Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Сривът в знанията вече започва в четвърти клас
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:46 Предишна Страница 2 от 3 1 2 3 Следваща
havamal
12 Дек 2012 09:29
Мнения: 2,630
От: Bulgaria
Всичко си върви по план. Плана Ран-Ът. Ето - и населението вече е под 7 млн....
Образованието взе да запада още в началото на 80-те години на 20век...още тогава започна някаква "реформа"
Firmin
12 Дек 2012 09:34
Мнения: 33,549
От: Bulgaria
Пътем, сещам се за няколко причини:
1. С всяка изминала година нараства относителният дял на децата от етническите малцинства сред 10 годишните. Те идват в българското училище в повечето случаи без да владеят добре български език, без необходимите битови, социални и когнитивни навици. В началното училище това изоставане не се преодолява ефективно.
2. С всяка изминала година намалява ефективното време на учителя за възпитание и обучение. Масова практика на директорите на училищата е да стоварват безконтролно несвойствени административни задължения на учителите, за да се "отчитат" пред инспекторатите и министерството с перфектна бумащина, зад която все по-често стои един ... разгром.
3. С всяка изминала година учителите са въвлечени във все по-голяма степен или в допълнителна работа, с която да допълват доходите си (включително т.нар. "частни уроци", или в често пъти безумни по съдържанието си ... "проекти", осигуряващи не лоши добавки към заплатите отново най-вече на административните служители и директорите в училищата.
4. Методиките са остарели, неосъвременени в съответствие с промените в средата и новите предизвикателства. Учебниците са безумни - пишат се в повечето случаи от хора, които хабер си нямат от съвременното състояние и възможности на ученици и учители.
5. Системата за финансиране и възнаграждение в училищата не отчита спецификите на училищата в малките населени места - там предметниците водят по два-три предмета в четири-пет випуска, за да сглобят норматив. Това свръхнатоварване, съчетано с посочените по-горе административни задължения, ги изчерпва физически и емоционално до степен на изгаряне, с всички възможни негативни последици за качеството на преподаване и обучение.
6. С всяка измината година се влошават социалните характеристики на средата, в която децата растат. Семействата са на гурбет, за да оцеляват - често пъти и двамата родители. Децата се отглеждат от престарели дядовци и баби, които не могат да осигурят адекватна грижа и внимание в тази трудна възраст. Под натиска на грижата за оцеляване все повече семейства се разпадат, расте броят на децата отглеждани от самотни родители.
7. В образователната система навлизат вече генерациите на прехода - това са деца на родители, самите те израствали в прехода, самите те загубили възможности за адекватно на изискванията на съвремието образование - генерация на неграмотни деца на неграмотни родители. В малцинствата това са дори "трето поколение" неграмотни.
8. Държавата нехае. Образователната политика е неадекватна, в някои свои части смехотворна. На висши политически и експертни длъжности с политически назначения се поставиха лица, които до този момент са нямали и най-малка професионална представа за реалните проблеми на българското образование тук и СЕГА.
9. Неравният достъп до образование от една страна е израз на стратификацията на обществото, но от друга засилва тази стратификация с мощна обратна връзка. Социалното неравенство е трайно белязано с белега на лошото образование.
10. Ролята на синдикатите е по-скоро негативна - в стремежа си за набиране на членска маса те подкрепят политики на уравниловка, поощряваща посредствеността, бездарието и ниските стандарти. Заедно с това ръководствата им предпочитат да колаборират с властта на всяко ниво - училище, община, държава - осигурявайки си личен комфорт и благоразположение на силните на деня, което успешно ... осребряват.
11. Дори незабавните мерки ще доведат до отложено във времето подобрение, тъй като образованието е инертна, консервативна система и в него по правило ефектите са бавни до ... катастрофата. Образователната катастрофа, на която сме и ще бъдем свидетели е качествен скок в резултат на натрупвани с десетилетия напрежения.
12. Дойде съдният ден!
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Firmin
goblenka
12 Дек 2012 09:39
Мнения: 16
От: Bulgaria
Лошо! Много лошо! Така би казал Мечо Пух! Но, макар и да е толкова мъдър, мъдростта му не стига до важните фактори. Не е достатъчна да анализира проблемите и да разработи концепция и стратегия за ново образование! така си наливаме пари в бездънна каца и губим детството и всички следващи етапи на децата на " демокрацията" у нас. Ползвам кавички, защото нямаме нищо, което да отговаря точно на дефиницията си! За това и сме на дъното на позитивните класации и по върховете на негативните!
гого2012
12 Дек 2012 10:07
Мнения: 3,185
От: Bulgaria
Децата на"активните борци" станаха директори и всякакви началници. Затова, като видя такива като Румен Овчаров, Пирински, Станишев и подобни, ми се повръща. Пък и затова България е на това ниво.

