Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Как науката да стане ефективна за икономиката
Добави мнение   Мнения:16 1
anacephal
04 Мар 2012 22:35
Мнения: 3,134
От: Bulgaria
Ле-лей, ужас: плащаме за една "стока" 8 пъти по-малко от будалите в Европа и се оплакваме че "стоката" е некачествена!?
lukcho2
04 Мар 2012 23:48
Мнения: 3,244
От: Bulgaria
Не се оплакваме че стоката е некачествена, а че няма никаква стока.
lukcho2
05 Мар 2012 00:14
Мнения: 3,244
От: Bulgaria
Мога само да поздравя авторката за статията
Тя се е помъчила да види не само проблемите, а и да посочи пътища за излизане от кризата. Има много добри попадения. Но, понеже не е в "кухнята" на нещата, има и грешки.
"Почти 55% от фирмите са модернизирали съществуваща продуктова линия или услуга през последните три години и 40% са въвели нов продукт, сочи проучването на бизнес средата. В същото време за периода обаче едва 28% от фирмите са инвестирали в научна и развойна дейност."
Това че са модернизирали въобще няма нищо общо с науката в БГ. Те просто са закупили нова линия от чужбина. Така че не знам какво е сечението между фирмите от тези "55%" и тези "28%". Може и да няма нищо общо между двете групи.
"Анализаторите определят иновативните фирми, които същевременно и изнасят, като големи - доста над средностатистическите предприятия, при това с чуждестранна собственост. Всяка четвърта фирма от експортно иновативната група е със значителни нива на преки чуждестранни инвестиции"
Ами всичко е ясно: чужди фирми си аутосорсват производствата. Какво има общо това с Бг науката?
"Една от належащите мерки е правителството да увеличи мащабно усвояването на средства от европейски фондове и да повиши публичните разходи за развойна дейност от бюджета. " Тука авторката е ударила десятката! Точно така, развойна дейност а не фундаментални изследвания, ненужни за БГ (макар че може да са ценни за развитите страни).
"Ефективността на публичните разходи за наука и развойна дейност може да се повиши чрез нов модел на финансиране - от предоставяне на институционални средства към предоставяне на средства на конкурентни начала. Според доклада не е важно само увеличението на публичните разходи, но и подобряването на качеството на тези разходи. Като положителен се посочва международният опит за финансирането на конкурентен принцип. "
Добре, огромната част от средствата трябва да отиват в БАН и Университетите на проектен принцип - поне 80-90%. Какво е в БГ? "България направи опит
да въведе финансиране на конкурентен принцип за около 10%(????) от субсидиите чрез Фонда за научни изследвания към министерството на образованието. Останалите средства се предоставят на университетите и на БАН като институционално финансиране." От туй по-ясно казано защо не върви работата - здраве му кажи! Значи просто БАН си получава паричките без да си дава никакъв зор, и най-важното - без никаква отчетност по какви теми се работи и докъде е стигнала работата по тези теми. . Просто се работи по произволни теми и се дава един мърляв отчет от време на време за замазване на очите.
"Две са възможностите за средносрочно подобряване на състоянието: въвеждане на оценяване на научноизследователските звена, което обхваща цялата система;" Е туй нали го направи БАН! И какъв е резултата - "погледнал се Илия - пак в тия".
lukcho2
05 Мар 2012 00:34
Мнения: 3,244
От: Bulgaria
Продължение: " Осигуряване на допълнителни бюджетни средства за изследователи и научноизследователски звена с измерими подобрения резултати и привлечено финансиране от частни източници." É тука му е майката. За да е ясно как се прави това тук: има FOMIX (Fondos Mixtos). Предприятието плаща около 25% от средствата, 75% се плаща от държавата. Резултатът е подобрение на работата на предприятието - задачите са много добре формулирани и са за изобретяване и внедряване на нещо ново в предприятието. Възможностите за шикалкавене са много малки.
"за развитието на науката и иновациите са нужни повече средства, но управниците явно не разбират, че инвестициите в тази сфера не носят бърза доходност, а са по-скоро с дългосрочна перспектива." Тук авторката е повторила приказките на фундаменталните теоретици. Простено й е, тя не е от бранша. Нищо подобно няма. Приложната и развойната дейност дават сравнително бърза доходност. Това, което говори тя, се отнася до фундаменталните теоретични ли фундаменталните експериментални разработки, за които място в БГ няма. Особено пък в сегашната криза. Този въпрос сме го дъвкали вече.
"Със сигурност пренебрежителното отношение на т.нар. държавници към науката в последните години е една от причините страната ни все още да няма Нобелов лауреат."А-у-у-у, тук авторката се е изложила. При управлението на Бай Тошо в БАН се наливаха огромни (за мащабите на страната) пари. Защо тогава БГ нямаше нито един Нобел? Ами просто клатене на краката с големи претенции.
"По всяка вероятност, ако все пак българин успее да пробие до най-високия връх на световния научен елит и дори само е номиниран, то най-вероятно ще е един от онези "всеки десети", който живее извън родината си." Така е, няма друг начин.
Между другото, някакъв проф. Лъчезар Аврамов май беше, имаше една много хубава идея за оптична томография. Започна ли да произвежда такъв томограф?
lukcho2
05 Мар 2012 01:17
Мнения: 3,244
От: Bulgaria
Само да обърна внимание на СЕГА: мястото на тази статия е в "НаблЮдател". Преместете я, моля ви.
комар
05 Мар 2012 02:53
Мнения: 1,910
От: Bulgaria
Ефективността на публичните разходи за наука и развойна дейност може да се повиши чрез нов модел на финансиране - от предоставяне на институционални средства към предоставяне на средства на конкурентни начала.


