Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Миграция на капитала
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:51 Страница 1 от 3 1 2 3 Следваща
Gozambo
27 Яну 2013 20:56
Мнения: 7,892
От: 0
А вместо да примамваме спекулативни капитали, не може ли просто да създадем български производствен капитал? Например- премахваме валутния борд и установяваме народна власт над БНБ. След това отпускаме заеми на желаещи българи да инвестират в България по конкретни проекти. Държавата подсигурява инфраструктурно и законодателно съответните проекти, като ги съобразява с националните нужди и съответна национална бизнес-стратегия. В такъв случай за какво ни е чужд капитал? Като се реализират проектите, икономическата и финансова картина ще е съвсем друга. Повече работа за българите, по-големи доходи, повече пари за бюджета.
В САЩ наляха трилиони долари да спасяват финансовите институции. Ако тези пари ги бяха раздали безвъзмездно на всички желаещи да създадат бизнес в Америка в реалната икономика, а и ако това се бе съчетало с някаква насока, зададена от държавата, в момента за всеки щеше да има работа и икономиката щеше да цъфти.
Проблемите на днешните нации са основно два. Държавите нямат никаква стратегия за бъдещето. В бизнеса се разчита на старите мутри, старите корпорации и финансови институции да извадят страните от рецесията. А истината е, че трябват нови идеи и нови икономически и всякакъв вид обществени субекти. Нови!
Всички капитали, за които говори Хърсев, целят бърза печалба, голяма експлоатация, ограбване на съответната държава. По-добре да се забрани достъпът им изобщо до България. По-горе казах- за всичко, за което е нужен капитал, имам предвид реалната икономика, държавата може да отпечати пари и да ги предостави. Когато тези пари отидат в реалната икономика, те не са инфлационни. Срещу нарастналата маса пари, веднага се изправя и нарастнала маса от стоки и услуги. Потенциалът на икономиката винаги е по-голям, отколкото се реализира на практика. В момента в който държавата напечати някаква маса пари, в същия момент икономиката отговаря с нарастване в същата степен на стоки и услуги.
проф. дървингов
27 Яну 2013 21:27
Мнения: 14,308
От: Bulgaria
на масовия, редовия европейски (и не само) милионер, най-вече за пенсионер и рентиер.
...ахъм, какво ли значи това? Манрико, помагай?
проф. дървингов
27 Яну 2013 21:33
Мнения: 14,308
От: Bulgaria
... премахваме валутния борд и установяваме народна власт над БНБ. След това отпускаме заеми на желаещи българи да инвестират в България по конкретни проекти
. Гозамбо, валутният борд не пречи на инвестиционната активност и на кредитирането (той регулира количеството пари в обръщение), какво пречи на банкерите и сега да финансират читави и конкурентноспособни български проекти? Нищо?
Какво направиха банките да "раздвижат" депозираните при тях пари на гражданите - пак нищо?
Държавата може и в условията на паричен съвет да се намеси (индиректно) и да насочи поне малка част от тези пари в реалната икономика - пример - Словакия (или Словения) през 2010 наложи допълнителен "налог" върху банките, които не кредитират - не ми се търси - смисълът беше - ако държиш депозити и не финансираш, плащаш надбавка над нещо си - то ли допълнителни резерви, то ли по-висок данък печалба, нещо от този род - напълно в правата на държавната администрация, най-интересното е, че от ЕС не последва никаква санкция;
kaily
27 Яну 2013 21:42
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
масовия милионер

Боже слезни вече да си прибереш вересиите милионерски
А мигриращият капитал търси гаранции, че десятъкът няма да се смени със стръвен прогресивен данък, че няма да се обложи капиталът и собствеността. Такава гаранция можем и трябва да дадем: достатъчна е промяна в закона, че всяко увеличение на облагането на доходи и имущество - в каквато и форма да е, ще влиза в сила пет години след като