Вярно, ама поне им искаха някакво образование, което пак вземаха с предимство - 1980 г. имаше квота за деца на активни борци - дядовци осиновяваха внуци, за да са им БАЩИ и да ползват привилегията. А сега кои са начело на фирми - частни и държавни? калинки с купени, а на ДЪРЖАВНИ ВИСШИ постове - и с ФАЛШИВИ - писани на коляно...представете си - Гл. счетоводител на научен институт - с Фалшива диплома - от 2010 г, а се иска 5 г. стаж...
Защо изобщо има училища - май само за усвояване на еврофондове. Да правят печатници - и да продават.
гого2012
12 Дек 2012 10:09
Мнения: 3,185
От: Bulgaria
А за какво са ни образовани хора? да намират кусури на диалектния и селски говор на управниците ни, дето дремят на висшите еврофоруми ли? По-добре прости и тъпи - така по-лесно се управляват(и манипулират)
Justinian2
12 Дек 2012 10:10
Мнения: 8,033
От: Antigua and Barbuda
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Justinian2
dvidev
12 Дек 2012 10:49
Мнения: 4
От: Bulgaria
С тези учебници написани от разни професори ,за да вземат добри хонорари,няма да има добро образавание.Не може учебниците да се написани на език напълно неразбираем за децата и още в трети клас те губят интерес.Нали Игнатов щеше да прочете всички уцебници и да ге смени? И това като всичко друго ,останаха голи думи.
Променете учебниците ,вижте какво учат децата в другите държави ,вижте учебните им планове! Стига разни професори са забогатявали за сметка на ниско качество на образованието.
nikcv
12 Дек 2012 10:56
Мнения: 7,474
От: Bulgaria
Преди години се чудех като ми разправяха че в щатите учениците били направо тъпи.
Сега обаче стана ясно че капитализма нищо друго не може да роди освен престъпления,проституция наркомания тъпотия и.т.н.
Меми
12 Дек 2012 11:23
Мнения: 1
От: Bulgaria
Това е така, защото се гледа на всеки ученик като на "ваучер", т. е. той носи пари в училище и трябва да се запази на всяка цена, независимо, че той не иска да учи, идва когато си иска, тръгва когато си иска, знае, че ще мине в другия клас, независимо от слабите оценки. Ще стане и студент, защото и за ВУЗ-а той е "ваучер". Докато има делегирани бюджети, децата ще бъдат все по-неграмотни и недисциплинирани.

