Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Намигвания вляво. В помощ на правителства, пропагандисти и протестиращи
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:86 Предишна Страница 2 от 5 1 2 3 4 Следваща »
анастаси сиров
15 Мар 2013 21:42
Мнения: 9,352
От: Bulgaria
Манрико,рядко се обръщам към теб и се старая да не те коментирам,защото не си типичен...
З@еби точките отпреди 166 или 90 години.Опитай се да усетиш духът зад тези точки.Все изтъкваш,че си висококвалифициран професионалист.
Представи си,само за момент,че съдбата ти е отредила да си обикновен оксиженист.Живееш в Димитровград.Неохим пуска обява,че търси оксиженист.
Подаваш документи заедно със 75 свои колеги,с много от които сте работили заедно.
Връщаш се в къщи,чакаш един месец да те извикат на интервю.Може и да не те извикат.Пък и да те извикат,това нищо не означава.
Казват ти любезно,че ще ти се обадят .
Жена ти те гледа с един такъв,особен поглед.Хем със съчувствие,хем със едно недоверие...
Опитай се,Манрико.Опитай се да погледнеш по този начин на нещата.
Firmin
15 Мар 2013 22:17
Мнения: 33,549
От: Bulgaria
mercury
15 Мар 2013 21:39
Мнения: 3,714
От: Bulgaria
Скрий: Име,IP


Душицо, аз за моята партия съм спокоен - била е преди мен, ще бъде и след мен. Сигурно и защото се е ... променяла.

А за безработни точно на мен не ми обяснявай. С безработицата ние си се познаваме отдавна.
mercury
15 Мар 2013 22:29
Мнения: 6,675
От: Bulgaria
Сигурно и защото се е ... променяла.

Не, Фирмин. Твоята партия никога вече няма да се промени така, че да съответства на смисъла на статията.
Невъзможно!
Така че не е нужно да вдигате палчета.
Лека нощ!
GreenEyes
15 Мар 2013 22:33
Мнения: 4,538
От: 0
mercury
15 Мар 2013 21:39
Мнения: 3,715
От: Bulgaria
Скрий: Име,IP


Е, аз ще ти дигна палче, щото си ми мила.....и най-вече защото съм романтик...
Натисни тук

ПС. Но не чета контекста...
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: GreenEyes
Baskerville
15 Мар 2013 22:36
Мнения: 2,057
От: Spain
"В тоя стил и новият папа - неслучайно от ордена на йезуитите - се нарече Франциск по името на беднолюбивия светец от Асизи. Неслучайно при преките предавания от Рим захлъцващо се дърдореше за скромността му и грижата за бедните"
Не случайно новият папа се е нарекъл на името на Франциск от Асизи-пак ще се отвори дискусията бил ли е Христос беден.И оттам за моралното право на богатите да стават още по-богати а бедните да тъпят бедноста си.А йезуитщината е пропагандна щампа на антиклерикализма на 19 ти век.Струва си да се прочете житието на Игнаций де Лойола и да се види че желанието за връщане към скромността и служението на идеята са вдъхновили него и другите основатели на ордена.А Енгелс може да се чете и интерпретира и без арогантността на информационнотехнологичното превъзходство.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Baskerville
nikola_tsanev
15 Мар 2013 22:41
Мнения: 12,247
От: Bulgaria
mercury
15 Мар 2013 21:03


Откъде пък разбра, че се отнася до мен?

Течен метал при стайна температура, а и отровен, грешка на природата
Геновева
15 Мар 2013 22:48
Мнения: 24,361
От: Bulgaria
Някой спомена картината на сегашното българско село. По бримката - една песен, дето за мен си е химн на българското село - това, което помним.
Първо песента ,
после думите.
*****
Прехвръкна птичка през равни двори,
през равни двори над бял трендафил.
През равни двори над бял трендафил,
леко подхвръкна, тихо повика.
Леко подхвръкна, тихо повика
"Я излез, излез млада невясто!"
Я излез, излез млада невясто!
Радост ти нося радост голяма...
Радост ти нося, радост голяма,
равни са ниви вредом класили.
Равни са ниви вредом класили,
вакли овчици все са близнили.
Вакли овчици все са близнили,
златни пчелици все се роили.
Златни пчелици все се роили,
вред са дечица живи та здрави.
Прехвръкна птичка през равни двори,
радост донесе, радост голяма.
******
Ако не друго, споменът остава.
mercury
15 Мар 2013 22:48
Мнения: 6,675
От: Bulgaria
Течен метал при стайна температура, а и отровен, грешка на природата

Хехехех...
Егати комплимента!
Споко!
Амалгамирам се.
щурчо
15 Мар 2013 22:56
Мнения: 23,365
От: Bulgaria
...Ако не друго, споменът остава...

