Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Демокрации в опасност
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:50 Предишна Страница 3 от 3 1 2 3
Бачо Стоян
30 Юли 2013 16:51
Мнения: 47
От: Bulgaria
Формулата "Оставка. Нови избори" като възможен изход

На настоящия етап от развитието на цивилизцията не се е доказала друга по-добра система за управление на обществото от демократичната система прилагана във всички развити държави. Управлението на човешкото общество бихме могли да оприличим с това на един жив организъм. Колкото този жив организъм е по-съвършен, толкова устройството на това управление е по-сложно. Така например устройството на управление на организма на един червей е далеч по-опростено от това на организма на човека. Също така е очевидно, че е невъзможно да приложим устройството на управление на организма на човека в червея за да стане по-съвършен, както и обратното – да приложим устройството на управление на организма на червея върху човека за да стане това управление по-опростено. Но в организацията на устройството на управление и на двата организма има контролно-регулационни механизми осъществявани от по-опростени (при червея) или изключително сложни (при човека) органи. И обърнете внимание - контролно-регулационни механизми при които е застъпена така наричаната „обратна връзка”. Схемата на действие на контролно-регулационните механизми е една и съща и при двата организма: контролните органи реагират моментално при регистрирано отклонение от нормалното и подават сигнал към регулиращите органи; регулиращите органи подават сигнал за подтискане на регистрираното отклонение; контролните органи отново подават сигнал („обратната връзка”!!) ако отново има отклонение от нормалното и т.н., докато въпросното „отклонение” бъде отстранено.
И ако се върнем на въпроса за управление на обществото и конкретно - на нашето българско общество, какво имаме като даденост на настоящия етап?
Имаме конституция – преписана и преведена от подобни такива на развитите демократични държави, пригодена в най-общи линии за нашите условия.
Имаме закони съобразени с конституцията и регулиращи управлението на обществото (подобни такива на развитите демократични държави!).
Имаме изградена организация на управлението на обществото(подобна такава на развитите демократични държави!).
Имаме изградени контролно-регулационни механизми, но при които за съжаление – нарочно или умишлено, липсва или е подтиснато действието на „обратната връзка”, т.е. да, ние контролираме процесите – регистрираме настъпилите отклонения; да, ние взимаме мерки за отстраняване на тези отклонения; но я няма „обратната връзка” - при неудачни, недостатъчни или погрешно взети мерки, да се задействува автоматизма на контролно-регулационните механизми до отстраняване на отклонението!!
Като краен резултат какво се получава?
В полицията-корупция!
В медиите-корупция!
В политиката-корупция!
В образованието-корупция!
В здравеопазването-корупция!
В правораздаването-корупция!
Има ли някоя овластена институция, която да не е корумпирана(подкупна)?!
Та нима не е така (разбира се в много по-малка степен заради и засилената функция на „обратната връзка“!) и в най-развитите страни?!Прикриването или затаяването на истина от овластени държавни институции за вероятна или потенциална опасност грозяща обществото се приема за престъпно деяние в развитите западни демокрации.При разкриване на подобни деяния от разследващата журналистика в повечето случаи се достига до подаване на оставки от ръководителите на сгафилите институции, за да се избегне или тушира търсенето на съдебна отговорност от тези ръководители.Това е обратната връзка, която поддържа отговорни пред обществото държавните институции.При нашата “демокрация” все още не е изградена докрай действуваща обратна връзка.
Не е ли Интернет новата „религия”, където можеш на всеослушание да назовеш и разобличиш престъпника, оставяйки в анонимност без каквато и да било опасност за тебе самия?!
Не сме ли ние форумците новите „християни”-наивници?!Изпитвайки удоволствието да казваме на глас кривиците, с което да компенсираме поне малко неудоволствието от реалностите ...
Колчем по-дълго се заседя пред компютъра, възхищавайки се на коментарите и размислите на множеството ерудити в този форум, винаги оставам озадачен от една и съща повтаряща се ситуация – основната, възлова тема бива измествана я от някои злобни двустранни, тристранни или многостранни заяждания “кой е по-велик”, я от нещо съвсем отвлечено и нямащо нищо общо с темата…Навярно такава е нашата човешка природа – по-важно е нашето его, себеутвърждаването и себеизявата, отколкото съвместното обсъждане, обективно анализиране и търсене на решения на общочовешки проблеми.Групираме се в общности (на футболни отбори, на политически партии, на религии и т.н.) за да можем по-мащабно да се противопоставяме и по-дълбоко да се разделяме дотолкова, че взаимната нетърпимост и непоносимост между тези общности ескалира до омраза и желание за унищожение на съперника, който вече се нарича противник, враг.Или едните, или другите!Няма алтернатива “и двете”!
