Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Разединението прави силата!
Добави мнение   Мнения:15 1
NATURAL
10 Юни 2013 19:48
Мнения: 4,553
От: Bulgaria
Поредният им управленски мандат започва по начин, който не дава основание да се смята, че отношението на двете партии към обществото ще бъде различно.

Само идиоти биха си мислели, че юе е различно. Но поне ще свърши различно мандата им и скоро. И народът помни достатъчно за да не се поддава когато почнат да молят за пощада
Fantata
10 Юни 2013 22:02
Мнения: 4,153
От: Bulgaria
Докато избраниците са зависими от партийните централи, а не от избирателя, ще има номадство, клики, мафии и служба на съмнителни интереси.
Неверния Тома
10 Юни 2013 22:31
Мнения: 11,681
От: Bulgaria
А може би "номадството" изразява независимостта на депутатите от партийните централи.
Колкото и да не харесва на партийните апарати, "Обвързването със задължителен мандат е недействително" (чл.67(1) от Конституцията). Закон лош, но закон!
щурчо
10 Юни 2013 22:40
Мнения: 23,365
От: Bulgaria
БСП и ДПС отново са във властта, а техните управления никога не са се характеризирали с уважение и респект към общественото мнение.


Ясно и точно. Само мажоритарните избори, личната отговорност пред избирателите и отзоваване на нехранимайковците е лекарството за партийните олигарси.
doomchant
10 Юни 2013 22:53
Мнения: 5,611
От: Bulgaria
Но всичко хубаво остана на заден план, след като в крайна сметка депутатите свалиха всички пречки пред парламентарното номадство. Сега те отново ще могат да прескачат от група в група. А ако в един момент депутатите, останали по една или друга причина без фракция, станат 10 или повече, те ще могат да направят нова ПГ. Това е една добре позната практика, която сриваше общественото доверие в НС години наред и която бе стопирана в предишния парламент от мнозинството на ГЕРБ.


Авторът има много интересен поглед върху политическото номадство. Според него ГЕРБ са го били ограничили в миналия парламент, при положение, че те погълнаха почти половината от групата на Атака и няколко депутата от РЗС. Само да напомня с текст от Уикито:

Пренасочване на държавни субсидии от независимите депутати[редактиране]
Според правилника на това народно събрание, депутат напуснал групата си или депутат, чиято група се е разпаднала, не може да се присъедини към друга парламентарна група и остава независим. Въпреки това, депутатите могат да пренасочат частта от държавната субсидия, която се получава от партиите за всеки депутат към друга партия. Така 18 от независимите депутати, влезли в парламента от листите на „Атака“, РЗС, „Синята коалиция“ и ДПС, насочват субсидията, която се полага на партия за тях, към ГЕРБ, а един, Камен Петков, към левицата.


Натисни тук

Вижда се, че правилото, срещу чието премахване размахва пестник авторът, е дало възможност на управляващите от ГЕРБ, де факто да си увеличат парламентарнат група с 15%, от 117 на 135 депутата.

БСП и ДПС сега ограничават причините за номадството, а иначе казано възможността депутатът да си получава директно част от следващата го субсидия като заплащане, срещу вярност към нова група, която го е "приютилата". Но според възмутения автор новите правила всъщност го поощрявали.

Само дето отпадането на финансовите стимули, идващи от субсидията, съвсем не означава отпадане на финансови стимули с друг произход или пък невъзможност за даване на облаги от друг характер.


