Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
"Поевтиняването" на лекарствата пак ще го платят пациентите
Добави мнение   Мнения:17 1
OLDMAD
28 Фев 2012 20:27
Мнения: 45,665
От: Bulgaria
Елементарно бе пъпеш, внасяй лекарствата на "Софарма" от Гърция!
hunter_top
28 Фев 2012 20:59
Мнения: 75
От: Bulgaria
Комисията по цени и реимбурсиране да започне да работи и да включи лекаствата по изменената Наредба 38 в Приложение1 на позитивния списък.
сип
28 Фев 2012 21:29
Мнения: 881
От: Bulgaria
Върнете Държавно аптечно управление и държавните аптеки. Нещата ще си дойдат по местата.
Ъглошлайф13
28 Фев 2012 22:16
Мнения: 860
От: Germany
Излишно е да храните всякаква надежда основана на такива чиновници и държавници. На зло куче - зъл прът! Едно антимонополно правителство тутакси ще сключи договори с Турция, Китай, Индия където лекарствата са много по ефтини - внасят се директно от производителя и такива като доневци и златевци да ходят на майната си. Да ама не отиват на майната си, ами си гукат като първи приятели и отиват В Тунис с премиера в една делегация. Запомнете тези са администрация на монопола и ще пият заедно кръв с тях докато не ги изметем и да додйе правителство, което в главите си да има ясна представа какво значи монопол пуснат на свобода като отвързано куче, дето президент и премиер му правят метани като пред паша и после се лигавят, че носят нов морал в старите си гащи.
kaily
28 Фев 2012 23:00
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
От добър доктор дсбър бизнесмен може и да стане, ама може и да не.
Малоумие е добрият доктор да го правите администратор - така ни доктор имате, ни администратор
Apolitichen
28 Фев 2012 23:15
Мнения: 9,749
От: Bulgaria
Едно антимонополно правителство тутакси ще сключи договори с Турция, Китай, Индия където лекарствата са много по евтини - внасят се директно от производителя
А едно монополно правителство тутакси ще организира производството тук - хем работни места, хем нови лекарства , хем износ за САЩ , де и досега не са патентовали лекарство за всички болести като СПИН, рак, диабет и др.
А пак тия, дето са под патентна защита, държавата ще им тури принудителна лицензия - само едни 5% лицензионни отчисления. Пък нека се жалват в европейските съдилища. Така и така сме свикнали да сме съдени.
От целия пазар на лекарства, над 2.2 млрд. лв. годишно, Софарма произвежда и продава за по-малко от 150 млн. лв. (Софарма трейдинг продава за повече, по договор с други фирми, но не ги произвежда). Дори стойността на всички лекарства, които се произвеждат тук, включително само опаковане (таблетките идват готови и се турят в блистерите), не надхвърлят 600 млн. лв. Останалите 1.6 млрд. лв. са внос, половината "директно от производителя" като например ония противогрипни препарати, заради които Божидар Нанев се разхожда до съда вече три години, а миналата година ги раздаваха безплатно две седмици преди да им изтече срока на годност.
Иначе идеята за директен внос от производителя не е лоша. Може да се приложи за петрола , но само требе да се уточнят количествата, траспортирането и складирането им. При лекарствата има срок на годност 2 до 3 години при правилно съхранение. При петрола има изпарения и опасност от пожар. Ако държавата ги организира тия неща, после да не рИвем, че имало липси като в Държавния резерв!?

