Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
И бизнесът поиска предсрочни избори и нова Конституция
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:30 Страница 1 от 2 1 2 Следваща
kenken
24 Юни 2013 21:22
Мнения: 402
От: United States
И тези са един "бизнес". Все бивши комсомолци, партийни секретари и ченгета. Но предложенията им за нова конституция, пряк избор на магистрати и повече референдуми са определено за похвала. Подкрепям с две ръце.

-------------------------
дистанционен парламент

beagle
24 Юни 2013 22:09
Мнения: 20,732
От: Bulgaria
Новата Конституция е Новата бира, към която ще трябва да привикнем. Българският кон не е болен, Другари и Господа !
Нейното прецизно изработване е много по-фин филтър от този на Протеста!!!
Куците медузи на Конституционната Мисъл у нас, се страхуват само от очевидната си некадърност ???
Иначе, тракалки се биват пред ТВ-камерите.
А с мисъл за нея, Нови избори през май 2014 са си най-просто казано, Приспивен ориентир на Статуквото.
Хора, Не дремете, когато около вас говорят...
Редактирано: 2 пъти. Последна промяна от: beagle
mick
24 Юни 2013 22:37
Мнения: 8,588
От: Bulgaria
Нова конституция или просто да питаме Конституционния Съд.. за промяна например в съдебната власт.. или каквото ни трябва? мисля, тоя път той ще е по-сговорчив. А и вече има случаи, когато КС е променял свое решение.

Освен това, Велико Народно Събрание е вече отживелица и само ще се загуби много време. Защо просто не се насрочи референдум с 1 точка - Съгласни ли сте да се закрие институцията Велико Народно Събрание и нейните функции да се поемат от НС с 2/3 мнозинство? Сигурен съм референдумът ще е успешен и ще ни спести години на мъки.

Всъщност референдумите са мощно оръжие и ако се използва внимателно и точно може да върши чудеса. Например - с референдум да може да се уволни даден държавен служител, даже съдия и прокурор, депутат даже. Като ако служителят е окръжен прокурор - референдумът да е за даденият окръг. Ако служителят е кмет - референдумът да е за съответната община. Така даже и несменяемите и оядени служители, да не могат да се крият зад своята несменяемост. Ако хората не ги искат - значи, трябва да бъдат уволнени. Ако някой си мисли, че ще започне да се злоупотребява с референдумите - съмнява ме, много по-трудно е да се спечели референдум, отколкото да се направи протест или митинг в продължение на месец да речем. Просто при референдума трябва много повече хора да бъдат убедени.

Блог
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: mick
beagle
24 Юни 2013 23:34
Мнения: 20,732
От: Bulgaria
mick мили, от 24 Юни 2013 22:37,
Изглежда не сещаш, в какво се блъскаме, не просто и не само, аз и ти.
Хайде да си седнем на акъла, че и повече да се понапънем.
Аман от импровизации, при това и по най-високите хабстракции на Проблема. Като че ли, само мераците на превратаджиите от 11-ти май ни гъделичкат по общата хперспектива.
Андрешковиада в 21-я век...
Редактирано: 2 пъти. Последна промяна от: beagle
yuni
24 Юни 2013 23:59
Мнения: 730
От: Bulgaria
Ханес Свобода прозря какъв гаф е назначаването на Пеевски в ДАНС



