шоколад, но не ги заменяхме за Пинк Флойд.
prostak13
13 Ное 2011 08:58
Мнения: 9
От: Bulgaria


highwatcher
13 Ное 2011 09:13
Мнения: 175
От: Gibraltar
"Основната причина за силата на комунистите беше, разбира се, бедността."

А Френската, Италианската, че даже и Германската (KPD, преди разгромът й от Хитлер, през 30те.) Комунистически партии, които са били едни от най-многочисленните и мощни, преди и след войната, заради бедността ли са били такива? Значи излиза, че след като БКП, през онези години, не е била многобройна и силна партия, България е била богата страна, без никаква бедност! Искам да кажа, че не бедността определя разпространяването на определени идеологии, а други фактори.

Редактирано от - highwatcher на 13/11/2011 г/ 09:15:07

highwatcher
13 Ное 2011 09:30
Мнения: 175
От: Gibraltar
Бедността създава смирени християни, не комунисти. През 30-те години на м.в., мнозинството от европейската интелигенция и работническото движение, принадлежеше към левицата. Комунисти, троцкисти, анархо-синдикалисти и пр. (виж гражданската война в Испания- хиляди бойци от цял свят, на страната на републиканците.)

Редактирано от - highwatcher на 13/11/2011 г/ 09:47:51

В.Лянча
13 Ное 2011 09:40
Мнения: 6,509
От: Bulgaria
Чиче, "аргатското възхищение пред агалъка/рахатлъка" има място, но не е главното за филелинията и сърбоманията, доколкото ги има/ше.
Главното, поне що се отнася за 60-те - 80-те години, бе че Гърция и Югославия бяха оттатък желязната завеса. Копнежът за лична свобода и реакцията срещу ярема на догмите бяха в основата на възхищението, както и по-високото равнище на поп-културата в тези две страни.
Бългериън, една бележка за географията: сръбският фолк владееше и Северозападния резерват, та дори и сега, когато сме ощастливени от собствен
A Bulgarian in the USA
13 Ное 2011 10:33
Мнения: 2,540
От: United States
Откъм шопята влезе сръбското.
Oraсle
13 Ное 2011 11:03
Мнения: 15,092
От: Bulgaria
Оракъле, колкото и да ти е смешно, така е. Компаниите в които съм бил не слушаха сръбско, явно за разлика от твоите.

Моите компании слушаха упадъчна музика, не сръбско. Аз също се запознах с тоя жанр чак в казармата - в Шумен (това се пада в Североизточна България).
Казармата в общи линии беше място за раздяла с някои останали от юношеството илюзии и да се запознаеш с представителна извадка твои връстници.
Преди казармата аз например бях останал с погрешното впечатление че българите са умни...

Редактирано от - Oraсle на 13/11/2011 г/ 11:05:55

Правописец Храбър
13 Ное 2011 14:19
Мнения: 916
От: Bulgaria
Ние не можеме да се освободиме още от страха от милицията и сега като видим полицай
- konur, бъдете последователен - трябва "и сега като видиме полицай"...
Добави мнение   Мнения:125 « Предишна Страница 5 от 7 3 4 5 6 7 Следваща