Justinian2
12 Дек 2012 11:39
Мнения: 8,033
От: Antigua and Barbuda
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Justinian2
Туткалчев
12 Дек 2012 12:27
Мнения: 30,781
От: Bulgaria
В образованието като цяло действат три могъщи фактора: състояние на обществото, състояние на образователната система и в частност училището, състояние на семейството. Доброто образование се постига по формулата: образование = общество х училище х семейство. Когато единият елемент е 0, то и крайният резултат е нула.
Да се стигне до сегашните констатации, е най-естественото нещо в едно толкова болно общество като нашето, в което общественият морал, ценностите, културата, поведенческите норми, краткосрочните и дългосрочните цели са на точката на замръзването, семейството е пред пълен разпад, а училището се тресе от кретенски „реформи”. Още по-естествено е нещата да са относително добре само в началната степен на училището, където все още действат здравословни природни закони: до към тийнейджърската възраст родителите не са изгубили контрола върху децата, учителите имат някакъв що-годе авторитет, дори държавата и обществото полагат грижи за отглеждането и възпитанието на най-малките, които не са плод на развинтени фантазии, педагогически нововъведения и упадъчни модерности.
Никога в човешката история обществата не са имали проблеми с тийнейджърите. Семействата и обществата винаги са осъществявали пълен контрол върху поведението и развитието на децата си до навлизането в зрелостта. Проблемите възникнаха през ХХ в. и започнаха с еманципирането на жената, излизането й от семейството, за да работи. Тогава на децата се даде далеч по-голяма свобода, а контролът рязко се отслаби. Това стана първо в САЩ след І св. война, последва ги Западна Европа след ІІ св. война, а тоталитарните режими в Източна Европа, общо взето, удържаха фронта. След избухването на демокрацията у нас всичко се срина тотално, защото модерността на юношеските права, свободи и отговорности се съчета с информационната революция и с пълното отричане на близкото минало, при което по-старите поколения се оказаха виновни за осъденото и често незаслужено омаскарено битие, което са водили по времето на реалния социализъм. В течение на няколко месеца generation gap между родители и тийнейджъри се отвори до размерите на пропаст.
Е, само това е достатъчно, за да се стигне до наблюдавания срив в образователната система. За да се поправи тя, са нужни екстрени мерки в трите решаващи компонента: общество, училище, семейство. Тъй като не се наблюдава никаква обещаваща тенденция в това отношение, сривът неминуемо ще продължи.
=============
Апропо, за постинга на Фирмин.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Туткалчев
Хайманата
12 Дек 2012 13:20
Мнения: 14
От: Bulgaria
Докато не се направи смислена реформа в образованието, която да засяга самата система на преподаване, криза ще има и дори ще се задълбочава.
Bonjorno
12 Дек 2012 13:30
Мнения: 3,927
От: Bulgaria
Образованието е зле, но все пак такива проучвания са доста странно направени. Защото понятието 'четене' е доста разтегливо, а и няма единна семантична система на езиците, която да гарантира еднакво ниво на сложност за въпросите (това е класическият проблем на превеждането на тестове за изпит от един език на друг - преводът може да направи въпроса много по-тръден или директно да покаже отговора).
Преди 1-2 г. ни разправяха, че по образование сме най-отзад в ЕС, като в класацията влизаще и позиция, според която в България само 38 % имат достъп до интернет и само 23 % го ползват всеки ден. Затова сме изоставали образователно, защото интернетът бил най-съвременната медия за разпространение на информация. И изведнъж за 2 г. се стигна до това, че сега сме на второ място в Европа по покритие и достъпност, скорост на интернета и използване в ежедневието.
Та така за образоваността. Пък и като е така, защо Германия иска 10000 машинни инженери от нас, защо високотехнологичните фирми масово си преместват тук отделите за проектиране (в Индия и Кирай е много по-евтино, но не ходят там), и още много 'Защо ?'
Но че образователното ниво спада - ами когато се прокламира, че успелите са хора с мутрообразно държание, със сменена сексуална ориентация или представители на чалга-обществото, защо се очудваме как децата тръгват натам. Нали ги учим, че парите са всичко.
myrmorko
12 Дек 2012 13:54
Мнения: 3,230
От: 0
Когато бях ученик в 11 клас (в далечните 1969-1970 г.), силно впечтление ми направи сборникът задачи по тригонометрия, написан от някой си Атанас Радев. В този сборник имаше буквално всичко - от най-елементарните онагледяващи примери до задачи за първите кръгове на математическите олимпиади и състезания. Много по-късно научих, че първото издание на въпросния сборник е от...преди 1944 г! А самият Атанас Радев е останал до края учител и инспектор по математика в Ямбол, като неведнъж е отказвал да стане директор на гимназията в града. Не случайно Математическата гимназия носи неговото име, както и традиционното математическо състезание!
Твърдо съм за това, училищните учебници да се пишат от доказалите се в практиката добри учители в страната, а не от мастити професори! В противен случай децата ще продължават да си блъскат главите над "бисери" като този: Натисни тук
Редактирано: 2 пъти. Последна промяна от: myrmorko
гошо
12 Дек 2012 14:22
Мнения: 4,631
От: Bulgaria
Firmin,
Djok
12 Дек 2012 14:30
Мнения: 4,498
От: Bulgaria
"10-годишните българчета изпаднаха от световния елит по четивна грамотност"
А политиците ни на кое място са по грамотност и култура на изказа?
Руританец
12 Дек 2012 15:15
Мнения: 3,941
От: Bulgaria
Тези резултати трябва да ни наведат на мисълта, че българчетата усвояват някакви знания и умения в семейството, които след това училището прави всичко възможно да заличи. На този фон изглеждат се по-странни безумните напъни децата да тръгват на предучилищна подготовка възможно най-рано - още на 4 години. Много благодаря, няма да си дам детето на 4 години в предучилищна и ще си платя глобата, ако трябва.
Руританец
12 Дек 2012 15:19
Мнения: 3,941
От: Bulgaria
Сега обаче стана ясно че капитализма нищо друго не може да роди освен престъпления,проституция наркомания тъпотия и.т.н.

Никцв, ти не беше ли върл почитател на дясната партия ГЕРБ, дето гради капиталистическа България? Или нещо съм се объркал?
nikcv
12 Дек 2012 15:25
Мнения: 7,474
От: Bulgaria
Не се избърсвайте с "капитализма" изобщо. Има сто вида "капитализми" , един с друг нямат нищо общо. Във Финландия си е капитализъм (финландски ) а имат невероятно високо ниво на образованието. Причините търсете другаде.

И ти намери с кого да даваш пример за капитализъм.
Май не знаеш че там малоумници с чалми не са стъпвали и ако е имало някакво робство то е все от велики нации.
Архангел
12 Дек 2012 16:51
Мнения: 1,869
От: Bulgaria
Преди години се чудех като ми разправяха че в щатите учениците били направо тъпи.
Сега обаче стана ясно че капитализма нищо друго не може да роди освен престъпления,проституция наркомания тъпотия и.т.н.

Не е капитализма причината, а свободата.Свободата не е само възможност да учиш, но и възможност да не учиш.Въпрос на избор.И болшинството просто направи избора да не учи.По принцип човек учи доброволно едва след като е достигнал едно минимално ниво на духовно развитие.Затова и човек трябва да бъде държан в умерен недоимък и да му се създават проблеми , които за да реши той да е необходимо да се бори, да се учи и развива.
Добави мнение   Мнения:46 Предишна Страница 2 от 3 1 2 3 Следваща