Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
БСП иска отмяна на забавачката за 5-годишните
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:38 Предишна Страница 2 от 2 1 2
rego
25 Сеп 2013 14:02
Мнения: 1,846
От: United States
В Северна Америка децата тръгват на училище, след като навършат 6 години и учат докато навършат 18 години. Така е и на други места по света.
Ако и в България се приложи същия модел, ще има по-лесна интеграция на децата от малцинствата ( най-вече ромски), които са почти половината от учениците в България. По-ранното излизане от средното училище респективно означава и по-рано завършване на висшето образование и въобще повече млади хора на пазара на труда и по-дълга трудова възраст ( респективно по-дълго време вноски за пенсионно, здравно осигуряване и т.н.)
Тъй като има и конституционно изискване за задължително образование до 16 годишна възраст, ако децата почватслед навършване на 6-годишна, могат да завършват средно образование ( secondary school) след 10 години, а след още 2 години - upper secondary school ( или горно средно образование, както е ‌наричано в някои страни или пък high school , както е наричано в други). В Хонг Конг, Сингапур и др. образованието след навършване на 16-годишна възраст до 18 годишна възраст се нарича senior secondary school. В Германия, Швейцария и др. именно във възрастта 16-18 години се набляга на професионалното образование и младежите придобиват някакви професионални умения. Всичко това разбира се не изключва наличието на специализирани училища (‌каквито са математическите или езикови гиманазии в БГ).
rego
25 Сеп 2013 14:32
Мнения: 1,846
От: United States
Един от нелогичните моменти в българското училищно образование е липсата на връзка между задължителното по конституция ходене на училище до 16 годишна възраст и получаването на образователна. След като едно един ученик от малцинствата навърши 16 години и неговите родители не го карат да продължи, каква образователна степен получава? Никаква! Според мен трябва да се обърнем към примера и практиката на някои напреднали страни в това отношение. Във Финландия децата също почват на 7 годишна възраст и също така ученето до 16 год. е задължително. Но там, след завършване на 16 години ( 9-ти клас), завършват и средно образование (‌secondary school). След това образованието 10-12 клас ( следващите три години, т.е. 16-19) се нарича горно средно образование, което се придобива или като се посещава гиманазия( общообразователно образование), или се посещават т.н.vocational или професионални училища ( техникуми по български). Подобна е и схемата в Швейцария.
rego
25 Сеп 2013 14:44
Мнения: 1,846
От: United States
Колкото до страховете и възмущението от задължителната 2-годишна предучилищна подготовка, нека погледнем нещата и от друг ъгъл. Лично ние, емигрантите в САЩ и въобще Северна Америка, забелязахме как нашите деца, гледани в началото от майки и баби, след тръгване по детски градини рязко и бързо научиха английски (или френски за някои), бързо се адаптираха, станаха по-самоуверени и енергични и въобще доста се промениха. Т.е. всички тия предучилищни форми са изключително полезни за интеграцията на децата в обществото, един мелтинг пот в добрия смисъл на думата. Та в българската действителност задължителната двегодишна предучилищна форма може да изиграе много позитивна роля за интеграция на децата от малцинствата. Колкото по-рано едно ромско дете започне да ходи на забавачница, детска градина и училище, толкова по-добре ще се интегрира в обществото.
Sir Mano
25 Сеп 2013 15:04
Мнения: 1,152
От: Bulgaria
rego
25 Септември 2013 14:44


Идеята на предучилищната подготовка е именно в интегрирането на децата от малцинствата! Факт е, че като дойдат в първи клас, те не могат да говорят на български и оттам идват и всички проблеми с обучението им. На тях не може да им се обръща индивидуално внимание, защото си има учебна програма по която учат всички деца. От там идва изоставането на тези деца, което ги комплексира и демотивира. Пишете ги "ранно прекъснали" и загубени завинаги като качествена работна сила в бъдеще.

Възможно ли е точно това да е идеята на "дрогарите"? Да държат съзнателно малцинствата неграмотни? Да поддържат масова дребна престъпност? Да насаждат страх и недоверие сред населението? Сегрегация и етническо противопоставяне?

