Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Икономиката се крепи на емигрантски пари и еврофондове
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:106 « Предишна Страница 5 от 6 3 4 5 6 Следваща
S_Yavorova
17 Яну 2012 16:46
Мнения: 112
От: Bulgaria
Добре де! Парите били за домакинствата, за манджа, за ТВ приемници, за туй, за онуй и никой не иска да каже, че тези МИЛИОНИ внасяни в България всяка година НЕ излизат от държавата, а остават в ОБОРОТА на същата, като оборота на отделни звена, според форумните корифеи, няма НИЩО общо с икономиката на страната и т.н.
. . . . . . . . .
Говори се, че в България било много студено, което е извинение за работата на биологичните компютри.
S_Yavorova
17 Яну 2012 16:53
Мнения: 112
От: Bulgaria
Ако трябва да сме съвсем прецизни, емигрантите почти не вкарват пари в България. Тези суми са от гурбетчиите. Емигрант е човек трайно установил се в друга държава, а гурбетчия (гастарбайтер) е човек отишъл временно в чужбина на работа за да изкара пари които да харчи като се върне в България.


А да не би да си направил много сериозна грешка, оперирайки фриволно с думите в английския език, написани на български без да бъдат преведени?

Емигрант е човек трайно установил се в друга държава
Браво! Не се и съмнявам, че е така.



Rogatia
17 Яну 2012 17:05
Мнения: 8,949
От: Bulgaria
хе хе... нали за това рипахте по площадите! Да може да станете емигранти!
disk
17 Яну 2012 17:22
Мнения: 256
От: Bulgaria
Може би тези хора, трайно установили се в чужбина нямат роднини в България? Познавам хиляди българи, установили се там от десетки годинии всички, до един имат роднини в България и редовно им изпращат пари.

Роднини е доста широко понятие, едва ли някой праща пари на стринка си или на бачо Кольо от село. Пари се пращат най-много на родителите и тук таме на братя или сестри ако са в сериозна нужда. Наблюденията са ми върху емигранти 10 + години в САЩ.
kaily
17 Яну 2012 17:34
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
хе хе... нали за това рипахте по площадите! Да може да станете емигранти!

Това май е най-разумното следствие....
GreenEyes
17 Яну 2012 17:38
Мнения: 4,538
От: 0
Роднини е доста широко понятие, едва ли някой праща пари на стринка си или на бачо Кольо от село. Пари се пращат най-много на родителите и тук таме на братя или сестри ако са в сериозна нужда. Наблюденията са ми върху емигранти 10 + години в САЩ.


Моите наблюдения са от над 20 години, но не е там работата. Пари се пращат непрекъснато - дали на баба, дядо, брат, сестра, родители все тая. Между другото пари се пращат и на приятели, колкото и странно да ви се вижда. Това, което е по-важно, е че ако една икономика разчита на този тип "инвестиции", значи нещата не вървят. В Косово огромен процент от валутата идва от роднини в чужбина, а икономиката на Косово е толкова сива и неработеща, че там почти не влизат сериозни инвеститори. Има и един друг аспект на проблема. В изследванията, които съм чел по-този въпрос има теории на икономисти, според които пращането на роднински пари е спирачка за частната инициативност на хората. И в това има известна логика - ако си финансово осигурен в една или друга степен и си безработен, вероятността да си потърсиш работа е по-малка. Още по-малка е вероятността да започнеш собствен бизнес.
OLDMAD
17 Яну 2012 18:15
Мнения: 45,665
От: Bulgaria
В изследванията, които съм чел по-този въпрос има теории на икономисти, според които пращането на роднински пари е спирачка за частната инициативност на хората.

Ахъ!
Точно спирачка!
Дядо на 70 и баба на 65г., ако знаеш само каква "частна инициативност" ше ти развият, ум да ти зайде!
S_Yavorova
17 Яну 2012 18:31
Мнения: 112
От: Bulgaria
Не само съучастниците във форума, но и журналистите (журналистките) написали статията, трябва да обърнат повече внимание при употреба на думите Имигрант, Емигрант, Мигрант и тогава да влизат в немския език, ползвайки свободно думата "гастарбайтер" - шлагер подет и от форумната клика.
GreenEyes
17 Яну 2012 18:38
Мнения: 4,538
От: 0
Ахъ!
Точно спирачка!
Дядо на 70 и баба на 65г., ако знаеш само каква "частна инициативност" ше ти развият, ум да ти зайде!


Абстрахирай се от дядото и бабата. Ако разлистиш статии на икономисти, пишещи за състоянието на икономиките на централноамериканските страни, може би ще намериш някаква логика в това твърдение.
GreenEyes
17 Яну 2012 18:51
Мнения: 4,538
От: 0
Ако някой се интересува да научи повече за този въпрос, нека прочете за емигрантските пари, които влизат в Мексико всяка година. И тогава ще разберете, че колкото е по-голям е процента на "remittances" в общия дял на чуждестранния капитал влизащ в една икономика, толкова по-неработеща е тази икономика. Дадох ви и английския термин за този проблем, за да можете да го намерите онлайн.
Apolitichen
17 Яну 2012 19:14
Мнения: 9,749
От: Bulgaria
Винаги аз и мъжът ми ходим на зимна ваканция (Пампорово), като всеки от нас слага в джоба не по-малко от 4000 долара кеш + кредитни и дебитни карти, тегленето на пари от които също е инвестиция в отрепаната българска икономика.

