Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Над половин милион българи работят, без да се осигуряват
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:39 Предишна Страница 2 от 2 1 2
mo4o
07 Май 2013 10:48
Мнения: 204
От: Bulgaria
Въпрос към автора - би ли поразсъждавала по това кои са причините довели до твърдяното от нея за "..тоталния срив на доверието в осигурителната система..."? Приемам, че такъв има. Отделен въпрос е дали е "тотален", и какво точно означава думата, отнесена към осигурителната система. В какво точно се изразява сривът? Само срив на доверие ли е, или подмяна на философията на закона? Какъв е приносът за този срив на бизнеса, управлявалите правителства от приемането на КЗСО/КСО до момента, и разбира се на послушните им мнозинства от съответните Народни събрания. И накрая дава ли си сметка какъв е ефектът от подобно твърдение?
XYZxyz
07 Май 2013 10:59
Мнения: 26,211
От: Antigua and Barbuda
Няколко са проблемите тук, но винаги се подминава най-важното - без естествен прираст, няма нормална пенсионна система, както и няма да я има България в скоро време.
Иначе сам по себе си проблема е ясен - мизерното заплащане води до използването на технологии с ниска производителност на труда. Едно от следствията на мизерното заплащане е че данъците и осигуровките се увеличават като процент, което пък води до масово укриване на доходи. Укриването на доходи води до още по-голям процент на данъци и осигуровки, който обаче не може да компенсира неплатената от работодателя част /от 2008-ма година е 60%/ от осигуровките. Всъщност това е една от главните причини пенсиите да са ниски и за здраве да няма пари - неплатената по-голяма част от осигуровките - тази плащани от работодателя.
Примерно, ако един човек го осигуряват на минималната заплата от 310 лева, а му плащат примерно 2000 лева, то неплатените осигуровки от работодателя са около 330 лева, а общо неплатените осигуровки са 545 лева. При 310 лева се плащат 100 лева осигуровки, а при 2000 лева се плащат 645 лева. Ето ги парите за шесторно увеличаване на пенсиите. Ако същия този човек има родители пенсионери, то ще трябва да ги подпомага и в крайна сметка ще има по-малко пари, отколкото, ако не се укриваха така масово доходи.
Казано по друг начин - ако държавата успее да свали укриването на доходи до ниски размери, пари за пенсии ще има, пари за здраве ще има, процентите за осигуровките могат да намалеят значително, може да намалее и процента за ДОД и пак ще има поне 2 пъти повече пари от тези осигуровки и данъци.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: XYZxyz
Здравка
07 Май 2013 11:22
Мнения: 16,150
От: Bulgaria
тогава всеки би имал пенсия от около 150 лв. на месец,
която сам си е заработил и няма нужда никой да го издържа солидарно.

Със 150 лева на месец, без каквито и да е допълнителни доходи, никой не може да живее. Не пиши глупости.
Неверния Тома
07 Май 2013 11:29
Мнения: 11,681
От: Bulgaria
Като ни убеждават че пенсиите не следват от осигуровките в миналото никой не е заинтересован да плаща осигуровки за бъдеща пенсия. В резултат ....
Здравка
07 Май 2013 11:58
Мнения: 16,150
От: Bulgaria
...осигуровки плащаме за свое съжаление, фирмата е на ачик, няма как. При почти ежегодните промени в условичта за пенсиониране, същото за мен се измества към необозримо бъдеще. Към онова бъдеще, което гарантира мнозинство от небългарски етноси. К'ва пенсия, къФ Асан , ако изобщо доживея.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Здравка
kaily
07 Май 2013 12:20
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
Няколко са проблемите тук, но винаги се подминава най-важното - без естествен прираст, няма нормална пенсионна система

Още една мантра, човечеството не може да расте до безкрай, само щото трябва да има за пенсии.
С НТП е напълно възможно един работещ да изхранва и пет пенсионера, ама има 1%, който изземва 80% от ония 99%.
И да, пенсиите са ниски, щото заплатите са ниски, а заплатите са ниски, щото оня 1% изземва...
Djok
07 Май 2013 12:25
Мнения: 4,498
От: Bulgaria
Не свършва промиването на мозъци и неглижиране на проблемите. Хваща се някакъв проблем и се разчепква в каквато посока е удобно на разчепкващия. Колко са безработните? Какъв е делът на сивата икономика? Къде са пенсионните фондове?
Не пенсионерите са виновни за колапса на държавата.
Трябват ясни правила и закони, работещи в другите европейски държави.
Трябват поносими данъци и закони, които се спазват от всички.
Трябва работещ механизъм да се събират задълженията към бюджета.
Трябва да има преди всичко работеща икономика и производство.
Трябва да има работни места. Повишаване на доходите и покупателната способност на населението, стимулиращи производството чрез нарастващо потребление... Абсурдно, парадокс е да имаш цени и данъци като другите държави, а минималният доход да ти е 10- 20% от техния...