П.П. Турция, Китай, Индия и Сърбия (все още) не са членки на Европейския съюз, сиреч не всеки производител има лиценз да продава в ЕС. Няколкото десетки фирми, които имат такъв лиценз, то той покрива само част от продукцията им. Така, че не е толкова просто да се подлага на риск здравето на европейски гражданин как български бизнесмен внася евтино китайско карго с менте продукция.
AzUrAL
29 Фев 2012 00:51
Мнения: 4,451
От: Bulgaria
Аполетичен това не го очаквах от теб,кажи с думи прости защо едно и също лекарство на Соффарма е3 пъти по-евтино в Турция,Сърбия,Украйна,че даже и за Полша(държава в ЕС)?Не разтягай локуми ако обичаш!
Роки Балбоа
29 Фев 2012 06:59
Мнения: 880
От: Bulgaria
емпирично доказан факт, че централизираната корупция излиза по-евтино от децентрализираната


дъртреалист
29 Фев 2012 10:21
Мнения: 11,678
От: Bulgaria
Ами, хм...,
много въпроси възникват...
Имаме ли ЦЕЛ на здравеопазването, че да можем съответно да говорим за негова ефективност или ефикасност?
И, ако няма официално посочена цел, тогава процесите от какво ще се насочват?
Познахме! - от личния интерес на играещите в зоната. И то - от по-мощните играчи.
Които съсредоточават повече ресурси с които да "въздействат". Това НЕ СА държавните чиновници

АКО имахме ЦЕЛ на здравеопазването - да е ефикасно и ефективно, тогава в работата си чиновниците щяха да гледат да се харчат по-малко пари за повече лекарства.
Обаче не само здравеопазването - тя цялата държава няма Цел
Иначе, в един Национален план за развитие би следвало императивно да се иска от държавата да осигурява максимално възможно Здраве на населението си.

Че и тука.
Лекарствата ни били скъпи, е и ? Нарушава се правило някакво ли?
Защо трябва да са по евтини? КЪДЕ ПИШЕ?
сип
29 Фев 2012 11:17
Мнения: 881
От: Bulgaria
Имаме ли ЦЕЛ на здравеопазването, че да можем съответно да говорим за негова ефективност или ефикасност?

Лошо е, че за управниците - сегашни и бивши, парите похарчени за реално здравеопазване и в интерес на пациентите са ненужен и досаден разход- чиста загуба. Тези хора управляват парите ни за ЗДРАВЕ и гледат на тях, като на свои собствени. Ако можеше изцяло да се харчат по търгове, бордове, консултанти, здравни каси и администрация, щеше да бъде най- ефективно за тях. И така, .. двайсе и кусур години и не само в здравеопазването.
LEFT
29 Фев 2012 11:35
Мнения: 1,343
От: Bulgaria
Вижте го тоя министър, колко уплашено гледа. Много се страхува с нещо да не обиди с нещо фармацевтичните компании... 8)
muravei4o
29 Фев 2012 14:02
Мнения: 179
От: Bulgaria
Докато такива олигарси,като Огнян Донев правят каквото си поискат наистина ще имаме евтини лекарства на куково лято!!! Та Донев приватизира държавната Софарма за жълти стотинки и кой му позволи това??? Кой му позволи на Огнян Донев да притежава производител и дистирбутор на лекарства едновеременно,та това е монопол??? За да може сега да продава лекарства на българите на цени в пъти по-високи,от колкото продава същите тези лекарства в Турция,Сърбия,Полша,Украйна,Косово и бог знае още къде и това ако не е гавра с българския данъкоплатец! И същия този Огнян Донев пътува до Тунис,като част от правителствената делегация и предствляваше българския бизнес и после ще очакваме държавата да вземе мерки срещу него,е как да стане? Да не говорим как използва вестниците си Труд и 24 часа,като си прави реклама на собствения бизнес,напада и оклеветява конкуренти и прави услуги на политици,като очаква същото в замяна от тях!!! Докато има такива олигарси у нас и те са безнаказани,никога няма да имаме евтини лекарства и парите за здравеопзване никога няма да стигат!
nelinda777
29 Фев 2012 15:10
Мнения: 59
От: Bulgaria
Вместо да създаде ясни правила в ценообразуването, здравният министър ще се превърне в длъжник на т.нар. сговорчивост на фармацевтичните компании


