Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
ГЕРБ обмисля вдигане на изборната бариера за коалиции
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:28 Предишна Страница 2 от 2 1 2
XYZxyz
13 Юли 2012 13:25
Мнения: 26,211
От: Antigua and Barbuda
Panayotis,
моето мнение, което от години изразявам в този форум е, да няма праг за участие в парламента. Има дадена партия достатъчно гласове за един депутат - да си го получи! Така трябва да бъде, защото демократите ни са все още мутро-демократи и прекалено корумпирани и трябва да може лесно да ги подменяме. В случая с този нов/стар праг имаме повторение на предишното, когато мафията от едни партии, пречеше на мафията от други партии да влезе в парламента. Това се отнася най-вече за СДС, която всячески се опитваше да попречи на всеки опит за създаването на демократична партия, която би могла да ги измести. Е, в крайна сметка сега СДС падна в собствения си капан и вероятно няма да влезе в следващия парламент или най-малкото сега на СДС им се налага да търси всякакви коалиции, за да оцелее. ГЕРБ не са се поучили от историята ни и бързат и те направят по-дълбок капана заложен при СДС, без да се усещат, че скоро и те ще скочат в него.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: XYZxyz
курдо коленкофф
13 Юли 2012 13:39
Мнения: 779
От: Australia
Изборния закон има нужда от промяна , като например гласуването за парламент да се извършва единствено от територията на България. Да се въведе образователен ценз при гласуването т.е. да гласуват хора които говорят, разбират и четат на български.
Не е толкова сложно нали ?

напротив, сложно е. Много.
Първата идея е ок, отрезват се турчулята, които комбинират носталгията с интереса.
Втората е абсурд, с който автора и се излага.
ИвК
13 Юли 2012 15:18
Мнения: 11,008
От: Bulgaria
"действащо", "ефективно", "резултатно" и пр. и т.н. правителство.
Така да се каже "силно" правителство, т.е. правителство максимално далеко от демокрацията и възможно най близко до диктатурата.
Може би като правителството на Костов? Не изпитвам никаква симпатия към хората дето прикриват диктаторските си амбиции под формата на демокрация. Щях да ги уважавам повече, ако наричаха себе си с истинските си имена. например ако ДСБ да се казваше Диктатори за силна България.
dabedabe
13 Юли 2012 15:28
Мнения: 19,395
От: Antarctica
Янчо добре си прави сметката. Неговата идея не бива да се приема. По-справедливо е да се допускат в Парламента коалиции спечелили процент гласове по формулата 3n+1, където n е броят на партиите в коалицията. Т.е. за една партия - 4%, за коалиция от две -7%, за коалиция от три - 10%, за коалиция от четири - 13% и т.н. Та Янчо и "Коалиция за България" да си правят сметка колко "партии" ще са в коалицията.
XYZxyz
13 Юли 2012 15:42
Мнения: 26,211
От: Antigua and Barbuda
dabedabe,
само не разбрах колко процента ще се искат от коалиция от 34 партии?
dabedabe
13 Юли 2012 15:55
Мнения: 19,395
От: Antarctica
Момент, да сметна по формулата. 3х34+1=103%. Мдаа, "Коалиция за България" няма шанс. Е нали това искаме? Пък формулаta може да е и 2n+2. Янчо предлага n+3. Като ще е тъй, по-добре да се снижи бариерата и да се забранят предизборните коалиции.
Редактирано: 3 пъти. Последна промяна от: dabedabe
Panayotis
13 Юли 2012 18:28
Мнения: 6,367
От: Greece
Panayotis,
моето мнение, което от години изразявам в този форум е, да няма праг за участие в парламента. Има дадена партия достатъчно гласове за един депутат - да си го получи!

XYZxyz, значи мненията ни съвпадат. Остават, разбира се, проблемите, свързани с коалиционните правителства. Един от които е, че една малка партия в една коалиция може да има непропорционално силен "глас", ако от нея зависи управляващото мнозинство в Парламента. Но подобни ситуации сме имали в Гърция дори при системата с праг: на два пъти еднопартийно правителство е било катурвано от няколко СВОИ депутати. Пиша това, за да не мислят някои, че аргументите на противниците на "чистата" пропорционална система са ми непознати.

Що се касае до въвеждането на някакъв ценз, предложено от noob, това един демократ не бива дори да го мисли, камо ли да го пише.. Но е интересно някой специалист (социолог, политолог) да обясни защо това е така и защо отдавна няма демокрации, в които да се прилага избирателен ценз.
Добави мнение   Мнения:28 Предишна Страница 2 от 2 1 2