Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Евтините сватби стават хит в Китай
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:63 Страница 1 от 4 1 2 3 Следваща »
garamel
15 Ное 2011 20:55
Мнения: 5,847
От: Bulgaria
Препоръчвам на китайските ни приятели да помислят за повече деца. Кой ще прави плазмените ни телевизори в бъдеще?

Сега сериозно. Светът се променя. Едновременно се случва така, че обществата се сблъсква с интеграция и безпрецедентен наплив на информация.
Да пренесем темата повдигната от Грациян вчера.
Хората по-щастливи ли са сега?
Няма еднозначен отговор. Някои са, повечето не.
garamel
15 Ное 2011 20:56
Мнения: 5,847
От: Bulgaria
Грациян: Никога досега човечеството не е тънало в такова охолство, никога досега не е имало такова изобилие, а то недоволно, та чак му иде да се избива.

Така е и това е факт.
Материализмът е първичната движеща сила за мнозинството от индивидите (не за всички). Но материализъм и неограничена информация прави хората по-нещастни. В наши дни, достъпът до информация за почти всичко което става навсякъде по света е лесен и евтин.

Хората може да са задоволени, но виждат че някой някъде живее еди как си, има еди какво си или получава за труда си еди колко си. Това прави мнозинството от хората непримирими. Искат все повече и повече, а недоволството им ескалира.

Наскоро имаше проучване което заключи, че потребителите на Фейскук са по-нещастни от тези които нямат акаунт. Защо? Защото хората лесно сравняват своето положение (в обществото, социално и материално) с това на своите връстници. Излиза, че достъпът до информация не е толкова здравословен и прави хората по-малко щастливи.




Редактирано от - garamel на 15/11/2011 г/ 21:46:24

garamel
15 Ное 2011 20:56
Мнения: 5,847
От: Bulgaria
Нека сравним сегашният живот с този по времето на тоталитаризма в Бг: Живееше се много скромно, да не кажа бедно. Недоимък. Хората си отделяха от залъка за да купят някоя по-нова покъщнина която често костваше половингодишна заплата.
Но повечето хора бяха щастливи, защото като се сравняваха с комшията и той бе на същото дередже. И той затваряше зимнина, и той ходеше на село през неделята да копае картофите, и той ходеше на почивка в същите профсъюзни бунгала с издънени легла и студена вода за къпане, обядваше в същата вмирисана работническа столова. Понякога българина даже се чувстваше удовлетворен (да речем) защото съседа, нищо че бе лекар, още не бе събрал годините за Москвича на който шапкаря вече бе горд собственик.


Информацията за това какво има и става по света по това време беше строго цензурирана. Българина само гадаеше как е навън от това което дочуваше и бе преразказвано през няколко човека. Когато българина отиваше на командировка в Съюза - пак същата сивота. И там хората се редяха на същите дълги опашки, и там се бутаха 2-3 семейства в една комунална квартира.

Индивидите и материализма бяха същите, но сравнението бе ограничено, както и мирогледа. Сега е друго. Българина вижда как хората живеят и работят на Запад и по целият свят. Обикаля, вижда с очите си. Това го прави непримирим и недоволен от собственият си начин на живот ( което не е толкова зле, защото това го кара да прогресира). А всъщност нищо не се е променило. И корупцията е същата, и връзкарството, и недоимъка.





Редактирано от - garamel на 15/11/2011 г/ 21:43:10

Die Hexe
15 Ное 2011 23:39
Мнения: 7,841
От: Bulgaria
Мен пък ме изненада това твърдение:
ако имат две деца, то качеството на живота им ще се влоши

Не, не го разбирам. Качеството си на живот меря определено с много показатели и парите са само една малка част. Финансовото състояние може и да се влошава, но качеството на живот с две деца е несравнимо по-добро, отколкото с едно.
инсп.Мегре
16 Ное 2011 01:02
Мнения: 2,810
От: Bulgaria
Гаргамеле, не знам живял ли си в този "недоимък". Ако съдя по писанията ти - едва ли - вероятно си чел много демократическа пропаганда. За какъв недоимък и бедност говориш??? За какво отделяне от "залъка"?!
По време на социализма имаше всичко необходимо за нормален и дори охолен живот. Храната беше евтина, качествена и достъпна за абсолютно всеки! Плодовете и зеленчуците в сезона бяха на практика безплатни. Купували сме по 50 кг дини и пъпеши наведнъж и по над 100кг ябълки. И си ги изяждахме.
По дяволите, хората на село си хранеха животните с хляб!
Жилищата бяха евтини и кредитите за жилища бяха с лихва от 2% (1% за млади семейства). Понятието "ипотека" го поясняваха в книгите с бележка под линия - че не знаехме какво значи.
За тези които нямаха жилище, наемът на жилфонд беше символичен.
Тока беше на практика безплатен. Бензина беше много евтин. Хората се отопляваха с нафтови печки! Парното и топлата вода бяха евтини и достъпни. Водата беше на практика безплатна.
Имаше работа за всички, а за младите специалисти, току що завършили се осигуряваше работа по специалността.
Brightman
16 Ное 2011 07:31
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
По време на социализма имаше всичко необходимо за нормален и дори охолен живот. Храната беше евтина, качествена и достъпна за абсолютно всеки!

