Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Протестиращите предложиха разнообразни мерки срещу бедността, монополите и партиите
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:51 Страница 1 от 3 1 2 3 Следваща
OLDMAD
24 Фев 2013 19:25
Мнения: 45,665
От: Bulgaria
Манипулация!
d-r Baruch GoIdschtein
24 Фев 2013 19:25
Мнения: 261
От: Bulgaria
Корупцията, бедността и безработицата най-вече се плашат от улични протести.
d-r Baruch GoIdschtein
24 Фев 2013 19:27
Мнения: 261
От: Bulgaria
Безработицата, бедността и корупцията най-вече се плашат от улични протести.
pisco
24 Фев 2013 20:01
Мнения: 434
От: Peru
Пенсия - 150 лв.
Заплата - 500 лв.
Сметка за ток - 809 лв.
Сметка за парно - 108 лв.

Как се нарича това?
Икономически просперитет?


Не. Нарича се прахосничество и опит за живеене на вересия. Ама вашата няма да стане.

И аз искам Майбаха да е по 20 000 USD максимум и 50 метровата яхта да струва 200 000 USD максимум, ама няма такива филми.
Като ти е скъпо - не ползвай.
Heat
24 Фев 2013 20:02
Мнения: 13,716
От: Bulgaria
Моят скромен принос за разрешаване на едно от исканията, все пак 4.3% от проблемите са това.
Сключване на индивидуални договори с топлофикационните дружества, като всеки клиент да е с право да прекратява своя с едномесечно предизвестие. Индивидуален уред за измерване на реално изразходваната топлоенергия, така че по всяко време да се знае реалната консумация. Премахване на понятието "прогнозирано количество", ежемесечно отчитане на реално изразходваната енергия, премахване на дружествата за топлинно счетоводство.

За разрешаване на този проблем не е необходимо Велико Народно Събрание и Нова Конституция. Сегашната нормативна уредба позволява бързото му решаване с подръчни средства. За целта е необходимо само да се свика общо събрание, което да организира жилищна асоциация, да се наеме фирма която да преправи частната вътрешна инсталация където това е необходимо, след това да се съберат пари, да се купят и монтират индивидуални топломери на входа на всеки апартамент. След това се изритват топлинните счетоводители, определя се човек който да превежда парите събрани от асоциацията за заплащане на парното и готово. Сключва се индивидуален договор с топлофикацията който даже е с половинмесечно предизвестие. В общи линии по описания начин този проблем се решава за по-малко от месец.
pisco
24 Фев 2013 20:05
Мнения: 434
От: Peru
Корупцията, бедността и безработицата най-вече се плашат от улични протести.


Ха-ха-ха Безработицата да се уплаши от улични протести. И с улични протести какво ще стане? Ще се произведе повече продукция, ще дойдат нови инвеститори да отворят нови работни места може би.
Безработицата се плаши от мотика. "Лозето не ще молитва, иска мотика" - народа го е казал.
OLDMAD
24 Фев 2013 20:07
Мнения: 45,665
От: Bulgaria
Като ти е скъпо - не ползвай.

Кое по-напреж?
Да не "ползваме" манджа, ток, топло, вода..
По тази логика и въздуха ли да не ползваме?
pisco
24 Фев 2013 20:09
Мнения: 434
От: Peru
Моят скромен принос за разрешаване на едно от исканията, все пак 4.3% от проблемите са това.


Heat

Аз пък мисля, че ако НЕК спре скъпото изкупуване на електроенергията от Топлофикационните дружества и на първо място на Топлофикация - София, като с това намали цената на електроенергията, протестите веднага ще спрат.
генек
24 Фев 2013 20:24
Мнения: 36,327
От: Bulgaria
Удобен тюрлюгювеч от свинско, крем карамел и коливо...
------------------------------
Блогът на Генек
SerElias
24 Фев 2013 20:29
Мнения: 2,589
От: Denmark
Партийни функционери все пак се промъкнаха в инициативните комитети

Мдаа... към Територията се носи поредният облак от политически скакалци.
valeri59
24 Фев 2013 20:37
Мнения: 3,592
От: Spain
Аз пък мисля, че ако НЕК спре скъпото изкупуване на електроенергията от Топлофикационните дружества и на първо място на Топлофикация - София, като с това намали цената на електроенергията, протестите веднага ще спрат.

То и на Буда ,Станишко и бандюгите покрай тях , това им е желанието. Ама май останаха малко БУДАли!
pisco
24 Фев 2013 21:00
Мнения: 434
От: Peru
Кое по-напреж?
Да не "ползваме" манджа, ток, топло, вода..
По тази логика и въздуха ли да не ползваме?


