Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Конституцията ни дава права без гаранция за защитата им
Добави мнение   Мнения:20 1
хикса
02 Апр 2013 19:53
Мнения: 5,046
От: Bulgaria
E, тя даже личната защита на по-важните права, като това на живот или на собственост, е инкриминирана и се влиза в затвора, ако речеш да го защитиш. Много важно, че не можело гражданите да сезират Конституционния съд. Нормалните хора едва ли ще тръгнат да го правят, са сметка на това разни откачалки по три пъти на ден ще го занимават точно със сметката си за ток или с кучето на комшията.
Неверния Тома
02 Апр 2013 20:20
Мнения: 11,681
От: Bulgaria
След всичките глупости на Яне за нова конституция най-после нещо по същество. Заслужава обсъждане!
Една идея от мен: Омбудсманът трябва да е независим от държавата. Предлагам да се избира пряко, евентуално на изборите за Президент (за икономия).
Doctora
02 Апр 2013 20:29
Мнения: 19,503
От: Bulgaria
Ако перефразираме нещо известно...
Говорите си с омбудсмана ? - това е молба. Омбудсманът ви говори ? - това е шизофрения.
kaily
02 Апр 2013 20:36
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
Най-после началото на обществен дебат за Конституцията и правата на гражданите на тая държава!
щурчо
02 Апр 2013 22:43
Мнения: 23,365
От: Bulgaria
АЛЕКСАНДЪР АЛЕКСАНДРОВ

След г-н Атанас Семов, имам удоволствието да прочета смислени неща за новата ни бъдеща конституция.
paragraph39
03 Апр 2013 00:22
Мнения: 80,095
От: Bulgaria
/:/ "...Всъщност, повече от проблемно е, че в България трудно може да осъдиш държавата за нанесени от действия или бездействия на нейни органи вреди. Да не говорим, че изобщо не е предвидена възможност и например фирми да могат да я съдят..."
............................................................................
Авторе, първо ЧЕТИ(законите!), а чак след това пиши!
Защото:
ЗАКОН ЗА ОТГОВОРНОСТТА НА ДЪРЖАВАТА И ОБЩИНИТЕ ЗА ВРЕДИ- Натисни тук
...
Чл. 1. (1) (Доп. - ДВ, бр. 105 от 2005 г., в сила от 01.01.2006 г., изм. - ДВ, бр. 30 от 2006 г., в сила от 12.07.2006 г.) Държавата и общините отговарят за вредите, причинени на граждани и юридически лица от незаконосъобразни актове, действия или бездействия на техни органи и длъжностни лица при или по повод изпълнение на административна дейност.
...
Чл. 7. (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2008 г., в сила от 30.05.2008 г., изм. - ДВ, бр. 98 от 2012 г.) Искът за обезщетение се предявява пред съда по мястото на увреждането или по настоящия адрес или седалището на увредения срещу органите по чл. 1, ал. 1 и чл. 2, ал. 1, от чиито незаконни актове, действия или бездействия са причинени вредите.