инсп.Мегре,
кви са тези фантазии ? Да не си живял в затворен комплекс на ЦК на БКП и пазарувал в специалните затворени магазини до които те е возило УБО ?
-
С изключение на София в останалата част от страната цареше тотален дефицит на храни и елементарни потребителски стоки. Нямаше тоалетна хартия, кафе, шоколад , месо, овче сирене. За банани и портокали е известно. Знаеш ли, че за да си купиш килограм свинско месо (агнешко видях за прав път на 16 години и еднократно) трябваше или месаря да ти е приятел или да се наредиш на опашка от 4 часа сутринта и да се молиш да не свърши преди да ти е дошъл реда ?
-
Дали панелно жилище струващо 12 000 лв. , но което не можеш да си купиш, а трябваше да ти го дадат, е много или малко на фона на пенсии от 40-60 лв., минимална заплата 82-120 лв. и "висока" неноменклатурна заплата от 150 лв. изчисли сам.
-
Режимът до 1989 г. има две достижения - системите на здравеопазване и образование. Останалото е пълен провал.
Brightman
16 Ное 2011 07:44
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
А бензинът беше струваше над лев. Дали 1 литър бензин който струва 1, 05 лв. при средна заплата 150 лв. е по скъп от литър бензин, който струва 2, 50 лв. при средна заплата 700 лв., също изчисли сам. За чакането по 14 години и цени на морално остаряли съветски коли от 8 000-12 000 лв. да не споменавам.
-
Ако някои селяни, които са ги гледали овце, прасета и зеленчуци по дворовете си и имали храна, то не е било благодарени на реалсоца, а на частната си собственост. Щото магазините бяха празни.
С изключение на Кореком, де но там продаваха само западни стоки срещу долари и марки и купувахме нелегално.
-
Като ученици ни забраняваха да минаваме покрай Кореком и да гледаме през витрините, защото това вътре в тях било идеологическа диверсия, на която не бива да се подлагаме. И не се бъзикам. Действително специален лектор посещаваше училищата и ги говореше тези неща.
инсп.Мегре
16 Ное 2011 08:21
Мнения: 2,810
От: Bulgaria
Брайтман, вие с гаргамела пишете за някаква виртуална реалност или евентуално за времето след 1990г. когато социализма беше предаден и разрушен.
Аз съм от провинцията, нямам никакви връзки с каквито и да било номенклатурни и партийни кадри. Цената на бензина не е била 1 лев по време на социализма! Аз лично си спомням нещо като 30ст/литър. Агнешко съм ял цял живот, но никога не съм го обичал кой знае колко. Търсенето на агнешко никога не е било чак толкова голямо. Обикновенно зареждаха по-големи количества за Великден и Гергьовден. (Колкото и невероятно да се струва на пропагандистите на "безбожните комунисти"
..
Ако някои селяни, които са ги гледали овце, прасета и зеленчуци по дворовете си и имали храна, то не е било благодарени на реалсоца, а на частната си собственост. Щото магазините бяха празни.


Тук грешиш фундаментално! Много хора си мислят, че социализма просто монополизира и одържавява пазара. Това не е вярно. Социализма разчита на непазарни механизми на разпределение на благата. Предполагам, че поне половината блага в държавата се разпределяха по непазарни механизми, почти без участие на пари и пазар. Тоест ако разглеждаме статистически само пазарните механизми винаги ще получаваме непълни и парадоксални резултати от рода на "Как така се получаваше, че магазините бяха празни, а хладилниците пълни?"
Прословутите "буркани" са също част от непазарните механизми за разпределение на храните в държавата. Имаше и много други - примерно в заводските столове, остатъците от храната се използваха за храна на прасета в т.н. "помощни стопанства". В подобни стопанства се отглеждаха и зеленчуци, които осигуряваха храна на невероятно ниска цена за заводските столови, в които ядяха поне по веднъж да ден всички.
Непознаването на тези механизми и неотчитането им при икономическите изследвания са в основата на устойчивият мит за неефективността на социалистическата икономика. Факт е обаче, че произвеждахме повече от сега при това без да си даваме много зор. Печелехме достатъчно за да бъдем сити и да ходим на почивка по два пъти в годината.
..
Аз лично съм съгласен да ям банани един път годишно, в замяна на всичко това!
Brightman
16 Ное 2011 08:25
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
Аз лично си спомням нещо като 30ст/литър.

