Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Всеки втори гимназист е работил преди пълнолетие
Добави мнение   Мнения:7 1
Survivors
03 Яну 2014 19:44
Мнения: 3,252
От: Bulgaria
Гимназистите може и да работят, сигурно е така, но дали това е вярно и за онези младежи, отпаднали още в началното или прогимназиалното образование.

През 2011 г.,например, от 179 хил. заети между 15 и 24 години, около 82% са със средно образование, а 8% с висше. Значи само 10% са онези работещи, които са с под средно образование.
Тъй като в тези 10% са и работещите хиляди гимназисти - значи много малко от младежите, отпаднали от училище, работят. (Приемам, че и в двете групи част са в сивия сектор, и при двете вероятно се касае за нискоквалифициран труд.)

"Ние сме между първите страни по младежка безработица в ЕС, включително спрямо страни, които от години са в големи проблеми като Гърция, Испания, Италия. Това съобщи пред БНР зам.-председател на БСК Димитър Бранков. Над 40% от младите хора до 25 години в България са в неангажираност. Те нито работят, нито учат, посочи Бранков."

52,4% от безработните не си търсят работа, сочи проучване на Националния статистически институт.

Над 315 000 младежи у нас не правят нищо. Безработните младежи струват на България между 2.4 и 2.8 млрд. лв. Страната ни е загубила 3.3% от БВП заради младите между 15 и 29 г., които не работят, не учат и не посещават курсове. Сумата се изчислява като нереализирана производителност и социални разходи. Данните са на Европейската фондация за подобряване условията на живот и труд, която е структура на Европейския съюз.

По-добро професионално образование?
Българските ученици губят капацитет за натрупване на знания още в началното училище, а не в прогимназията, както беше досега. Тези данни са открити от международното проучване на уменията за четене на 10-годишните PIRLS 2011.
Редактирано: 2 пъти. Последна промяна от: Survivors
hamel
03 Яну 2014 19:55
Мнения: 65,681
От: Bulgaria
Бе що да не работят? Ами каква ли ще е статистиката за правилите секс преди пълнолетие? Секс може - бач не, бах тая крива нива!
Ста
03 Яну 2014 23:43
Мнения: 311
От: United States
Моите се записаха да работят през част от лятото от седми клас. Първата година доброволци, следващата - със заплата. В резултат на което като ми искат пари, знаят за какво става въпрос и колко пари са много за поредното хрумване. Пет лева са много малко, когато ти ги даде баща ти, но изглеждат по друг начин като се опиташ да си ги изработиш. Съответно и при изхарчването се наблюдава съществена разлика. А и други положителни страни има - точно на тази възраст се изгражда чувството за отговорност, приоритети, необходимостта да се откажеш или отложиш някои желания.
С три думи, има голяма полза.
Кроткия
04 Яну 2014 10:14
Мнения: 2,299
От: Bulgaria
Над 90% от пълнолетните българи са на мнение, че средното образование трябва да дава и професия на завършващите. Почти същият е делът и на гимназистите - 88 на сто, които смятат, че лично за тях би било добре със завършването на средното образование да имат и занаят.


Както да въртим и да сучем все се връщаме към идеите на Тодор Живков - най-големия гений на България. Той ще живее през вековете, като най-мъдрия държавник на българите. Този човек имаше на раменете си глава, а не тиква. Време е да възстановяваме с ускорени темпове ПУЦ-овете.
JollyRoger
04 Яну 2014 11:07
Мнения: 12,108
От: Belize
Много от използваните в образователната ни система термини са "смокинови листа". Пример - "професионална гимназия" по не знам какво си (вместо техникум и все едно, че реалните гимназии не са професионални). За ДУАЛНАТА система просто нямам думи! Поредното преоткриване на топлата вода. Както пише съфорумец по-горе - просто трябва да бъдат възстановени ПУЦ-овете. Ама нали и образованието го нафраскваме с идеология - та не е политически коректно
VNIm
04 Яну 2014 20:29
Мнения: 8
От: Bulgaria
Да добре е младежите да работят и да бъдат полезни. Но къде има и как намират работа. На моя позната дъщеря и бе излъгана и след разнасяне на листовки цял ден, след това нищо не и платиха. Хубаво е да има организирана борса за работа за ученици през ваканциите и за почивните дни, за да са защитени. Или и това ще им е за урок от преуспяващите работодатели на нашата мила родна държава. Навремето ние миехме вагони или автобуси. Мисля,че има какво да се направи по въпроса. Навсякъде градовете ни и парковете плачат за освежаване. Така че работа има и за ученици и за беразботни, Остава да се намери формата.
NikB
04 Яну 2014 20:37
Мнения: 80
От: Bulgaria
Сега който иска работи, който иска - не работи.

Преди, през комунизЪма беше задължително и неплатено:
Образованието си, основно, МГ (8-ми, 9-ти, 10-ти и 11-ти клас), а и по-късно - бригади:
преди 8-ми клас - ябълки, грозде
- 8ми клас:
още от лятото, преди училище (7-ми за 8-ми) - морковено веме в селското стопанство
октомври и ноември консервен комбинат
април: плевене на соя
- 9-ти клас
юли: комсомолска бригада, пак морковено семе
октомври-моември - царевица и грозде
април: соя
август: строителство - почистване на новопостроени сгради
- 10-ти клас...
- 11-ти клас...
войник - маса канали, въпреки, че учех ПВО
студент - маса ябълки, всякя година по няколко месеца
А заплащането - в повечето случей 0.00лв, и никога не е било повече от равностойността на 15-20 хляба на месец (под 10 лева)
А, да, като студент имах права за ДТ54 - верижен трактор, модел 1954 (а наближаваше 1990), тогава изкарах 70лв, като тракторист, с големия чук.

Добави мнение   Мнения:7 1