Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Назря моментът да се експериментира с мажоритарното начало в изборите
Добави мнение   Мнения:21 1
внимателният
11 Юли 2013 19:54
Мнения: 3,095
От: Bulgaria
не очаквах, че има и свестни социалисти
Forza NATO
11 Юли 2013 19:58
Мнения: 11,582
От: Bulgaria
Близнашки е прав за повечето неща и му прави чест, че левите му убеждения не му пречат да вижда трезво.

Категорично не споделям обаче оптимизма му за мажоритарните избори - те ще са стъпка в грешна посока и загуба на енергия в обречени експерименти.
Айде няма нужда да експериментираме повече с нищо, че нещо много ексксременти от експерименти се нароиха...
Стайнбек
11 Юли 2013 20:11
Мнения: 21,409
От: Bulgaria
Образователен ценз и задължително гласуване – само това е справедливо!
Calina Malina
11 Юли 2013 20:20
Мнения: 6,931
От: Bulgaria
за професора и студентите му.
Slava
11 Юли 2013 21:31
Мнения: 10,564
От: Bulgaria
Редовно следя изказванията на професора, понеже е единственият трезвомислещ и честен човек в бесепе. И един от малкото сред целия ни политически т.н. елит. Още текстове от Близнашки Натисни тук
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Slava
внимателният
11 Юли 2013 21:48
Мнения: 3,095
От: Bulgaria
Уважаеми г-н професоре,
Съгласен съм с констатациите Ви. Те Ви правят чест, но предложенията Ви за запазване на конституцията определено противоречат както на собствените Ви изводи, така и на обективните обществени потребности.

Защо, за Бога!, ни е нужно да се запазва партийния монопол върху политиката, макар и орязан наполовина? Впрочем, дори признаваното с половин уста от Вас право на 95% от населението, което не иска и да чуе за партии, да има 50% от местата в "народното" събрание, не противоречи ли на член 12? Та нали в него изрично сте записали, че в България само партиите имат право на участие в политиката? Следователно, за да могат да се избират непартийни депутати, конституцията трябва да се промени поне в този член.

И тази промяна е програма минимум. Оптимумът е конституционна забрана на партиите. Изработването на политиките - смокиновият лист, оправдаващ на теория съществуването на партиите - следва да става с референдуми, а не с партийни събрания и неспиращи комплоти срещу народа.

Преди всичко, обаче, от конституцията следва да отпадне... не, това не е думата. Следва да се изгори с нажежено желязо... проклятието върху народа ни - член първи, алинея първа. Меко казано, Вие сте неубедителен с твърдението си, че "президентската" република би ни донесла едва ли не апокалипсис. Опровергава Ви примерът на множеството водещи и процъфтяващи нации, избрали президентската форма. Докато ние сме на последните места в света, благодарение главно на порочния монопол на "парламента" върху властта.

Порокът на българския вариант на парламентарна република е не само в грубото непризнаване принципа за разделение на властите. Управлението е координиране, ръководство и контрол. Всеки министър-председател, който не е избран пряко от народа, е обречен да бъде марионетка и заложник, а не управник. А всеки народ, поставен пред трагичния избор коя от властите - законодателната или изпълнителната - да подкрепи срещу другата, винаги избира работещата и независима изпълнителна власт. Такъв беше и изборът на българския народ цели два пъти през последните само десетина години. Нали не се заблуждавате, че има друга причина за избирането на Сакскобургготски и на Борисов, освен желанието на народа ни да получи най-сетне истински ръководител, еманципиран от партийните мафии?



бонго-бонго
11 Юли 2013 21:48
Мнения: 26,313
От: Swaziland
Близнашки е прав за повечето неща и му прави чест, че левите му убеждения не му пречат да вижда трезво.

За кое е прав?
Ако ще сме парламентарна република, защо президентът има толкова много правомощия и защо се избира пряко?
Имало ли е досега президент, който да не е влизал в конфликт с правителство и парламентарно мнозинство?
Вече 20 години имаме проблеми със съдебна система и няма начин те да бъдат разрешени без промяна в Конституцията.
И защот тази Конституция гарантира нейното толкова трудно променяне вкл. този анахроничен институт на Великото народно събрание.
Конституцията трябва да може да се изменя с 2/3 мнозинство на НС и референдум.