Спомените ти са от 60-те. През 70-те бензина вече беше с двойна на тази цена, а през 80-те струваше 1, 05. Знаеш ли колко съм го зареждал и как съм събирал стотинките за 5 литра. Така, че го помня точно.
Brightman
16 Ное 2011 08:38
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
Тук грешиш фундаментално!

Значи реалсоциализма се движел по законите на феодализма и това било достижение. Ти си същинский Маркс, Енгелс, Ленин, Сталин, Димитров едновременно. Направо доразви основите на реалсоциализма.
-
И айде стига фантазии. Помним. Всичко помним. И не ни хареса. Затова и с огромен ентусиазъм излязохме от реалсоциализма. Само дето тръгнахме в погрешната посока - назад. А трябва да вървим напред.
инсп.Мегре
16 Ное 2011 08:39
Мнения: 2,810
От: Bulgaria
Хайде моята памет е зле. Ето и цитат от форума - спомени на други хора:
Да де, ама аз помня бензин от 0.19 лв. през 1972 г., при заплата от 130 лв.! Който иска нека да смята!

Според мене ти вероятно ми говориш за цените преди деноминацията на прарите 1962г. Тогава може и да е струвал бензина 1лв, а след деноминацията 10ст. литъра.
Brightman
16 Ное 2011 08:47
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
Според мене ти вероятно ми говориш за цените преди деноминацията на прарите 1962г.

Няма как да ти говоря за преди 62-ра, след като съм роден 1965 г.. Говоря ти за 80-те, когато вече карах Москвича на баща ми, купен през 1981 г. за 6400 лв. , при тогавашна негова заплата, като началник градска мрежа (технически ръководител) от 155 лв. и на майка ми учителка - 135 лв.. Баба ми вземаше пенсия от 40 лв..
-
Хляб - 15, 26, 34 стотинки, сирене 3, 40 лв. кг. свинско месо 5, 40 лв.кг.. Магазините празни. Заради сушата, кишата и Гришата.
BWW
16 Ное 2011 11:00
Мнения: 908
От: Afghanistan
32 - пъти годишната заплата за да си купиш жилище в голям град Китай /това да не е в рая/ !!!! Ами то тогава нашите строителни предприемачи в сравнение с китайските са като майка Тереза направо А аз си мислех, че българите са глупавички като дават луди пари / в евро, а не в юани/ за нескопосано построени апартаментчета в големите градове на България, при условие че заплатите им са по-скоро източноазиатски, а не европейски, ама китайците направо ме покъртиха с доброволната робия на която се подлагат за едно апартаментче в Пекин. Спокойно рано или късно човек се осъзнава, балоните се пукат или най-малко сериозно испускат въздух, всичко си идва на мястото. А на китайците лично препоръчва да помислят за масово преселване в България. Хубав климат, член на ЕС, прилични за китайския стандарт заплати, българите масово не им харесва тук и си тръгват дълбоко обидени, така че идеални условия за преселение.
Oberstleutnant
16 Ное 2011 12:05
Мнения: 487
От: Bulgaria
По време на социализма имаше всичко необходимо за нормален и дори охолен живот


тов. мэгрэ е бил на спецснабжение - карали са му хапване и пийване от хотел "рила"
Федя
16 Ное 2011 12:12
Мнения: 7,159
От: Bulgaria
Хайде моята памет е зле. Ето и цитат от форума - спомени на други хора:
Да де, ама аз помня бензин от 0.19 лв. през 1972 г., при заплата от 130 лв.! Който иска нека да смята!