Ами връщаш си се на село и си готвиш и отопляваш на дърва и си оправен веднъж за винаги. Цяла Европа се отоплява на газ. Тя поевтинява всеки ден. Отоплявай се и готви и ти.
Или - щом ти не можеш да ползваш, никой да не ползва?
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: pisco
OLDMAD
24 Фев 2013 21:04
Мнения: 45,665
От: Bulgaria
Пъпеш, откъде иде метана в България, това поне знаеш ли?

Байгън от новоизлюпени хейтъри...
Tara120
24 Фев 2013 21:07
Мнения: 1
От: Bulgaria
Да се спре прехвърлянето на дела заведени от МОНОПОЛИТЕ с/у ГРАЖДАНИ към Частните съдебни изпълнители.
Всички дела прехвърлени към тях да бъдат преразгледани.
Тези с изтекла давност,но пропуснат срок за възражение поради начина им на известие т.е. пускане по-пощенски кутии да се спрат.
Сумите+начислените такси ВЪЗТАНОВЕНИ!
pisco
24 Фев 2013 22:05
Мнения: 434
От: Peru
Пъпеш, откъде иде метана в България, това поне знаеш ли?

Байгън от новоизлюпени хейтъри..


Нямаше смисъл, да написваш съществителното, с което сте известни всички мъже от рода на баща ти в родното ти село, че и в околните.

А метана идва от тръба минаваща през Русия, Украйна и Румъния. Все още. Работи се по диверсификация и скоро ще започне да идва от където е най-евтино. Във варна идва и от нашата си българска плаваща платформа в нашето си Черно море. А и "Набуко" наближава.

Във вас тока от къде идва? Не идва ли от електромера на ЧЕЗ?
alha
24 Фев 2013 22:05
Мнения: 9
От: Bulgaria
Социалната държава не може да съществува без държавен сектор
21.02.2013
Сергей Черняховский1