Редактирано: 1 път. Последна промяна от: paragraph39
PhDGanev
03 Апр 2013 02:12
Мнения: 164
От: Bulgaria
АЛЕКСАНДЪР АЛЕКСАНДРОВ
annetaz
03 Апр 2013 05:44
Мнения: 1,778
От: Bulgaria
Браво! Най-после някой да каже истината! Защото ми писна онези от телевизора да ми обясняват, че ние сме ги избрали и сме им делегирали нашите права! Първо са ги избрали една клика/политбюро на някаква си партия, с която нямаме нищо общо. И второ ние сме принудени да избираме на някакъв пазар, където виждаме,че всички домати са вкиснати, но купуваме, защото други няма! Първо някой трябва да ни защити от депутатите и съдиите ни, от правителството ни,а после да мислим как лично да си оправим живота! Факт е,че само ние нямаме закон за фалит за физическите лица! Факт е,че искаха да наложат глоби на безработните,че не си плащат осигуровките. Те имат ли пари за хляб,че да плащат?! Как да се съдим с Топлофикация и с банките, като законите са в тяхна полза?! Пък чиновниците на маймуни ни правят, независимо, че ние им плащаме заплатите! Вчера слушам, че работодателите искали правила, за да проявят солидарност с бедните и държавата. А те смятат ли да ги спазват като не спазват и сегашните? В три частни фирми съм работила и нито една не ми е дала отпуска повече от 5 дни като това става с големи скандали, а в едната и си я отработвах като замествах и колежките, защото персонала не стига. И в трите работех и в събота, независимо,че работната седмица е 5 дни.
XYZxyz
03 Апр 2013 09:28
Мнения: 26,211
От: Antigua and Barbuda
Конституцията не само ни дава права без гаранция за защитата им. Практически всички текстове от Конституцията могат да се нарушават и няма начин това да се спре. Може би най-очебийния пример е нарушаването на Конституцията от властта - президент /примерно случая с Марковска и др./, министрите, вкл. премиера, депутатите. Специално депутатите нарушават Конституцията много често с приемането на актове на Народното събрание без необходимото по Конститиция присъствие на повече от половината депутати. Бих казал, че повече от половината актове на Народното събрание са противоконституционни, защото при приемането им не са гласували повече от половината депутати. Вярно е, че в Конститицията не пише гласували, а присъствали, но присъствието се декларира чрез гласуване, а не чрез някаква проверка, която по време не съвпада с гласуването. Къде е защитата, че парламента е спазил Конституцията? Рибата се вмирисва откъм главата - когато властта не спазва Конституцията, какво остава за някакви си права на народа!
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: XYZxyz
Rakita
03 Апр 2013 09:37
Мнения: 22,828
От: Bulgaria
На практика обаче един постоянно повтарящ се политически, държавен и партиен т.нар. "елит" си присвои

"осъществяването на народния суверенитет"
По същия начин през 1960-те години Партийците започнаха да изтласкват ортодоксалните комунисти от БКП и с член 1 на новата Живкова конституция се бетонираха във властта, изземвайки осъществяването на суверенитета в свои ръце и превръщайки се в затворена каста от червени аристократи. После, през 1989 г. се чудеха, защо паднаха от власт и защо работническата класа не ги защити, след като Партийците отдавна бяха забравили, че основното призвание на комунистическата партия е да бъде знаме на пролетарското движение.
Новопоявилия се след промените псевдоелит, състоящ се от част от бившата номенклатура, перестройчици, ченгета, "леви" и "десни" политици, парвенюта и пишман-бизнесмени, медии, синдикати, НПО и др. - повечето с червена закваска - възприеха почти 1:1 похватите на бившата БКП и предпочетоха да се изолират от обществото, този път с цел да трансформират политическата си власт в икономическа, преследвайки изключително лични и корпоративни интереси. Резултатите са налице - капсулирал се национален елит, неосъществено и фрагментирано гражданско общество (не без съдействието на същия този елит), съществени политически, икономически, социални и демографски проблеми в страната.
XYZxyz
03 Апр 2013 09:43
Мнения: 26,211
От: Antigua and Barbuda
На практика обаче един постоянно повтарящ се политически, държавен и партиен т.нар. "елит" си присвои
"осъществяването на народния суверенитет"

Малко допълнение - този елит в България след 1989-та година е елит на базата на мутрите и на техните политически приятелчета, които заедно образуваха кастата на демократите. По своя състав те са главно бивши криминални престъпници, бивши спортисти, некадърници в своята работа, които не можеха да изплуват преди 1989-та, силно амбициозни комплексари, които станаха нашите политици и всякакви други.
Rakita
03 Апр 2013 09:52
Мнения: 22,828
От: Bulgaria
Малко допълнение - този елит в България след 1989-та година е елит на базата на мутрите и на техните политически приятелчета, които заедно образуваха кастата на демократите. По своя състав те са главно бивши криминални престъпници, бивши спортисти, некадърници в своята работа, които не можеха да изплуват преди 1989-та, силно амбициозни комплексари, които станаха нашите политици и всякакви други.
Общо взето си прав. Но да се чуди човек, къде изведнъж изчезнаха един милион български комунисти и защо те и особено техните лидери или пък наследилите ги социалисти, не предприеха нищо, за да предотвратят зараждането на един такъв "елит"?! А-ха, мнозина от тях участваха в неговото формиране, та затова си траеха. Сега нещата ми се изясниха.
rodolubec_bg
03 Апр 2013 09:53
Мнения: 408
От: Bulgaria
Конституцията ни дава права,само на хартия. Всъщност ние сме едно безправно население. Нас не ни третират като граждани.
БирникЪ
03 Апр 2013 10:05
Мнения: 2,359
От: Bulgaria
Журналист-конституционалист, е те такова животно нема !
Нека си представим нещо нерядко случващо се - данъчни органи да накажат дадено дружество да плаща няколко милиона лева, защото примерно е нарушило еди-кой си закон. После се оказва обаче, че няма никакво нарушение. Фирмата е претърпяла множество вреди - име, клиенти, пари. Тя не може обаче да съди държавата за щети....