След като всички го знаят, защо все пак се случва? Тоя човек няма ли съветници, мозък няма ли, колеги няма ли....
Doctora
29 Фев 2012 15:14
Мнения: 19,503
От: Bulgaria
Просто е.
Назначените капиталисти и политическите управители на територията драстично изостанаха с плана.
Към днешна дата вместо 2, има 5 милиона числа (нали другарят Огнян Донев рече, че болните за него са числа).
Та напоследък се опитват да влезнат в графика с всички възможни средства.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Doctora
Мишо
01 Мар 2012 15:11
Мнения: 149
От: Bulgaria
Съгласен съм, че въпросът трябва да се реши принципно, а не на парче, т.е. комисията за реимбурсираните лекарства да заработи. Но все пак всяка стъпка в посока снижаване на цените трябва да се приветства, вкл. и да се възползваме максимално от декларираната воля на производителите да снижат цените на лекарствата и да предложат по-големи пакетни отстъпки при договаряне на определени количества.
Apolitichen
01 Мар 2012 22:11
Мнения: 9,749
От: Bulgaria
кажи с думи прости защо едно и също лекарство на Софарма е 3 пъти по-евтино в Турция, Сърбия, Украйна, че даже и за Полша
Без да броя 20% ДДС, 25% надценка за аптека и 15% за търговец на едро (това са 72.5% оскъпяване), един тир с 50 хил. опаковки за Турция/Украйна струва 15 хил. лв. като логистика. Разнасянето на 50 хил. опаковки по 1000 седмично с лек автомобил плюс заплата към него и складирането на останалите струва 50 хил. лв. (без стойността на автомобила) в България. Имаш инфраструктурна система за разпространение на лекарствата, плащаш евтино. Нямаш, но имаш Софарма трейдинг- плащаш двойно, в случая 30% повече.
Имаш изрядна отчетна система и ясни правила в болниците/Здравната каса - имаш точно планиране и ниски разходи. Като няма отчетност, но имаш Търговска лига, нещата се решават "на пожар" при двойно и повече високи разходи.
Относно скъпите лекарства (тия дето не се произвеждат в България и част от тях Софарма трейдинг продава), тук струват по-скъпо, защото нито Сърбия, нито Турция, нито Украйна или Полша имат двустранно търговско споразумение със САЩ за насърчаване и закрила на интелектулната собственост. 400 "молекули" се изсипаха на куп в България през 1993 г. със срок на патетна защита над 20 години, отделни случаи 27 г. и 31 г. Такава патентна защита в тия страни е въведена след 1998 г. и то само за новите лекарства, а не за тези от преди 30 години. Ако белият хляб струва 10 лв., всеки производител на обикновен хляб ще гони по-висока цена от 1 лв., ако може 3 лв.
Когато имаш много скъпи лекарства (висока комисионна за търговеца/подкуп за болничен търг), евтините лекарства никого не блазнят. Освен пациентът де, ама той не участва в нищо, дори и осигуровката му се удържа без негово участие.
Докато пациентът не участва в предписанието/закупуването на лекарството, няма да се оправи тая система.
Ако сравняш цените на лекарствата без рецепта, дето пациентът си ги купува от джоба и по негов избор (дори и да ползва съвета на лекаря, изборът е негов), ще видиш, че цените са едни и същи и в България, и в Сърбия, и в Полша, и в Украйна, дори и в Турция. Разликата е, че някои ОТС лекарства може да не се намират в България - дребни аптеки, малко капитал, слабо зареждане. Едно е да вземеш 25% от вносно лекарство за 100 лв., друго 25% за лекарство от 5 лв. Така че в аптеката по-скоро ще има скъпото лекарство, отколкото по-евтиното. Дори и да имат по-евтино, биха ти предложили по-скъпото по "икономически" съображения.
AzUrAL
05 Мар 2012 12:39
Мнения: 4,451
От: Bulgaria
Ясно с две думи:те така плащайте и не питайте много много!Мерси за подробната информация успях да си навържа схемата вече
Добави мнение   Мнения:17 1