Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
България и Румъния остават икономическото гето на ЕС
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:76 Предишна Страница 2 от 4 1 2 3 4 Следваща
ескимос
12 Дек 2013 22:25
Мнения: 1,588
От: Bulgaria
Мрачната шега, че България ще настигне другите от ЕС след няколко десетилетия и само ако те стоят на едно място, продължава да е горчива реалност.


ми така ще е като не следваме заветите на др. димИтров и за едно десетилетие не можахме да постигнем онова, което други народи и държави, при други условия са направили за столетия...
а преди тази крилата мисъл България беше далееч напред пред Турция, Гърция, Югославия и Румъния.
indiec
12 Дек 2013 22:29
Мнения: 2,356
От: Bulgaria
По въпроса за субсидирането на селското стопанство - все още получаваме много по-ниски субсидии на декар или на единица продукция. Но кой се съгласи на това?
Всички ние (или по-голямата част от нас) - защото ни беше заслепила европейската пропаганда.
А как да конкурираш Франция, където ревниво си пазят субсидиите?
Е тогава защо не си кажем правиво нещата. Това проучване също не ги казва щото там въпросът за субсидите не се разглежда.



RumenS
12 Дек 2013 22:35
Мнения: 6,895
От: Bulgaria
И проблема не е само в глупоста на народа. Не бяхме чак толкоз зомбирани. Не повече, отколкото сега са украинците да кажем. Въпроса е че малка страна, няма избор, Украйна сега се лигави щото има зад гърба си Русия. Ако го нямаше Путин, кой щеше да ги пита, дали сиакт да се присъединяват към ЕС? Да, ама на времето пияния Елцин.... кво можеше да ни помогне? Избор нямаше, щяха да ни надупят при всички случаи.
ескимос
12 Дек 2013 22:37
Мнения: 1,588
От: Bulgaria
а да също, че дружбата със СССР ни е нужна като слънцето, въздуха и водата...
ама пък той взе, че ни ритна в малта по дупето като ненужно пале и ние тупнахнахме в омразния Есср...
Patriot1965
12 Дек 2013 22:39
Мнения: 6,184
От: Cape Verde
За носталгиците по социализма. Да, беше по-добър строй, но само за моето поколение. Не и за предходните. Защото социалната инфраструктура бе завършена едва към началото на 80-те и то благодарение на икономическия растеж от 1970 до 1978 г., когато България удвоява своя БВП. Вярно е и, че няма да съм от тези, които ще видят дори достигането на БВП от 1989 г. (говоря за реален, а не номинален БВП). Но това не отменя факта, че към 1989 г. бяхме най-изостаналата източноевропейска страна сред тези, които днес са членове на ЕС. Затова въобще не е учудващо днешното ни положение.
RumenS
12 Дек 2013 22:40
Мнения: 6,895
От: Bulgaria
ескимос, това е кратка и технически вярна формулировка. Има нюанс, и той е ,че ни ритна НЕ СССР, а тогавашният руски елит, но като се освободиха от нас, се заеха да грабят собствения си народ.
И ние не тупнахе в ЕС, ами ЕСовци решиха че и от този заден двор мое да има файда и ни подбраха. Задния двор изобщо често се ползва за сякви боклуци, и рядко се подържа, така както предния.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: RumenS
ескимос
12 Дек 2013 22:47
Мнения: 1,588
От: Bulgaria
и ако не беше идиотът горбачов и пияндето елцин, руснаците още щяха да носят на рамо:
поляци, чехи, литовци, германци...и българи, най-паче.
ма сега Вовата за всички ще се погрижи...на първо време за украинците...
а да... и арменците.
RumenS
12 Дек 2013 22:50
Мнения: 6,895
От: Bulgaria
Не зная за кой ще се погрижи Вовата. Мисля че времето когато руснаците се грижеха за всички мина.
Но Вовата за послушанието си плаща, а ЕС срещу послушанието, дава още повече силни сигнали Това е нюанса.
Нали знаеш вица? Дет един питал шефа си - шефе кво е това "нюанс"?
ескимос
12 Дек 2013 22:52
Мнения: 1,588
От: Bulgaria
кажи...
svetulka
12 Дек 2013 22:53
Мнения: 4,771
От: Germany
woogie
12 Дек 2013 19:24