"За мен остава неразбираемо и неприемливо, че новото правителство на малцинството назначи за главен борец с корупцията един олигарх... Също така не мога да разбера защо шефът на дясно-екстремистката партия "Атака" беше избран за председател на комисията за борба с корупцията в парламента", написа тази сутрин в блога си председателят на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в Европейския парламент Ханес Свобода, два дни след като се завърна от срещата на ПЕС в София.
В блога си той казва, че след протестите в Турция и Бразилия не бива да се подминат и тези в България, макар и да са по-малобройни от недоволството през февруари срещу Бойко Борисов. За разлика от изказването си в събота в НДК днес в блога си Свобода критикува правителството на Пламен Орешарски и политиката на българските социалисти.
"Знам, че за българските социалисти е трудно да предложат лява алтернатива след управлението на Борисов. Но едно правителство, което е заедно с "турската" партия и е зависимо от радикалната партия "Атака", трябва още повече да защитава своите ценности. И да спечели доверието на населението чрез диалог, а не да го проиграва."
Социалистът критикува назначаването на Делян Пеевски за шеф на ДАНС и въпреки неговата отмяна новото правителство трябва да понесе последствията си. Според Свобода не е достатъчно да се отменят едни назначения и да се поставят други хора на поста. Трябва да има цялостна смяна на системата, казва той и смята, че правителството на Орешарски трябва да се нагърби с тази задача.
България трябва да се бори срещу всяка форма на корупция, пише още Свобода в блога си. "Тази борба трябва да се води със сила, последователно и независимо. Иначе България никога няма да влезе в първа лига на страните по отношение на инвестициите и демокрацията. А между другото България иска да стане и част от Шенген!"
"Не искам да омаловажавам предложените социални мерки на правителството. Те са необходими, още повече от социалдемократическа гледна точка. Но само една прозрачна и демократична страна може да намери дългосрочно пътя към 21 век", завършва европейският политик.
През уикенда в София Ханес Свобода призова за подкрепа към новото правителство и похвали лидера на ПЕС и бивш премиер Сергей Станишев, че се е борил дълго време за модернизацията и "да каже "да" на бъдещото и "не" на миналото. "Трябва ни успех - това правителство трябва да покаже разликата с предишното правителство", заяви тогава още Свобода. В събота в София Станишев бе горещо подкрепен и от шефа на Европейския парламент Мартин Шулц, защото бил додсатъчно смел да си признае грешката с Пеевски.
http://hannes-swoboda.at/
segakomentar
25 Юни 2013 00:05
Мнения: 32
От: Bulgaria
В новата конституция трябва да ИМА следните:

1. Директен избор и възможност на предсрочно сваляне на депутати. Ако се изметнат, или не ходат и не вършат работа да бъдат сваляни.
2. Избори на шефове на полиция, ДИРЕКТЕН ИЗБОР НА СЪДИИ и други главни длъжности които получават заплати идващи от народните данъци.
3. ОСОБЕНО ВАЖНО! Задължително разрешение за притежаване на оръжие от всички спазващи законите граждани за самозащита и защита на частната собственост. Ако това го няма, политиците няма да им пука от мнението на народа.
4. Право на свободно говорене, и други основни задължения присъсващи в демократичните конституции.
5. Задължителни референдуми по важни житеиски, финансови, регионални и др решения. Задължително гласуване на изборите за президент и депутати.

Това според мен са някои от важните промени които трябва да се направят.
Редактирано: 2 пъти. Последна промяна от: segakomentar
annetaz
25 Юни 2013 03:53
Мнения: 1,778
От: Bulgaria
Смущаващото е, когато бизнеса иска избори и нестабилност. Това говори,че поне на част от него не му харесва разпределянето на баницата в този вид. И че зависи от връзките с политиците повече, отколкото е нормално. Това би трябвало да са умни хора и да са намерили алтернатива преди да искат промяна. Нима я търсят в протеста срещу олигархията като част от тях са точно олигарси?! Ами, ако изтърват духа от бутилката и ги погнат?!
Юнкер
25 Юни 2013 08:42
Мнения: 1,893
От: Bulgaria
Смущаващото е, когато бизнеса иска избори и нестабилност.

Никакви избори не искат. Старите партийци и доносници (наричащи себеси бизнес) имат поръчка от партията кърмилница, за запеят песен за избори, ама след година. Целта е да се закрива седенката и да се размотава! Жалкото е, че има хора да им се връзват.
Riva
25 Юни 2013 10:06
Мнения: 79
От: Bulgaria
И да добавим:

