Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Избори в тенджерата под налягане
Добави мнение   Мнения:13 1
генек
14 Май 2013 20:33
Мнения: 36,327
От: Bulgaria
Зад паравана? Ами "коригират се", както любезно ни обясниха като за ПУЦ, протоколите. От когото трябва. Както трябва.
Репортажът -
-------------------------------------
Блогът на Генек

хикса
14 Май 2013 20:48
Мнения: 5,046
От: Bulgaria
Ми прави са били хората. Кво очакваш да видиш по-отблизо - на тая маса се носят протоколите и се въвеждат в компютъра. Ако някъде има грешка, примерно, гласували 500 човека, а сбора от гласовете е 550, ги връщат да си я открият, да си броят пак или по друг начин да намерят, каквото там са объркали. Не се броят бюлетини на място, че да ги следите. Още по-малко пък се въвеждат данни, различни от написаните в протоколите, щото това се хваща много лесно, пък се носи наказателна отговорност. Е, можете, разбира се, да искате такава проверка, лесно е да се провери, както казах. Това, че председателят е бил сам с подписаните протоколи не значи бъш, че е могъл да си ги подпише пак. Изобщо, хора, които питат що не са ги пуснали през който вход си искат, много важно, че има неколко хиляди души, които си пазят реда и са там по работа, е нормално да ги държат по-настрана. Логично е иначе да продължат с нещо от сорта на "кви са тия неща на хампютора, дето светат така подозрително" или "подписите що са с химикалка, а не с перодръжка".

П.П. Между другото, след като въпросите за манджата били малоумни, що толкова внимание и отделяте, ще рече човек, че това, дето на са ви нахранили на аванта, а имало, най Ви е възмутило...
Force
14 Май 2013 20:57
Мнения: 9,360
От: Bulgaria
veliko1923
14 Май 2013 21:12
Мнения: 276
От: Bulgaria
Как ще ги броят пак само трима души.Останалите от комисията вече спят в къщи. Не знам как е по сегашния закон, но съм сигурен, че има друга процедура.
хикса
14 Май 2013 21:42
Мнения: 5,046
От: Bulgaria
Е, другата процедура, предполагам, е официално повторно преброяване, ама е скъпа. Тия тримата обикновено са от различни партии и не се лъжат. Аз съм участвал няколко пъти в секционни комисии та имам някакъв опит. С интегралните бюлетини е лесно броенето и рядко стават грешки, трябва да са много зле тия, които са ги броили, че да объркат нещо. При старите малки листчета, отпечатани на тънка хартия, беше направо невъзможно да се отчете точно резултатът. Те се слепват, понякога избирателят пуска повече в плика, понякога и при броенето се случва да преброиш две или повече за една. А на всичкото отгоре, имаше едни инструкции на ЦИК, където броенето е описано стъпка по стъпка, като за малоумни, и първата стъпка беше, бюлетините да се извадят от пликчетата и да се нахвърлят в един общ куп, та след това да е съвсем невъзможно да ги оправиш, когато се опиташ да ги преброиш и видиш, че броя им не съвпада с броя на гласувалите. За съжалине, хората в ЦИК са чучнати направо там, без да са виждали на живо какво представлява процесът, който ще управляват, хората в СИК пък, често, нямат никакъв опит, щото нали все нови партии си вкарваме в парламента, а те са представители на партиите. А сред представителите на новите партии има големи звезди понякога, даже много често, пък когато те са с най-голямата група в парламента, техните хора са председатели и определят правилата.. Та те пък следват съвестно указанията и се получава слепи водят сакати. При старите бюлетини резултатите от всички избори са с точност +_10%, щото накрая става ясно, че точно преброяване е невъзможно и се нагласяват някакви резултати, които всички приемат за горе-долу справедливи. И затова навремето РИК-овете (където са що-годе компетентните хора, които вършат работата в крайна сметка) въведоха тая процедура, сгрешените протоколи да се поправят на място.
Пенчо бре
14 Май 2013 21:46
Мнения: 20,364
От: Bulgaria
Константин Павлов (ама какъв адаш имате) поздравления за репортажа!
Некомпетентността винаги е нагла и арогантна!
Pojar
14 Май 2013 23:45
Мнения: 1,204
От: Bulgaria
Навремето в CERN в AD ускорителя имаше едни клетки много приличащи на клетки за животни. На тях бяха залепени табели: "Моля не хранете физиците."
щурчо
14 Май 2013 23:51
Мнения: 23,365
От: Bulgaria
Гражданският контрол в РИК в зала "Универсиада" в София е просто фасада пред секциите с ромските и анадолските гласоподаватели.
Лопатар
15 Май 2013 06:16
Мнения: 916
От: 0
институт за развитие на публичната среда - kill me kill me please
aminali
15 Май 2013 09:32
Мнения: 1,012
От: Bulgaria
И на мен ми е чудно какво толкова очаква автора - че иска да влезе през парадния вход вече го разбрахме - да го пуснат да се разхожда навсякъде, да виси по всички компютри, да проверява секционни протоколи ли, да пита когото каквото му хрумне, да коригира вкарването на данни ли, какво всъщност иска и как всъщност си представя едно наблюдение? Ако чете коментарите, да бъде така добър да отговори.
maxilian
15 Май 2013 11:05
Мнения: 56
От: Bulgaria
Наистина, това че по телевизиите не се разпространяват свободно кадри от процеса на превръщането на отделните бюлетини в съвкупни числа е скандално! Защото вече не само в развитите демокрации, а и в новите от третия свят, този процес очевидно е по-прозрачен, отколкото в България
Thermobee
16 Май 2013 09:38
Мнения: 3
От: Bulgaria
Аз не разбрах от статията дали общественикът-автор е установил конкретни нарушения на изборния процес. Разбрах само, че не са го нахранили и е влязъл през задния вход.
Мишо Константинов
16 Май 2013 12:58
Мнения: 921
От: Bulgaria
С риск да стана досаден ще напомня, че във всички комисии: 11900 секционни, 31 районни и 1 централна, мнозинство има опозицията. Примерно в ЦИК и в описаната РИК 11 члена са от опозицията, а 10 са от ГЕРБ. Отделно, че всяко решение се взима с мнозинство 2/3, примерно 14 от 21. Ма кой ти гледа такива подробности, дайте да ривем, че някой ни е ...
Бъдете здрави!
Добави мнение   Мнения:13 1