Хайде умници! Отговорете ми!
Sir Mano
25 Сеп 2013 15:09
Мнения: 1,152
От: Bulgaria
И както обикновено се случва напоследък болшинството ръкопляскащи са с регистрации след края на 2012 г.
За съжаление и този форум вече е напъплен от червени гниди и има нужда от дезинфекция!
Леля Фичка
25 Сеп 2013 16:16
Мнения: 149
От: Bulgaria
Sir Mano,
разсъжденията ти са сложни и съответно неверни. Истината е простичка.
След няколкото скандала с приема на децата в детските градини в София и невъзможността да реши този проблем, Фандъкова реши, че след като няма места в детските градини ще ги прати в училищата. Така се роди и с това се изчерпа идеята дещата да тръгват по-рано на училище. Другото са свободни съчинения.
Леля Фичка
25 Сеп 2013 16:29
Мнения: 149
От: Bulgaria
rego,
България има традиции в образованието, доказали в практиката, че превъзхождат всякакви североамерикански и други недообразователни системи. Образованието в България бе добро и качествено, но още през 70-те години започнаха да го развалят с експерименти и промени. Образованието тръгна на зле от 1974 г. - въвеждането на училище до 10 клас + една година УПК. След това механично върнаха 11 и въведоха 12 клас, който не можаха смислено да уплътнят с материал.
-
Образователната система трябва да се разглежда, като цяло - от детската градина до университета. Добрата система, която може и трябва да се изгради е тази, изградена на постепенната специализация, спрямо наклоностите и способностите на всеки, проявявани в процеса на обучение, естествено завършваща с тясната специализация на висшето образование. Това предполага да разглеждаме висшето образование не като нещо изключително, а като нещо задължително, което се отличава от по-долните степени на образование само в детайлността и специализираността на обучението.
-
Такава реформа предполага и, че трябва да приключим с автономността на университетите и да ги вградим в една единна разгърната национална система за висше образование, така, както я имаме за средното и основното.
Sir Mano
25 Сеп 2013 17:15
Мнения: 1,152
От: Bulgaria
Мойте уважения Лельо Фичке, но разсъжденията ми са на база реални наблюдения. Децата от малцинствата масово не говорят добре български. Доколко разбират - Божа работа?!? Закъсвацията им в училище е гарантирана.
Sir Mano
25 Сеп 2013 17:19
Мнения: 1,152
От: Bulgaria
А колкото до скандала с приема на децата в детските градини в София - силно е преекспониран. Имам три деца - досега не съм имал проблеми с детските ясли и градини. Дори повече - не съм чувал за семейства, които са ИСКАЛИ детето им да посещава градина и да не е записано.
БатВаню
25 Сеп 2013 17:34
Мнения: 3,463
От: France
Булгуров 24 Септември 2013 23:52
Моля редакцията, не използвайте "школа" (явно с ударение на последната сричка) като синомим на училища. Объркващо е, а "школо" е в категорията на "даскало".

...а така също и "малчуганите", "дечицата (веселушки)" или "малките палавници".
len
25 Сеп 2013 17:54
Мнения: 5,045
От: Bulgaria
Дори повече - не съм чувал за семейства, които са ИСКАЛИ детето им да посещава градина и да не е записано.


Вие, Сър Мано, да не живеете в паралелна вселена?!
Що се отнася до циганетата, ами имаше преди /сега не знам дали още ги има/ в градовете, където има по-голяма маса мургави, специализирани цигански училища. И там, по по-облекчени програми ги обучаваха и постигаха някакви резултати. Кумата ми работеше в такова училище. Сега май ги закриха, щото дискриминация било, айде холан. А може нещата да се разглеждат от противоположния ъгъл - тоест, циганските училища бяха "позитивна дискриминация", както се превежда affirmative action /нищо, че звучи баш като дървено желязо/. Тоест специални грижи се полагаха за тези деца. Да ама не, трябва всички в кюпа! Помните преди една-две години в Пазарджик имаше случай, когато масово родителите преместиха децата си от паралелка, в която мнозинството бяха циганчета. Че и учителката нещо пострада, бяха я обвинили нещо. Простотия.
Въобще тази прословута интеграция е абсолютна перверзия, от която страдат и циганчетата, и българчетата. Пък и циганите в какъвто и мелтинг пот да ги сложим, все цигани си остават - народът си го е казал: вари го, печи го, все тая.

rego
25 Сеп 2013 18:06
Мнения: 1,846
От: United States
до т.н. Леля Фичка:

Първо, ти сам говориш противоречиви неща. От една страна, били сме имали големи традиции и успехи в училищното образование, но от друга страна, почнали да развалят нещат в образованието още преди 40 години. Значи нещата в българското образование са отдавна объркани и развалени!

Второ, откъде имаш впечатление за училищното образование в Северна Америка? Правил си специални научни изследвания, или пък децата ти са ходили на училище там? За разлика от българското училищно образование, в което подходът " разкажими ми урока" е все още основен начин на изпитване на учениците, в Северна Америка карат учениците да се научат не да помнят, а да мислят. Е, има и доста, с които не съм съгласен и не харесвам, но като цяло, ако детето ти е в добро училище ( в добър school district), получава доста добро образование.

Трето, не съм съгласен с идеята ти за повсеместното висше образование. Няма такова нещо никъде по света, въпреки опитите ( основно в Европа) за девалвация на университетското образование чрез масовизация. В България не можем да накараме една голяма група от ученици да ходят на училище до 16 години, а половината студенти са малограмотни, ти си тръгнал да искаш масово висше образование. То и сега, в настоящия си вид, висшето образование в България е полу- масово и напълно девалвирано.

Четвърто, аз основно дадох примери от малки страни в Европа ( Финландия, Швейцария), където след завършване на 16 години и респективно 9-ти клас получаваш образователна степен за средно образование. През останалите 3 години учиш или в общообразователно училище (гимназия), или в професионално училище ( текникум) и това се нарича горно средно образование. Убеден съм, че подобно нещо трябва да стане и в България. Дали завършването на 9-ти клас ( 16 години) ще се нарича основно или задължително образование и след това завършването на 12-ти клас - средно, или завършването на 9-ти клас ще се нарича средно образование, а завършването на 12-ти клас- горно средно или зрелостно, няма значение.
редник
25 Сеп 2013 18:14
Мнения: 9,547
От: Bulgaria
лансира...