Ние пък с жена ми, без да ходим на ваканция, изваждаме от джоба си годишно не по-малко от 4000 долара кеш ( по-точно по 7200 лв. към общественото осигуряване и по още 14700 за други осигурителни плащания), защото докато едни си играят на "инвеститори" с най-долнопробно консуматорство, някой требе да плаща ката всеки месец за издръжката на родителите му. А харчлъкът било за почивка или делничен ден, си е хърчлък. Инвестиция е когато похарчиш пари за оборудване, чрез което изкараш стока на пазара и от която стока всеки да е спечелил - и инвеститорът, и работниците му (доход и квалификация), и обществото (на същата цена, но по-високо качество).
Апропо, откога кредитната карта е инвестиция? Още малко и Гърция станала най-големия си инвеститор с необслужвания си държавен дълг. А за "Лемън Брадърс" сигур вече е записано, че е инвеститорът на всички времена, който е бил жестоко прецакан от черпаклийското си правителството. Някой май и думичката икономика не разбират, ако все пак са успели да я прочетат на някакъв език.
S_Yavorova
17 Яну 2012 19:19
Мнения: 112
От: Bulgaria
В държави от рода на България всичко е инвестиция, дори и тегленето на западна валута чрез кредитни или дебитни карти от лица намиращи се временно на нейна територия.

А що се отнася до етимологията на думите, в България разбрах за първи път значението на думата "холдинг" от някакви дебеловрати тъпунгери със зле звършена детска градина.
Caravaggio
17 Яну 2012 19:24
Мнения: 13,610
От: Italy
Нда, още един археоптерикс раздруса перушина. Честито!
S_Yavorova
17 Яну 2012 19:24
Мнения: 112
От: Bulgaria
Дадох ви и английския термин за този проблем, за да можете да го намерите онлайн.


Голяма грешка. Дай им го на руский. Там им е силата.
nanyac
17 Яну 2012 19:30
Мнения: 6,614
От: Bulgaria
За парите на емигрантите.
- Всеки знае къде отиват техните пари - в ЧЕЗ, в "Топлофикация", у ВиК, в НАП...

И ти патриоте викаш твоите там не ги помирисват ли? И повервай ми остатъка отива повече за хляб и сирене, отколкото в моловете.
А всъщност къде предлагаш да отидат? В строителството? Ако има виновен за разбитата икономика туй са бързите печалби на тухладжиите и лакомите банкери дето надуха балона.
Като чуя строител и ми се драйфа. Значи като продадеш бетона на ингилиза си герой, докарал инвеститор. Като се освободи същия от него, щото туй е била целта на упражнението виновна е България, че го е изгонила А за бетонираната земя Българска виновни нема.
GreenEyes
17 Яну 2012 20:45
Мнения: 4,538
От: 0
S_Yavorova 17 Януари 2012 19:24
Heat
17 Яну 2012 22:40
Мнения: 13,716
От: Bulgaria
Преди ехидни езикови забележки е добре поне някой онлайн речник да се погледне, ако значението на думата не е било научено при формалното образование. Емигрант е по отношение на напуснатата страна и имигрант по отношение на новата страна. Доколкото форумът е в напуснатата страна и във всеки профил си пише от къде е участника (независимо вярно или не) коя дума е коректна е съвсем ясно. Българската дума гурбет (употребена преди немската гастарбайтер) вече има леко архаично звучене, по-често се използва в леко ироничен смисъл и не е съвсем точна. Под гурбет се разбира ходене да се работи не само в чужбина а изобщо извън родните места, та немската дума по-точно изразява смисъла, а разбирането на значението не е проблем за образовани българи.
Но пък е добре, че има хора познаващи хиляди емигранти. Аз познавам може би няколко десетки най-много и никой не е някакъв щедър пращач. В първите години на емиграция по-скоро от тук се пращаха пари, дрехи и прочие неща докато се закрепят в чужбина. Напоследък тази интересна практика вече попрестана, но до преди 5-6 години по летищата имаше доста народ който мъкнеше купища пакети и държеше ветрило с адреси на кого какво се праща.
Registr_еCenzura
17 Яну 2012 22:51
Мнения: 54
От: Albania
Щеше да е смешно, ако не е жалко! Държавата е УСТАНОВИЛА С МОНОПОЛ несъразмерни разходи - Сревнете какъв процент от приходите в БГ и Германия са разходите за - храна и консумативи (ток, вода, и др.) и ще разберете какво е СБЪРКАНО. В България няма икономика има наложено преразпределение на блага.
GreenEyes
17 Яну 2012 22:53
Мнения: 4,538
От: 0
Напоследък тази интересна практика вече попрестана, но до преди 5-6 години по летищата имаше доста народ който мъкнеше купища пакети и държеше ветрило с адреси на кого какво се праща.


Сега има по-модерни методи.
Heat
17 Яну 2012 23:13
Мнения: 13,716
От: Bulgaria
Сега има по-модерни методи.

По-скоро практиката престана. Повечето от отрочетата се позакрепиха в чужбина и вече се чувстват някак си неудобно. А като си дойдат през отпуските се чудят как тук по улиците има повече луксозни автомобили от Там.
Не знам от колко години си извън България (и не любопитствам), но една разходка из доста от малките градчета и села у нас показва тъжната картинка от къде идва основната част от обсъжданите пари. Този бере маслини в Гърция, другия портокали в Италия, третия по хотелите в Кипър, четвъртия носи бира из кръчмите в Германия, петия обслужва богаташка вила в Испания....Но пък повечето се връщат и то с пари. Трудният въпрос е до кога ще се връщат.
Добави мнение   Мнения:106 « Предишна Страница 5 от 6 3 4 5 6 Следваща