Редактирано: 1 път. Последна промяна от: бонго-бонго
БозьоКифлев
11 Юли 2013 22:34
Мнения: 2,042
От: Bangladesh
Конституцията трябва да може да се изменя с 2/3 мнозинство на НС

бонгич, не си прав. за какво да се мъчим с 2/3 мнозинство, като са достатъчни двама спортисти със 161 дупетатски карти. ще пребягат бързо по предварително втъкнатите пунктове за гласуване и можем да си сменяме конституцията по три пъти на ден.
ideyazabulgaria
11 Юли 2013 22:46
Мнения: 154
От: Bulgaria
Професорът по конституционно право учил по правото на Вишински не знае, че мажоритарното начало не е нито важно, нито съществено , нито ще заработи преди българската избирателна система да приеме въвеждане на най-важния принцип на европейската реална демокрация и правова държава- "ДЕ-политизацията".Което значи да се премахне правото на партиите да правят, контролират и притежават изборите.
Този въпрос го разисквам в много мои анализи в последните 4 години, последния е ИЗБИРАТЕЛНАТА НИ СИСТЕМА КОЛОСАЛНО ИЗОСТАВА ОТ РАЗВИТА ЕВРОПА apostolova&Itemid=198 target=_blank id=url>Натисни тук

А в последната конституция на България правена в 1990 г. от БСП е залегнала политизацията по примера на старата тоталитарна комунистическа държава и бетонирана в т.измислената ЦИК, избираща се на партийния принцип и не съществуваща никъде другаде в Европа, освен в две страни-Турция и Русия, но никой не ги смята нито за "Европа", нито за "демократични"
Тцц, професрът това не споменава,видно е, че не знае..

Жалко, защото в интервюто с Близнашки никъде не се вижда да засяга този въпрос. Което за пореден път ме убеждава, че юристите в България продължават да се учат по правото на Вишински, т.е. по комунистическото право, където не се споменава нито ред за демокрация, нито за правова държава.
Комунистическата идеология не залага на демокрация и правова държава и затова се провали, но преди това осакати 2 поколения българи.
Редактирано: 7 пъти. Последна промяна от: ideyazabulgaria
щурчо
11 Юли 2013 22:48
Мнения: 23,365
От: Bulgaria
Тцц. Конституционалист, дето не знае кво да се прави. Боже, опази и сохрани.
kenken
12 Юли 2013 01:40
Мнения: 402
От: United States
Жал ми е за студентите му при такова ограничено мислене. Естествено, че за да промениш нещо значително, трябва да измениш нещо значително, а не да правиш козметичнни промени, които отдавна са доказали, че не водят до никакъв резултат. А това значи само едно - ВНС е необходимо. Трябва ни още една камара на парламента за да има по-добър граждански контрол както в САЩ, Англия, Франция и т.н И какво преподава тоя като не знае какво да се прави в тази ситуация, както казва горния? Аман от некадърни социалисти окупирали властта, пък и професорските места.

-------------------------
дистанционен парламент
palavnik
12 Юли 2013 02:59
Мнения: 412
От: Bulgaria
Ако не се премахне възможността икономически неактивните да гласуват, скоро в държавата няма да останат живи икономически активни, които да произвеждат баницата, от която лапат първите.

