Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
У нас пилот се става и без самолет
Добави мнение   Мнения:19 1
FuFighter
05 Яну 2012 21:05
Мнения: 1,603
От: Bulgaria
Спартан не са вертолети, а транспортен самолет. Ако не разбирате нещо - чукнете в търсачката, преди да сътворите бисер.
komar1
05 Яну 2012 21:08
Мнения: 7,007
От: Bulgaria
***
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: sybil
skele
05 Яну 2012 21:24
Мнения: 2,114
От: Bulgaria
letec55 - казвай какво става ?
Не разбирам от тази достойна професия, но все си мисля , че тя е една от тези, които на българина просто им се лепи. Нашите пилоти в гражданската са с класи над прехвалените и със самочувствие западни колеги . Дори с авиопарка и поддръжката , с която разполагат . Военните имат специфика , ама къде по-изгодно е за младите да търкалят бус и баничарка и надуват чалгата , вместо да чакат за керосин , пък ред , дисциплина . Просто не си в крак с времето като военен пилот.
beagle
05 Яну 2012 21:34
Мнения: 20,732
От: Bulgaria
skele мили ,
Иди сред тях и за два часа ще ти светне , че без Флот , до безкрай ще рупат ряпата ...
EGATI
06 Яну 2012 00:18
Мнения: 3,811
От: Switzerland
и докторите стават доктори без трупове та се налага д а наваксват..
Кроткия
06 Яну 2012 08:31
Мнения: 2,299
От: Bulgaria
Вертолетите са "Кугар", а не Спартан.
q357
06 Яну 2012 09:20
Мнения: 557
От: Bulgaria
Ей, пак някой настройва хората един срещу друг. Пилотите не се пенсионират след 10 години, а могат да напуснат армията след 10 години, без да дължат обезщетение/не че го платил някой рано напуснал/.
zapoznat2002
06 Яну 2012 10:05
Мнения: 106
От: Bulgaria
Скоро не бях чел толкова тенденциозна и неграмотно написана статия!Аман от неграмотни журналя!!!
komar1
06 Яну 2012 10:53
Мнения: 7,007
От: Bulgaria
Ааааа, , сакън!! И понеже са ме изтрили- браво на автораааа!!!! Смислено..компетентно..
Пикачу
06 Яну 2012 11:29
Мнения: 8,152
От: South Africa
Навлизането на безпилотните изтребители ще стане много по-скоро, отколкото се очаква. Да не говорим за скъпото обучение и поддържане квалификацията на пилотите, но и самият самолет би бил в пъти по-ефективен и по-евтин. Изкуственият интелект е вече факт, а изтребителя няма да бъде претоварен с пилоти, кабини, дисплеи и уреди, катапулти, кислородни апарати и ред други усложнения, имащи за цел да поддържат животеца на пилота. При това претоварвания от порядъка на 9 G, няма да бъдат убийствени за пилотите по простата причина, че такива липсват.
Kotka
06 Яну 2012 14:04
Мнения: 13,187
От: Aruba
седерастка работа... пари нема, ученици нема, резултати нема ... и т.н.
Армия отдавна нема.
hawkeye1
06 Яну 2012 18:44
Мнения: 1
От: Bulgaria
Първо, като се прочете материала не може да се намери връзка със заглавието. Никъде не се споменава, че нямаме самолети за обучение – такива има и то от най-ново поколение. По-подходящо заглавие за тази статия би било: „У нас пилот се става много трудно в условията на икономическа криза”. И второ мисля, че някой журналист преди да публикува статия, трябва да се консултира с интервюирания и със специалист в областта, а също така да не се пишат неща, които не са казани. Преписва на лицата, споменати в статията думи, които не са казали.
komar1
06 Яну 2012 19:44
Мнения: 7,007
От: Bulgaria
Аааааа...за афтура ....само убави неща тука!!!!