Ама само това ли? Ами за тези след нас?
Геновева
15 Мар 2013 22:59
Мнения: 24,361
От: Bulgaria
За тези след нас - интеграционните програми.
Dodger
15 Мар 2013 23:18
Мнения: 2,881
От: Bosnia and Herzegovina
Намигвания вляво.
- обръщане наляво, ляво ориентиране, лява резба, Станишев ...
morkoff
16 Мар 2013 00:30
Мнения: 379
От: Bermuda
Една ядна кухота кънти в празния цеден от джигеря възвишен наратив.
Гот!
Чичо Фичо
16 Мар 2013 00:39
Мнения: 24,838
От: United States
Митко си е взел бележка от критиките, че няма какво да ни каже, и е внесъл смисъл в досега нерефлектираните си потоци на съзнанието - че нещо ляво се възродило напоследък във въздуха. Взел е и бележка, дето го критикувах, че нищо не е чел, откак е защитил за Хайдегер, и е показал, че е чел Енгелс. Макар че едва ли мисли, че аз мисля, че не го е чел.

Много обичам Енгелс, и Маркс, и началото на Манифеста е великопепно, за силата на буржоазията и как променя света, и досега го цитират всички сериозни учебници по икономика на запад, и десните също. Парижките ръкописи на Маркс от 1844 г. също се радват на голям интерес сред хуманитариата. Но все пак ние живеем доста време след тези забележителни мислители, и както забелязваше жената още като ги учехме подробно в СУ, самите ние - още в началото на 20-те си години, че някак си не е редно сто и повече години по-късно, че и мастити стари професори, да не могат да измислят нищо повече, освен да цитират писанията на едно момче (като е писал това, Енгелс е бил на 27 години, хлапе, а Маркс от Манифеста, първото зряло съчинение на марксизма - на 30, млад татко).

След Маркс и Енгелс развитието на социалистическата идея премина през много перипетии, през идеологията на масовата партия на Бебел и В. Либкнехт и на английския лейбър, през "ревизионизма" на Бернщайн, през ленинизма и последвалите развития на учението като теория на победилата революционна партия в различни условия, а на запад като "критическа теория", "трети път", фройдомарксизъм, западен троцкизъм и маоизъм, "теология на освобождението" и т.н.

В наше време социалистическата идея в развития свят е въплътена организационно в ПЕС (и Втория интернационал), която е на път да се отърси от пазарно-фундаменталисткия си сън, а идейно, както от поне 5-6 години постоянно обяснявам, сега е въплътена най-вече в писанията на американските прогресивни икономисти и политически мислители.

Няма нищо крамолно в това - Маркс (и Енгелс) също живееше в Англия и изучаваше английския капитализъм. Преди 4 години и нещо, когато Кругман получи Нобеловата награда за икономика, европейските леви го провъзгласиха за най-влиятелния ляв мислител в света. Безспорно е така. И като икономист - професор в Принстън, и като колумнист в НЙТ, и като блогер, който всеки ден коментира най-важните събития и публикации от силната позиция на сериозен учен и същевременно на публицист и идеолог с Марксов, или Ботевски по нашему, темперамент. Ако трябва да препоръчам само една книга, това е The Conscience of a Liberal (2007), но всичките си струват да се прочетат, както и да се следи колонката му в понеделник и петък и блогът му всеки ден. Ако трябва да посоча втори толкова значим автор, това е икономистът Джозеф Стиглиц, професор в Колумбия, с книгата The Price of Inequality (2012), а ако трябва и трети, това е политическият мислител Робърт Райх, професор в Бъркли, особено с книгата Reason: Why Liberals Will Win the Battle for America (2004), истински наръчник по практическа прогресивна политика. (NB: "Либерали" в Америка значи прогресисти, нещо като социалдемократи, а не пазарни фундаменталисти).

