Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Протестиращите си намериха мандатоносител за парламента
Добави мнение   Мнения:18 1
внимателният
22 Мар 2013 20:42
Мнения: 3,095
От: Bulgaria
"Протестиращите" да си търсят добри адвокати.
Дискриминацията по възраст е углавно престъпление
KaizerSoze
22 Мар 2013 21:19
Мнения: 5,044
От: Bulgaria
ТНТМ. Да си бяха взели добри консултанти - адвокати, политици...Сега наистина някой ще ги осъди за възрастова дискриминация. Ако цялата им работа е такава...
beagle
22 Мар 2013 21:51
Мнения: 20,732
От: Bulgaria
С "мандатоносители" няма да стане !!!
Необходимо е Дълбоко преструктуриране на Политическият модел. За това е нужна Нова Конституция. Не я артикулирайте, като Нов Обществен договор. Системата остава, но се осигурява креативно Развитие на самият Договор.
В България все още са останали разумни хора, които сещат понятията на остро необходимата й Промяна...
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: beagle
RamboSilek
22 Мар 2013 21:51
Мнения: 334
От: Bulgaria
Лично на мен ".. да се смени системата" нищо не означава. Всяка система си има поне две структури, иначе няма да е система.Струва ми се, че този нов лаворизъм бая зомбирва хората, смяна та смяна на системата. Питам, ако някой знае какво имат прревид моля да сподели: коя структура да се промени, една, две, три или всичките.По-моему, системата ни, ако под това разбираме основополагащия акт- Конституцията, следва да се промени на първо време в Първа глава .Там би трябвало да се експонират основните принципи за вътрешна и външна политика. За сега, има някои положения, касаещи външната политика, но нищо не се казва за вътрешната.Ето какво имам предвид: "Чл. 24. (1) Външната политика на Република България се осъществява в съответствие с принципите и нормите на международното право. (2) Основни цели на външната политика на Република България са националната сигурност и независимостта на страната, благоденствието и основните права и свободи на българските граждани, както и съдействието за установяване на справедлив международен ред." Подобно изискване за вътрешната политика НЯМА. Което означава, че се игнорира много важен въпрос, касаещ правата, свободите и интересите на гражданите. А това, всеки може да се досети, предполага безредици, протести, бунтове, самоубили се, самозапалили се...Този пропуск в системата ,следователно, трябва да се промени.
RamboSilek
22 Мар 2013 21:56
Мнения: 334
От: Bulgaria
Вижте само каква антилогика: целите на външната политика били да се защитят правата и свободите...явно на хората ИЗВЪН България.Сиреч, няма да ги защитаваме у нас, а ще правил друго. Така ми звучи, и ако не съм прав, няма да се разсърдя, ако ме напсувате.
beagle
22 Мар 2013 21:59
Мнения: 20,732
От: Bulgaria
Рамбосилек мили,
Къде беше, като те нямаше на лекциите през последните повече от четири години ???
Политическата система се нуждае от дълбоко Преструктуриране, защото не отговаря дори и на очевидно дълбоките промени в Структурата на самото Общество.
Спирам до тук, защото ядосваш песа, а и най-вероятно, понятието за /модерно/ Общество ти е пределно мътно...
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: beagle
RamboSilek
23 Мар 2013 00:44
Мнения: 334
От: Bulgaria
Beagle миличка,
хич не ми е ясно това понятие "общество"„ Другата дума ми е пределно ясна. А на теб ясна ли ти е синтагмата "гражданско общество"?? Била си на лекции през последните четири години, ама ,струва ми се, твоите преподаватели са се изявавали като папагали. А сега те питам, какво ще кажеш за следното:
ПРЕАМБЮЛ
Ние,
Народните представители от Второто Учредително Народно Събрание, целейки да създадем по-съвършен световен ред, да утвърдим справедливостта, да осигурим вътрешното спокойствие, да насърчим Глобалния Мир по земното кълбо, да повишим всеобщия жизнен стандарт и благоразположението на българския ни непреклонен дух, да осигурим права върху благата от свободата за нашия народ и за идните ни поколения, като издигаме във върховен принцип правата на личността, нейното достойнство и сигурност, поставяме си за задача да усъвършенстваме и преустроим обществените отношения за което