Това вследствие на радиация от Чернобил или 21-и декември почна да коси наред?
Weed361
27 Яну 2013 22:07
Мнения: 4,842
От: Bulgaria
Откъде да съм сигурен, че вашите политици няма да отменят борда и да заграбят резервите (в десетки случаи е ставало точно това)
Нашите политици грабят само народа си (стотици пъти става точно това). Те няма никога да посегнат на бедния редови милионер. Тук могат да бъдат сигурни, че нито НАП, нито МВР нито прокуратура ще ги пита откъде са парите им. Всичко това срещу пренебрежимо малка комисионна за властта. Нещо повече - тази комисионна не е разход, а гаранция, че бедните милионери ще станат богати милионери като се омешат с властта.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Weed361
rmarkov
28 Яну 2013 00:03
Мнения: 245
От: United States
Gozambo,

Г-н Хърсев, левите и десни световни партии са в плен на 7-те смъртоносни невинни измами на икономическата политика и те не те разбират...за сега.

Моята програма за България показва истинския път, който трябва да поемем и той е доста сходен с Вашето виждане.

http://bulgaria-mmt.blogspot.com/2013/01/blog-post_19.html

щурчо
28 Яну 2013 00:12
Мнения: 23,365
От: Bulgaria
... Вярно е, че в години на депресия всеки търси сигурен пристан за парите си. Затова паричните потоци се насочват на запад, за да се скрият зад крепостните стени на силните и стабилни държави. Точно заради прилива на пари доходите там са най-ниски...

Ама много се обърках. ***
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: sybil
kaily
28 Яну 2013 00:22
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
Точно заради прилива на пари доходите там са най-ниски.

аз недочетох докрай и тоя бисер съм го упуснала
Lord Voldemort
28 Яну 2013 01:17
Мнения: 2,756
От: Holy See (Vatican City State)
Има се предвид че доходите от инвестиции там са най-ниски.
Не че доходите на тези на заплати са най-ниски.
Хърсев тук се е изразил малко мъгляво и объркано което го прави трудноразбираем за лаици.
traikokitan4ev
28 Яну 2013 02:25
Мнения: 2,359
От: Bulgaria
В момента в който държавата напечати някаква маса пари, в същия момент икономиката отговаря с нарастване в същата степен на стоки и услуги.

Гозамбич, това за БГ-икономиката ли?
Май добре си се почерпил тоя уикенд, нека ти е здраве!
Gozambo
28 Яну 2013 04:45
Мнения: 7,892
От: 0
Това за напечатването на парите и нарастване масата от стоки и услуги е по принцип, за някоя си икономика. Идеята е, че няма опасност от печатане на пари, ако тези пари се харчат целесъобразно- за инвестиции в реалната икономика и за увеличаване платежоспособността на населението, за да може да купува съответните стоки и услуги. Казвам го, защото всички са учили, че парите в обръщението трябва да съответстват на стоките и услугите, иначе повече пари създават инфлация. Създават инфлация когато ги окрадат, а не когато се инвестират за нови производства и за покупателна способност, която да стои насреща на новите производства. Стоки и услуги! Държавата не може да напечати толкова пари, колкото услугите могат да нарастнат в същата секунда на отпечатването. Макроикономиксът е доста нефелен. Толкова за печатането на пари и инфлацията.
Lord Voldemort
28 Яну 2013 04:48
Мнения: 2,756
От: Holy See (Vatican City State)
Вижда се че си от лаиците.
Engels
28 Яну 2013 04:51
Мнения: 9,067
От: Bulgaria
Чиста Утопия! Гаранции даже вкарани в конституцията са ненадежни! От тази трънка заек няма да изкочи.
Предлагам по просто решение за икономиката. Така и така сме развили алкохолния туризъм, да развием и нарко туризма!
Така с един куршум няколко заека! И най вече това е единствения начин да направим полезни за Българската икономика милионите пенсионери.
А и за късо време ще освободим държавата от доста боклук който алкохола и цигарите отстраняват мъчително бавно.
Gozambo
28 Яну 2013 04:56
Мнения: 7,892
От: 0
rmarkov,