Спас
07 Яну 2012 02:37
Мнения: 2,832
От: Bulgaria
Като прекарал повече от половината си живот в авиацията, и военна, и гражданска, да ви кажа, че авторът е напипал дамара. Може и да не е специалист, ама е на прав път. Както и много други неща, военната авиация не беше съсипана от кризата, а от лампазлиите, и предишни и сегашни. Нищонеправци, натягащи се пред политиците, това е сега генералитета на България! Най-много се страхуват от съкращения, ама не щото им пука за хората, ами защото като намалее бройката подчинени, пада и ранга на началника. Значи ако дивизията се съкрати до полк, то и командира вече не ще да е генерал, а полковник. А досегашния - в пенсия! О, ужас! Затова и бранят до последно щатовете, нищо че няма средства за издръжка и обучение, важното е да има щат, че да ме има и мен. Вместо малки, но добре оборудвани и обучени формирования, лампазлиите настояват за раздути щатове от учени-недоучени, че и неграмотни военни с мизерни заплати, за да им се запази ранга!
Обучението на пилотите е само малка част от бедата. То отдавна можеше да се реши, и то лесно. Долна Митрополия "произвежда" годишно 5-8 пилота, вместо предишните випуски от 60 - 100 души. Ама се поддържа огромен щат - преподаватели, обслужващ персонал, инструктори, техници и пр. Тези 5-8 младежа спокойно могат да бъдат пратени да изкарат първоначално военно обучение за няколко месеца във В. Търново и след това да си следват инженерство в ТУ например, като стипендианти на МО. Летателното им обучение да става в някой АУЦ (авиационен учебен център) където се обучават и гражданските пилоти. То струва към 30 000 евро до ниво CPL(Commercial Pilot License). Е, за тях ще е безплатно, ама срещу договор за 10 години служба. После в базите ще ги научат лесно на спецификата на военната авиация и бойното използване на конкретния самолет. Ама така трябва да съкратим маса народ от Долна Митрополия и някоя друга генералска звезда! Ах как боли, особено последното!
Бай Мито
07 Яну 2012 09:18
Мнения: 58
От: Bulgaria
Диян поне не бъркаше хеликоптери със самолети.
"Учебните изтребители" пък е съвсем объркано.
kintata
10 Яну 2012 22:02
Мнения: 1
От: Bulgaria
Предложенията в някои от коментарите са потресаващи. Кадрите на Долна Митрополия особено летателните, никога не са ценили училището. Затова ВВВУ а сега факултет "Авиационен" ме съмнява да оцелее. Докато съществува мнението, че образованието се получава на полосата, ВВВУ никога няма да се доближи поне до Морското училище.Трябва да бъде ясно, че висшето образование е нещо много по- различно от даден курс пък бил той и за даден самолет. Авиацията може да бъде ликвидирана най-бързо, като се премахнат преподавателите! Гледайте Моряците г-да летци и се учете, как се милее за училището от където са излезли всички. ВВС не дава и пет пари за училището, но историята ще осъди всеки, който посегне на най-елитното военно училище в България! Наскоро един бивш генерал искаше да представи книгата си пред колеги от авиацията и хората са броеха на пръсти. Това е оценка за това, което надроби! Всеки, който повдигне въпрос за закриване на факултет "Авиационен" в Долна Митрополия и е учил там , за мен е ПРЕДАТЕЛ.
Близнака
11 Яну 2012 08:47
Мнения: 1
От: Bulgaria
Какво авиационно образование без авиационно училище?! "Факултет"! Смях в залата....Бях в един опреснителен курс с току-що завършил там "пилот", който не знаеше, че когато единият елерон се отклонява нагоре, другият е надолу!
rebel11
11 Яну 2012 23:05
Мнения: 1
От: Bulgaria
Аз пък имам един колега, пилот, възпитаник на Техническият университет инженер по Авиацонна техника и технологии и днес би обясняваше, че един двигател с 600 к.с означава, че е мощен колкото 600 коня. Аз го питах ако има един кон болен от шап какво ще стане и директно му казах да си върне дипломата в Техническият университет и да ходи да си доучи. Долна Митрополия си остава ковачницата на кадри в авиацията и масово мнението на по-възрастните авиатори във военната и гражданската авиация е , че все по-незнаещи хора влизат в авиацията!