1. Сваляне на имунитета на народните представители, магистрати /съдии, прокурори, следователи/, общински съветници и други. Равни пред законите, ако искаме ЧИСТА И СВЯТА РЕПУБЛИКА.
2. Отпадане на несменяемостта на народните представители.
3. Отпадане на чл. 69 от Конституцията, който гласи, че народните представители не носят наказателна отговорност за действията си в НС.
4. Отпадане на давността за извършено престъпление.
5. Не на Задължителното гласуване, а стимулиране посредством данъци и такси.
6. Колкото хора гласуват - толкова места/мандата да бъдат заети в НС, а едно лице може да бъдеиздигнато само в един МИР. Отпадане на сегашната практика да се издигат хора от 2 МИР. Така, ако гласуват 50% ще бъдат запълнени само 120 места в НС, а приемане на закони да е възможно САМО при кворум от 121 нар. представители. В този случай се преминава към референдуми.
7. Референдумита да се провеждат за много по-дълъг срок. Не е нормално референдум да се провежда в един ден. Трябва да е поне 1 месец. Когато човек отиде в кметство, дан. служба или друго държавна служба или общинска служба ще гласува.
8. Право на всеки да сезира КС за противоречия на закони с Конституцията.
9. Премахване на стажа по специалността за времето, в което лицето е народен представител.
10. Намаляване на изискванията за участие в избори. Отпадане на финансовите изисквания пред кандидатите. Много по-малък брой хора в подкрепа кандидатите за регистриране за участие в избори.
11. Право на участие в изборите и за неправителствените организации.
12. Днес се субсидират партии и коалиции, които са преминали 1% одобрение. Защо тогава да не се свали бариерата от 4% на 1%. Така народа ще има своята представителност и ще се увеличи избирателната активност и ще отпадне тежеста на купените.
Има още много други възможности, ако искаме да създадуем механизми за контрол. Избирателния кодекс не е единствения и основния въпрос за промяна на системата.
Посочените идеи могат да се реализират и от ОНС и не е нужно свикването на ВНС.

В никакъв случай не трябва да обезличаваме НС само защото имаме мухльовци в НС. Трябва да запази основите на парламентарната република. Трябва да направим така, че тя да се реализира в пълна степен. не трябва да отиваме към Европейския парламен и европеската президентска институция.
Arisild
25 Юни 2013 10:14
Мнения: 1,021
От: Bulgaria
В новата конституция трябва да ИМА следните:

1. Директен избор и възможност на предсрочно сваляне на депутати. Ако се изметнат, или не ходат и не вършат работа да бъдат сваляни.
2. Избори на шефове на полиция, ДИРЕКТЕН ИЗБОР НА СЪДИИ и други главни длъжности които получават заплати идващи от народните данъци.
3. ОСОБЕНО ВАЖНО! Задължително разрешение за притежаване на оръжие от всички спазващи законите граждани за самозащита и защита на частната собственост. Ако това го няма, политиците няма да им пука от мнението на народа.
4. Право на свободно говорене, и други основни задължения присъсващи в демократичните конституции.
5. Задължителни референдуми по важни житеиски, финансови, регионални и др решения. Задължително гласуване на изборите за президент и депутати.

Това според мен са някои от важните промени които трябва да се направят.

segakomentar,
По първа точка - ако това се въведе ще си ходим на избори постоянно и никога няма да може да се състави стабилно правителство. Освен това ще ми е интересно да ми обясниш механизма за "предсрочно сваляне на депутати" - може би ще се провеждат избори за депутати и след това референдум за отзоваване на депутати или какво?
По втората точка - как точно си представяш да гласуваме за началник на СДВР, например? И сега не би имало проблем, ако главните секретари на МВР, министрите и зам.-министрите си вършеха работата и отстраняваха всеки полицейски шеф, който има слаби резултати в дейността на подчинената му дирекция на полицията.
По трета точка - разрешението за притежаване на оръжие и сега изисква свидетелство за съдимост, но изисква и други важни неща като свидетелство за регистрация в психодиспансер. Нали не искаш спазващ законите гражданин, който обаче има психическо разстройство да се мотае по улиците с пистолет?
Точка 4 се чудя дали да я коментирам, защото показва, че въобще не си чел Конституцията - свободата на словото и сега присъства в нея.
По точка 5 - я ми дефинирай важните житейски, финансови, регионални и др. решения, по които задължително да се провеждат референдуми? И, ако регионален референдум в Плевенско гласува да се строи АЕЦ "Белене", а на национално ниво референдум каже да не се строи (това все пак е въпрос от национално значение - обвързан и с икономиката на цялата страна, и с финансите на държавата), тогава кой референдум да зачетем?