Абсурдно е да се хвалиш с някакви финансови показатели и дисциплина, в резултат на които да си изкараш хората на протести по улицата, никоя друга държава да не прилага твоя опит, който й предлагаш, а ти да се дуеш и да се хвалиш какви чудеса си направил...
Нелогично е всяко следващо правителство да е по- некадърно и некомпетентно от предходното...
MarinaVN
07 Май 2013 13:23
Мнения: 17
От: Bulgaria
Пенсионната ни система винаги е била загубена, още когато по Костово време се източиха всички пари. Сега това остана - да работят една шепа хора и да издържат 5 шепи.
mick
07 Май 2013 13:40
Мнения: 8,588
От: Bulgaria
Няма работа.. защо? Кой трябва да създава работни места? Натисни тук
Apolitichen
07 Май 2013 13:48
Мнения: 9,749
От: Bulgaria
Не свършва промиването на мозъци
Я, Вие сте решили направо да ги измиете с маркуча на Foton Gyuro?
Не пенсионерите са виновни за колапса на държавата.
Така е! Само гласоподавателите са виновни. Емилия Масларова като пенсионерка вече не е виновна. Чака се оневиняването и на баш реформатора Иван Нейков.
Трябват ясни правила и закони, работещи в другите европейски държави.
Правилата са написани. Дали са ясни, по-важното е, че са демократични . За съжаление, законите и в другите европейски държави не работят както са очаквали икономическите гурута (марксисти,кейнсианци, фридмановци и хайекци) - къде се вдига необходимия трудов стаж (Франция), къде възрастта за пенсиониране (Англия, Германия, Холандия).
Трябва да има преди всичко работеща икономика и производство
Банките работят, ръстът в производството им на кредити не спира и въпреки това инвеститорския мерак продължава да не е задоволен . Май работата не опира да се работи нещо и да се произвежда к'во да е и то само и само поредния голям Врат инвеститорски да е доволен.
Трябват поносими данъци и закони, които се спазват от всички.
При 10% ДОД и 12% съосигуряване от държавата какво да се разбира под "поносими данъци"? Пожизнена данъчна ваканция или 36% социална осигуровка за да може заделеното през 40-те години на труд да стигне за 15-те години пенсионен живот!? Пък ако законите се спазват от всички, няма да има насърчаване на бизнеса (субсидии, помощи, инвеститорски облекчения), нито привилегии за "по-яките дупцета". Ще вземат да се демотивират и инвеститорите, и "яко" работещите (консултанти, лихвари, пазванти, старши икономисти във фондации и др. услугващи лапачи), и политиците. Направо да се разтуря държавата и всеки в пълна степен да се радва на свободата си и човешките права.
Трябва работещ механизъм да се събират задълженията към бюджета.
Неработещите механизми къде ще се използват?
Трябва да има работни места.
Я се разберете с Кaily ще има ли НТП или при липса на образование и у бизнесмени, и у работещи ще се набляга на ръчния труд. После да не се окаже, че с ръчен труд батерии не се получават, ни за инвалидна количка, ни за лимузина на икономически инвалиди.
komar1
07 Май 2013 16:10
Мнения: 7,007
От: Bulgaria
Еййй, някой пак го гони призрака на инвалидите..Ами не са 900 000...Около 400-450 000 са
deniica
07 Май 2013 19:04
Мнения: 44
От: Bulgaria
Непрекъснато вдигат летвата на пенсионната възраст.Аз съм на 19,не съм се осигурявала никога,защото нямам ден стаж ,а здравно до сега ме е осигурявало училище,университет...държавата.Но какъв е смисъла след няколко години да плащам осигуровки.Цялата система е построена така,че да ощети човека...Ще плащам 40-50 години осигуровки,и какво ще се пенсионирам на 70 години,ако още съм жива.Не съм оптимист...
сандос
07 Май 2013 19:06
Мнения: 1,068
От: Bulgaria
Противопоставяне на неплащащи осигуровки с/у плащащи такива. На работещи с/у пенсионери. Изкривяване на реалността чрез насаждане на идеята че изплащането на пенсия е пряко обвързано с тези които работят. Отклоняване на вниманието и опит за подхлъзване от най-важното - защо в пенсионния фонд няма пари за пенсии.
И това на първа страница, първа статия.
Ако докато си работил, да речем 40 години, си слагал всеки месец по определени пари на влог, то след 40 години не би ли трябвало да има една хубава сума заедно с лихвите?
Всеки би трябвало да има някаква сума според заплащането и стажа. Е. След като толкова хора са работили толкова години къде са тези пари?
Откъде накъде ще излиза че работещите сега ги хранели?
Нещо да се каже, бог да прости, за тези които са си отишли преди пенсия или малко след това? Къде са техните осигуровки?
deniica
07 Май 2013 19:13
Мнения: 44
От: Bulgaria
Не само в пенсионния фонд няма пари за пенсии,в България средна класа няма.Има много богати и много бедни.Къде отиват парите-ами при пари отиват...Здравния фонд ли е наред,пенсионния ли или образованието ни е наред .... В България нищо не е наред
сандос
07 Май 2013 19:40
Мнения: 1,068
От: Bulgaria
Мога да ви кажа как е в Австралия.