соццентралата...

гратисният период ...

шефът на просветната комисия в парламента Ваня Добрева...

шефката на дирекция "Образование" в Столичната община Мария Минчева.

колко от малчуганите ...

забавачка...

няма да се случи...


Боже, помогни на авторките, поне когато пишат за образование, да пишат на български език...
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: редник
Survivors
25 Сеп 2013 18:19
Мнения: 3,252
От: Bulgaria
Имам три деца - досега не съм имал проблеми с детските ясли и градини. Дори повече - не съм чувал за семейства, които са ИСКАЛИ детето им да посещава градина и да не е записано.


Това е наистина безумно изказване!

Всъщност вероятно сте имали предимство като многодетно семейство, а може би зависи и от квартала. Племенника ми три години поред се опитваме да го запишем (от редово двудетно семейство в широкия център) и не успяваме и това е. Детето вече казва "Не ме искат.".

Но да правите такива обобщения - вие да не сте от "първенците" на някоя партия!? Те всички се редуват да правят едно от друго по-безумни изказвания. И не ги е хич срам.
len
25 Сеп 2013 18:23
Мнения: 5,045
От: Bulgaria
И какво ще правят тези с "долно средно образование", да попитам? Ще копат канали? Ама то няма вече канали. То с няколко висши хората не могат да си намерят работа, а камо ли ти с недоучено средно. Прав е Фичо /ако е под новия женски ник/, системата си беше добра докъм 70-те. Имаше училища за всякакви случаи - кой иска да учи висше "уманитарно" или чиста нАука, ходеше в тъй-наречените "реални гимназии", който искаше занаят и евентуално да учи в технически ВУЗ, отиваше в техникум, а тогава техникумите определено бяха елитни училища, особено строителните и икономическите. Получаваха си стабилно усвоена професия и занаят. Деца с по-малко багаж отиваха в СПТУ, с още по-малко - в ПТУ. За прекъснали или недоучили по една или друга причина, имаше вечерни гимназии и техникуми, а по-късно и ПУЦ-ове. Сривът започна от ЕСПУ-тата и УПК-тата та чак до днес. Сега откриват топлата вода - немската дуална система щели да въвеждат, да учели и да работели. Ами в техникумите точно това се правеше - имаха си редовна практика в съответниете заводи. Ама сега няма и заводи. Аз, дето съм завършила езикова гимназия, също съм ходила на практика, всеки четвъртък в учебно време, а през лятото един месец. И разряд даже имам, кво знаете вие!
читатель
25 Сеп 2013 19:21
Мнения: 9,158
От: Bulgaria
Възможно ли е точно това да е идеята на "дрогарите"? Да държат съзнателно малцинствата неграмотни? Да поддържат масова дребна престъпност? Да насаждат страх и недоверие сред населението? Сегрегация и етническо противопоставяне?

Хайде умници! Отговорете ми!

Не знам дали съм от "умниците", ама едва ли си струва да юрнеш малчуганите по на 4 и 5 години задължително да посещават градина, за да се "итегрират". Българчетата се научават от баби, дядовци и родители на това, което им е нужно в училище и без да се "образоват" в детските градини. Не виждам защо посещенията ще са задължителни за тях. Пък и с тази система на хранене с "пълноценни" храни... За ромите. Ами как да се "интегрират" по друг начин, освен като родителите си. Заедно с тях ровят в кофите, събират бутилки и т. н. Какъв език ще учат, като трябва да им помагат да оцеляват заедно. Или ще ми кажете, че "битието не определя съзнанието". Липсата на условия е това, което не им дава възможност за друго обучение. И все пак има и такива между тях, които са общественополезни. Те трябва да бъдат подкрепени. Трябва да не се подхранва мафиотската върхушка и сред тях.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: читатель
rego
25 Сеп 2013 21:43
Мнения: 1,846
От: United States
Читателъ, то детски градини за 5 и 6-годишни масово имаше и по комунистическо време, не всички се гледаха от баби и дядовци, така че не разбирам защо е целия този рев.

Иначе защо мисля, че основното образование ( или както там се нарича) трябва да бъде до 9 клас.
1. Защото така ще се направи връзка между конституционното изискване за задължително обучение до 16 годишна възраст и получаването на образователна степен.
2. Диплома за основно образование се изисква при кандидатите за шофьоркса книжка, за някои от позициите на пазара на труда и пр. А основно образование в настоящия момент означава ходене на училище до 14 години. Сред ромите масово е наложена практиката да спират да ходят на училище след завършване на основно образование, т.е. 14-годишна възраст - някои момичета дори се "задомяват", раждат и пр. Така че ако основно образование се получава след завършване на 9-ти клас, нещата в интеграционен план значително ще се подобрят.
Добави мнение   Мнения:38 Предишна Страница 2 от 2 1 2