Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
В България няма дългова криза, има криза на управлението
Добави мнение   Мнения:14 1
Meat
20 Ное 2012 21:45
Мнения: 10,675
От: Bulgaria
В България няма дългова криза


Има, има разбира се!

Но това не се пише във вестника, докато Той не каже...

И-и-ииии, не четох статията, естествено!
щурчо
20 Ное 2012 22:45
Мнения: 23,365
От: Bulgaria
В България няма дългова криза, има криза на управлението...


Г-н, Алиосман Имамов изобщо не разбрах какво управление на икономиката предлагате. Дори и да няма дългова криза.
Rakita
21 Ное 2012 09:19
Мнения: 22,828
От: Bulgaria
И авторът на статията, и финансовият ни министър не могат да излязат от схоластиката на своето ограничено мислене: единият ни чете лекция и ни привежда учебникарски примери и формули, без да каже какво реално трябва да се направи, а другият прави това, на което е научен и което са му казали от Световната банка - монетарни методи и бюджетни рестрикции - той друго и не може. Някои хора с по-разчупено и нестандартно мислене, като Орешарски или Стоян Александров, биха се справил далеч по-добре в ситуацията.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Rakita
мечо
21 Ное 2012 09:56
Мнения: 954
От: Bulgaria
Орешарски или Стоян Александров, биха се справил далеч по-добре в ситуацията.
И какво по-разчупено ще направят тези два световни икономически корифея - ще разтурват седенки и ще пишат декрети за ниски лихви?
Rakita
21 Ное 2012 10:22
Мнения: 22,828
От: Bulgaria
Имах предвид, че тези двамата, а и не само те, познават българската обстановка много по-добре от Дянков.
no-credit
21 Ное 2012 10:26
Мнения: 954
От: Bulgaria

Управляващата партия не успя да използва наследената финансова стабилност, за да стартира по-решителна икономическа политика.

И аз като Щурчо питам: каква трябваше да бъде тази "по-решителна икономическа политика"?? Правителството да вземе заеми (не че не е взело, но "по-решително" трябваше), да раздаде тези заеми на хората в бюджетния сектор като заплати и бонуси, тези хора да си купят по някой и друг корейски телевизор, китайски компютър или немска кола, и после заемите да останат да се плащат от всички, най-вече от тия, които изкарват реални пари и от които държавата се чуди как да съдере колкото може повече данъци. Ами "мерси" казвам аз на такваз "решителност"! Който иска да е решителен по този начин - ей го къде е банката - да отива и решително да взема заем. За своя сметка и на своя отговорност.

____________________________________
Кредитът - модерното робство

Trigger_happy
21 Ное 2012 10:39
Мнения: 568
От: Burkina Faso
само се чудя тая снимка с циганите, бездействащи на фона на багери, като как илюстрира неспособността на правителството да оползотвори щедрото наследство оставено от ДПС и компания зер ако ДПС, партията на Алиосман, беше пак на власт, тия индивиди щяха да млатят с кирката вместо да седят и да се пощят??
atlantis
21 Ное 2012 10:55
Мнения: 16,163
От: Bulgaria
Къде видяхте в статията и най-малко намерение да дава обяснения, как да се излезе от кризата? Всъщност дава - смяна на управлението.
Breitling
21 Ное 2012 11:18
Мнения: 3,409
От: Bulgaria
В България няма дългова криза, има продължаващо управление на червената номенклатура под друг цвят, форма и проявление.
Типично поведение на паразит!!!
Michael
21 Ное 2012 12:55
Мнения: 1,220
От: Bulgaria
Rakita, монетарните методи могат да дават много добри резултати, ноооо си прав(а) поне за сегашната ситуация, че са почти безмислени. Това не се обсъжда много, но през последните десетилетия в светвен и локален мащаб се нанасят постоянни удари срещу независимостта на финансовите механизми. Извинения винаги ще се намерят и доста от тях изглеждат съвсем добронамерени и нужни действия - закони и мерки срещу злоупотреби, за данъчна дисциплина, във връзка с интелектуална собственост и на много други теми. Само, че има основни положения, които уж би трябвало всички да знаем, но ги игнорираме като омагьосани - парите са своебразно средство за свободно договаряне и когато свободата на това договаряне се натовари с много "ако", с много институционални намеси то спира да бъде свободно и съответно смисъла и ролята на парите по естествен път започва да се замества от властови позиции, връзки и сфери на влияние базирани вместо на финансови взаимоотношения - на бартер на влияние. Колкото и справедливи и/или нужни да изглеждат дадени мерки, ако те разяждат свободата на парите те предизвикват израждане на свободния пазар към търговия на влияние и власт, което е познато като типично по-скоро за феодалните взаимоотношения. Занам, че много хора считат парите за зло, но деградирането им води по един път, по който на първо време се води борба за пари чрез нарастващо непазарни методи, това задълбочава кризата на ролята на финансите и бавно деградира до тоталитарни или феодални форми. Демокрацията и републиката на разделените власти са естествения спътник (поне най-подходящия признат засега) на механизмите на свободния пазар. Приложени добре те могат да доведат до добър баланс на справедливост и линча свобода, но за съжаление имат един бъг - демокрацията във формата на масово гласуване. Много е лесно да убедиш по-мнителните и невнимателните, че повече власт и проактивен контрол върху финансовите транзакции и собствеността са средство за справедливост, но точно там е проблема - свободния пазар залага стабилността си на механизми, а не на конкретни специфични ангажименти на властта. Съответно подобни мерки -делегиране на повече власт - заместват оптимизация на механизмите с лични ангажименти на малък брой хора. Дори и в идеални условия това деградира смисъла на свободата в обмяната и има негативен ефект, а идеални условия няма и повечето хора дарени с извънредни права малко или много ги използват извън разумните граници.