За да се предотврати възможността за купуване на гласове и да се увеличи шансът за избиране на можещи и умни хора трябва да се премахнат мандатите и избирателните райони - всички избиратели да гласуват за всеки кандидат. Така ако на село си го мислят за качествен, България може да мисли друго. Ако ще е задължително гласуването да бъде само "за " и "против", без "въздържал се". И избрани да се считат само получилите над 50% от гласовете. Колкото - толкова. Ако всички са под 50% - служебно правителство. И т. н., и т. н.
Abaddon89
12 Юли 2013 07:08
Мнения: 960
От: Bulgaria
Очевидно е, че от ВНС има смисъл само когато е ясно какво ще се иска от него, а в момента такова нещо няма. Разни хора, разни искания, често противоречащи си едно на друго. Професор Близнашки е прав - засега няма необходимост от ВНС освен ако не решим да станем президентска република, което едва ли ще промени нещата към по-добро. Не знам защо повечето хора си мислят, че само ВНС може да промени Конституцията, а всъщност и обикновеното НС може да промени много неща в Конституцията. Конституцията не е панацея, и по принцип една нова Конституция може да се окаже както по-добра от сегашната, така и да доведе до по-лоши резултати, като повероятното е, нищо съществено да не се промени.
Пенчо бре
12 Юли 2013 10:00
Мнения: 20,364
От: Bulgaria
Снощи при Костенурата и Пъпеша, един специалист с нашийник, искаше 100% мажоритарни избори. Професорът казва 50%. Сигурно си струва да се обсъди, но как? С обсади и вувузели, май не става. Лично аз смятам, че промените в много от законите, които из@ра малоумничето Дянков, трябва спешно да се поправят, което може да стане само в парламента. В настоящата ситуция един консенсус за график на работата на Парламента и дата за предсрочни избори, в съответствие с евентуалния график са мислими решения.
tatyana1
12 Юли 2013 10:18
Мнения: 4,668
От: Bulgaria
Сега не успявам да се информирам за десетина партийни програми и не си го слагам на сърце щото програмите са само до изборите, после никой не ги отваря. Как се очаква да се зпознавам със 100-200 кандидати. Освен това фактът че някой засега не краде и не взема подкупи, защото няма такава възможност, изобщо не значи че няма да го направи ако може. Включвам и протестиращите- нищо лично, само житейски наблюдения.
ново20
12 Юли 2013 10:29
Мнения: 1,723
От: Burkina Faso
Ех, в нашата държава всички искаме едно и също, но не сме съгласни с лицата, които да ни водят в демократичните блага. Всички са срещу олигархията, каквото и да означава това, но не се изпада в подробности кои са лошите и защо точно са лоши. Заклеймяването е достатъчно. Не ме радва идеята да слезем от единия клон на олигархията, за да се качим на другия. Казано с най-меки думи, глупостта и склонността към мошеничество в ГЕРБ, заедно с неподготвеността на новите или псевдообновяващи се партии, не ми дават реални основания да очаквам по-добро правителство след поредни предсрочни избори. Ако има истински граждански натиск върху властта, граждански натиск със справедливи подбуди за защита и развитие на общото благо, този натиск няма да отслабне в хода на управлението. Нека гражданите активно да контролират какво се случва, да предлагат по-добри идеи в инстерес на цялото общество. Според мен надеждата, че оставка на правителството и предсрочни избори ще свалят Станишев, граничи с илюзия. По-добре е гражданите да следят изкъсо работата на Станишев. Г-н Близнашки, дръжте го да ви работи, и то на светло! Така може и сам да се откаже.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: ново20
щурчо
12 Юли 2013 10:34
Мнения: 23,365
От: Bulgaria
Само мажоритарните избори в два тура могат да прочистят политическата класа и партийните елити. Всичко друго е ала-бала. Я си представете Боцко и Съско на балотаж в некой избирателен район. Феерия.
премиер
12 Юли 2013 12:25
Мнения: 402
От: Bulgaria
От обърканите приказки на проф. Близнашки, член на националния съвет на БСП, се налага изводът, че господинът мечтае да низвергне в своята партия омразния му председател Станишев посредством национални предсрочни избори до дупка. Пълен абсурд! А как да бъде овладяна корупцията в страната и бъдат преборени олигархията и монополите, идеи няма. Експериментиране с мажоритарни избори, както казва професорът? И при изборите за ВНС/1990 г. и за 41НС/2009 г. гласуването за мажоритарните кандидати беше 100% партийно. Особено във втория случай, когато никой не беше чувал дори имената на избраните кандидати на герб, а и надали някой ще си ги спомни днес.
Според мен, немската смесена избирателна система е добра, но само, ако внимателно се обсъди от експертите и приложи в оригиналния й вид, без обичайното пригаждане към родните условия. Прилагането й обаче ще наложи увеличаване на броя на избирателните ройони, като се цели във всеки да има приблизително еднакъв брой избиратели. Особеност на тази система е, че броят на избраните депутати няма да е виноги точено 240, а например 241 или 238.
Гласува се с две бюлетини - мажоритарна и партийна за национална листа в един тур. Избрани са мажоритарните кандидати, за които са гласували 50% от избирателите в един район. Мажоритарните кандидати могат да бъдат партийни или независими. Интересна особеност е, че малки партии, които имат избрани трима мажоритарни кандидати, влизат в Бундестага на база подадените за тях гласове независимо, че не са преминали прага, който за Германия е 5%.
Forza NATO
12 Юли 2013 12:48
Мнения: 11,582
От: Bulgaria
бонго-бонго 11 Юли 2013 21:48
Близнашки е прав за повечето неща и му прави чест, че левите му убеждения не му пречат да вижда трезво.

За кое е прав?


Определям го като преобладаващо прав в отговорите му на въпроси 1-5 и 7 (последния), не съм съгласен с него в отговора му на въпрос 6 (за мажоритарните избори).
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Forza NATO
независим
12 Юли 2013 16:23
Мнения: 2,390
От: Israel
Само мажоритарните избори в два тура могат да прочистят политическата класа и партийните елити. Всичко друго е ала-бала.




Редактирано: 2 пъти. Последна промяна от: независим
T72_не_е_трактор
14 Юли 2013 10:27
Мнения: 7,821
От: Dominica
Само мажоритарните избори в два тура могат да прочистят политическата класа и партийните елити.
Спорен въпрос.От една страна-едва ли ще съберем 20 000 души,които персонално са гласували за Пеевски на последните избори,от друга-даваме лесен и сравнително евтин начин да се "купуват" персонално мандати.При 50% за мажоритарен кандидат шанса да видим малки партии и дори не толкова малки в Парламента клони към нула.Оплакваме се от дефицит на идеи и нови лица,а предлагаме начин т.н."олигарси" да си ги купуват на парче. Идосега имаше възможност за "независими" кандидати-някой да ми посочи един влязъл в Парламента?
Добави мнение   Мнения:21 1