Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Истината е жестока и боли - цели випуски не заслужават диплома!
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:36 Страница 1 от 2 1 2 Следваща
VOCI
05 Юни 2012 20:40
Мнения: 28,177
От: Antigua and Barbuda
Нема се пуашите.
Ромите рядко стигат до осми клас и пак са по-щастливи.
Елен
05 Юни 2012 20:41
Мнения: 964
От: Bulgaria
Ако махнем заглавието, което е нелепо садистично и безсмислено нраво-учително, но вярно, останалото е много слабо.
onlooker
05 Юни 2012 21:34
Мнения: 32
От: Bulgaria
"Може ли българското общество да понесе реалната картина?"

Може, и още как! Всеки я вижда - и учители, и родители, и ученици (най-вече!) и кой ли още не... Но пусти Брюксел, като ни "принуждава" да лъжем ... него ли, себе си ли (имам предвид политиците!). Господина Вълчева го възвеличаха като титан на образователното дело, щото проявил "политическа воля (инат)" да въведе матурата. Е въведе я..., да те е срам зад граница да кажеш, че има такава!
ХНиколов
05 Юни 2012 21:38
Мнения: 10
От: Bulgaria
Да се приеме закон, с който да се задължат работодателите да палащат добавки за образователен ценз и владеене на език. Така хората ще могат реално да измерят позлата от двете и да се целят в придобиването им.
От друга страна по този начин, плащайки за него бизнеса ще изисква от университетите и хората, никой не плаща за фалшиви дипломи слабо образование, което пък ще отсее плявата.
TaiChi
05 Юни 2012 21:59
Мнения: 1,363
От: Bulgaria
ХНиколов
Да се приеме закон, с който да се задължат работодателите да палащат добавки за образователен ценз и владеене на език. Така хората ще могат реално да измерят позлата от двете и да се целят в придобиването им.

Това звучи меко казано наивно!
Увеличаващата се безработица е големият проблем, на който трябва да се обърне внимание!
Ако младежите след завършването си няма къде да работят, за какво им е подобен закон??
Tim
05 Юни 2012 22:17
Мнения: 6,853
От: Bulgaria
Държавата на щастливите роми!
Монтен 1
05 Юни 2012 23:37
Мнения: 3,218
От: Bulgaria
В страна, в която министър нарича академиците "феодални старци", а премиерите приличат на примати, няма как образованието да е ценност.
-
Ако не се крадяха милиарди от неплатени данъци и от далавери всяка година, а с част от тези пари се финансираше образованието, тогава учителите нямаше да изглеждат като мъченици и училищата нямаше да изглеждат като остатъци от соца.
Тогава може би и мотивацията за учене и преподаване щеше да бъде доста по-висока.
The Bulgarian Lion
06 Юни 2012 00:10
Мнения: 13,869
От: Antarctica
"Демокрацията" се раздрънка на кухо!
VOCI
06 Юни 2012 00:29
Мнения: 28,177
От: Antigua and Barbuda
Монтен 1
05 Юни 2012 23:37
-
Ако не се крадяха милиарди от неплатени данъци и от далавери всяка година, а с част от тези пари се финансираше образованието, тогава....
С малко допълнение :
Ако не бяха кражбата , далаверата , укриването на данъци и злоупотребата с власт път към успеха, а образованието и трудът , тогава....
nikolay_rs
06 Юни 2012 01:29
Мнения: 11,720
От: Bulgaria
То пък предишните като бяха толкоз образовани ква беше файдата. Да не би да построиха комунизма. Пак таксиджии станаха.
Зе Мария
06 Юни 2012 03:10
Мнения: 2,227
От: Bulgaria
Народът-прост.
Животът-тежък, скучен
ами сега
06 Юни 2012 03:50
Мнения: 1,753
От: Bulgaria
Не схванах защо са необходими толкова много думи, за да се каже, че българската образователна система не струва.