Според мене ти вероятно ми говориш за цените преди деноминацията на прарите 1962г. Тогава може и да е струвал бензина 1лв, а след деноминацията 10ст. литъра

Ха-ха-ха!
Още едно червенотиквениче се опитва да ръси бисери.
Точно през 72 г бензинът беше по 24 ст. литърът (със зелените талони ) в края на същата годиа въведоха и червени талони, с които литър се купуваше за 40ст. Зелените бяха за 40 литра и ти се полагаха един на месец. Червените можеше да си вземеш също по един на месец (пак за 40 литра).
През тези "светли"години в селата имаше все още доста хора. но 1974 е годината, през която започна първата вълна от масово закриване на умчелещата по селата, поради липса на ученици. Защо ли?
Енчо
16 Ное 2011 12:30
Мнения: 1,199
От: Bulgaria
По време на социализма имаше всичко необходимо за нормален и дори охолен живот. Храната беше евтина, качествена и достъпна за абсолютно всеки!


Да бе, да...
Понятието "опашка за стока" беше измислено от лошите капиталисти и го бяхме виждали само на кино...


Имаше работа за всички, а за младите специалисти, току що завършили се осигуряваше работа по специалността.


Ами осигуряваше им се - в някое родопско или странджанско село, например...
Ако и това си забравил - гледай "Специалист по всичко"...

Търсенето на агнешко никога не е било чак толкова голямо.


Не знам как си го установил това, че няма търсене - сигурно си правил социологическо проучване пред месарницата и си задавал въпроса: "Да не би да търсите агнешко?" И по това, че хората са ти се смеели, си направил извода, че не търсят агнешко.
Ми в магазините нямаше търсене на агнешко, щото там бяха забравили какво е това - на който му се дояде агнешко, трябваше да търси връзки. Какво да търси в магазина?
То да беше само агнешкото...
Прилича малко на вица: Вече отмениха режима на тока, сега изобщо не пускат ток.
Тоя виц е пак от любимия ти соц...


Социализма разчита на непазарни механизми на разпределение на благата.


Така си е.
Както се казваше тогава, социализмът решава проблеми, които нямаше да съществуват, ако го нямаше социализма.




Редактирано от - Енчо на 16/11/2011 г/ 12:36:05

инсп.Мегре
16 Ное 2011 13:12
Мнения: 2,810
От: Bulgaria
Магазините не бяха празни. За това въобще имам съвсем ясен спомен - точно мене ме пращаха постоянно да пазарувам. Магазините бяха пълни с всички продукти от първа необходимост. Ако е имало някакъв дефицит - той е бил на продукти на лукса - все неща без които човек може да живее спокойно. При това дефицита никога преди 1990та не е бил абсолютен. Тоест, ако чак пък толкова ти се яде нещо дефицитно - можеше да се намери.
Вярно, нямаше сирене с растителни мазнини и сто вида ерзац продукти. Което си е вярно, вярно си е.
Но аз мисля, че разбирам какво точно ти е липсвало в социализма. При пълнато осигуряване на населението с евтини храни и всички продукти от първа необходимост, социализма пропусна да създаде "образа на изобилие". Не напразно перестройчиците мечтаеха за "пълните рафтове в магазините". Забележи, никой не говореше, че хората ще пазаруват от тези магазини. Целта беше именно образа на изобилието.
Управлението на страната беше в ръцете на хора прагматици, които си мислеха, че ако нахранят народа, то всички ще са доволни. Смешното в случая е, че те можеха съвършенно безболезнено за страната да създадат този образ на изобилието - мрежа от скъпи магазини с луксозни вносни стоки щеше да реши проблема - пълни витрини и малко купувачи. Само че проблема не беше изобщо открит докато не стана твърде късно.
инсп.Мегре
16 Ное 2011 13:17
Мнения: 2,810
От: Bulgaria
И въобще ми се струва, че спомените на повечето от форумците за "социализма" касаят 90-те години. Ама тогава никакъв социализъм вече нямаше.
Федя
16 Ное 2011 13:25
Мнения: 7,159
От: Bulgaria
И въобще ми се струва, че спомените на повечето от форумците за "социализма" касаят 90-те години. Ама тогава никакъв социализъм вече нямаше

Като например инсп.Мегре
Anastass Stasev
16 Ное 2011 13:38
Мнения: 3,150
От: Bulgaria
Die Hexe: Мен пък ме изненада това твърдение:
ако имат две деца, то качеството на живота им ще се влоши