ПРОВЪЗГЛАСЯВАМЕ
тази Конституция, приета чрез Референдум, произведен на ....2013 г.
RamboSilek
23 Мар 2013 01:12
Мнения: 334
От: Bulgaria
Beagle миличка,
Моля те не се сърди, че се старая да ти отговоря на подвъпроса, съдържащ се в твоето мнение досежно това, кое ми е мътгно и неразбираемо..Предоставям ти малък повод и възможността за размисъл и те уверявам, че ще посрещна с търпение възраженията на всякаква критика.
Глава първа
Основополагащи принципи за вътрешна и за външна политика
Член 1.
(1) България е Република на представителната демокрация.
(2) Цялата републиканска власт произтича от народа. Тя се осъществява от него чрез органите, предвидени в настоящата Конституция, а в случаите на неизбежна отбрана-непосредствено.
(3) Никоя част от народа, политическа организация или друга обществена организация, републиканска институция или отделна личност няма права да присвоява осъществяването на народния суверенитет или да обявява себе си за ръководна.
Член 2.
***

Бел. на модератора: Не помествайте толкова дълги постинги, приложете линк!
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: sybil
RamboSilek
23 Мар 2013 07:53
Мнения: 334
От: Bulgaria
Член 2.
(1) Република България е териториална общност на всички наши граждани. В нея не се допускат учредяване на автономни териториални общности на каквато и да било идеологическа или политическа основа. Местното самоуправление се признава и стимулира за осъществяване на хуманен просперитет.
(2) Териториалната цялост на Република България е неприкосновена.

Член 3.
Славянобългарският писмен и устен език е официален.
Член 4.
(1) България е правова Република. Всяка управление се осъществява съобразно с Конституцията и със законите.
(2) Република България е гарант за живота, за свободата, за достойнството на човека и неговите правата на създавайки условия за свободно развитие на всеки в едно проспериращо гражданско общество.
(3) Република България може да участва в доизграждането и просперитета на Европейския Съюз съобразно с волята на народа за това.
Член 5.
(1) Конституцията е Основен Закон и никой друг не може да й противоречи.
(2) Разпоредбите на Конституцията имат непосредствено действие.
(3) Никой не може да бъде съден за действие или бездействие, което не е било обявено от действащото законодателство за престъпление към момента на извършването им.
(4) Международните договори, ратифицирани по конституционен ред, обнародвани и влезли в сила са част от вътрешното право. Те имат предимство пред тези норми на вътрешното законодателство, които им противоречат.
(5) Всички актове подлежат на публикуване и влизат в юридическа сила три дни след обнародването им, освен когато в тях е определен друг срок.
Член 6.
(1) Всички хора се раждат свободни и равни по достойнство и по права.
(2) Всички граждани са равни пред законите. Не се допускат никакви ограничения или привилегии на права и свободи, основани на раса, народност, етническа принадлежност, пол, произход, религия, образование, убеждения, политическа принадлежност, лично и обществено положение, имуществено състояние или неправомерни константни практики.
Член 7.
Републиката отговаря за вреди, причинени от накърняване на човешкото достойнство, от нарушение или потъпкване на права, свободи и интереси, от незаконни актове или действия и бездействия на нейни органи и длъжностни лица.
Член 8.
Републиканската власт се осъществява чрез функционирането на законодателна, правораздавателна и съдебна дейност.
RamboSilek
23 Мар 2013 07:55
Мнения: 334
От: Bulgaria
(1) Въоръжените сили гарантират суверенитета, сигурността и независимостта на общността за защита на нашата териториална цялост.
Член 10.
Избори, национални или местни референдуми се провеждат въз основа на зачитане на общо, равно и пряко избирателно право с тайно гласуване.
Член 11.
(1) Политическият плурализъм е основният гарант за обществено достойнство.
(2) Нито една политическа организация или идеология не може да се обявява или утвърждава за републиканска.
(3) Политическите организации съдействат за формиране и изразяване на политическата воля на гражданите. Въвежда се специален ред за учредяването, функционирането и прекратяването на политическите организации или условията за тяхната представителност.
(4) Въвежда се абсолютна забрана за учредяване на политически организации на етническа, расова или верска основа, както ония, които си поставят за задача и цели насилствена промяна на установения в Републиката ред.
Член 12.
(1) Сдруженията на гражданите служат за задоволяване и защита на свои интереси или права и свободи.
(2) Сдруженията на гражданите, включително синдикалните, могат да си поставят политически цели за да участват в местното самоуправление.
(3) Уставите на тези сдружения не може да противоречат на Конституцията или на действащите закони.

