Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Безработните младежи струват на България над 2 млрд. лв.
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:65 Предишна Страница 3 от 4 1 2 3 4 Следваща
Evasion
23 Окт 2012 13:11
Мнения: 17,258
От: Korea, Democratic People's Republic of
venstar, това го имаше. Викаха му проект "Красива България".
mick
23 Окт 2012 13:38
Мнения: 8,588
От: Bulgaria
Няма работни места, просто защото никой не си поддържа собствеността, нито пък инфраструктурата. А това е едно много голямо перо в икономиката. Улиците не се поддържат, градовете не се поддържат, пътищата също. Нямало пари, ами колкото има толкова. Но инфраструктурата, построеното трябва да се поддържа, който не може - да продава. Градовете не се поддържат, щото данък сгради е символичен. Селата не се поддържат, щото няма данък върху земеделските земи, горските имоти също. А трябва да има. Просто защото тези пари са ужасно необходими за икономиката на страната, те създават работни места. Всъщност това е основното. Малко са фирмите износители. Важен е вътрешния пазар, а той се създава точно от парите за поддръжка - дали ще си ремонтираш имота, колата, общините ще ремонтират и чистят улици, тротоари.

Заради криворазбрана социалност държавата дълбае дъно след дъно. В криза не се вдигали данъци, ами добре, но не трябва да се оставя построеното без поддръжка. А вече 20 години, никой нищо не поддържа всеки само използва. И с БДЖ е така, и с имотите е така - разпадат се, но никой не ги поддържа - нямал пари.. ами като не можеш, продаваш. Заради това вече няма работа. Щото всеки се нагрухал с имоти, но стои и чака. И всичко се разпада.
Предпочитаме да имаме скъпи разпадащи се имоти, пред нормално струващи, но добре поддържани.

В държавите които са добре поддръжката не е концерт по желание. Или поддържаш или продаваш. Или плащаш големи данъци и не продаваш. Общините не поддържат само улиците които си изберат, ами всичките в един квартал еднакво.

Rakita
23 Окт 2012 13:49
Мнения: 22,828
От: Bulgaria
В държавите които са добре поддръжката не е концерт по желание. Или поддържаш или продаваш. Или плащаш големи данъци и не продаваш.
Къде това?
venstar
23 Окт 2012 14:10
Мнения: 1,954
От: Germany
Evasion,
да, нещо такова. От "Красива България" знам само, че освежиха много сгради. Беше ми приятно да ги гледам. Но не съм запознат с естеството на проекта, организация и финансиране. Добре е това да стане държавна политика, а не кампанийно. И идеята не е да се предлага квалификация за придобиване на знания и умения, които не гарантират намиране на работа (така само правим от нискоквалифицирания безработен висококвалифициран такъв). Ако курсовете се провеждаха от безработни учители, тогава съм съгласен, защото безработният споделя с обществото опит, знание и умения.

Мисля, че е порочно такъв голям брой работоспособни хора да получават социални помощи, а държавата ни да тъне в мръсотия и анархия. Не говоря за ангария, а за получаване на нещо общополезно срещу тези пари.

България не може да си позволи да плаща на увеличаващ се брой работоспособни хора увеличаващи се помощи. Парите се вземат от работещите. Защо работещите да бъдат товарени с увеличаващи се данъци и осигуровки, а получаващите помощи да не бъдат стимулирани да работят нещо. Ако това е фашизъм или друг вид тоталитаризъм, то да приемем американската или швейцарската демократична система и да минимизираме социалните помощи, пък всеки да се оправя както може. Ясно е, че не можем да си позволим живот като в САЩ, Швейцария или Западна Европа. Няма начин. Нямаме пари и ресурси. В бъдеще съотношението вносители на осигуровки към ползватели на помощи ще се влошава още повече (застаряващо население, емиграция, технологии). За да не пада стандарта на живот и на едните и другите, то първите трябва да увеличават качеството на труда (а оттам и обема на осигуровките) с все по-голяма скорост, което е трудно осъществимо. Значи или работещите ще бъдат натоварвани допълнително (за да компенсират спада на качеството на живот у неработещите) или натоварването ще трябва да се разпределя по равно между всички. Ако натоварването на неработешите намирисва на фашизъм, то какво е натоварването на работещите за благото на неработещите?

Какво мислите?
mick
23 Окт 2012 14:18
Мнения: 8,588
От: Bulgaria
Rakita
23 Октомври 2012 13:49

Германия, Англия, САЩ - данъка е от 0.8 до 2.2% от пазарната цена на имота - т.е. общините имат пари за улици, за почистване, тротоари и т.н.. - наемат хора. Допълнително има изисквания в някои квартали за поддръжка. Отделно в Германия всеки месец даваш по 200-300 евра в обша сметка на блока - и от там се покриват ремонтите.
В САЩ ако не си окосиш тревичката пред къщата, общината ти я окосява и ти праща да платиш един солен чек. Е разбира се в гетата не е така.
Evasion
23 Окт 2012 14:31
Мнения: 17,258
От: Korea, Democratic People's Republic of
какво е натоварването на работещите за благото на неработещите?