Като плямпотите за нова Конституция поне вземете, че прочетета тази, която толккова плюете. В нея има какво да се промени, но противниците й май само знаете да викате "нова конституция" - не казвате, какво ви пречи в настоящата, нито давате проект на нова такава, а когато все пак направите предложения - повечето от тях се оказват, че не са предмет на уреждане с Конституцията, а със закон (назначаването на магистрати, например) или пък че ги има решени точно по същия начин в настоящата (свободата на словото, например)!
Firmin
25 Юни 2013 10:17
Мнения: 33,549
От: Bulgaria
На калпав бизнес Конституцията му пречи Я чиба!
Riva
25 Юни 2013 10:21
Мнения: 79
От: Bulgaria
Извинете за грешката допусната във втора точка.
Имах предвид премахване на несменяемостта на съдиите, т.е. да може да бъде понижаван от върховен до районен и по-надолу, ако не е читав, както и смемян при пряк избор.
tsombain
25 Юни 2013 10:33
Мнения: 1,804
От: Bangladesh
Сашо Дончев - премиер, премиер ...!
wreckage
25 Юни 2013 10:37
Мнения: 32,883
От: Bulgaria
ДИРЕКТЕН ИЗБОР НА СЪДИИ и други главни длъжности които получават заплати идващи от народните данъци.


единствената страна, за която се сещам че има директен избор на съдии, са Щатите.
Става въпрос за мирови съдии, чиято юрисдикция е ограничена до кражба на добитък и спорове за капчук.
yuni
25 Юни 2013 13:19
Мнения: 730
От: Bulgaria
По-добре нестабилна държава, отколкото стабилна кочина! Браво на БСК!
Mladya hqsh
25 Юни 2013 13:23
Мнения: 7,050
От: Bulgaria
yuni

24 Юни 2013 23:59





Ханес Свобода прозря какъв гаф е назначаването на Пеевски в ДАНС


Toва след всяка статия ли ще го копираш?
Нямаше ли някакви правила по отношение на спама в този форум?
Това горното го четохме в оригинал.
А що се отхася до бизнеса - когато се омеша с политиката говорим за олигархия.
Срещу която умните, красивите и интелигентните протестират уж не на думи, нали?
yuni
25 Юни 2013 13:40
Мнения: 730
От: Bulgaria
Хъш, нещо много бавно четеш, защо така? На инструктаж ли беше?
Геновева
25 Юни 2013 13:44
Мнения: 24,361
От: Bulgaria
юни-то, прав е човекът, стига вече препостване, а натуралната досада, която вее от твоите постинги - тя, за съжаление, не е посочена в Правилата.
yuni
25 Юни 2013 14:16
Мнения: 730
От: Bulgaria
Защо се сърдиш, Геновева, на другите им е интересно.
mpmmpm
25 Юни 2013 16:35
Мнения: 7
От: American Samoa
Естествено, че бизнеса ще поиска Герб да се върне на власт. Така ще могат да продължат да дерат кожите на народа , няма да плащат редовно заплати и осигуровки, защото имат благословията на Бойко и неговите помияри, ще окриват данъци, общо взето ще бъдат феодали. А наистина това не са бизнесмени, а просто бивши крадци или престъпници. Така ще бъде от тук нататък. Мутрите им се ослади властта и нямат да я пуснат, докато народа не скочи и унищожи. Но все пак има добри новини: след около 10 год. мутрите ще си останат сами в тази страна, заедно с циганите и последните ще им видят сметката.
Геновева
25 Юни 2013 16:45
Мнения: 24,361
От: Bulgaria
ТЕ ли ти казаха, не им вярвай....
Добави мнение   Мнения:30 Страница 1 от 2 1 2 Следваща