Независимо, че участниците във форума са анонимни, тяхното поведение с нищо не се отличава от това на публично известните личности.Анонимността с нищо не помага човек да бъде по-склонен към компромиси, признаване и оценяване на чуждото мнение, когато е аргументирано, убедително, добронамерено и макар и с малко, но по-добро от “нашето”.За съжаление и Интернет не може да повлияе положително върху нашата човешка природа...
Всички до болка познати „анализатори” непрекъснато повтарят, че насрочването на нови избори е най-лошия изход от настоящата ситуация, тъй като това означавало връщане отново на власт на ГЕРБ! Ако трябвало да се проведат нови избори, трябвало да се изработи нов изборен закон, нова конституция - ами нека да ги направи този парламент и това да е неговата задача!
Несекващите примери и доказателства за корумпиранността, безочието и мафиотизирането на политическия “елит” постепенно изграждат и утвърждават сред все по-разширяваща се аудитория убеденост в нуждата от смяна на този политически “елит”, с друг, който не се е оял, осрал и осмърдял като настоящия такъв.И с новите никому неизвестни водачи (санким първите водачи на СДС бяха много известни!!) може да стане след време същото (и те са “грешни” създания като всички нас!), ако не се подобрят контролно-регулационните механизми на нашето общество. Настоящият протест е проява на най-активната и борбена част от нашето общество.Партийните формирования също са проява на политически активната част от нашето общество.Защо не можем да приемем, че протестът оказва положително влияние и върху поведението на членската маса и симпатизантите на сегашните партийни формирования?Та на ли и те са част от нашето общество!Сегашната мантра на управляващите и маститите анализатори е, че едни нови незабавни избори щели да повторят предходните изборни резултати – разбирай, че ще се запази сегашното статукво!Да, може след едни незабавни избори изборните резултати да повторят предходните такива!Но протестите не са за промяна на изборните резултати, а за промяна на поведението и действията на избраните управляващи!!Защо не можем да приемем, че следващите управляващи (които и да са те!!) ще се съобразяват в много по-голяма степен с интересите на цялото общество?!
Когато един организъм се разболее, активира се неговата имунна система и започва борба за оцеляване и възстановяване на жизненото равновесие.В едни случаи организмът не оцелява и загива, в други – след продължителна борба и пълно изтощение започва бавно възстановяване, а в трети случай – болестта е преодоляна с лекота и организмът е придобил имунитет срещу подобно заболяване.
Дали е така и с обществото?
Дали сегашния протест е индикация, че се е задействувала “имунната” система на нашето “политически” болно общество?
Защо не можем да приемем, че настоящите дадености – партии, закони, институции са отражение на степента на развитие на нашето общество?
Защо не можем да приемем, че масовите протести са онази корекция на нашето общество, която се налага, когато решенията на овластените (от същото това общество!) са в крещащо противоречие с интересите на обществото?
Ако на следващи избори спечелят ГЕРБ, значи обществото дава своето доверие на тази партия; ако спечели БСП, значи обществото дава своето доверие на тази партия и т.н. И ако новоизбраните овластени сбъркат грубо стъпките, отново ще бъдат отхвърлени чрез масови обществени протести. Това е демокрацията съответствуваща на нашето обществено развитие.
Да, ама не! Ако сме действували по този начин, нямало да се решават най-важните проблеми на обществото, щяло да се предизвика дестабилизация и гражданска война! Затова трябвало да се остави настоящото правителство, независимо, че още с първите стъпки управляващите показаха, че те не решават, а задълбочават проблемите на обществото! Та в настоящия момент именно сегашното правителство е най-дестабилизиращия фактор! Като че ли Белгия пропадна като държава след няколкото месечни неуспешни избори на правителство?!
А дали реалните властелини и техните пионки не виждат истинската заплаха именно в тази безспорна коригираща функция на обществото? И дали затова започва да се набляга на коментарите около мирния, интелигентния характер на протестите – ами протестирайте, това е ваше право, няма нищо лошо в това да се отстояват различни убеждения!? Колко дълго ще може да продължава това? Ами вие сте интелигентни – колкото искате, докато се уморите и не ви омръзне избрания маршрут – НИЕ сме готови да чакаме колкото вие пожелаете...!
Божидар_Гюлмезов
30 Юли 2013 17:01
Мнения: 143
От: Bulgaria
Афторе и ти какво ни съветваш? Да седнем и да си мълчим до следващите избори? Понеже партиите влезли в парламента тотално отказват да спазват предизборните си обещания?