Крайно време е българинът да се научи, а на Запад да си спомнят, че неща като например свободния пазар и презумцията за невинност не са просто някакви утопични мечти, а са свързани в икономическа зависимост. Свобода на договорености с презумция за ненарушаване на правилата до доказване на противното. Всеки друг подход би изисквал предварително доказване на лиспа на нарушение на правилата, а това вече не е свобода. Мислете ей такива неща бре хора - няма нужда дори да четете дебели книги, за да видите очевидното!
Rakita
21 Ное 2012 14:11
Мнения: 22,828
От: Bulgaria
Занам, че много хора считат парите за зло, но деградирането им води по един път, по който на първо време се води борба за пари чрез нарастващо непазарни методи, това задълбочава кризата на ролята на финансите и бавно деградира до тоталитарни или феодални форми.
Мишо прав си, но поради естественото приложение на класичиския златен стандарт, случващото се през феодализма си е направо бял кахър, на фона на случващото се през последните 40 години, след като този стандарт окончателно остана в историята
Крайно време е българинът да се научи, а на Запад да си спомнят, че неща като например свободния пазар и презумцията за невинност не са просто някакви утопични мечти, а са свързани в икономическа зависимост. Свобода на договорености с презумция за ненарушаване на правилата до доказване на противното.
В гражданския оборот принципът е обърнат - доказваш, че си невинен, ако някой те обвини в нещо. Не само у нас.
rmarkov
23 Ное 2012 16:18
Мнения: 245
От: United States
Първо трябва да бъде ясно, че световната криза стартира поради натрупаното ЧАСТНО задължаване. В съвременната монетарна система (валутен борд не е такава) частното задължаване, за разлика от публичното, не може да продължава безкрайно.

Алтернатива за отговорна икономическа политика е незабавното отменяне на валутния борд и възвръщане независимостта на лева.
Само по такъв начин чрез разумна фискална политика (разбирай нужното по-голямо ниво на държавен дефицит) българското правителство може да атукава реални икономически проблеми като миниатюрен растеж и безработица.

http://bulgaria-mmt.blogspot.com/
Advokat33
23 Ное 2012 16:51
Мнения: 1,907
От: Bulgaria
Michael
Това не се обсъжда много, но през последните десетилетия в светвен и локален мащаб се нанасят постоянни удари срещу независимостта на финансовите механизми.
За генезиса на ултиматума към следвоенна Европа(1945,1973) има нови архиви "Така значи, докато в Европа текат битки от ВСВ (Втора Световна Война), богатите са седнали да направят две институции които да взимат пари от бедните и да ги разпределят м/у богатите оттогава и до сега." Натисни тук
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Advokat33
Rakita
23 Ное 2012 17:05
Мнения: 22,828
От: Bulgaria
В съвременната монетарна система (валутен борд не е такава) частното задължаване, за разлика от публичното, не може да продължава безкрайно.
Точно така. От друга страна, валутният борд е убежище за всички родни политици от 15 години насам - те хем си осигуряват комфорт в сянката му, хем при първа възможност се оправдават с него. В същото време, поради причината, която посочваш, бордът е удобен механизъм за придобиване на всякакви активи, а оттам на икономическо и политическо влияние от крупни структури, които разполагат с достатъчно средства, за да придобиват активите на фалиралите домакинства и бизнеси, като тези структури са: банки и близките до тях фирми, обръчите от фирми около властта, мафията, олигархичните структури, чуждестранни фондове и спекуланти и др. Те печелят от съществуването на валутния борд в дадена страна, защото поради ограниченото парично предлагане в условията на валутен борд, винаги има частни икономически субекти (домакинства, малки и средни фирми), които периодично изпадат в неплатежоспособност и се принуждават да се разделят на безценица с повече или по-малко от своите активи. Това състояние се засилва още повече в условия на криза и ограничено парично предлагане, каквито наблюдаваме в момента. С две думи: валутният борд у нас няма да бъде вдигнат скоро.
Редактирано: 3 пъти. Последна промяна от: Rakita
Добави мнение   Мнения:14 1