Не е нов моделът, предишното правителство отдели за пръв път солидни средства за проектно финансиране - прилъгано от басните на райчевци, дайновци и всякакви отворени общества, открито целящи с това орязването на бюджетите на БАН и СУ (и съответно "усвояването " им от тям подобни)

Профуканите с измами милиони от ФНИ през сесиите 2008, 2009 опровергават горното уж разумно твърдение - виж данните от пълния доклад на експертната група, публикуван неотдавна на сайта на Емил Хорозов. Впрочем, втората сесия беше вече при мумията, вярно с орязани с 50% от дянков суми, та нищо чудно, че той потули скандала.

Първо трябва да се изгради независима институция, която да има експертен потенциал (или правила за използването на такъв), а
не една ловка тетка от отдел Наука в МОМН да подбира за проектите на приятелчетата си менте рецензент(к)и от околните балкански страни (включително туркини детски учителки) без никаква научна (или развойна) дейност - а когато не стигнат точките, да скрие "лошите" рецензии, та пак те да "спечелят" ...

А покрай "иновациите", ще се активизират и бизнес- акулите - не случайно една фамозна банкерка е в настоятелството на пернишкия ВУЗ...

Да припомним, че НБУ-шкото недоразумение сложи за шеф на ФНИ пенсиониран автор на соц киносценарии, половината членове на управителния му съвет са приближени на мумията уманитари, а сред останалите няма нито един математик, физик или химик...чувам, че и в специализираните комисии по точните науки набутал някакви неясни субекти от НБУ, явно НБУ- хидрогеологът без една публикация - шеф на УС, не е достатъчен за контрол.

За фундаменталните науки спорът сме го водили много пъти - това е примитивното мислене на пазарните идиоти, които хабер си нямат как се
прави наука - впрочем така мислят и маса добре препитаващи се с халтура "приложници" в БАН, за съжаление окопани в ръководството...