Те пишат за Америка, но тя хем показва бъдещето на останалите (като Марксовата Англия от 1860-те и 1870-те), хем нейните проблеми са твърде сходни с тези на България и много други европейски страни (без Гърция).

За съжаление, зает всекидневно с издръжката на семейството си (нямам си спонсор Енгелс фабрикант) и с просветителска дейност в неделното ни училище, като преводач на детски и други песни и стихотворения, пък и като форумец, засега нямам възможност да преведа книгите на Кругман, Стиглиц и Райх, пък и на много други не по-малко интересни автори (сред които не слагам Рубини, но слагам статиите на коментатора Мартин Улф от в. ФТ), които могат да хвърлят много повече светлина върху ставащото сега у нас, отколкото дори един Енгелс. И дори един Джаред Даймънд.

Надявам се обаче, че други колеги преводачи икономисти, философи или историци могат да го сторят, и то по възможност безвъзмездно, и да ги издадат бързо на български за жадния за светогледна, eye-opening просвета български читател, досега тъпкан с митовете на пазарния фундаментализъм. Няма много време, всеки месец е критичен. Отворен съм за помощ, консултации, кратки анотации, но още веднъж, засега не и за преводи на цели солидни научни трудове. Особено се надявам на близките до БСП издателства.
Редактирано: 6 пъти. Последна промяна от: Чичо Фичо
morkoff
16 Мар 2013 00:59
Мнения: 379
От: Bermuda
Отворен съм за .. Особено се надявам на близките до БСП...

Излишни уточнения на очевидни неща.


После Словами

Върнах се да уточня, че готовноста ще остане на ново тезисна неудоволетвореност.
Каква карма е да се родиш "Винаги Готов"!
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: morkoff
Чичо Фичо
16 Мар 2013 01:04
Мнения: 24,838
От: United States
Не знам дали стана ясно, но бъдещето на България не е във връщането на банкрутиралия навремето татовски или съветски социализъм, както не е и в банкрутиралия пред очите ни пазарен фундаментализъм. Жалко, че я няма Една размишляваща да каже за Аристотел и златната среда - нито много кльощав, нито много дебел, нито тоталитарен комунист, нито пазарен фундаменталист.

Много добро четиво за начало за непросветени читатели е брошурата на Станишев, толкова осмивана и тук, която намерих у тъща си навремето и прочетох с интерес. Той казва - БСП се отказа от несвободата като средство за постигане на каквото и да било. Т.е. не стои въпрос за демокрация или диктатура, за пазарна или командна икономика, за ЕС или евразийски съюз. Но не е вярно, както ни учеха досега сините, че демокрацията е "без определения", че "пазарът" винаги е прав и най-справедлив. Това е mumbo-jumbo и е идеология на грабежа.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Чичо Фичо
morkoff
16 Мар 2013 01:10
Мнения: 379
От: Bermuda
Ех, каква поезия е кристянския рабочий да фърга с лопатата Кругмнасови бисери в зиналия идеен глад след пазарния фундаментализъм.
Словата Дъреви от книжлето защото сме цоциалисли легат като мехлем на задна рана от Меликов.
Рики Еповери
16 Мар 2013 01:52
Мнения: 5,553
От: United States
Особено се надявам на близките до БСП издателства.
Не се надявай обаче на старите си приятели от Монитор които искренно те поддържахме. загубен си за нас...завинаги..жалко :-(
Oraсle
16 Мар 2013 02:41
Мнения: 15,092
От: Bulgaria
...както не е и в банкрутиралия пред очите ни пазарен фундаментализъм.

