Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Усещане за утре
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:29 Предишна Страница 2 от 2 1 2
Meto ot Interneto
10 Дек 2012 16:03
Мнения: 17,783
От: Bulgaria
"цялата прогностика е напълно безполезна"
Така е. Още по - безполезни са оракулите, които я генерират. Особено тия, които екстраполират миналото в бъдещето.

Шако
10 Дек 2012 17:01
Мнения: 1,224
От: Saudi Arabia
Ако ти е по-лесно, приеми парите, като водата в морето. От нивото й зависи дали и какви кораби ще плават и дали рибите ще живеят. Нека ти пресуша водата в басейна, пък плувай

Брайти, с тоя образ за морето и басейна цепиш десятката!
Как не съм се сетил? Ще го ползвам и цитирам винаги, обещавам.
Тоя който си мисли, че може да пресуши (или напълни) морето с вода да спрат (или плуват) параходите като басейн е луд за връзване.
То цялото човешко знание до сега не може да рабере кога и откъде ще мине паламуда, камо ли да пресушаваме или пълним морето.
Та, на тия дето са им се зеседнали гемиите в плитчините и чакат некой да напълне морето и се вдигне водтаа да се измъкнат, ще има да чакат.
Brightman
10 Дек 2012 17:57
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
Шако,
това с морето е алегория, въпреки, че съвсем буквално море може да се пълни и празни - Аралско море.
-
За разлика от водата, обаче парите са числа в компютъра по сметките и могат да се наливат за части от секундата в неограничени количества. Ето пиша 10 000 000 000 000 000 и колкото кажеш и не се превръщат в истински пари, само защото не съм централна или друга банка.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Brightman
Brightman
10 Дек 2012 18:02
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
Шако,
и понеже явно обичаш буквалните примери, то знаеш ли глобалното затопляне с колко заплашва да повиши световният океан и какви невъобразими бедствия ще предизвика (потъването на крайбрежни градове и дори държави, като Холандия е най-малкото) ? 5 сантиметра.
Apolitichen
10 Дек 2012 19:19
Мнения: 9,749
От: Bulgaria
политическото дърдорене ражда песимизъм
Икономическото дърдорене също! Защото колкото повече и по-разпалено говорят икономистите, толкова по-ясно става на психически неувредения зрител, читател и слушател, че господата свои нови идеи нямат.
Накрая жалките варвари превземат великия Рим. И това не е случайност, а икономически закон
Кое точно е "икономически закон"? Лъжата!? Че варварите са жалки или че Рим не се е разпаднал, а бил превзет?
Ако ти е по-лесно, приеми парите, като водата в морето. От нивото й зависи дали и какви кораби ще плават и дали рибите ще живеят.
Нивото е относителна мярка и бидейки такава, нищо не зависи от нея, ни плаването, ни живота на рибите-микроикономисти. Нивото/парите са само следствие от взаимадействието на други процеси - налягания/производствен капацитет; плътност/способност за организация на производство; състав на водата, соли, отрови/природни ресурси, икономически заблути и т.н. Или и ти си на мнението на доктора по икономика, че "великите" банки кат великия Рим са били "плячкосани" от жалките спестители-микроикономисти?
И що да не си мислим за парите като за метри, килограми и др. мерни единици? С "печатането" на еталони (стандартни везни, ролетки и т.н.) ще интензифизира, ама не до безсрайност, търговията, но не е сигурно, че ще се увеличи/промени потреблението. Все пак каквото и да ми "печаташ" - пари, реклама, пропаганда, "прогнози" и други гадателства, повече от един хляб на ден не мога да изям. Ако си купя два, то на следващия ден няма да купя нито един.
Brightman
10 Дек 2012 20:18
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
повече от един хляб на ден не мога да изям.

Ами и хайвер да ядеш и само да го гледаш (демек да му ползваш само авторските права), пак повече от 24 часа в денонощието не можеш да го правиш. Всяко твое потребление е крайно и ограничено и може да бъде сведено до пределното време през което можеш да потребяваш.
-
Основната постановка на която се крепи сега икономическата теория - ограничени ресурси и неограничени потребности е грешна.
Потребностите също са ограничени. От времето за потребление.
-
И това е ключово защото показва, че над едно определено ниво на пълно задоволяване на потребностите на един човек наличието у него на повече производствени възможности (универсиализирани, чрез размяна), отколкото потребности, поради откъснатостта на символа на стоката (парите) от самата стока и възможността за трупане на символи, но оставането на стоките на пазара, непрекъснато изисква възстановяване на парична маса на пазара или води до спад на производството "излишни" хора и бедност. Това може да става по два начина - или, чрез данъчно преразпределение или чрез печатане на пари. И в двата случая, колкото по голяма е социалната поляризация, толкова по-големи трябва да са данъците или печатането. Щото толкова по-голямо е отклонението от идеалната размяна, което трябва да бъде коригирано.
kaily
10 Дек 2012 21:16
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
От едно ниво нагоре материалните потребности се задоволяват само на една определена категория свинье, която не спира да плюска и да иска.
Останалите минават на друго ниво на задоволяване.
Ама не може всички да бъдем свинье само за да му върви теорията на ърсев.
veritas
13 Дек 2012 11:40
Мнения: 1,777
От: Bulgaria
И докато някои пишат премъдри фермани по форумите..., други просто правят бизнес.
Добави мнение   Мнения:29 Предишна Страница 2 от 2 1 2