В.Каменов
12 Яну 2012 16:31
Мнения: 2,523
От: Bulgaria

skele
„Военните имат специфика , ама къде по-изгодно е за младите...”

Да, има сериозна специфика.Имам много близък приятел от детството, летял и като изтребител и в пътническата гражданска авиация. Много съм говорил с него поради силният ми интерес към изтребителната авиация. Това е форум и споделянето е полезно. Дълго ще е казаното от мен, но всъщност е кратко и недостатъчно, заради спецификата Ще кажа неща споделени с мен от „първа ръка”.Има много неща, които са необходими за обучението и изграждането на бойния пилот, който е на първия ред по време на война.И за това е необходим специален вид образование и специфична подготовка.

kintata
„Докато съществува мнението, че образованието се получава на полосата, ВВВУ никога няма да се доближи поне до Морското училище.”

Нещо трябва да се доизкаже в тази оценка.Образованието си старите военни пилоти още от началото на 20 в. /когато България има военна авиация, която приключва до към 1992 г./ получават в аудиториите на ВВВУ, а на полосата и над нея се усвоява високият професионализъм.Това продължава непрекъснато и в бойните части.Първото е необходимо заради второто, а второто става с много, много летене.Това от което са лишени, за голямо съжаление, днешните български военни пилоти.За срам и позор. Чувал съм приказката, че който няма военна авиация, не е нация.Да не говорим, че някои имат страхотна военна авиация, дори без да са нация. Е, ние в днешно време и тук сме едно голямо НИЩО!Като резултат има в командването след 1992 г.генерали със сини лампази, които съсипаха военната авиация.Нямало пари.Като няма пари те трябваше да са тези, които да кажат, че няма нужда от фалшива и небоеспособна военна авиация с пилоти, които натискат бюра вместо да летят.Защото летенето прави пилота пилот!! А от летене до летене пък има огромна разлика. Летенето във военната изтребителна авиация създава бойни пилоти, а в гражданската авиация – „шофьори” на самолети.Това, летелият само в гражданската авиация, не може да го разбере защото му е почти непонятно, а и никога не може да го ИЗПИТА и ПОЧУВСТВА.Може само да си го представи, евентуално /ако има въображение/, докато превозва пътници по време на най-простия полет в авиацията – полет по маршрут. А получаваните пари за тези най-прости полети по разписание са огромни в сравнение с получаваните за далече, далече по тежката и много по-сложна летателна дейност в изтребителната авиация.Просто има разлика в необходимия икономически и финансов ресурс.Зависимостта е обратно пропорционална.Колкото и да се гони някакъв баланс, финансовите предимства са на страната на гражданската авиация и за там натискането е голямо, а и по-просто.Освен това медицинските изисквания за гражданската авиация са много по-ниски и по-достъпни.

„Гледайте Моряците г-да летци и се учете, как се милее за училището от където са излезли всички.ВВС не дава и пет пари за училището, но историята ще осъди всеки, който посегне на най-елитното военно училище в България! Наскоро един бивш генерал искаше да представи книгата си пред колеги от авиацията и хората са броеха на пръсти. Това е оценка за това, което надроби!”

Понеже става дума за оценка от историята и сравнение с Морското училище, трябва да се знаят някои важни неща за друг тип проявена безотговорност от Командването на ВВС по времето, когато България имаше най-силната си военна авиация.Тази безотговорност беше заради липсата на защита от това командване срещу безумно партийно-държавно решение инициирано и подкрепяно от търгаши-генерали /сред които за срам и позор има и генерали пилоти / мислещи за уреждане на синчетата си и генерали неразбиращи нищо от ВВС, но командващи ВВС.И така беше извършено огромно икономическо и финансово престъпление в България по времето на социализЪма, подкрепено и от невежеството на създалия подчертаната „дума” и агитката около него за което повечето хора в страни от проблема не знаят, а и не им е работа да знаят или пък не разбират. Други знаещи се правят по това време на тапи защото имат личен интерес.
