Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Защо в България фирмите не фалират
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:22 Страница 1 от 2 1 2 Следваща
suhar
26 Авг 2012 21:06
Мнения: 6,222
От: Bulgaria
След българският бизнес в болшинството си е калпав, следва че и БСК и другите бизнес организации са също калпави, тъй като са еманация именно на българския бизнес.
Suzi1946
26 Авг 2012 21:51
Мнения: 472
От: Bulgaria
Напълно съм съгласна с горното мнение! Но бога ми, кажете ми едно нещо, което да е хубаво в България? Може би има, не може да няма нещо, макар и малко, но да има. А може би аз не знам... ???
Apolitichen
27 Авг 2012 00:44
Мнения: 9,749
От: Bulgaria
Проблемът отново опира до съдебната система
Проблемът е породен от консултанти пишман-икономисти кат автора и не може да се решава със средствата от бюджета на съдебната система. Ако имаше ясни правила за бизнес (например вместо сульо и пульо да регистрират кухи фирми), нямаше да се влачат делата за оценка на активите по измислена "пазарана цена", та една експертиза , та втора, та трета от вещи по-вещи лица, синдици, съдия-изпълнители докато нищо не остане от фирмата.
Ако Жорето Ангелов се прави на ударен с мокър парцал, да попитам кой идиот предлагаше регистрация на фирма с капитал от 2 лв? Какъвто е капиталът, такова ще е обезщетението. Ама има ли луди да работят за два лева!? Та каквото повикало, такова се е обадило!
pigeon2
27 Авг 2012 01:24
Мнения: 1,180
От: Bulgaria
За статията . За мненията - мъка!
Apolitichen
27 Авг 2012 02:34
Мнения: 9,749
От: Bulgaria
pigeon2 За мнение, дадено без мъка.
поп Кочо
27 Авг 2012 02:40
Мнения: 1,103
От: 0
От какъв зор трябва да се публикуват всякакви тъпотии, родени в пипоните на някакво си отворено общество? Какви и кои са те, че си врът гагата дето не им е работа? Кому служат? Кой им плаща?
Heat
27 Авг 2012 08:31
Мнения: 13,716
От: Bulgaria
За статията
Пикачу
27 Авг 2012 08:46
Мнения: 8,152
От: South Africa
Аз самият, съм синдик. По-скоро ,бях. Защото ми писна да ме влачат по всякакви семинари, на които винаги слушах до втръсване, колко са велики някои юристи. При цялото ми уважение към юристите, те нямат никаква работа в професията "синдик" ! Защо ли ? Ами защото работата на синдика е да постави ред в управлението на обявеното в "несъстоятелност" дружество и вдигайки го отново на крака, да го направи годно да си връща дълговете. А след юристите , трева не никне !Тяхната квалификация стига до там, да определят масата на несъстоятелността, да намерят мющерии, които да я разграбят, като , разбира се, заделят солиден дял за джоба на синдика-юрист и каквото остане за нещастните кредитори, това е. Юристът никога не е помирисвал портал на предприятие, за да знае поне малко, откъде излиза хляба, а те очакват от него да управлява собственост и да я вдигне на крака. Иначе, статията днес е
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Пикачу
mick
27 Авг 2012 09:43
Мнения: 8,588
От: Bulgaria
В България никой не фалира, просто защото не е притиснат до стената. Например - виждам едно огромно помещение да се отдава под наем вече сигурно от година и повече - има обява и толкова. Никакъв интерес - явно цената е висока. Всъщност тази ситуация е масова. Това в други страни се случва много рядко, просто там ако не отдаваш под наем/т.е. да работиш, щото такава е работата на един имот/ просто фалираш, защото постоянните разходи са големи - данъци и т.н.

Или работиш или продаваш - това е правилото за работеща икономика.

При нас може с години да държиш някакво предприятие затворено. Постоянните разходи са малки.. и така даже е по-изгодно на някои чужди фирми. Купуват предприятие и го затварят, не го продават, за да не попадне при конкуренцията. Държат го докато се амортизира. Така им излиза много по-евтино.

В 90 процента от случаите заради ниския данък имоти. Сегашният данък е символичен. Ако едно предприятие трябва да плаща реалният данък от 1% от цената на имота който заема.. не би си позволило да не работи дълго време.

От гледна точка на този който е затруднен, това, че не е притиснат до стената е добре, но от гледна точка на цялата икономика - не е. Просто защото икономиката замира. Всеки стои и чака. Кой по-дълго ще издържи нищо да не прави. А през това време - всичко се амортизира, а икономиката се свива ли свива.

Всъщност в крайна сметка, даже и за този който е затруднен, това, че не е притиснат до стената в много случаи, в дългосрочен план пак не е добре, защото вместо бързо да поеме загубите и да продължи напред, собственикът стои и чака с години. Без да прави нищо, а в същото време трупа нови загуби.
Редактирано: 3 пъти. Последна промяна от: mick
Rakita
27 Авг 2012 10:01
Мнения: 22,828
От: Bulgaria
Д-р Хърсев навремето нарече синдиците лешояди на стопанството - Натисни тук
Не виждам авторът да дава някакви рецепти, освен увеличаване на бройката на делата и на съдия-изпълнителите, "което би увеличило конкуренцията". Конкуренция в какво, в разграбването и доубиването ли? Проблемът на несъстоятелността е, че все още нямаме осъден за умешлен фалит, който да е лежал в затвора. След първите 20-30 такива присъди ситуацията видимо ще се промени.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Rakita
Федя
27 Авг 2012 10:16
Мнения: 7,159
От: Bulgaria
Пикачу27 Август 2012 08:46