А примерът с данъчните направо ме просълзи, чак разплака. Посипвам си главата с пепел и моля за прошка.
Паисий
03 Апр 2013 11:40
Мнения: 3,940
От: Bulgaria
Много важно, че не можело гражданите да сезират Конституционния съд. Нормалните хора едва ли ще тръгнат да го правят, са сметка на това разни откачалки по три пъти на ден ще го занимават точно със сметката си за ток или с кучето на комшията.

Много важно е! Това е начин народът, който според Конституцията е Суверенът, да контролира действието на избраният от него парламент! А това, че Сулю и Пулю ще започнат да занимават Конституционния съд с казуси въобще не е проблем! Тези хора са избрани да работят в този съд и не е редно да им плащаме не малки заплати за едно, две решения в годината! Нека като всички останали да са на работното си място по 8 часа!
Кучето на комшията и сметката за ток не касаят Конституцията и просто няма да бъдат разглеждани!
Редактирано: 2 пъти. Последна промяна от: Паисий
XYZxyz
03 Апр 2013 14:05
Мнения: 26,211
От: Antigua and Barbuda
В момента, ако депутатите в парламента, министрите, президента и т.н., наруши Конституцията, няма орган, който да следи за такива нарушения, да ги спре и да има предвидените по Конституция и закони санкиции.
Примерно президента Плевнелиев наруши Конституцита, какво става. Кой ще каже - ето президента нарушава Конституцията, на кого ще го каже, кой ще санкционира празидента?
В Конститиция пише, че
Чл. 97.
(1) Пълномощията на президента и на вицепрезидента се прекратяват предсрочно при:
...
3. при условията на чл. 103;
...
Чл. 103.
(1) Президентът и вицепрезидентът не носят отговорност за действията, извършени при изпълнение на своите функции, с изключение на държавна измяна и нарушение на Конституцията.
(2) Обвинението се повдига по предложение най-малко на една четвърт от народните представители и се поддържа от Народното събрание, ако повече от две трети от народните представители са гласували за това.
(3) Конституционният съд разглежда обвинението срещу президента или вицепрезидента в едномесечен срок от внасянето на обвинението. Ако бъде установено, че президентът или вицепрезидентът са извършили държавна измяна или са нарушили Конституцията, пълномощията им се прекратяват.
(4) Президентът и вицепрезидентът не могат да бъдат задържани и срещу тях не може да бъде възбудено наказателно преследване.

Не виждам как при едно нарушение на Конституцията, президента от ГЕРБ ще бъде пратен на Конституционния съд с мнозинство от 2/3 от депутатите, след като ГЕРБ имат повече от половината депутатски гласове.

Или друг случай, ето сега има служебно правитлество, но има министри, които според Конституцията не може да са министри.
Чужди граждани или заемащи друга държавна длъжност, която по закон изключва да са на друга длъжност и т.н. - писа се за това, но какво от това - няма орган, който да спре нещо противконституционно. Конституционния съд чака да го сезират, а това трябва да го направят практически тези, които нарушават Конституцията.
Чл. 150.
(1) Конституционният съд действува по инициатива най-малко на една пета от народните представители, президента, Министерския съвет, Върховния касационен съд, Върховния административен съд и главния прокурор. Спорове за компетентност по т. 3 на ал. 1 от предходния член могат да се повдигат и от общинските съвети.
...
(3) Омбудсманът може да сезира Конституционния съд с искане за установяване на противоконституционност на закон, с който се нарушават права и свободи на гражданите.