Клетвите обикновено застигат тези които ги изричат, защото се връщат като бумеранг и се стоварват с пълна сила върху тях . Кажи сега кога ще станем
богата държава, която да е наравно с останалите в ЕС, при настоящето правителство?
RumenS
12 Дек 2013 22:55
Мнения: 6,895
От: Bulgaria
Петька приходит к Василию Ивановичу и спрашивает:
-Василий Иванович, расскажите, что такое нюанс, ну очень надо!
-Петька, времени нет, давай потом!
-Ну Василий Иванович, ну срочно надо! Ну будь добр!
- Ну ладно, Петя, снимай-ка штаны.
Вставляет ему хуй в жопу, и говорит:
-Вот, Петя, смотри - у тебя хуй в жопе, и у меня хуй в жопе, но есть один нюанс...
ПП Нюанса е ясно какъв е, нали?
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: RumenS
ескимос
12 Дек 2013 23:08
Мнения: 1,588
От: Bulgaria
Katakachev
12 Дек 2013 23:53
Мнения: 672
От: Bulgaria
Странно защо някои се учудват, че сега заемаме последно масто в клуба на богатите. За това си има дългосрочни исторически и геополитически причини и българинът изобщо няма никаква вина за това. С изключении, разбира се, в определени периоди на държавните му ръководители. Странен е също така сълзливият тон на статията. А най-странни са някои коментари, които обвиняват за относителната ни бедност тригодишното управление на ГЕРБ. Вярно е, че в много отношения герберите действаха като слон в стъкларски магазин, но не бива да се забравя, че от началото на прехода сегашното правителство е седмото, в което самостоятелно или в коалиция управляват бившите комунисти. Основните причини за вторичното обедняване се дължат на фалита на държавата при луканов и на фалита на банките при Виденов, когато се изпариха спестяванията на българите. Повечето възлови предприятия фалираха qслед загубата на руския пазар и фирми на "наши хора" на входа и на изхода. Поради недалновидната (меко казано) политика на три поредни правителства след 1991 г. силно се влоши структурата на селското стопанство. Така България тръгна по пътя на пазарната икономика първо, с десет години закъснение в сравнение с останалите страви от съветския блок, и второ, накриво, защото саммо у нас продължиха да управляват бивщите комунисти. На тези, които изпитват носталги по миналото, ще кажа, че в сравнение с 1985 г. БВП на България е нараснал три пъти. Бих им пожелал да могат да се върнат и да поживеят само една седмица в условията на "реалния социализъм" и ще усетят разиката. А на евроскептиците, които предлагат обвързаност с Русия, бих напомнил, че от държава, която разполага с най-богатите ресурси на планетата, а не е успяла в продължение на 1000 години да осигури що-годе сносно битие на собствените си граждани, има БВП по-малък от този на Италия, да не говорим за политическата система, не може да се очаква нищо добро.
Dinain
13 Дек 2013 00:15
Мнения: 18,280
От: Bulgaria
За това си има дългосрочни исторически и геополитически причини и българинът изобщо няма никаква вина за това.

Верно?
Knight Лонгин
13 Дек 2013 00:41
Мнения: 746
От: 0
Чехите са си тарикати и не са правили никави велики реформи, както се опитват да изкарат някои тук. Дори напротив


верно ли бе??? точно пък с Чехия да даваш пример....

статия от 1994 г:

Чехия единствена успя да осигури много бърза и открита трансформация на собствеността.