Член 13.
(1) Вероизповеданията са ненакърними.
(2) Религиозните институции са отделени от Републиката и училището от тях.
(3) Източноправославното вероизповедание е традиционна религия на България.
(4) Религиозните общности и институции, както и верските убеждения не могат да бъдат използвани за политически цели.

Член 14.
Семейството, майчинството и децата са под закрила на републиканската общност.
Член 15.
Република България осигурява опазването и възпроизводството на околната среда, поддържането и разнообразието на живата природа при разумното използване на природните богатства и всички земни и водни ресурси.
Член 16.
Трудът се гарантира и се защитава.
Член 17.
(1) Правото на собственост и на наследяване се гарантира и защитава.
(2) Собствеността е лична, частна и публична.
(3) Личната, частната и републиканската собственост са неприкосновени.
(4) Въвежда се режим за управление на собствеността на обектите от републиканско и от общинско естество.
(5) Принудително отчуждаване на собственост за републикански или общински нужди се разрешава само въз основа на законодателен акт, при условие, че тези нужди не могат да бъдат задоволени по друг начин след предварително и равностойно обезщетение.
RamboSilek
23 Мар 2013 07:55
Мнения: 334
От: Bulgaria
Член 18.
(1) Подземните богатства, крайбрежната плажна ивица, републиканските пътища, както и водите, горите и парковете с общонародно значение, природните и археологическите резервати, изключителна републиканска собственост.
(2) Републиката осъществява суверенни права върху континенталния шелф и в изключителната икономическа зона за проучване, разработване, използване, опазване и стопанисване на биологичните, минералните и енергийните ресурси на морските ни пространства.
(3) Републиката осъществява суверенни права върху радиочестотния спектър и позициите на геостационарната орбита, определени за България в международни споразумения.
(4) Въвеждането на републикански монопол върху железопътния транспорт, националните пощенски и далекосъобщителни мрежи, използването на ядрена енергия, производството на радиоактивни продукти, оръжие, взривни и биологично силно действащи вещества се гарантира и защитава.
(5) Условията и редът за концесии на обектите по този член и разрешения за дейности на чуждестранни граждани не могат да накърняват интересите от местно значение.
(6) Републиканските имоти се стопанисват и управляват в интерес на гражданите.
Член 19.
(1) Производството, земеделието и животновъдството в Република България се базират на свободна стопанска инициатива.

(2) Гарантира се на всички граждани и юридически лица възможността за реализирането на еднакви правни условия за стопанска дейност и се гарантира предотвратяване на злоупотреба с монополизма, нелоялната конкуренция и лобизма с оглед защита на потребителите.
(3) Допускат се в разумен размер и вид инвестиции за стопанската дейност на български или на чуждестранни граждани и юридически лица.
(4) Законът създава условия за коопериране и други форми на сдружаване на гражданите и на юридическите лица за постигане на стопански и социален напредък.
Член 20.
Републиката създава условия за балансирано развитие на отделните райони и подпомага териториалните органи и дейности чрез финансово-кредитна и инвестиционна политика.
Член 21.
(1) Територията е основно народно богатство, което се ползва от особената закрила на Републиката и на общността.
(2) Обработваемата земя се използва само за земеделски цели, а промяна на нейното предназначение се допуска по изключение при доказана необходимост.
Член 22.
(1) Чуждестранни граждани или чуждестранни юридически имат право да придобиват собственост върху земя при условията, произтичащи от присъединяването на Република България към Европейския Съюз или по силата на международен договор надлежно ратифициран, обнародван и влязъл в сила за България, както и чрез наследяване.
(2) За ратифициране на международен договор по Член 22(1) се изисква гласуване с мнозинството на две трети от всички народни представители.