Там е работата че горното твърдение е по-скоро пропаганда, отколкото факт.
Икономиките на САЩ и на европейските страни от края на 90те насам, ако не и от по-рано, не бяха оставени да се движат от пазарни сили. Напротив - "растежът" в САЩ беше активно насърчаван от федералния резерв с безпрецендентно ниски, непазарни лихвени проценти. Това, както и държавната политика на насърчаване на жилищните заеми за ключови групи избиратели, без да имат кредитен рейтинг, постоянни доходи, или пари за начална вснока, доведе до надуването на имотния балон.
В Европа пък много държави подържаха "растеж" за сметка на достъпните нисколихвени заеми, които се ползваха точно за стимулиране на потреблението. Резултатите обаче бяха мижави: икономиките на тези страни нарастваха много по-бавно отколкото дълговете им. Когато дойде кризата, вместо да имат заделени резерви за черни дни, те се оказаха зависими от кредитите, които обаче вече не бяха чак толкова достъпни.
-
Сега, кейнсианците, любители на теорията за банкрутиралия пазарен фундаментализъм обичат да оспорват че кризата е следствие от намеса с цел подържане на илюзията за растеж. За тях виновни са алчните корпорации, глобализмът и какво ли още не. Все едно корпорациите имаха кой знае какъв избор в тези условия: Много ясно че ще изнасят производството в Китай и ще продават на притежателите на кредитни карти в САЩ, а не обратно.
Поради това споровете дали кризата е кейнсианска или "пазарно-фундаменталистка" се израждат в спор за кокошката и яйцето. Един добър критерий да се прецени кой е прав и кой крив е да се види кой предсказваше кризата и кой не.
Кой наистина?
Натисни тук
Редактирано: 3 пъти. Последна промяна от: Oraсle
Oraсle
16 Мар 2013 03:05
Мнения: 15,092
От: Bulgaria
Денков, похвално цитирането на програмата на др. Енгелс. Със същият успех обаче можеше да цитираш и двайсеттях ли, трийсеттях ли бяха, точки на партия "Атака".
Програмите на Макрс и Енгелс неизбежно са се проваляли навсякъде където са прилагани, при това незименно се е стигало до масови убийства, глад и мизерия.
От др. Енглес има доста по-така цитатчета. Интересно че точно тези цитатчета обясняват постигнатите резултати. Например:

"Among all the nations and sub-nations of Austria, only three standard-bearers of progress took an active part in history, and are still capable of life -- the Germans, the Poles and the Magyars. Hence they are now revolutionary. All the other large and small nationalities and peoples are destined to perish before long in the revolutionary holocaust. ["world storm" ? J.D.] For that reason they are now counter-revolutionary. ...these residual fragments of peoples always become fanatical standard-bearers of counter-revolution and remain so until their complete extirpation or loss of their national character ... [A general war will] wipe out all these racial trash [Völkerabfälle - original was given at Marxist websites as "petty hidebound nations" J.D.] down to their very names. The next world war will result in the disappearance from the face of the earth not only of reactionary classes and dynasties, but also of entire reactionary peoples. And that, too, is a step forward."
- Friedrich Engels, "The Magyar Struggle," Neue Rheinische Zeitung, January 13, 1849

Натисни тук
Чичо Фичо
16 Мар 2013 03:22
Мнения: 24,838
От: United States
Оракле,

Не е ли време вече от филмчета да минеш на книги?

Ха-ха, Енгелс като млад бил запален немски патриот* и пруски войник доброволец. В една студентска тетрадка бях го нарисувал с прусашки шлем и с една валкирия, кацнала на рамото му. Някой път ще я сканирам за форума, с шеговити портрети на философи. Пише за "реакционните" народи (славяните - и немските, и турските - пета колона на Русия), присмива се особено на чехите и смята, че са обречени на асимилация от немците. Но на стари години вече интернационалист, пише на български език два реда до един наш социалдемократ. В последния си предговор към Манифеста се оплаква жизнерадостно, че трябва вече да учи дори български и сръбски, за да следи растежа на движението. Маркс обаче като self-hating евреин си е по начало интернационалист. Вярва в революционния потенциал на Русия, пише (4 чернови на) писмо до народничката Вера Засулич, дето й обяснява, че руската почва е физически пригодна за кооперативно обработване.

______________

* Дебюси пък на стари години станал голям патриотин и подписвал ръкописите си "Клавдий Ахил Дебюси, френски композитор". Написал цикъл военни песни (от ПСВ) и клейми врага немец и плаче за клетите френски, сръбски и пр. деца, които зъзнат без подаръци за Коледа. Боже, нека немските деца никога нямат подаръци за Коледа!
Редактирано: 4 пъти. Последна промяна от: Чичо Фичо
Добави мнение   Мнения:86 Предишна Страница 2 от 5 1 2 3 4 Следваща »