Редактирано: 1 път. Последна промяна от: XYZxyz
mo4o
03 Апр 2013 16:40
Мнения: 204
От: Bulgaria
Още два примера:
1.КРБ - Чл. 50. Работниците и служителите имат право на стачка за защита на своите колективни икономически и социални интереси. Това право се осъществява при условия и по ред, определени със закон. Сравнете това право с разпоредбите на Закона за уреждане на колективните трудови спорове, който е заварен от Конституцията. Вижте след това и КРБ- "§ 3. (1) Разпоредбите на заварените закони се прилагат, ако не противоречат на Конституцията." Обаче заварения ЗУКТС нсе прилага и то още как.
2.КРБ-чл.48, ал.5 " Работниците и служителите имат право на ............ на заплащане, съответстващо на извършената работа, както и на почивка и отпуск, при условия и по ред, определени със закон." на този фон как да възприемаме милионите левове неизплатени работни заплати, макар че работата е извършена?!
Има още много примери за неработеща или суспендирана от законите Конституция. Впрочем това последното е "уникално българско достижение"-чрез закона да обезмислиш, преустановиш действието на отделни конституционни разпоредби, които били пимали непосредствено действие.
Заключение: Мижи да те лажем.
Dodger
03 Апр 2013 16:49
Мнения: 2,881
От: Bosnia and Herzegovina
Законите очевидно обслужват само политиците и чиновниците. Липсата на "отдушници" и незачитане на прогласени и декларирани защити на човешките права е като добре заредена бомба

Странно е, че в статията се третират въпроси, болезнено ясни и изпитани на гърба на всеки обикновен българин. Известни от десетилетия.
tarabata
03 Апр 2013 18:48
Мнения: 1,810
От: Bulgaria
Правото за едностранно прекратяване на трудово правоотношение при неплащане на ... месечно труд възнагр., а правото на иск за плащане на неизплатено тр възнагр по реда на КТ. Това ако не е защита, незнам кое е защита.
Не е работа на КРБ да урежда изчерпателно реда за защита.
Верно, че некои работи от написаното са така. КС не е зле да се понатовари малко.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: tarabata
ПлесNick
04 Апр 2013 11:15
Мнения: 2,020
От: Bulgaria
Целият проблем е в “и”-то (част на изречението, a.k.a. съюз) във второто от общо трите изречения от Конституцията, които е цитирал Александров в началото на статията си, и в подмяната на думичката “органи/” от второто изречение с “държавна институция” в третото: "Цялата държавна власт произтича от народа. Тя се осъществява от него непосредствено и чрез органите, предвидени в тази конституция. Никоя част от народа, политическа партия или друга организация, държавна институция или отделна личност не може да си присвоява осъществяването на народния суверенитет".

Ето аргументите ми.

Първо, именно заради въпросния съюз “и” въпросните “органи, предвидени в тази конституция” са оставени в положение напълно безконтролно да си присвояват осъществяването на народния суверенитет! Защото в кадруването на,за тези “органи” народът-суверен няма никаква дума, никаква роля! В тези “органи”, които са истинските командни щабове в държавата, “постоянно повтарящият се политически, държавен и партиен т.нар. елит” (думи на Александров) праща свои, подбрани от него, а не от народа-суверен, назначенци (опричници), доверени хора! И тези довереници на т.нар. елит му служат, нему – на елита, а не на народа-суверен! Служат му, и по-скоро слугуват му, по същия начин, по който “ръката на краля” (във филма Game of Thrones, по HBO) служи на Височеството си, на своя Кing !

Второ, заради подмяната на “органи” с “държавна институция” забраната да се узурпира народния суверинитет от третото изречение успешно е байпасната, неутрализирана! Никой, в т.ч. и държавна институция, не може да си присвоява осъществяването на народния суверинитет, но “органите” след съюза “и” (вж. второто изречение в цитата на Александров), могат да си го присвояват, и то безпрепятсвено, безотчетно и безнаказано!!!

Затова трябва нова Конституция!!! Едно от многото неща, които трябва да променим е именно изречението с въпросния съюз “И”. Вместо този съюз трябва да поставим точка! И така сегашното изречение да го разделим на две изречения, като второто ще е с НОВ текст. Ето как трябва да стане: “"Цялата държавна власт произтича от народа. Тя се осъществява от него непосредствено. Само в изключителни случаи, изрично изредени от тази конституция (в раздел X,Y, Z) вместо от народа властта се осъществява от органи (=държавни институции), избрани само чрез преки мажоритарни избори и подлежащи на регулярен контрол от Народното събрание.Никоя част от народа, политическа партия или друга организация, орган (=държавна институция или отделна личност не може да си присвоява осъществяването на народния суверенитет". Това е! Проста работа! Но ще свърши чудеса!!!
Добави мнение   Мнения:20 1