Тъжното е, че имахме нещо стойностно, което попиляхме и направо затрихме.

До 7-ми клас учех в кварталното училище, а после в английската. Изкарах супер оценки на изпитите за английската без нито 1 час часни уроци. За цялото ми учене в гимназията имахме само 1/2 (половин) час свободен, поради това че спешно бяха хоспитализрали една учителка и ... докато намерят заместник ни изтърваха с половин час свободен.

Та училището няма резултат, защото масата учители не си вършат работата. Някой ще каже: "Само учителите да бяха...", и ще е прав. Но по-рано учителите си вършеха работата и то в училище само и единствено срещу държавната си заплата. И имаше резултати. И циганчетата в нашето квартално училище си пишеха и четяха като нас.
VOCI
06 Юни 2012 04:20
Мнения: 28,177
От: Antigua and Barbuda
Или вие като тях ?
Поглед_отстрани
06 Юни 2012 08:56
Мнения: 596
От: Germany
"Системата, системата да се промени, глупаци!" - Под система да се разбира(т) промяна на конституционалната, политическата, здравната, образователната, военната и за каквито още се сети човек системи. Всичко друго, което не променя СИСТЕМАТА, е разхищение! http://www.youtube.com/watch?v=GJ1LG08ssaM&feature=related
malinas
06 Юни 2012 09:18
Мнения: 1,374
От: Bulgaria
ами сега,
С тогавашната държавна заплата можеше да се покриват нуждите на семейството, а сега даскалите трябва да работят на две места за да могат да отглеждат собствените си деца. Да не говорим за прословутия делегиран бюджет, който по заповед на директорите принуждава да се търпят в училище малоумници, за да има пари за училището.
sheerness
06 Юни 2012 09:29
Мнения: 1
От: United Kingdom
Не знам къде се объркаха нещата, аз и мъжа ми сме лекари, цял живот учим и работим и пак учим,уж даваме пример,сина ни не е мотивиран.Беше наред до 6-7ми клас.после надолу...системата ни е сбъркана,много материал, сложен и ненужен, нисък контрол в училищата,слабо квалифицирани учители с претенции за високи заплати.Училището не е да натъпчеш детето с глупости, а да го накараш да мисли , да разсъждава и да сортира информацията, да има позиция.И стига са ревали , че няма пари.Няма ред и приоритети
heelic
06 Юни 2012 09:38
Мнения: 2,253
От: Bulgaria
С тогавашната държавна заплата можеше да се покриват нуждите на семейството