Има Х на брой пенсионни фондове. Избираш един и работодателя започва да ти внася там по (беше 9) сега 12% от заплатата.
След края на финансовата година получаваш отчет по следните пера:
-колко вноски
- колко лихви по тях
- минус административна такса за фонда
- минус данъци по вноските
- минус застраховка инвалидност/живот (ако дадеш фира, този който си посочил, да речем съпруга/та получава сумата на пенсията си)
Толкоз. Тегли се черта. Обикновено си на голям плюс в сравнение с предишната година, не само поради вноските, но и поради лихвите в/у цялата сума.
Всеки фонд се бори да ти даде по-голяма лихва. Ако не, много лесно се прехвърляш в друг такъв.
Общо взето работи като банка, но с по-големи лихви. Лихвите са по-големи защото те имат гарантирани твойте пари за десетки години. Нямаш право да ги изтеглиш по всяко време. За това те се вричат че ще направят всичко възможно да увеличат парите ти. Защо не, като си събрал милиарди от хората и можеш да ги въртиш сума ти години. Но има отговорност, има и контрол от държавата. И най-важното - има ПРОЗРАЧНОСТ! През целия път ти си знаеш колко пари имаш там и горе-долу какво съществуване те очаква на пенсия. Да ти е кеф да се осигуряваш, нали?

Разбирам и тези в БГ които избягват да плащат. След като нещата са сведени до задължително попълване на осигурителната книжка( макар и на минимална заплата) и при липса на прозрачност какво ще стане даже в близко бъдеще, каква е мотивацията да се осигуряваш?
Този разграден двор трябва да се оправи, иначе и след 20-30 години коментарите ще са същите.
Apolitichen
08 Май 2013 00:20
Мнения: 9,749
От: Bulgaria
Мога да ви кажа как е в Австралия.
И тук е така. Има Х на брой пенсионни фондове, задължителен, допълнителен задължителен, допълнителен доброволен. Държавно-общественият не го избираш, защото е солидарен . Ха смей да не си солидарен с народа си! Даже и държавата се е солидализирала като и тя внася 12% на всеки работещ. Допълнителният задължителен си го "избираш" по препоръка на работодателя. А за доброволния си напълно свободен в избора, дори и данък общ доход на момента се приспада ...до 1% от облагаемия доход.
Също се тегли чертата - при "отрицателна доходност" частните пенсионери (осигурявани в частен професионален фонд ) с "яко дупце" и малко стаж се прехвърлят на държавно обществения. Държавно-общестеният, НОИ е всеобятен като вселената - кой го закъса, куцо и сакато, политик или дипломат, все на него висва. Затова е турен таван на пенсиите (до миналата година 700 лв., сега 770 лв), за да се насмогне на мераците на закършилите го в разцвета на демокрацията.
Като изпуснем детайлите (първа класа специалисти, второкласни полицаи и останалите трета класа доживотно трудещи се) основната разлика с Австралия е, че естественият прираст у нас от 30 години е стабилно отрицателен. Най-висок в Европа - всяка година с 5 на хиляда намалява населението. Втората разлика е, че в Австралия има имигранти, а у нас пак стабилно само емигранти, средно 30 хиляди годишно вече две петилетки. Така трудовата сила отслабва с десет на хиляда годишно, а НТП с дисертации за пожарна дисциплина, по военни копчета и пагони и философски изяви за милиони в хидроинженерството не успява да компенсира ни спада в работната сила, ни ширещата се посредственост. Вече сме въвели рангове - Калинка първи ранг - министър/шеф на агенция с фалшива диплома; Калинка втори ранг - министър/шеф на агенция с образование, но без тапия (министерството по икономика ни все така се ръководи); Калинка трети ранг - без образование и без тапия, но с яки мускули (без мускули силово министерство не се управлява. кат не стигат мускули прорастват я уши, я носове а ла Пинокио). Ако добре върви търговията на свободния пазар на избирателни гласове, след 12 май се очаква правителство на "Бистришките тигри" - отбор трети рангови калинки.
kaily
08 Май 2013 12:45
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
Така трудовата сила отслабва с десет на хиляда годишно

и това е добре, защото иначе безработицата щеше да е още по-чудовищна.
А няма кой да зададен въпроса на държава и мутробизнесмени как така хем толкова трудова сила изтича, хем пак огромна безработица, човек трябва да е магьосник, че да постига това.
сандос
08 Май 2013 14:22
Мнения: 1,068
От: Bulgaria
Е, именно де, за НОИ ми е думата,след като така или иначе всичко се свежда до тях. Иначе няма страшно - не гласувам. Урната са ми я сложили на 1000 км от нас и за треторазредни калинки май не си струва да въртиш 2000 км. Това е то, аполитичен.
Добави мнение   Мнения:39 Предишна Страница 2 от 2 1 2