Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Богатите на петрол арабски страни залагат на слънчевата енергия
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:28 Предишна Страница 2 от 2 1 2
Hitokiri_Battousay
04 Фев 2014 12:17
Мнения: 461
От: Vanuatu
Редакцията е пуснала благ мехлем за абадабчо!
Distributed
04 Фев 2014 13:05
Мнения: 3,781
От: Bulgaria


Подобни мехлеми ще зачестяват - ВЕИ толкова поевтиняха, че подобни новини ще станат норма до 2-3 години.
toly
04 Фев 2014 13:08
Мнения: 4,974
От: Bulgaria
България е една много слънчева страна. Годишната слънчева радиация е по-висока от тази на Южна Франция например и е равностойна на тази в Северна Испания. По-висока е от тази в Португалия и т.н. За в бъдеще може да се окаже ценно богатство.
гошо
04 Фев 2014 14:03
Мнения: 4,631
От: Bulgaria
Гибелта на централизираните елсистеми засега е невъзможна заради нефективните способи за акумулиране на енергията. В момента, в който се появят адекватни средства (примерно ултра-кондензатори с графитни нанотръби), централизираните елсистеми ще загинат.
Distributed
04 Фев 2014 15:08
Мнения: 3,781
От: Bulgaria
гошо

Ще загинат доста преди това. Когато хората и бизнеса започнат масово да си слагат фотоволтаици по покривите и докато те работят потреблението на ток от гледна точка на ЕСО ще намалее и то значително.

След това грамадните мега централи и предимно базовите мощности ще започнат да изпитват сериозни финансови затруднения. Това го наблюдаваме в Австралия в момента.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Distributed
osmii
04 Фев 2014 17:31
Мнения: 26
От: Bulgaria
toly,

Ако може да се вярва на това:

http://www.sapa-solar.com/images/annual-global-irradiation.gif

или това:

http://www.interpv.net/data_file/board/62%20pic1.jpg

не мисля, че имаме някакви специални причини да се радваме точно за слънцегреенето тук (и е видно, че в южна Франция все пак е повече)...
хикса
04 Фев 2014 17:55
Мнения: 5,046
От: Bulgaria
Когато хората и бизнеса започнат масово да си слагат фотоволтаици по покривите и докато те работят потреблението на ток от гледна точка на ЕСО ще намалее и то значително.След това грамадните мега централи и предимно базовите мощности ще започнат да изпитват сериозни финансови затруднения.


Да, де, тука е тънкия момент. Понеже не можеш да си събираш тока от панела и искаш да ползваш отвреме-навреме и тоя на грамадните мегацентрали, за да работят и да не фалират, ше се наложи техният ток да поскъпне. Та файдата е никаква, и финансовата, и екологичната. И ще се наложи някаква мярка от сорта на акциз върху панелите или няколко пъти по-скъп ток за тия с двупосочните електромери. Тоя филм вече сме го гледали, най-големият телескоп в Европа е от една такава централа, след като установили, че ток нема да стане рентабилно да се прави от нея, се опитали да намерят някакво по-смислено приложение на огледалата.
Добави мнение   Мнения:28 Предишна Страница 2 от 2 1 2