дрън дрън, че пляс. При майка и баща учители тогавашните държавни заплати покриваха само най-крещящите ни нужди. Летните почивки на семейството се изразяваха в ходенето на море на лагер с мама или тате, който се цанеше да ходи като възпитател по лагерите, което за мен може и да си беше почивка, но за тях също се явяваше работа.
През останалото време всички се възползваха от раздадени за лятото от местното АПК или ТКЗС земи, в които бяха насяли я дини, я фъстъци, я други технически култури и срещу определена част от добива имахме задължението да махаме мотики и да извършваме други обработващи дейности. И цялото поле, парцел до парцел беше обработвано от учители от града, всички се шегуваха тогава, че и през лятната ваканция не могат да се оттърват от колегите си и ги гледат цяло лято пак. Та туй за заплащането на учителите по време на соц-а.
От достигналите до нас литературни произведения от времето на ВЪзраждането насам и от спомените на баба ми и дядо ми учителя е получавал горе долу колкото селския пъдар, ако не и по-малко. За това дядовците и бабите ми са били твърдо против поемането от страна на родителите на учителския път. Може би за това не го поех и аз.
Тъжно, но самата истина.
heelic
06 Юни 2012 09:43
Мнения: 2,253
От: Bulgaria
та вината едва ли е основно и изцяло в заплатите на учителите, при положение, че не са се много променили в отношение спрямо другите заплати в икономиката. Вината е в системата. Нещо и куца на сегашната. Вероятно дисциплината и мотивацията. Онзи ден от колега на работа чух гневни думи спрямо директора на едно частно училище, в което колегата изразяваше възмущение как директора му казал, че ако сина му продължава да закъснява системно, ще го изключат от училището. И възмущението беше "как тъй ще го изключат бе, та нали си плащам" и никакви мои възражения относно дисциплината и т.н. не бяха приети за адекватни по повод на директорската реакция.
Djok
06 Юни 2012 09:47
Мнения: 4,498
От: Bulgaria
"Истината е жестока и боли..." и тези випуски после управляват страната... и затова жънем такива успехи... и по пътя си на демократичното развитие... За нас май няма успешен строй, все нещо много ни пречи, ама много- дали проумяхме какво ни пречи- калинки, бръмбари, тикви...
ivoradev
06 Юни 2012 10:39
Мнения: 599
От: Bulgaria
Досадно-некомпетентна статия в един типично дамски оплакваческо-опустосващ стил.....
Само един пример: за повечето разумни хора у нас е ясно, че матурите са парлама. Но когато го заявяваш, а не обясниш позицията си с факти, това е просто плямпане. Още повече, че нещата са елементарни - форматът на българската матура по роден език е световно невероятен с две неща. Първо - прагът за тройка е.......23%. Абсолютният минимум е 50%. Второ - можеш да получиш оценка над 2 и ако не си писал текстовата част. По света такъв номер няма как да мине - не пишеш текст - автоматична двойка!
Така се получава парадоксът - човекът е практически неграмотен, обаче играе тото на теста, докарва го до минималните 23,4,5 точки, послед предава работата и - хоп "3".
Уникално!
Първата работа, ако искаме да започнем да променяме системата реално, е да се преформатира изпитът! Елементарно е и не иска никакви капиталовложения, необходима е единствено политическа воля. Защо политическа воля ли? Ами защото ако изпитът стане нормален, поне 50% от зрелостниците ще гръмнат с двойки. След като в продължение на няколко години си глезил изпитваните с изключително лесен изпит, който им позволява да постигнат успех поне се една единица над реалния - трябва голям кураж да промениш нещата и да изхвърлиш зад борда лузърите. Проблем ще е и съпоставимостта на резултатите - нали се сещате, че, примерно, петица, постигната на нормална матура, няма как да е равностойна на петица, получена на тазгодишната или предходните матури, а това очевидно ще постави младите хора, полагали изпита в различни години в неравностойно положение....
Каквито и да се трудностите обаче - форматът на матурата трябва да се промени. Колкото по-скоро - толкова по-добре!
ivoradev
06 Юни 2012 10:49
Мнения: 599
От: Bulgaria
Та училището няма резултат, защото масата учители не си вършат работата.


Малко факти за размисъл на всички, които считат, че проблемът е единствено в училището:
1. До 6-7 клас постиженията на младите българчета са повече от прилични.
2. След 7 клас настъпва катастрофата.
3. Периодът след 7 клас се дефинира в психологията като период на излизането на младия човек от тесните граници на авторитета на родителите и учителите/училището/ и активна соцална адаптация. Т.е. - кризата настъпва в момента, в който родитело/учителският авторитет отстъпва на авторитетите в обществото.
....................................................................
Та? Какво следва от тези неща? Училището/даскалите ли са главните виновници? Как така същите тези даскали, със същите заплати, постигат прилични резултати до 7 клас, а след това тотално не успяват да се справят? Как един даскал, който вече не единствен авторитет в очите на детето, да му обясни, че има смисъл да е работливо, почтено, търпеливо, скромно, след като навън, в обществото, същото това вече социализирано дете вижда, че "успелите", онези които по цял ден са по екраните на телевизорите, са пример за точно обратното - те са нискочели, нагли, агресивни, без капчица уважение към морала?
Та?
Добави мнение   Мнения:36 Страница 1 от 2 1 2 Следваща