Член 23.
Републиката създава условия за свободно развитие на науката, образованието и изкуствата и ги подпомага. Тя се грижи за опазване на националното историческо и културно наследство.
Член 24.
(1) Външната политика на Република България не може да се осъществява в противоречие с принципите и нормите на международното право.
(2) Основни задачи на външната политика на България са защитата на обществената сигурност и независимостта на страната, на благоденствието, на човешкото достойнство, на основните права и свободи на българските граждани, както и съдействието за установяване на справедлив международен мир, ред и сигурност.
RamboSilek
23 Мар 2013 07:57
Мнения: 334
От: Bulgaria
Глава втора
ОСНОВНИТЕ ПРАВА И СВОБОДИ НА ГРАЖДАНИТЕ
Въведение: Упражняването на веднъж провъзгласените права поражда отговорности и задължения, както спрямо другите, а така също и спрямо човешката общност и бъдещите поколения.
Въз основа на тази общозадължителна декларация се прогласяват посочените по-долу права, свободи и принципи, за да не може който и да е да ги използва във вреда на друг. Човешкото същество е индивид, по природа надарен с интелигентност и воля, обект на права и задължения.

Раздел I
Естествените Права
Член 1
Човекът има право необезпокояван от никого да диша свободно въздуха на земното кълбо, свободно да се придвижва по територията на своята политическа общност, да гледа и се наслаждава на природата, да обича и да бъде обичан.
Раздел II
Социални Права
ДОСТОЙНСТВО
Член 2
Човешко достойнство
Човешкото достойнство е ненакърнимо. То трябва да се зачита и защитава.
Член 3
Право на живот
1. Всеки има право на живот.
2. Никой не може да бъде осъден на смърт, нито екзекутиран.

Член 4
Право на неприкосновеност на личността
1. Всеки има право на физическа и психическа неприкосновеност.
2. В областта на медицината и на биологията трябва да бъдат зачитани по-специално следните принципи:
а) свободното и информирано съгласие на заинтересованото лице при определени със закон условия и ред;


б) забраната на евгеничните практики, по-специално на тези, които имат за цел селекцията на хора;


в) забраната за превръщане на човешкото тяло и неговите части в източник на търговия или печалба;


г) забрана за репродуктивното клониране на човешки същества;



Член 5
Забрана на изтезанията и на нечовешкото или унизително отношение или наказание
Никой не може да бъде подложен на изтезания, на нечовешко или унизително отношение или наказание.

ppr
23 Мар 2013 09:15
Мнения: 171
От: Bulgaria
На 28 г. - и все още, или пак студентка???
RamboSilek
23 Мар 2013 11:10
Мнения: 334
От: Bulgaria
Глава трета
ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА ГРАЖДАНИТЕ
Член 1.
(1) Гражданите са длъжни да зачитат, да спазват и да изпълняват Конституцията и законите. Те са длъжни да зачитат правата, свободите и законните интереси на другите.
(2) Религиозните и другите убеждения не са основание за отказ да се изпълняват задълженията, установени в Конституцията и законите.
Член 2.
(1) Защитата на отечеството е дълг и чест за всеки български гражданин. Измяната и предателството към отечеството са най-тежки престъпления и се наказват с цялата строгост на закон.
(2) Подготовката на гражданите за защита на отечеството се урежда със закон.
Член 3.
(1) Гражданите са длъжни да плащат данъци и такси, установени със закон, съобразно с техните доходи или имущество.
(2) Данъчни облекчения и утежнения могат да се установяват само със закон.
Член 4.
(1)Гражданите са длъжни да оказват съдействие на републиканските органи в случаите на природни бедствия при условия и по ред, определени със закон.
(2) Гражданите са длъжни да опазват околната среда.
(3) Гражданите са длъжни да опазват и защитават републиканската собственост.
(4) Гражданите са длъжни да опазват личната собственост - своя или чужда;
(5) Гражданите са длъжни да отказват членство в организации, чиято дейност е насочена срещу суверенитета, териториалната цялост на страната и единството на народа, към разпалване на расова, национална, етническа или религиозна вражда, към нарушаване на правата и свободите на гражданите, както и организации, които създават тайни или военизирани структури, или се стремят да постигнат целите си чрез насилие.
(6) Всеки гражданин, независимо от неговия политически статус, е длъжен да се яви в съда когато е поканен и е длъжен да говори истината и само истината.
Член 5.
1) Отглеждането и възпитанието на децата до навършване на пълнолетие е задължение на техните родители и се подпомага от републиканския бюджет.
2) Родителите отговарят за вреди или щети, причинени от незаконни действия на техните непълнолетни деца.
3) Настойниците или попечителите имат същите задължения както родителите.