Между китайските представи за качество на живот и европейските съществуват големи разлики. Към тях се добавят и съществуващите древни китайски традиции, които в момента се рушат, за да бъдат заместени нерядко с традиции внесени отвън или направо новоизмислени, които често карат европееца с недоумение да повдига рамене.
Ще започна първо с цените на апартаментите: Да, истина е, че цените им в големите китайски градове са умопомрачителни и закупуването на нов апартамент могат да си позволят само хора с изключително високи доходи. Но щом в момента там масово се строи, значи има и кой да ги купува. И това са част от 300-400-те милиона китайци, на които животът след настъпилите промени непрекъснато се подобрява. Останалите живеят под наем или в панелки, по-лоши от нашите, често закупени или наследени от техните родители. С тази разлика, че под апартамент китаецът разбира жилище над 120 квадрата. И така е било както навремето, така и сега. Нещо, което е напълно разбираемо, след като традицията да живеят заедно с родителите, все още съществува. С тази любопитна подробност, че младите се грижат за родителите, а грижите и възпитанието на децата са задължение изключително на дядо и баба. Младото семейство може да се запилее нанякъде и да се прибере по късна доба, без дори да предупреждава предварително или да дава обяснения къде е било.
Това, че второто дете нарушавало качествата на живот е официалната версия, предназначена за външна консумация. А всъщност причините са много по-тривиални. Първата от тях е все още съществуващата забрана семейство от градското население да има повече от едно дете и нарушаването ù се санкционира от държавата. Втората, и то не по-малко сериозна причина е, че образованието на децата е приоритет номер едно в китайското семейство. Най-добрата детска градина, най-доброто училище, в най-престижния университет. И за това те са готови на всякакви жертви. Стига се дори до парадокса малчуганът все още да се учи да срича, а в това време родителите му вече мечтаят и проучват условията за следване в университетите на Шанхай, Хонконг, че дори Оксфорд, Кеймбридж и Харвард - истина е, не се шегувам! Естествено, че подобни мечти са подплатени с жестоки спестявания в продължения на години и затова китайците често казват "едно да е, ама с образование като хората". За издръжка на второ дете те дори не смеят да си помислят.
Съгласно древната китайска традиция сватбата е не само щастливо събитие, но и демонстрация да имотно благосъстояние и социален статус. Затова тя трябва да бъде колкото се може по-пищна, с много и колкото се може "по-важни гости". Трае няколко дни, като булката е задължително облечена в червено. Защото червеният цвят е символ на радост и щастие, а белият цвят е символ на траур. За всеки ден от празника нова рокля. Това първо струва много пари и второ, на младите, които често копират Запада, все повече не се харесва. И тук се намесва бизнесът в лицето първо на западни, а сега вече и на китайски фирми. Церемония според средствата - с бяла или червена рокля, с много и то специално обучени за целта "гости" за тоз, който все още ги няма в големия град, или само с тесен кръг от роднини или приятели, с Ролсройс или сватбено шествие с велосипеди, с булката и младоженека начело, без или със сватбено пътешествие, често организирано групово, включващо по желание дори и конкурс "Мис Булка" Изобщо глупости колкото искаш! Майка плачи, да му се отще на човек да се жени за китайка, колкото и да е красива, умна и образована

Редактирано от - Anastass Stasev на 16/11/2011 г/ 15:24:55

The Bulgarian Lion
16 Ное 2011 14:06
Мнения: 13,869
От: Antarctica
инсп.Мегре
[Златен]
16.11.2011 г. 13:17:18 И въобще ми се струва, че спомените на повечето от форумците за "социализма" касаят 90-те години. Ама тогава никакъв социализъм вече нямаше
========

=========
В интерс на истината и аз като Мегре, нямам спомени за празни магазини преди 1989г. Роден съм1970г. Имаше всичко по магазините. Разнообразие голямо нямаше, но всичко беше в пъти по истинско и вкусно от сегашните изкуствени храни. Преди 1989г. имаше понякога дефицит на едно или друго , но не за дълго. Спекулантите и спекулациите със стоки, както и купоните бяха в началото на прехода.
=========
Проблемите преди 1989г. беше номенклатурата, партииците, партиините секретари, комсомолските секретари, бюрократи, бъркането в живота на хората как да живеят, мислят и т.н.
Проблема е, че и сега имаме същите проблеми + безработица, лошо и скъпо здравеопазване и лекарства, лошо образование, висока престъпност, бедност, високи цени на всичко, отопление, парно, топла вода са лукс, масово оскотяване, насилие, масова проституция, педофилия, педерастия, неграмотност, цигания, просия, мръсотия, дивотия, неработеща съдебна система, безнаказаност... и т.н.
то като се замисли човек, няма кокво добро да каже за сегашното положение в мамковината.
Добави мнение   Мнения:63 Страница 1 от 4 1 2 3 Следваща »