Собствеността – това е поемане на задължение пред обществото.
Представителите на пазарният фундаментализъм непрекъснато говорят за значението на частната собственост и ролята на «ефективния собственик». Само че трябва да се изясни въпросът за критериите на тази «ефективност».
За държавите и обществата ефективно е това, което работи за страната и обществото. От тази гледна точка ефективен собственик е този, който допринася полза за обществото, а ефективна собственост – тази, която е полезна за решаване на проблемите, стоящи пред обществото.
Отношението към собствеността, към видовете й и разбирането им са различни през различните исторически периоди. Модерното разбиране за неприкосновеност на частната собственост не е дефинирано в конституционно-юридически план в законодателството на водещите страни в света. В Конституциите на САЩ, Франция и Германия такава теза за частната собственост въобще не съществува.
Най-старата, приета още в 1787г., преди появата на каквито и да е идеи за социална държава, Конституцията на САЩ споменава частната собственост едва в 5–ата поправка, ратифицирана през 1791г. Тя съдържа следния текст: «Никой не може да бъде лишен от живот, свобода или собственост без справедлива правна процедура; частната собственост не може да се иззема за обществено ползване без справедливо овъзмездяване».
Тоест се предполага че; първо – собствеността може да се иззема, но редът трябва да бъде установен със закон; второ – че частната собственост подлежи на изземане за обществено ползване при наличие на такава необходимост; и трето – че нейното овъзмездяване трябва да съответства на представите за справедливост. Тоест обществото или негови представители, иззимайки за свои нужди частна собственост, са длъжни да заплатят толкова, колкото се смята за справедливо в дадения момент. И да повторим, това е Конституцията на САЩ.
Положенията в Конституцията на Франция, приета през 1946г. и потвърдени през 1958г. и действащи досега, съдържат вече съвременото западно разбиране за собствеността: «Всяка собственост, всяко предприятие, експлоатацията на които има или придобива общонационално значение или е фактически монопол, трябва да бъде обществена собственост».
Просто и безспорно: собственост, придобила национално значение, важно за обществото като цяло – преминава в обществена собственост, тоест, в крайна сметка на нацията. В преамбюла на същата Конституция е записано: «Всеки работещ, чрез своите делегати взема участие в определянето на колективните условия за работа и в ръководството на предприятията».
Конституцията на Германия, приета през 1949г. (т.е. Западна Германия – ФРГ) казва следното: «Член 14 …. 2. Собствеността задължава. Ползването й трябва да служи същевременно за общо благо. 3. Отчуждаване на собственост се допуска само за целите на общото благополучие. То се провежда само по закон или на основание на закон, регулиращ характера и размера на възмездяването. Възмездяването се определя със справедливо отчитане на интересите на обществото и на засегнатите лица».
И така, според идеите на авторите на немската Конституция, собствеността налага задължения и трябва да служи за общото благо, а не само на своя собственик. Това е определящо условие. Ако общият интерес го изисква, държавата иззема собственост. Възмездяването е по справедливост. Ако обществото прецени, че няма нужда от възмездяване на собственика, той не получава нищо.
И да припомним, това са конституционни положения на водещите капиталистически и пазарни държави.
В историята всичко се променя в зависимост от развитието на обществото, даже разбирането за «свещената частна собственост». По време на феодализма собствеността, включително частната е била привилегия. Ако властта пожелае – ще имаш собственост. Ако са ти разрешили и предоставили право – можеш да я ползваш. Ако не благоволят да ти дадат собственост – нямаш. Тя не е твое неотменимо право, а е право, предоставено под условие от един или друг владетел (сюзерен).
Собствеността става неотменимо право чак в класическото капиталистическо общество. Във Франция едва през 1789 г. Декларацията за правата на човека постулира: «Чл. 2. Цел на всяко политическо обединение представлява запазването на естествените и неотменими права на човека. Тези права са свободата, собствеността, безопасността и съпротивата срещу потисничество». После допълва: «Чл. 17. Тъй като собствеността представлява неприкосновено и свещено право, то никой не може да бъде лишен от нея, освен в случай на установена със закон несъмнена обществена необходимост и при условие на справедливо и предварително овъзмездяване».
Но за да оцелее, обществото е трябвало още да се промени. Да прерасне в това, което днес наричаме «социална държава», каквато по Конституция е и Русия ( И България. Бел.прев.)
Социалната държава се ръководи от ново разбиране за частната собственост: собствеността – това е поемане на задължение пред обществото. Гражданинът може да има частна собственост (има се предвид собственост върху средствата за производство) само ако я използва в интерес на общото благоденствие. Той получава право на собственост не поради това, че то е изначално и неотменимо, а поради това, че поема отговорност използвайки тази собственост да донесе полза за социума. Някакъв вид аренда.
Обществото предоставя на своите граждани право на собственост при определени условия. Чрез използването й те са длъжни да допринесат несъмнена полза за общността: да се осигури производството на необходими стоки, да се създаде доход, да се осигурят работни места за другите граждани, да се обезпечи относителна продуктова независимост на държавата.
Докато се изпълняват тези условия може да има собственост над някакво производство. Когато собственикът престане да ги изпълнява той се лишава от правото на собственост. Той може да получи възнаграждение за това (по-точно компенсация) от обществото толкова, колкото се сметне за необходимо (справедливо). Иначе казано, обществото позволява на този или онзи стопански субект да има собственост над някакво производство, и му разрешава това до момента, докато вижда полза за себе си. Когато престане – лишава субекта от това право.
Ако в класическия капитализъм собственикът на производство има правото да произвежда по собствена преценка, това, което ще му донесе печалба, в социалната система/държава собственикът по определение има право да произвежда това, което му е възложено или разрешено от обществото. В случая собственикът действа според обществената потребност, той се явява своего рода «обслужващ персонал» за нуждите на обществото. Делегирането от страна на обществото на право на собственост на гражданите е вид обществен договор.При несправяне с обществената заявка или при нарушение на условията на този договор обществото отнема собствеността или иначе казано – я национализира.
Например намаляването на заплащането на труда е нарушение на този договор или нанасяне на обществена вреда, защото а/ се понижава жизненото равнище на неговите членове; б/създава се социално напрежение; в/ намалява се покупателната способност, следователно и реализацията на широк кръг стоки и услуги и това повлиява негативно други предприятия. Негатишното влияние на стесненото потребление се отразява не само върху индивида, но и върху семейството му и свързаните с него дейности – образование, здраве, възможности за развитие. Това фактически спира индивидуалното и обществено развитие. Следователно собствеността се иззема.
Обществена вреда е също нарушаването на правилата за безопасност на труда, защото : а/ е застрашено здравето на работещите; б/ застрашава отглеждането, възпитанието и развитието на децата им; в/ принуждава обществото да направи извънредни разходи за здравни и социални грижи за пострадалия; г/ създава заплаха от технологична катастрофа, за ликвидирането на чиито последствия ще бъдат необходими още обществени средства. Освен това евентуалната екологична катастрофа би нарушила нормалните условия за живот на хората. Потенциално щетите могат да бъдат непоправими. Некадърните собственици хич и да не се захващат. Собствеността подлежи на изземане.
Между другото, въпросът за унищожаването на околната среда заслужава по-подробно разглеждане, тъй като това крие заплаха не само за няколко бъдещи поколения, но и за живота на Земята въобще.
Неплащането на заплати нанася вреда на обществото по същия начин, както и намаляването на заплащането на труда, но освен това предизвиква и социално напрежение. Всъщност и двата случая водят до заплаха за обществения ред и застрашават собствеността на всички. Защото когато работниците излязат на улиците, всяка собственост е застрашена.
Тук въпросът за компенсациите трябва да се разглежда много внимателно, защото ако нанесените вреди от неефективността са твърде големи, то е много спорно дали нещо трябва да се компенсира. Не е изключено самият собственик да се окаже длъжник.
Парадоксално, но отнемането на собственост от некомпетентен собственик и неговото наказание е от полза не само на работещите и на обществото като цяло, но и за самата капиталистическа класа, защото неефективността поставя под въпрос самото й съществуване.
Всъщност законът за национализацията ползва самите капиталисти като средство за осигуряване на класовата им безопасност. Собствеността задължава. Ползването й е допустимо само докато служи на обществото. Всяка собственост, всяко предприятие, експлоатацията на които има или придобива общонационално значение или е фактически монопол, трябва да бъде обществена собственост.