Твърде показателно за онова време е, че успехът се дължи до голяма степен на пионерския дух и ентусиазъм, с който е работил екипът, провел масовата (и пазарната) приватизация.
Правителството на Вацлав Клаус успя да реализира няколко идеи, които станаха гръбнак на икономическия растеж и просперитет:

- за най-къс възможен срок собствеността премина в частни ръце, като само при малката "приватизация" над 16 000 обекта се продадоха за два месеца. (За сравнение Столичната агенция за приватизация досега е продала по-малко от 100 обекта.) Така освен директния макроикономически ефект е постигнато и нещо друго твърде важно - при такъв бърз и масов процес държавните чиновници нямат време да се корумпират, а тези, които биха ги корумпирали, нямат време да акумулират достатъчно средства;

- приватизирането се извърши по пазарни цени, без да се прибягва до ползването на скъпоструващия и доста сложен и продължителен процес на получаване на реална цена чрез оценители;

- чрез масовата приватизация се извършва обучение практически на целия народ на Чехия за работа с нови пазарни категории и повишаване на икономическата му грамотност чрез играта на борсата;



Реализацията се възлага на МФ, където няколко човека контролират и координират целия процес не само на масова, но и на пазарна приватизация и които отговарят за реализацията на стратегическата цел - бърза смяна на собствеността.

...първата вълна, продължила от 01.11.1991 г. до 31.01.1992 (!!!!!!!)


Signs of economic resurgence began to appear in the wake of the shock therapy that the IMF labelled the "big bang" of January 1991. Since then, consistent liberalization and astute economic management has led to the removal of 95% of all price controls, low unemployment, a positive balance of payments position, a stable exchange rate, a shift of exports from former communist economic bloc markets to Western Europe, and relatively low foreign debt. Inflation has been higher than in some other countries – mostly in the 10% range[citation needed] – and the government has run consistent modest budget deficits.


Two government priorities have been strict fiscal policies and creating a good climate for incoming investment in the republic

Privatization through restitution of real estate to the former owners was largely completed in 1992(!!!). By 1998, more than 80% of enterprises were in private hands. Now completed, the program has made Czechs, who own shares of each of the Czech companies, one of the highest per-capita share owners in the world.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Knight Лонгин
ескимос
13 Дек 2013 00:45
Мнения: 1,588
От: Bulgaria
ами много е верно...
западняците одма прегърнаха потомците на старите съветски васали.
справка, станишко младши...
Knight Лонгин
13 Дек 2013 00:48
Мнения: 746
От: 0
за сравнение: България - (дето все некои друг ни е виновен...)

1. Либерализация на Цените 1991 г (Чехия 1991 г, наравно)

2. Приватизация - 1996-2002, чаак до 2004 в случаи като великото БТК дето струвало нам колко си милиарда $
[първа истинска бяла лястовица беше Соди Девня, подготвена от Ж.В. , продадено 1997]

Чехия: започва Окт 25, 1990 , 5-6 години по-рано!!!! и точно това са загубените години дето все още ни липсват
къде бехме ние тогава, Луканов викаше че планът Ран-Ът бил "много смел(!)"

3. ЛУСТРАЦИЯ:

Чехия: 1991 г // Вацлав Хавел: „Предпочитам временна неопитност, отколкото постоянен саботаж.“

България : ????? никога!
нещо си, малко осветяване на трохите, едва 2006+ г.....
-------

тарикати, казваш били...
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Knight Лонгин
werno?
13 Дек 2013 01:40
Мнения: 583
От: Bulgaria
Докато се лаем по форумите, някои отдъхват на "Варадеро", други на Божи гроб, трети в сараите и т.н. Как беше там, всеки "матриял" си заслужава майстора или нещо подобно ... Прочее, отдъхващите са от същия матриял, така че няма на кого да се сърдим.
Atanas
13 Дек 2013 03:40
Мнения: 4
От: Bulgaria
картинката ще бъде пълна когато дадат данните за нивото на кражбите от висшия ешалон на властта, партиините субсидии и депутатските кюфтета.
dobadoba
13 Дек 2013 05:36
Мнения: 5,891
От: Bulgaria
За съжаление пак сме на опашката.
И всеки търси виновни - били те комунисти, капиталисти, фашисти.
Никой не казва какво е направил/какво трябва да се направи, за да вървим напред...
Добави мнение   Мнения:76 Предишна Страница 2 от 4 1 2 3 4 Следваща