Тук разбира се авторът е прав. Но с какво ще се промени гласуването на корумпирания депутат, ако е в група, сравнено с битуването му на единак?
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: doomchant
paragraph39
11 Юни 2013 01:37
Мнения: 80,095
От: Bulgaria
Авторът: "Защото към момента на теория е достатъчно един само депутат от БСП и ДПС да отсъства по уважителни причини, за да бъде блокирана цялата дейност на парламента и държавата..."
............................................................................
Я пак: Защото към момента на теория е достатъчно един само депутат от БСП и ДПС да отсъства по уважителни причини, за да бъде блокирана цялата дейност на парламента и държавата.
Бреййййй, авторе, ами ако 3-ма депутати от "Атака" "заместят" отсъстващите 2-ма от БСП и ДПС?! К`во прайм тогава?! Щото , нали, БСП+ДПС=118 + 3-ма от "Атака"= 121 депутати! Има Кворум за работа на Парламента(и държавата), нали?!
Отделно, че НЕ е задължително депутатите от БСП и ДПС да отсъстват , единствено и само, "по уважителна причина"- може да отсъстват и по НЕуважителна!
paragraph39
11 Юни 2013 01:44
Мнения: 80,095
От: Bulgaria
/:/ "...Със сигурност БСП и ДПС са наясно, че мнозинството им е твърде крехко и нестабилно. Те успяха да изберат правителство с помощта на "Атака", но ще им бъде трудно да прокарват един или друг спорен закон..."
............................................................................
Тук си абсолютно прав, авторе!
Ако депутатие на ГЕРБ напуснат или откажат да се регистрират за заседание на Парламента, на което заседание ще се гласува и приема закон или друго решение на Парламанта, тогава единствено и само от волята на депутатие от "Атака" зависи ще мине ли този закон или това решение на Парламента или няма да мине!
Ерго, абсолютенв подарък за "Атака" (ще) е, ако ГЕРБ напуснат Парламента или откажат да се регистрират за заседания на Парламента- тогава всичко ще е в ръцете на депутатите от "Атака". Туй даже и Доган-"Сава" НЕ си го е мечтал!
Fantata
11 Юни 2013 04:51
Мнения: 4,153
От: Bulgaria
И ще е достатъчен един депутат от Атака да мине от другата страна за да може всяка мечта на Доганя да се материализира. Както знаем кадрите на Атака не са от особено верните на Вожда, следователно Хайдук Сидер е сбъднатата мечта на ДПС....
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Fantata
StrikeEagle
11 Юни 2013 06:13
Мнения: 21,073
От: Bulgaria
Скоро Айляк Демирли ще
продаде неколко глави добитък на ДПС и
ще кешира яко.
Иначе те сами ще се продадат и ще кешират сами...
XYZxyz
11 Юни 2013 09:14
Мнения: 26,211
От: Antigua and Barbuda
Нещо не схващам, защо в статията бялото се нарича черно , а черното се нарича бяло?!
Парламентарното номадство е когато един депутат може да напусне парламентарната група на партията си и да се присъедини към групата на друга партия. После може да прескочи към групата на трета партия и т.н. Така беше в предишния парламент и ГЕРБ с парите от държавната субсидия си купиха депутати от другите парламентарни групи. Сега когато новия правилник забрани номадството, се надава вой, че го разрешавал!!! Кой стои зад този вой е ясно - ГЕРБ, които няма да могат пак да си купят депутати, както са си свикнали. В случая даже има и още една гадост - има вой и срещу правото на депутатите да се обединяват в група, с всичките права и задължения, които дава групата според правилника на парламента. Изключените от групата си депутати, както и напусналите групата си депутати, би трябвало да могат да са в група на "независимите", защото иначе има неравностойност между депутатите, а такава не е предвидена по Конституция. Това разбира се няма нищо общо с парламентарното номадство, както тъпо и упорито ни внушава статията.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: XYZxyz
Don
11 Юни 2013 09:36
Мнения: 19,057
От: Bulgaria

"Обвързването със задължителен мандат е недействително" (чл.67(1) от Конституцията). Закон лош, но закон!

Съвсем не е лош този "закон".
Премахването на обвързването със задължителен мандат е висше достижение на конституционната мисъл. Появил се в резултат на конституционната уредба на кралска Франция, задължителният мандат е олицетворявал зависимостта на пратениците в Генералните щати от волята на местното величие. Но Френската революция от 1789 премахва това обвързване и постановява свободата на убежденията, което прави депутатите наистина независими и свободни от други влияния, освен собствените им убеждения.
Постановяване отново на задължителен мандат под каквато и да е форма би предтавлявало ретрограден и мракобесен акт.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Don
Don
11 Юни 2013 09:52
Мнения: 19,057
От: Bulgaria

А тезата на автора е напълно несъстоятелна.
Именно премахването на принципа "Парите следват депутата", приложен спрямо партийната субсидия, осигурява ликвидиране на депутатското "номадство" по меркантилни причини.
Но авторът не пледира за това. Той пледира да се премахне въобще възможността депутат да напуска своята парламентарна група и да се присъединява или не към друга парламентарна група. Тази възможност е, както посочих по-горе, израз на висшия смисъл на народното представителство, необвързано със задължителен мандат. А подобно закрепостяване, каквото се мержелее пред взора на Обретенов, би представлявало фрапантно нарушение на чл. 67 от Конституцията.
гого2012
11 Юни 2013 09:52
Мнения: 3,185
От: Bulgaria
/:/ "...Със сигурност БСП и ДПС са наясно, че мнозинството им е твърде крехко и нестабилно. Те успяха да изберат правителство с помощта на "Атака", но ще им бъде трудно да прокарват един или друг спорен закон..."

Защо се хабите напразно - всичко е уговорено, разправиите в парламента са за пред нас - и в предишното НС много закони се приемаха с рехави кворум и мнозинство, като че ли от тогавашните управляващи знаеха - колко опозиция ще има в залата, че и те да не са бая каланалък...
гого2012
11 Юни 2013 09:54
Мнения: 3,185
От: Bulgaria
Иначе - според мен - който смята да напуска парламентарната група - да напуска и парламента - нали с партийна листа е влязъл, не е влязъл като независим...ама - всеки - като хапне кокала - и край.
Rakita
11 Юни 2013 15:10
Мнения: 22,828
От: Bulgaria
До някой и друг месец БСП и ДПС най-вероятно ще си напазуравт няколко депутати от Атака и ГЕРБ за по няколко милиона. Така няма да им се налага да дават същата сума за поддържане на кворума за всяко парламентарно заседание. Проблем ще са собствените им депутати - на тях нещо не им се идва на работа
Добави мнение   Мнения:15 1