Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Изричен отказ е спасението от наследствени дългове
Добави мнение   Мнения:3 1
IronHead
02 Май 2012 00:27
Мнения: 43
От: Bulgaria
Това означава, че в даден момент, но не по-късно от 3 години от отказа, може да се появи кредитор на наследодателя и да поиска да бъде унищожен този отказ

Тука работата нещо замазана ми се види .
Афтура, молим да обърнете внимание при бъдещата четвърта редакция, не че нещо, тоъ въпроса шъ става все по актуален .
http://www.segabg.com/article.php?issueid=2514&sectionid=31&id=0001701
http://www.segabg.com/article.php?sid=2009111100040001401
жана д`арк
02 Май 2012 09:15
Мнения: 26,641
От: Bulgaria
Ако има и най-малкото съмнение, че може да има повече дългове, отколкото имущества за получаване, то е най-добре да се пристъпи към изричен отказ от наследство.

А не. Това твърдение е не само невярно, но и крие сериозни рискове. Как така правиш отказ от наследство "ако имаш и най-малкото съмнение"? Ами ако се окаже, че съмнението не се потвърди и че размерът на наследството надвишава размера на дълговете? Веднъж направен отказът не може да бъде оттеглен, т.е. това е крайна мярка с много сериозни последици и към нея не бива да се пристъпва "при най-малко съмнение". Авторът е сбутал накрая на консултацията най-добрата възможност, а именно приемане на наследството по опис. Това е правна възможност, която брани интереса на наследниците в най-голяма степен. Например, ако сте приели наследство за 20 000 лв., не може нито един кредитор на наследодателя да посегне на личното ви имущество над тази сума, за да удовлетвори вземанията си. Това дава и друго преимущество - вие запазвате качеството си на наследник и можете да се браните по съдебен ред срещу недобросъвестни кредитори. Давам пример - след смъртта се предявява запис на заповед, издаден от починалия и по реда на заповедното производство кредиторът се снабдява с изпълнителен лист и започва принудително изпълнение. Запознавате се с документа, въз основа на който е издаден изпълнителния лист и виждате, че това не е почеркът и подписът на вашия наследодател. Ако не сте направили отказ от наследството, можете да предявите иск в съда, да поискате почеркова експертиза и да докажете, че такова вземане няма. Правото да браните интереса си обаче отпада при отказ от наследство, защото вие ще сте изгубили качеството си на наследник. С една дума - отказ се прави само и единствено при пълна сигурност, че размерът на дълговете, надхвърля размера на наследството. При съмнение - приемане по опис.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: жана д`арк
Breitling
02 Май 2012 13:27
Мнения: 3,409
От: Bulgaria
Joan of Arc
Мерси за изчерпателното обяснение, защото прочитайки статията останах с впечатлението, че целенасочено се прави анонс и асоциация към отказа от наследство като по-добрата възможност.
Добави мнение   Мнения:3 1