При цялото ми уважение към юристите, те нямат никаква работа в професията "синдик" ! Защо ли ? Ами защото работата на синдика е да постави ред в управлението на обявеното в "несъстоятелност" дружество и вдигайки го отново на крака, да го направи годно да си връща дълговете. А след юристите , трева не никне !Тяхната квалификация стига до там, да определят масата на несъстоятелността, да намерят мющерии, които да я разграбят, като , разбира се, заделят солиден дял за джоба на синдика-юрист и каквото остане за нещастните кредитори, това е. Юристът никога не е помирисвал портал на предприятие, за да знае поне малко, откъде излиза хляба, а те очакват от него да управлява собственост и да я вдигне на крака. Иначе, статията днес е

За статията и от мен
Обаче, Пикачу, да вдигнем палче и за снимката
Като прочетох горното ти писание аз бих я наименувал.
"Синдик-юрист в Плама"
mick
27 Авг 2012 10:39
Мнения: 8,588
От: Bulgaria
В момента изпадналите в състояние на фалит просто им е изгодно да протакат. Ако обаче постоянните разходи бяха по-високи. Тогава и те щяха да бързат.
Breitling
27 Авг 2012 11:10
Мнения: 3,409
От: Bulgaria
Мнението на "уважаваният" специалист от отворено общество не става дори за боклука, и за там се изискват някакви норми и параметри.
Явно разбирайкото изобщо не е вникнал в модела на българския подход - чрез умишленото вкарване в несъстоятелност, агонизиране и обезценяване, след това съответното предприятие, база или каквото и да е, да бъде купено за смешни пари от мераклията - нов собственик.
И не толкова мудността или тромавата процедура на съдебната система не позволяват фалита. Просто фалитът не е изгоден веднага при констатирането на несъстоятелност, защото тогава всички активи на фалиралото дружество са все още с висока стойност. Продължителното агонизиране и влачене в годините води до смъкване на себестойността, а оттам и на цената на тези активи до .... приемливите или чаканите от новия собственик.
Това е проблемът, а не нещо друго.
Или някой може да даде друг пример?
Rakita
27 Авг 2012 11:53
Мнения: 22,828
От: Bulgaria
Това е проблемът, а не нещо друго.
Или някой може да даде друг пример?
Да, може да се допусне - звучи логично и правдоподобно. Това е същината на убийствения, български, посткомунистически капитализъм. Навремето чичковците Ран и Ът се надяваха, че приватизацията ще оправи нещата в посткомунистическа България, но дори и те не са си представяли, че може да има хора, които ставайки собственици на едно предприятие, ще предпочетат не да го развият и да повишат конкурентоспособността и пазарния му дял, а да го източат и нарежат на скрап накрая.
Ще поздравя г-н Ангелов, ако се захване да напише един сериозен материал на тази тема.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Rakita
Meteora
27 Авг 2012 12:13
Мнения: 591
От: Bulgaria
Преди повече от 10 години синдик на третия по големина на Балканския полуостров консервен комбинат "Ягода" в Ямбол, беше един началник на отдел в...ДАИ! Ходеше с ГПК-то в задния джоб и се биеше в гърдите, че е член на ВМРО. А процедурата по несъстоятелност беше ясно и точно описана в Търговския закон. Вярно - отскоро, ама на този пишман-синдик все не му увираше тъпата тиква и час по час търчеше в Окръжния съд при съдията по несъстоятелността. А да питам аз уважаемите съфорумци, успя ли т.нар. синдик да укрепи предприятието, неже ли пък да задоволи кредиторите!?

Продължението на тази приказка е с балкански привкус и български принос в теорията и практиката на несъстоятелността...
Rakita
27 Авг 2012 12:50
Мнения: 22,828
От: Bulgaria
Продължението на тази приказка е с балкански привкус и български принос в теорията и практиката на несъстоятелността...
Така е, Метеора, когато капитализмът се прави от бивши номенклатурни кадри и ченгета.
Boianova
27 Авг 2012 15:41
Мнения: 1,138
От: Bulgaria
Май пак опираме до оная приказка за новия бардак със старите
Meteora
27 Авг 2012 15:55
Мнения: 591
От: Bulgaria
Що бе, Ракита!? Нито съм от бившата номенклатура, нито съм от бившите ченгета! А бизнесът ми върви... Е, не е в цветущо състояние както през 2007 година например, но си върви нормално за днешните условия у нас.
Rakita
27 Авг 2012 15:57
Мнения: 22,828
От: Bulgaria
Що бе, Ракита!? Нито съм от бившата номенклатура, нито съм от бившите ченгета! А бизнесът ми върви... Е, не е в цветущо състояние както през 2007 година например, но си върви нормално за днешните условия у нас.
Е, има и изключения от правилото
Maximus II
27 Авг 2012 23:33
Мнения: 9,741
От: Bulgaria
в института "Отворено общество"

Ама вие сериозно ли?!
Meat
28 Авг 2012 03:44
Мнения: 10,675
От: Bulgaria
В България годишно обявяват фалит между 350 и 400 форми


Старши икономистът е пропуснал да уточни дали формите са закръглени, ръбести, или напълно безформени. Като безсмислената им и измислена апартаментна фирмичка с няколко дрънкалника вътре, че и пагони си наслагали. Следващия път нека се пробва някой младши икономист. А още по-добре Шорош да им спре издръжката, това са пари хвърлени на вятъра. Не че интернационалният спекулатор се е потил за да ги спечели, но ако не бяха грантовете които се раздават насам-натам, никой нямаше да знае 'научната' продукция на семплите 'специалисти', която е изключително долнопробна.
Добави мнение   Мнения:22 Страница 1 от 2 1 2 Следваща