Член 6.
(1) Гражданите са длъжни да оказват съдействие на органите на вътрешния ред при изпълнение на техните задължения.
(2) Отказът от това задължение е основание за задържане в респективните поделения, освен ако не се касае за незаконно действие на органа.

Член 7.
(1)Гражданите са длъжи да се противопоставят на всеки опит да се провеждат закрити заседание на политическите организации. В подобни случаи, ако се удостовери тази непрозрачна нагласа е основание за отвод на ръководдствата или забрана за всякаква по-нататъшна дейност. Приетите по този начин решения или други актове се считат за недействителни и не могат да породят последствията, които целят.
(2) Изключение от това правило се допуска само за неправителствените организации в случаите, когато се касее за защита на непосредствени заплахи или да се защитят накърнени права на техни членове.
Rogatia
23 Мар 2013 11:22
Мнения: 8,949
От: Bulgaria
.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Rogatia
RamboSilek
24 Мар 2013 00:21
Мнения: 334
От: Bulgaria
Rogatia,
Шъ...Шъ. И него ш...
В.Каменов
24 Мар 2013 17:33
Мнения: 2,523
От: Bulgaria
RamboSilek
„Лично на мен ".. да се смени системата" нищо не означава.”

За други обаче означава и въпросът е от изключителна важност.
В България има начало на протести,които са мирни за сега и макар и затихнали към момента със сигурност ще продължат,ако няма реални промени.Мотивите за протестите не са малко и зреят оттавна,а сметките за тока са само преливане на чашата.Главният мотив е,че известният Чл.1 от старата Конституция е заменен с нови „корави членове” обезпечаващи партокрация. Един от абсурдите е,че промени се правят с партии или субекти регистрирани по закона за партиите. Суверенът всъщност е използван за избор,но не може да влияе,когато изборът му е подменен или избраният е загубил доверието му. Това се обезпечава от един от некоректните към обществото членове в Конституцията,че ако избраният напусне парламентарната група,той става „независим” и представител на „всички българи” – това е фактическа подмяна на вота по нескопосано подготвен и приет върховен закон.Не е само това „недоглеждането” в тази Конституция.След като част от Суверена вече започва да изразява недоволство от тази партокрация /цитирайки недоверие в партиите/ значи промени ще се търсят на всяка цена. Проблем е,че ръководставата на съществуващите сегашни големи партии,от друга страна, са импотентни за промени.Доказаха го всичките партии във времето на твърде дълго оказваното им доверие.Днешните български партии се провалиха защото бяха предварително инфилтрирани с програмирани игноранти за осъществяване именно на подмяна,а не на промяна. И подмяната беше направена най-нагло.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: В.Каменов
В.Каменов
24 Мар 2013 17:37
Мнения: 2,523
От: Bulgaria
Много неща трябва да се променят защото в България нормалната политическа практика /дори в най-лошия вариант на лъжата на световната сцена / е подменена с криминализирано политиканстване водещо до ненаказуеми криминални престъпления от тези на които е гласувано доверие да пазят държавата и то с избор,и не „от вчера”. Ненаказаността е заради абсолютно същото предварително инфилтриране на цялата правораздавателна система т.е. както и официално признават чужди посланици в България, фактическият „единен механизъм” за „държавноорганизирана престъпност във властта” е централизирано въведен и е много устойчив.
В една друга тема „Гражданската квота е важно украшение на партийния живот”, авторът ВЕНЕЛИНА АНГЕЛОВА прави естествения извод- „Но всички правят уговорката... гражданите да са верни на партиите, които ги излъчват. Нонсенс, зад който политическите сили прикриват истината, че каквото и да се случи, който и да предложат, последната дума е на ръководството. ”
Това е тъжното разграничение между партийни членове и граждани т.е. перверзното мислене на ръководствата на партиите,че всъщност избирателите са само ИЗПОЛЗВАНИ граждани,а предварително обещаваното им от партиите е обикнована лъжа с последваща измама и то по закон обслужващ интереса именно на ръководствата на партиите.И как не след като законите се правят само от присъстващи партийни членове в законодателния орган.

„Промяната ще се постигне от гражданите, не от политическите партии, заяви той.”

Щом партиите са я докарали до тук,това е единственият вариант.

Редактирано: 2 пъти. Последна промяна от: В.Каменов
Добави мнение   Мнения:18 1