Това го коментирахме вчера - изходът се нарича семейно подоходно облагане.
Но в горната статия не става въпрос за това младите хора да получават помощи срещу задължение да положат известен брои часове общественополезен труд. Става въпрос, че голямо множество ОБЕЗВЕРЕНИ млади хора не са в образование, не работят И НЕ ТЪРСЯТ РАБОТА - съответно и не получават помощи за безработни от държавата. Тях няма как да ги накараш да полагат общественополезен труд. Не и в условната демокрация, в която пребиваваме. Принудата не е алтернатива, трябва им стимул. А този стимул не може да дойде от социалната политика на държавата. Идва от цялосната стратегия за развитие - икономическо, финансово, демографско и т.н. А в момента се правят опити да се натовари социалната система с негативите и ликвидирането на последиците от икономическия срив. Няма как да стане.
Rakita
23 Окт 2012 14:31
Мнения: 22,828
От: Bulgaria
mick
23 Окт 2012 14:18
Да, но никой не те кара да продаваш, както ти се изрази.
venstar
23 Окт 2012 15:35
Мнения: 1,954
От: Germany
Evasion
23 Октомври 2012 14:31
какво е натоварването на работещите за благото на неработещите?


Това го коментирахме вчера - изходът се нарича семейно подоходно облагане.


В коя тема? Може ли линк, моля?
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: venstar
Димитрова
23 Окт 2012 16:51
Мнения: 1,084
От: Bulgaria
Die Hexe,за да развееш съмненията си за филма от РЕН ТВ, трябва да видиш и друг филм „Большая американская дырка“ на журналиста М.Леонтьев. Той има икономическо образование.Професионалист висока класа.
Що касае РЕН ТВ.Не става дума за един източник, а за източници и исторически факти.Няма да ти попречи и да направиш собствените сопоставки и паралели с това каквото става в света и кой има интерес от тази вакханалия. НАЛИ, ВИНАГИ ИМА ПРИЧИНИ И СЛЕДСТВИЯ. И ИНТЕРЕСИ.

The Bulgarian Lion, благодаря.Беше много интересно и на места шокиращо и ново.
Evasion
23 Окт 2012 17:11
Мнения: 17,258
От: Korea, Democratic People's Republic of
venstar
Натисни тук
mick
23 Окт 2012 17:32
Мнения: 8,588
От: Bulgaria
Rakita 23 Октомври 2012 14:31 - Никой не те кара, просто човек сам с радост продава, щото иначе яко плаща.
Гладиатор
23 Окт 2012 18:22
Мнения: 8,326
От: Bulgaria
Stern 22 Октомври 2012 19:48
Е, не са само циганите, сигурно 2-3% са българи.
Но тенденцията е неумолима - изсипване на рога на социални добавки връз циганите + неприлагането на законите към тях + превръщането им в удобни гласоподаватели = неконтролируемото им размножаване. И впоследствие - скока на младежка безработица, с всичките й последствия.

Aко иска една държава да е силна, всякакви социални, освен на хора със заболяване, трябва да се премахнат. В това число и детски . С тия детски намазват основно циганите. Заради социалните помощи, при циганите е станало бизнез с да правиш деца. Тука отдавна говорим че държавата изнемогва изключително много заради загубите от тези мързеливи и крадливи търтеи. Заради кражбите им хората не сеят по полята нищо. И това се превръща в навик -- най-лошото е че вече се приема за нормално.
Около Балканските и Първата световна войни държавата хранеше ежегодно средно 500 000 армия. Но тогава нямаше никакви осигуровки, всеки намираше начин за препитание и някакъв поминък -- и това в т.ч. и за циганите бе нещо нормално -- да се самоиздържат сами с някакъв поминък. Малоумщината наречена социални осигуровки доведе до това че циганите отбягват да работят, лежат и се еб_ат по цял ден .
Единственото решение е да се обяви референдум за постепенно, около 5 години, ежегодно намаляне и пълно премахване на всякакви социални осигуровки. За 5 години всеки циганин трябва да се настрои да работи и да си изкарва прехраната.
На практика част от населението да живее в дивия капитализъм а циганите си живеят в комунизма.
Получава се така : от работещите -- според способностите, на циганите -- според потребностите.
venstar
23 Окт 2012 18:35
Мнения: 1,954
От: Germany
Rakita 23 Октомври 2012 14:31

Няма нищо вечно. Човек трябва, доброволно или не, да се разделя с нещата, които не може да поддържа или са му излишни. Удоволствието да живееш в уреден град е свързано с полагане на грижи. Ако не можеш да си на ниво, то се насочваш другаде. Може да не ти харесва, но живота те принуждава. Другият вариант е да се смъкне нивото на имота и квартала, но не знам кой би желал да живее в гето.

