Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Държавата губи около 10 млрд. лв. годишно заради сивата икономика
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:25 Предишна Страница 2 от 2 1 2
Apolitichen
09 Юли 2012 21:16
Мнения: 9,749
От: Bulgaria
На някой, който е произвел нещо друго и е спечелил пари
Нали умните нямаше да делят "плодовете на труда си", включително и размяната. Ей на, като си направя кафе в къщи не го разменям за чая на съседката. Значи съм умен. И съседката също - всеки си пие от това, което е произвел, иначе няма да сме спестили от данъци. Ако тръгнем да разменяме, то трябва някой (държавата обикновено) да гарантира сделката - стоката да отговаря на някакви стандарти, да покриваме застрахователни рискове, да доказваме произхода на суровината и вложения труд за да е справедлива размяната.
Не Ви ли е хрумвало, че "печеленето на пари" е самото преразпределение? Тези пари нито са "произведени от Вас, нито от партньора, с който разменяте стоки. Тези пари, било то хартийки, кюлчета или бисери, са едно обещание на жреца/воджа/държавата (с все хрантутниците си - държавни служители), че Вашата стока ще може да я купите/продадете отново срещу същото количество хартийки. Е, малко не се получава особено, когато държавата тръгне да печели от ...емитиране на дългове или аутсорсва печатането на хартийки, но Вие сте умен човек - "произвеждате" 100 кв. м. жилище срещу 200 хил. лв., едни други "умници" Ви притискат да им върнете "произведения" от тях кредит, що трябва да са винаги на печалба, че икономиката щяла била да рухне без тях, и хоп сте реализирали отрицателна печалба от 30 хил. лв.
ДАГОН
09 Юли 2012 21:50
Мнения: 141
От: Grenada
Делба и размяна са две съвсем разлицхни несхта. и кои й е казал, хе трябва да използваш хартийките на държавата, а не друго средство рпимерно хартийки на много държави, наречени ЕВРО? Парите са просто средство за размяна и дават възможност да се избегне неефективността на бартерната размяна, например проблема със съвпадението на желанията.

Ако тръгнем да разменяме, то трябва някой (държавата обикновено) да гарантира сделката - стоката да отговаря на някакви стандарти, да покриваме застрахователни рискове, да доказваме произхода на суровината и вложения труд за да е справедлива размяната.


Не съм съгласен. В свободния пазар, всеки има глава на раменете си и може да прецени всички рискове сам. На мен не ми трябва някой да ми казва какво качèство и от кого да купувам. разликата между òвек и животно е разсъдъка и никой не може да ми го отнеме.

Вие сте умен човек - "произвеждате" 100 кв. м. жилище срещу 200 хил. лв., едни други "умници" Ви притискат да им върнете "произведения" от тях кредит, що трябва да са винаги на печалба, че икономиката щяла била да рухне без тях, и хоп сте реализирали отрицателна печалба от 30 хил. лв.


Ами аз кредити не взимам и гледам да си нямам никаква работа с банките. Каквото си спечèля го харча или държа под дюшека. Като вземеш кредит, трябва да произведеш толкова повече, че и на тях да върнеш и за теб да има печалба. Като не си направиш сметката си на загуба. Просто и ясно.

Аз не съм чувал някога недвижими имоти да са се продавали за левове от физически лица. по кумунизма се раздаваха срещу хартийки. До тогава се е продавало в наполеони или турски лири, след 89-та първо в долари, сега в евро.
Apolitichen
09 Юли 2012 22:49
Мнения: 9,749
От: Bulgaria
В свободния пазар, всеки има глава на раменете си и може да прецени всички рискове сам.
Е, щом имате ренген на раменете си и можете по всяко време да определяте чистотата и структурата на борсовите суровини, както и съставът на лекарствата и компонентите на микроелектрониката, няма да спорим.
Разликата между човека и животното не е толкова разсъдъка. Всички бозайници имат способността да запаметяват, да разпознават и да избират, понякога по-точно от човека. И почти всички живеят в социални групи (прайдове, глутници, стада). Но само човекът е успял да създаде организация да предава познанията си през поколение (третото поколение е "съдник" на успеха на второто като го сравнява с първото), да създаде писменост и да разпространява знанията си. Дори има мнение на антрополози, че ако условията на Земята не са били позволили средна продължителност на живот на човека над 40 години, едва ли щеше да се зароди цивилизацията на хомо сапиенса. Не случайно във всички религии и вярвания е вплетен култа към стария човек, с уважение и грижа към "пазителя" на знанието, старейшината. Не се сещам за народ, който не е изповядвал този култ, да е оставил следа в историята. Не че съм доволен от организацията на нашата пенсионна система, но такава система е едно добро решение за продължаване на този култ.
Но виждам, че сте силен човек. Пък има все още достатъчно свободни пещери, където да си съхранявате "плодовете" така, че няма да се притеснявам за Вас.
ДАГОН
10 Юли 2012 09:25
Мнения: 141
От: Grenada
Е, щом имате ренген на раменете си и можете по всяко време да определяте чистотата и структурата на борсовите суровини, както и съставът на лекарствата и компонентите на микроелектрониката, няма да спорим.


Аз не мога сам, но знам кого да попитам за чистотата и структурата на борсовите суровини, както и съставът на лекарствата и компонентите на микроелектрониката. Защото за разлика от животните мога да комуникирам със себеподобните си.

Разликата между човека и животното не е толкова разсъдъка. Всички бозайници имат способността да запаметяват, да разпознават и да избират, понякога по-точно от човека.


Просто неам думи. Да запаметяваш, да разпознаваш и да избираш да е синоним да разсъждаваш Прекрасно...

Не че съм доволен от организацията на нашата пенсионна система, но такава система е едно добро решение за продължаване на този култ.


Все си мисля, чè всеки чòвек сам си решава дали ще се включи в системата за продължаване на този култ. Аз като не внасям нищо в тази система, ще получа ли нещо като грижа и уважение...
Добави мнение   Мнения:25 Предишна Страница 2 от 2 1 2