Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Три мита за популизма
Добави мнение   Мнения:16 1
Firmin
22 Апр 2013 19:53
Мнения: 33,549
От: Bulgaria
wreckage
22 Апр 2013 19:58
Мнения: 32,883
От: Bulgaria
да
Дъртанян
22 Апр 2013 20:00
Мнения: 5,253
От: Bulgaria
И аз.
kaily
22 Апр 2013 20:06
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
дрън дрън ярина
Васик
22 Апр 2013 20:27
Мнения: 14,574
От: Bulgaria
Ето тази статия чаках.
Zande
22 Апр 2013 22:55
Мнения: 488
От: Czech Republic
То, май зорът на автора не е крахът на либералната демокрация, а намадурването на интересите на мултикомпаниите във Венецуела, въпреки огромния медиен и финансов ресурс зад граница, хърлен в подкрепа на полския евреин - товарищ Каприлес.
щурчо
22 Апр 2013 22:58
Мнения: 23,365
От: Bulgaria
...партията Истински финландци...


Време е да се прави партия Истински българи.
бонго-бонго
23 Апр 2013 02:14
Мнения: 26,313
От: Swaziland
VOCI
23 Апр 2013 02:18
Мнения: 28,177
От: Antigua and Barbuda
Слуховете за "Крахът на либералната демокрация" са малко преувеличени.
Зе Мария
23 Апр 2013 04:13
Мнения: 2,227
От: Bulgaria
Авторът е много зле, статията е безумно слаба. По точно-не е с наш адрес. Първо, класиците отдавна са казали, че властта взема най-яркия изразител на народностния характер(Райх, 1928) Народът обиден, беден, с мания за величие-ето ви Хитлер. Народът прост, селски тарикат-Живков, Батката-и т.н. Второ-как, ако не с див популизъм, обещания за възмездие, обещание за облаги-всичко това под мотото да изцицаме дембелите и да ги накажем, барабар с някой лев на ръка-някой може да си представи че ще може да вземе власт в таз страна на медиокрацията, идиокрацията и чичовците-дървени философи и разбирачи на всичко.
paragraph39
23 Апр 2013 08:53
Мнения: 80,095
От: Bulgaria
Властта при Демокрацията се печели и взема чрез Избори!
Избори при Демокрацията се печелят с пари- с много пари!
Който няма "излишни" пари(много!) за Избори, трябва да има много...Популизъм!
Това са двата Пътя за печелене на Избори и Власт при Демокрацията- трети Път НЯМА!
Естествено и логично, имащите "излишни" пари(много!) за печелене на Избори НЕ харесват нямащите "излишни" пари- Богатиге НЕ обичат Бедните, щото все гледали в чинията и в портфейлите им!
А нямащите "излишни" пари НЕ харесват имащите "излишни" пари- поради съмнения или увереност, че "излишните" пари на Богатите са придобити или с Експлоатация, или с далавери! Което НЕ е далеч от Истината!
Ерго, понеже медиите са собственост на хора с "излишни" пари(да сте чули за медия собственост на Бедняци?!) и/или прокарват и защитават интересите на хората с "излишни" пари, нормално е в медиите "Популизмът"("народнячеството" в превод, май?!) на водачите на хората без излишни пари да е на прицел! И, разбира се, медиите предпочитат да говорят за "Популизъм", а НЕ за "Класова позиция" на водачите на хората без "излишни" пари! Защото, става ли дума за "Класа", неминуемо ще стане дума и за "Класова БОРБА"- от която имащите "излишни" пари могат да загубят( а нямащите "излишни" пари НЯМА какво да /за/губят!)!
Това е толкоз просто и логично...- и го знае всяко хлапе!
Неверния Тома
23 Апр 2013 09:57
Мнения: 11,681
От: Bulgaria
Ако правилно разбрах, популизъм е всичко което авторът не харесва (от Чавес до Чаеното парти). Естествено повечето хора не харесват повечето неща в политиката, което гарантира многобройните вдигнати палци в коментарите.
Firmin
23 Апр 2013 10:18
Мнения: 33,549
От: Bulgaria
Това, което е отличително за популистите на власт, е, че те се грижат единствено за клиентелата си (останалата част от населението изобщо не си го е заслужила) и не признават никакви проверки и контрол.
От популистка гледна точка това е напълно логично - защо трябва да приемат проверки на управлението си, ако представляват автентичната воля на народа? Популистите могат да виреят в представителната демокрация, но това, което не могат да приемат, е политическият плурализъм и самата идея за легитимна опозиция.


Верно


Тъкмо тази черта на популизма - идеята, че хората искат само едно нещо, което единствено истинските им представители могат да им осигурят, обяснява симетрията между популизма и технократското правителство. Точно както технократите приемат, че има само едно правилно решение на всяко политическо предизвикателство и затова политически дебат не е нужен, така и популистите са убедени, че хората имат един единствен избор. А либералната демокрация възприема нещата обратното - тя е за пространство за различни гледни точки и за политически алтернативи.


Неверно. Има различни технократи. Има, да речем, и такива, които са наясно със ... системната сложност. Сложността и популизмът са ... несъвместими. Популизмът се основава на ... простотата, вярва в простите решения за сложните проблеми. До степен да манифестира тази си вяра в екстремни форми на безпросветна простотия и арогантна простащина. На такъв тип вяра тези форми действат ... укрепващо. Та затова.

И още нещо. Популизмът е един от най-бързите пътища към ... хаоса. Редът, който популизмът е в състояние да създаде и поддържа, в "най-добрия" случай се основава на потисничество и ... терор. А състояния, поддържани чрез потисничество и терор, са априорно ... нестабилни. По причина на человеческата природа. На заложения в нея стремеж към свобода и ... любопитството.

Patriot1965
23 Апр 2013 14:37
Мнения: 6,184
От: Cape Verde
Не ми стана ясно, как авторът си обяснява изборните резултати в КНР?
kaily
23 Апр 2013 14:55
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
вярва в простите решения за сложните проблеми.

Не вярва, а знае.
Сложният проблем на съвремието с природата, икономическата и финансова катастрофа, раздуването на населението и изчерпване на ресурсите ще се реши съвсем просто. Или изобщо няма да се реши.
Mrx++
23 Апр 2013 17:23
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
А либералната демокрация възприема нещата обратното - тя е за пространство за различни гледни точки и за политически алтернативи.
И за корупция и за блатото. Както казва Фичо под една друга статия: The Economy, stupid. Тъй като икономиката е водещата, тя е алфата и омегата. Всичко друго е надстройката. Това е сърцевината на марксиазма, а имено, че преди човек да се интересува от култура, наука, развлечения, той трябва да е нахранен, затоплен, да има къде да живее, да има достатъчно осветление, да има секс-партньор. Чак тогава разцъфтват другите необходимости. Маркс и Енгелс впрочем са били считано за либерали, но не от сегашния тип. При западния либерализъм, особено при неолиберализма тази структурта не съществува и това води до хаос и разслоенеи на обществото, особено в нашите източноевропейски общества.
Добави мнение   Мнения:16 1