1 Авторът е публицист, академик в Академия за политически науки на РФ

превод А. Х.
редакция В. И.
Dodger
24 Фев 2013 22:30
Мнения: 2,881
От: Bosnia and Herzegovina
има рационални и работещи идеи. остава да се реализират. тогава ще е началото на края на олигарси, монополи и кукловоди.
reks
24 Фев 2013 22:37
Мнения: 152
От: Austria
Искането на протестиращите 100 проценвта от евтиния ток на АЕЦ Козлодуй да се ползва за вътрешният пазар е напълно основателно.!Аз съм жив свидетел,че изграждането на тази АЕЦ е станало с много лишения на българския народ и сега никой няма правото да лиши българлският народ от ползването на тази енергия.Нека Иван Костов,който подписа договорът със САЩ за ТЕЦ Марица,да търси външен пазар за тази скъпа енергия , а не да я продава три пъти по9скъпо на българския народ.Костов трябва да даде отговор на този въпрос,а не да го премълчава .За всеки е ясно,че той го е направил не без стабилна лична облага!
paragraph39
24 Фев 2013 22:37
Мнения: 80,095
От: Bulgaria
/:/ "... Работодатели и синдикати обаче подканиха да се преосмислят призивите за национализация на частни компании, тъй като не смяната на частния монопол с държавен решава проблема, а създаването на ясни правила и спазването им..."
..............................................................................
Първо, става въпрос за ДЕприватизация(РЕнационализация), а НЕ за "национализация" в общоприетия смисъл(възмездно отчуждаване на частна собственост, която е възникнала като такава и винаги е била такава)!
Второ, ясно е, че Работодателите-частници имат личен интерес да няма ДЕприватизация(РЕнационализация)- ще трябва да станат Наемни работници и да работят за Заплата, а НЕ за Печалба!
Трето, хората от ръководствата на синдикатите също нямат личен интерес от ДЕприватизация(РЕнационализация) и национализация, защото ще загубят "привилегията" си да бъдат "укротявани"( с подкупи, бонуси и екстри) от Работодатели-частници!
водопроводчик
24 Фев 2013 23:02
Мнения: 18,847
От: Bulgaria
Работодатели и синдикати обаче подканиха да се преосмислят призивите за национализация на частни компании, тъй като не смяната на частния монопол с държавен решава проблема, а създаването на ясни правила и спазването им.
И редакцията на СЕГА ли мисли така? Не подценявайте протеста! Иска се одържавяване! Ако ще се редим от двете страни на барикадата - пазете се! Едните ще бъдат смазани.
Diko
24 Фев 2013 23:59
Мнения: 699
От: Austria
Абе, без одържявяване на ЕРП-тата няма да се размине. Ако не до изборите - то във всички случаи до края на март 2014 г.,когато озверелите от мизерия тълпи този път вероятно няма да си поплюват. Първи в боя ще паднат собствениците на зелената ВЕИ далавера - тежестта на дяла в микса ще падне с поне 50 %.ЕС? Моля, да дойдат да обяснят на улицата......
Да се сърдят и на Мариците 1 и 3 , защото са американски и нашенци няма да посмеят да развалят договора, за да не ги демократизират допълнително.Затова ще посегнат на зелената далавера . Боли, ама няма как.
Но така е със зелената далавера - кой да ти каже , че фабрика на 9-ти не се купува ? Кой да ти каже ,че Бойко няма да го има , а и мистър Клийн народа не го иска?
Добави мнение   Мнения:51 Страница 1 от 3 1 2 3 Следваща