На такъв принцип минаха 23 години, вече почти 24, и все чакаме следващия месия, с чийто избор да "накажем" тези преди него дето не са си спазили обещанията. Писна ни. Стига толкова.


Така че - тази статия е пълна демагогия, долна и подла манипулация, жалка защита на едно антибългарско правителство, и автора или е платен, или е тотално сляп за реалността.
Boev
30 Юли 2013 17:05
Мнения: 2,544
От: United States
Неслучайно аналогията с виденовото управление се натрапва - сегашните управляващи ще свършат точно като него.

Правителството на Виденов беше от хора с малък (или никакъв) опит, оставени от ВЪРХУШКАТА на БСП (кукловодите) да "карат влака". А те задкулисно да разграбят каквото могат, без политически или юридически последствия за самите тях.

Сега ситуацията е коренно противоположна. В управлението са изявени клептомани, наместени във властта с единствена цел да разграбят останалото за грабене, колкото и малко да е то. И по възможност да заробят страната с договори като Южен Поток и Белене, където те да приберат комисионите.

С две думи - хората на Виденов бяха наивни некадърници, а на Орешарски (Станишев?) са пресметливи клептомани.
Slava
30 Юли 2013 17:57
Мнения: 10,564
От: Bulgaria
alex_dim
30 Юли 2013 15:40

Според автора : който е победил на изборите, може да твори всякакви безобразия , а ние - в името на демокрацията - да си лежим и да гледаме сеир следващите 4 г. Да, всеки греши. Но има грешки, които надхвърлят лимита на нормалното, на търпимото. Ами когато тези грешки са яки издънки ? Когато се правят всеки ден ? Независимо от недоволството , което ясно се изразява вече 7 седмици. И последно - да питам: когато един ученик се провини веднъж , го наказват. Ако се ослушва и се провини втори път, го наказват с по-тежко наказание. Третия път какво го правят ? Нали това са правилата - като не се спазват, има глоби, наказания. Част от народа иска всички да спазват правилата, без изключения ! Останалата част бавно вдяват, но няма да им се размине. Ще влязат в час, както се казва на жаргон.
Garabed
31 Юли 2013 11:10
Мнения: 565
От: Bulgaria
Демокрацията за мен е простичко нещо - пишеш правила как да си ръководиш обществото и чрез тях гарантираш, че периодично даваш право на населението да си избира управниците. После провеждаш избори, броиш и се подчиняваш на резултата

Мдаа - прав е авторът - измърмори Киркор - Горе-долу така е станало и в Германия през 1933г. и народът се е подчинил - ами къде ще ходи на м........ си я !
иван_божилов
31 Юли 2013 19:42
Мнения: 15
От: Bulgaria
Все се надявах някой технократ малко да структурира обстановката, но не би... Щото да жонглираш с мъгливи понятия (или думкаш тъпана) може да изглежда приемливо за разни артисти и поети, ама "не лови миши" както казваше Учителя Дън преди 30 години...

Е , аз ще се пробвам чдобре за разните артисти,астично, пък после ако има разбиране и нужда - ще продължа...

Аксиома 3: Управлението, в частност управлението на социални структури като форма на самоусъвършенстващи се реални системи - е ИНФОРМАЦИОНЕН процес и се подчинява на правилата и законите на теорията на Информацията

Следствие 5 отАксиома 3: Социалното управление предполага минимално изискуем информационен КАПАЦИТЕТ на управляващия орган, съответстващ на равнището на комплексност на социалната система . Следствие 5.2 - информацията за управление на селищното образование на рода "Дуло" от преди 1800 години се различава коренно от информационното количество и капацитет за управление на неговите наследници днес в условията на постидустриално информационно-технологично общество.

Следствие 7 от Аксиома 3: Многомерния вектор на Информационния хиперкуб на управляващата структура на обществото при съотнасяне към многомерния вектор на Информационния хиперкуб на отделния индивид-член на обществото асимптотично (при нарастване на броя индивиди) увеличава различията, включително до 99.99... %. От тук отделният индивид възприема (!!!) като 0.0...х% съответствието на собствените му интереси и разбирания на официалната административна политика
и т.н. ....

Впрочем "блаженни са верующите и тяхно е царството небесно", не реалното, земното... Както и на протестиращите и възможността тяхното индивидуално виждане за света в който живеем да бъда наложено на обществената система...
Антистен
01 Авг 2013 09:45
Мнения: 1,473
От: Canada
когато по демократичен път доведеш Шерията това Богуугодно ли е ?
Maximus II
01 Авг 2013 20:08
Мнения: 9,741
От: Bulgaria
Дори да имаш силата да унищожиш, примерно протестантите в своя народ, или евреите, или арменците, или инвалидите, или индианците, или социалистите, или капиталистите, или турците - нови противоречия ще ти разкъсат построението. И вероятно ще стане с повече трясък и повече сълзи.


Това просто не е вярно. Минава за морално, политически коректно е, но не е вярно. Например, ако евреите не бяха се напънали да избиват палестинците и заграбват земите им, нямаше да я има дъжавата Израел.
Ако Америка не беше избила стотици хиляди японци с атомните бомби в Хирошима и Нагасаки, нямаше да е световна империя.
Където и в човешката история да копнеш все на такива примери ще се натъкнеш.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Maximus II
Maximus II
01 Авг 2013 20:13
Мнения: 9,741
От: Bulgaria
И няма, ама наистина няма пример, някой да е простил на душманите си и после горко да не е съжалявал! Такива примери трудно се намират в писаната история, защото който е простил на душманите си не е могъл после да си напише историята.
А история писана от победителите не споменава за вероломството им.
Добави мнение   Мнения:50 Предишна Страница 3 от 3 1 2 3