Без хора способни да правят фундаментални науки нито ще има кой да преподава съвременните развития на младите в университетите, нито скоро ще има хора, способни да правят "приложна наука" - то си трябва критична маса , среда - с чалгаджии около науката никакви "иновации" няма да се получат- впрочем Емил Хорозов написа чудесна статия за това по повод т.н. "Стратегия за научни изследвания до 2020", сътворена в МОМН под прекия контрол на дянков: Натисни тук
lukcho2
05 Мар 2012 04:32
Мнения: 3,244
От: Bulgaria
"Първо трябва да се изгради независима институция, която да има експертен потенциал"
Ами направете си я. А от това, че не можете да си я направите, не следва че парите трябва да бъдат раздавани на калпак.
"А покрай "иновациите", ще се активизират и бизнес- акулите". Ако тези бизнес-акули искат да обновят своето производство и за това имат нужда от научни кадри - какво по-добре. Ама, ти ще ми кажеш - какво ще правят учените с фундаменталната наука. Ами ще подсмърчат отсрани.
И разберете, че ако цялата държава е корумпирана, каквато и брилянтна идеа да се приложи, тя винаги ще бъде изкористена. Това не значи че идеята е лоша.
А за това, дали фундаменталната наука има почва в БГ - сме го говорили много. Просто някои хора не могат да разберат, че времето на грандоманията на Тодор Живков мина, мина времето на фундаменталните проекти, които "ще разтърсят света", на "кардиналните пробиви в световната наука" (които рефлектираха само в големи пробиви в националния бЮджет). Сега в такава малка държава като БГ всеки иска да ти даде 1 милион, но от твоята работа да излязат 2 милиона. И така трябва да бъде.
lukcho2
05 Мар 2012 04:32
Мнения: 3,244
От: Bulgaria
"Първо трябва да се изгради независима институция, която да има експертен потенциал"
Ами направете си я. А от това, че не можете да си я направите, не следва че парите трябва да бъдат раздавани на калпак.
"А покрай "иновациите", ще се активизират и бизнес- акулите". Ако тези бизнес-акули искат да обновят своето производство и за това имат нужда от научни кадри - какво по-добре. Ама, ти ще ми кажеш - какво ще правят учените с фундаменталната наука. Ами ще подсмърчат отсрани.
И разберете, че ако цялата държава е корумпирана, каквато и брилянтна идеа да се приложи, тя винаги ще бъде изкористена. Това не значи че идеята е лоша.
А за това, дали фундаменталната наука има почва в БГ - сме го говорили много. Просто някои хора не могат да разберат, че времето на грандоманията на Тодор Живков мина, мина времето на фундаменталните проекти, които "ще разтърсят света", на "кардиналните пробиви в световната наука" (които рефлектираха само в големи пробиви в националния бЮджет). Сега в такава малка държава като БГ всеки иска да ти даде 1 милион, но от твоята работа да излязат 2 милиона. И така трябва да бъде.
lukcho2
05 Мар 2012 04:52
Мнения: 3,244
От: Bulgaria
комаре, ами прочетох статията на Емил Хорозов. Предлагам и на другите да я прочетат. Обикновеният плач на фундаменталния учен. Той сравнява науката в България със Франция, ЕС, УСА, Япония, Русия и накрая сравнява Бг с ... Китай. Като казва че ситуацията с науката в БГ може да се сравни с Китай, понеже брутния продукт на глава от населението бил малък. А какъв е общият брутен продукт не е важно, това е малка подробност!!!
Но Хорозов има и попадения: "Който иска наука, да се маха от България, ни казва стратегията в неявна форма. ". Ами така е. Ти, Хорозов, чак сега ли го схвана?
Е, имам грях към Хорозов, не му дочетох статията до края.
lukcho2
05 Мар 2012 04:53
Мнения: 3,244
От: Bulgaria
Извинявам се за грешката: "отсрани" = "отстрани".
lukcho2
05 Мар 2012 06:39
Мнения: 3,244
От: Bulgaria
А за такива като Хорозов народът е измислил хубава поговорка: "Видяла жабата че подковават вола, вдигнала и тя крак". Нерде научните нужди на България, нерде научните нужди на УСА, Япония, Франция, Швеция....
комар
05 Мар 2012 07:48
Мнения: 1,910
От: Bulgaria
карай жабче, карай, като гледам си запълнил с глупостите си сам тук колонката...
pirx
05 Мар 2012 09:48
Мнения: 305
От: Tuvalu
комар

А за луковата глава май много си е повервАл и си повтаря като мантра безумието

„Тъй-като финансирането на фундаментални изследвания е директна инвестиция във световната икономика, то публичното финансиране на такъв тип дейност в България е обосновано единствено и само с цел поддържане на образователният потенциал във висшите ни училища.



нататък кво да го коментираш
XYZxyz
05 Мар 2012 16:31
Мнения: 26,211
От: Antigua and Barbuda
Много думи, много нещо, а нещата са прости:
няма нормални доходи - има масово бягство от България,
има нормални доходи - няма масово бягство от България.
-
Е, това може да се поукраси и с нормална среда за живеене,
но в голяма степен и това зависи от доходите ни.
lukcho2
05 Мар 2012 16:40
Мнения: 3,244
От: Bulgaria
pirx, можем да коментираш или да не коментираш - това е по твой избор, ти си свободна личност. Но факт е че точно това ще се осъществи в България - фундаментални науки само за образователна дейност. И така трябва да бъде в България (не така трябва да бъде в страните изброени от Хорозов).
Та имате избор: да останете в БГ на 400 лева и да обучавате студентите, или да отидете в голяма бяла страна, да печелите 10 пъти повече и да се занимавате наистина с наука. Това, което бай ви лукчо ви говореше отдавна.
А за комар, който казва: "За фундаменталните науки спорът сме го водили много пъти - това е примитивното мислене на пазарните идиоти, които хабер си нямат как се прави наука". Ами то с приказки не става: аз, понеже съм идиот, съм си намерил мястото, лошо или хубаво; а вие, които не сте с примитивно мислене и не сте идиоти, стойте в БГ и правете фундаментална наука
Тръндафилка
05 Мар 2012 18:17
Мнения: 1,086
От: Bulgaria
Тъй, тъй, фундаменталните науки в "университетите" щели да се "четат" за 400 лева от двойкаджии, успели преди това да изкарат единствено матурата по физическо, обаче приложните науки щели да разцъфнат ... и усилено да усвояват едни пари... Поживем, увидим... Е, парите за строителство на "хай-тек парка" ще ги усвоят, после може и някакви имитации на приложни изследвания да спретнат... Колко му е да печелиш проектчета примерно за разработване на "космическо право", ако си правилният човек
Добави мнение   Мнения:16 1