В Германия собствениците са длъжни да се грижат за състоянието на имота (сграда и прилежащи площи). Данъците си идват и всеки плаща като поп (е, почти всички се опитват да се възползват от различните данъчни облекчения, но това е друг въпрос). Също и сметките по ремонт на сградата и инсталацията (вода, парно..). Собствениците на къщи поемат всичко еднолично, а тези на апартаменти си делят сметките пропорционално на квадратурата. В последния случай се прави годишен отчет и планиране, както при фирми и сдружения. На който не му харесва, се изнася.

При закупуване на имот има еднократна такса от 3,5% от сумата по сделката (не съм убеден дали в различните общини не е различна, но я има). Разходите по нотариус, вписване в разни регистри, прехвърляне на собствености и прочие са близо 1,5% от сумата по сделката. Отделно има комунални такси. По принцип има разделяне на отпадъците. Ако фирмата, която събира боклука, установи, че той не е правилно разделен, то може да се очаква увеличаване на таксата за смет за даден период. Има и социални жилища, но и там има ред правила, които се спазват строго. При нарушаване следва изгонване. При неплащане на сметки се пристъпва към принудително събиране, конфискация, търг за покриване на задълженията и прочие.
Гладиатор
23 Окт 2012 18:41
Мнения: 8,326
От: Bulgaria
mick 23 Октомври 2012 13:38
Няма работни места, просто защото никой не си поддържа собствеността, нито пък инфраструктурата
Няма работни места просто защото мисленето на хората е напълно сбъркано, вследствие на фалшива ценностна система, а и държавата не се наема да подпомага населението да си търси и развива поминък.
Отива например нашия в чужбина и бачка яко, много яко. Тука обаче е оставил земя на село -- няколко декара двор, с който поне може да се самоизхранва. Има и друга земя, дето я е дал на кооперация. И не вдява че ако работи за него си колкото работи за чорбаджията в чужбина или у нас, вероятността да успее не е малка. Но и държавата има вина в това че не подпомага достатъчно, в т. ч. с възпитание към подобен подход -- сам да си намериш поминък, съвети за подходящ поминък,технологии, държавна помощ и много други начини за поощряване тези които искат сами да си намерят поминък,
Основното занимание на държавата сега следва да е това -- всячески да търси, поощрява и подпомага намирането на поминък на хората.
Бъдещето е в земеделието -- заради бързо растящата безработица вследствие на освобождаване на работни места компютъризацията, автоматизацията и роботизацията -- още ще нараства безработицата.
Земеделие и животновъдство трябва да се изучава като задължителен предмет в училище -- за да формира начин на мислене, а и това е поминъкът с който населението е преживявало стотици хиляди, дори милиони години по земята.
внимателният
23 Окт 2012 18:48
Мнения: 3,095
От: Bulgaria
Принудата не е алтернатива, трябва им стимул.

Прощавай, но имаш нужда от сериозна работа върху понятията. За твое сведение, думите "принуда" и "стимул" са синоними. Стимул това и значи на латински - остен, сиреч остра тояга, с която принуждават добитъка да тегли колата, вместо да си пасе и преживя. Да работи, вместо да се отдаде на естествената си склонност и дълбоко вътрешно убеждение.
Вероятно си имал предвид, че им трябва "мотивация", подбуда по нашему? Да, ама не. Тунеядецът изобщо не е човек без мотивация, а точно напротив. Той е твърдо мотивиран да живее на гърба на другите. Толкова, че е готов да изтърпи огромни дози от насилие и подигравки, само и само да не работи, затова и казвам "принуда". Освен ако не вярваш, че следва да мотивираме тунеядците с надник от по хиляда евро на час
А този стимул не може да дойде от социалната политика на държавата. Идва от цялосната стратегия за развитие - икономическо, финансово, демографско и т.н.