чета я тази книга и ми харесва, но имам много забележки по нея. И те не са точно в сферата на финансите, където теорията е на светлинни години пред бозите, попити от финансисти като Хърсев, а са за мястото на финансите в икономиката и обществения живот. Теорията дава на хората финансов инструмент за определено време да си поемат въздух и да осигурят финансирането на икономиката и потреблението, но това може да продължава само за кратко, тъй като предизвиква други отрицателни последици за обществото и които авторът не може да види, защото е тесен специалист във финансовата сфера. Но по принцип идеите му биха работили, особено в днешната криза.
Gozambo
28 Яну 2013 05:02
Мнения: 7,892
От: 0
Вижда се че си от лаиците.




Ако това се отнася до мен, можем да поспорим. Не твърдя, че съм тесен финансов специалист, но твърдя, че държавата може по-свободно да печати пари, да финансира, кредитира и да вдига покупателната способност на населението, както и да насочва инвестиции в определени отрасли от национално значение.
Хайде, кажи си думата специалисте!
Engels
28 Яну 2013 05:08
Мнения: 9,067
От: Bulgaria
Пропуснах да спомена за рекламата. За реклама определено не са нужни разходи.
Медиите по света ще ни направят безплатна такава!
rmarkov
28 Яну 2013 05:15
Мнения: 245
От: United States
Gozambo 28 Януари 2013 04:56,

Бих се радвал да дискутираме притесненията Ви. Винаги сте добре дошли да коментирате.
Gozambo
28 Яну 2013 05:17
Мнения: 7,892
От: 0
Между другото, преди няколко дена един български професор рекламира една книга-"Why Nations Fail- the origins of power,prosperity, and poverty".
В тази книга хората точно определят защо едни нации порсперират, а други не. Защо едни нации са богати, а други бедни. Всичко зависи от институциите- икономически и политически. Просперират само онези, при които двата вида институции държат всички хора да имат определена степен на свобода, да могат да проявяват инициатива, да се разпределят ресурсите към всички или повечето граждани, всички да са образовани и т.н. Т.е. работят в полза на голямо мнозинство от гражданите, дават възможности за повечето хора, разпределят политическата сила между повечето хора. В другите държави, в чиято група твърдо влиза и нашата, институциите работят за концентриране политическата и икономическата власт в една шепа хора и работят само за преразпределяне на благата от мнозинството към тази малка група хора. Т.нар. олигархичен модел, в който едно малцинство има политическата власт и икономическата, всички ресурси, привилегии и стремежът му е колкото може повече да граби, експлоатира, заробва народа и да увековечава привилегиите си. Настоящият автор, Хърсев, е един от проповедниците на този обществен модел. В крайна сметка ние се чудим защо демокрацията не работи. Не работят институциите- политически и икономически в полза на мнозинството, а изцяло са в услуга на малцината кандидати за олигарси /все пак сме в процес на развитие точно в тази посока/, на политици, които смятат вечно да държат политическата власт /пресен пример Доган/.
Gozambo
28 Яну 2013 05:17
Мнения: 7,892
От: 0
Ако се сещате, навремето върхушката от БКП, която извърши преврата, реши да трансформира политическата си власт в икономическа и оттам отново в политическа. Тяхните намерения отлично се съчетаха с неолиберални и неоконсервативни идеологии, които също работят в полза и интерес на олигархията, или водят до олигархия. Такива съветници ни налетяха по това време. И в резултат, ние не развихме западноевропейски или северно американски политически и икономически институции, а латиноамерикански.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Gozambo
Gozambo
28 Яну 2013 05:26
Мнения: 7,892
От: 0
rmarkov,

мисля да се подготвя по-сериозно и да коментирам и дискутирам директно с автора в неговия блог.
Engels
28 Яну 2013 05:27
Мнения: 9,067
От: Bulgaria
И още една дреболия. С конопените листенца прекрасно решаваме проблема с логото.
Че сегашното си е направо порнография!
Добави мнение   Мнения:51 Страница 1 от 3 1 2 3 Следваща