За какво става дума?В края на 60-те години на миналия век за БГА „Балкан” се предвижда увеличение на самолетния парк.И съответно се повишава нуждата от летателен състав.Да припомня, че от 1962-63 г. до 1973 г.последователно Командващи на ПВО и ВВС са ген.Славчо Трънски и ген.Христо Добрев.И двамата си нямат хал-хабер понятие от авиация.В интерес на вярното, по това време някои ескадрили в бойната авиация също не са попълнени по щат и има недостиг на военни пилоти.70-те години на миналия век са най-тежките, с много местни и международни военни учения и с много летене по бойните части на авиацията. Поддържана е много висока степен на бойна готовност.Сега, като се замисли човек, резултатът е нищо и половина и явно е било безсмислица.В същото време обаче не е спирало естественото пенсиониране или напускане по медицински и други причини на пилоти от бойната авиация. Характерните медицински причини са проблем за бойната авиация, но не и за транспортната авиация. Естественото продължение на напускащите бойната авиация пилоти /когато те са на 38 г. – 48 г. и са амортизирани за бойните части/ е гражданската транспортна авиация, където те могат да преминат след дву-три месечен курс за самолета.До тогава целият летателен състав в гражданската авиация е от бивши военни пилоти. Правилото в авиацията е, че и на метла да летиш трябва курс за преминаване на новото, колкото и елементарно да е то.В гражданската авиация тези пилоти могат да бъдат използвани до 60 г. за командир на самолет и до 65 г. за втори пилот.Това са още ЦЕЛИ 22-27 г. използване на вложена скъпа държавна финансова инвестиция!! Към края на 60-те години разсъждаващите формират разумната идея да се насочват в бъдеще към гражданската авиация 3-5 млади пилоти от завършващите випуски, които са с по-слаба успеваемост както и пенсиониращите се или освободените поради медицинска забрана за бойната авиация.Така постепенно и по съвсем естествен път да се поддържа летателен състав за нуждите на гражданската авиация.Така прави и Франция при значително по-големия самолетен парк на AIRFRANCE .Кога обаче у нас е надделявал разумът при управленците?НИКОГА! Ген.Сл.Трънски от неразбиране или поради съглашателство с търгашите, геройски заявява, че няма да освободи по никакъв начин военни пилоти от завършващите випуски. Военният министър Д.Джуров също подкрепя глупавото решение.И така мъдрото партийно - държавно ръководство на народната република взима решение да харчи допълнително бюджетни народни пари и през 1972 г. започва да подготвя десетина граждански летци/випуск в Д.Митрополия - т.н. „бройлери”.Утвърдената глупост се поддържа след него от също нищо неразбиращия от авиация ген.Хр.Добрев, а и вече въпросът на търгашите е уреден.Победил е безотговорния тарикатлък.
Сравнението с Морското училище е друга тема.Морското училище подготвяше големи випуски от 130 – 150 души /не претендирам за абсолютна точност на бройката/ предимно моряци за търговския ни флот.Само около 20-тина души от випуск са отделно подготвяни /предварително одобрени и приети за това/ за малкят ни военен флот, които доколкото знам много рядко са отивали в търгонския флот. Наземната служба при тях има друг характер.Освен това традициите при флота са несравнимо по-дълготрайни и по-устойчиви.Както вече споменах, цели 10 г. българските ВВС се командват от непрофесионалисти и то след като са били командвани преди това от генерали военни пилоти?!При морските такава простотия не е допускана!Да се чудиш на безотговорната кадрова политика в специфичен сектор, като военната авиация?!След двамата неразбиращи, Командващ на ПВО и ВВС е интелигентен генерал пилот - Симеон Ст.Симеонов, който обаче внезапно почива от стара травма през 1975 г., а е бил само 2 г., като Командващ и не може да промени нищо.Наследилият го командващ вече не е толкова интелигентен генерал, макар че е пилот и отново дори пречи на военните пилоти да отиват в гражданската авиация след напускане на военната.А и вече подготвяните за БГА „Балкан” попълват регулярно нуждите на пътническата гражданска авиация.Някои бивши военни пилоти отиват в товарната авиация.Случилото се наистина е тежко икономическо престъпление извършено от управляващите тогава държавата.Нищо ново под небето българско.
Добави мнение   Мнения:19 1