Не може да дойде от цялостна стратегия, а единствено от целенасочени действия и конкретни политики / не съм казал, че това е именно "социална политика" /. Какво ще правиш, ако ти свърши бензинът посред нощ на безлюден път? Ще си купиш акции от "Ройял Дач Шел Груп", за да развиеш "икономически, финансово, демографски и т.н." системите за добив, преработка и снабдяване с гориво? Знаеш ли, че много се съмнявам, каквото и да си видял по книжките
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: внимателният
Бай Любен
23 Окт 2012 20:54
Мнения: 916
От: Bulgaria

AVALON_JN
23 Окт 2012 11:02
Мнения: 379 Благодаря ти за правдиво разголване на действителността у нас.Проблемите ни дойдоха,според мен, от пълната липса на държава,както в икономиката /преди всичко/,така и в останалите сфери на надстройката - здравеопазване, образование,правна система,отбрана и т.н.Факти ли са ниското образование на тъй наречените работодатели? Факт е.Факти ли са многобройната ни администрация,полиция и частни охранителни структури?Факти са.Какво трябва да се направи,за да се спре това?Моето мнение е,че трябва да се смени либерално-олигархичния модел на обществените отношения.Нужна ни е НОВА КОНСТИТУЦИЯ,приета,след широки обществени дебати,от ново Велико народно събрание.Това е демократичния начин.Другия е ,чрез пряко вземане на властта от народа,както е предвидено в Конституцията на Щатите,което може да стане чрез обществен натиск,включително уличен,върху управляващата политическа клика.21 век сме и нещата са забатачени от световните сили,които си помислиха,че след като уж спечелиха студената война,вече могат да си развяват байряка,както искат.Да ама не ,мисля аз.
Djok
23 Окт 2012 22:11
Мнения: 4,498
От: Bulgaria
"... изгубеното поколение ... има риск то да се откаже от демократичното си участие в обществото, предупреждава европейска институция..."
От кое демократично участие, в какво може да участва, че да се откаже? Колко % от завършилите висшисти започват работа по специалността си в рамките на 1 година? А колко среднисти? Какви са нуждите на българската икономика и държавният апарат и какви специалисти са им нужни? В кои ВУЗ- ове са държавните поръчки за специалисти и по колко от тези специалисти са назначени?
Защо има изгубено поколение- какво сме преживяли- войни, природни бедствия или катаклизми...
Rakita
24 Окт 2012 09:16
Мнения: 22,828
От: Bulgaria
venstar
23 Окт 2012 18:35
Венстар, абсолютно всички неща, които си изброил за Германия, ги има и в България, но не винаги работят по една или друга причина - липса на пари, законен контрол и санкции, историческа нагласа и т.н. А ако държавата задължи всички собственици да спазват тези правила, напр. да си санират жилищта, това ще доведе до масово изкарване на пазара на множество имоти и до падане на цената им. Може би някои хора това и целят, за да могат да се сдобият с много имоти в различни части на страната на ниска цена и после да станат рентиери. Не смятам, че това е правилният път за България - една от причините все още да оцеляваме в убийствения посткомунистически преход е, че по-голяма част от българите са собственици на някаква недв. собственост, в т.ч. и жилищна, което дава известна сигурност. В по-добри времена може би ще трябва да приложим германския модел, но не и сега.
Здравка
24 Окт 2012 11:49
Мнения: 16,150
От: Bulgaria
А защо допускаме да ни струват 2 млрд? Това са хора на възраст 15-25, които не работят и не учат. Неграмотни и от там безработни да раждат неграмотни и ...
Колкото и да е странно, въпреки тоталната ми липса на симпатия към това правителство, считам за по-правилно наистина да се дават пари за нови ясли и детски градини в тази ситуация, отколкото да се увеличават майчински и детски. Жал ми е за образованите майки, които трудно свързват давата края, дори нерядко и когато са на работа но не съм съгласна от подобно увеличение отново най-облагодетелствувани да бъдат циганите. ( Цигански майки на протестите, впрочем не видях.)
Все по-често спряганото приемане на закон за семейно-подоходно облагане също не е решение.
*****
Виждали ли сте, как трайно безработни си заработват социалните пмощи, с тъй нар. обществено полезен труд? Във Варна им възлагат най-често почистване на градинки и зелени площи. Един чопли от тук от там буренака с мотичка, двама гледат, трима пият кафе... По нищо не личи, че някой е плевил бурени. Не знам дали ги разпределят съобразно образование и квалификация,но в тези групи, които аз срещам всички са мургави. Или хубавия тен е придобит от работа на чист въздух Не, че ми е весело.
Здравка
24 Окт 2012 11:55
Мнения: 16,150
От: Bulgaria
Ракита, дълбоко се съмнявам, че задължителното саниране на жилища ще изкара толкова имоти на пазара, че да падне цената. Просто ще спрем да санираме на парче и ще се принудим да търсим коопериране със съседите за общите ремонти. А това най-вероятно ще доведе до падане на цената на услугите по санирането. И връщането на забравения общ труд, положен от живеещите в един вход. Пари се събират. Това го знам от опит. Там където живея ремонтираме така. Събира се от всички, купуват се материали, специалисти има. Който заслужава, получава и някой лев на ръка. Не само ние го правим така. Но темата беше за друго. Извинете за спама.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Здравка
Добави мнение   Мнения:65 Предишна Страница 3 от 4 1 2 3 4 Следваща