Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Американското злато
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:122 « Предишна Страница 5 от 7 3 4 5 6 7 Следваща
Лопатар
19 Фев 2014 18:07
Мнения: 916
От: 0
Eisblock
В тоз' смисъл ми липсва онова Клекало от новата Мекка,
Заковал си го. Мога да се пенсионирам
Лопатар
19 Фев 2014 18:11
Мнения: 916
От: 0
Radanova
Права сте като цяло но сте пропуснала два вагона книги!
Лопатар
19 Фев 2014 18:30
Мнения: 916
От: 0
та затова ви и липсва идеята в тая разкривена картинка
TimeAndAgain
19 Фев 2014 19:23
Мнения: 569
От: Bulgaria
Не било изчезнало, било подменено с американско злато.

много познато - като маслото и кафето в края на Хитлеристка Германия.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: TimeAndAgain
янаки
19 Фев 2014 19:35
Мнения: 109
От: Bulgaria
Демократични избори! Най-широко участие на гражданското общество в избори, които ще доведат до избор на почтени, безкористни, способни и компетентни негови представители, които да решават успешно проблемите на обществото! Тази мантра съществува не от вчера.

С времето избирателното право става все по „демократично” . Знаменателно е, че с изпреварващи темпове се усъвършенстват и методите и средствата за все по-рафинирано манипулиране на „електората”, така че избирателите със своя глас все по малко, да не кажа изобщо, биха могли да попречат да изберат да ги управляват подкупни, користни, некадърни и некомпетентни „политици”.

Подигравка е да се търсят корените на „демокрацията’ в античния свят. Елинската демокрация е съсем друга опера. Право на глас в гръцкия полис са имали само тези, които са били способни с меча си да отстояват свободата на града си като цяло, и на взетите решения в частност.
Е, и тогава е имало възражения (Платон, с аргументи на Сократ), доколко е било целесъобразно „лидерите” да бъдат избирани от мнозинството. Демагогията също не е от вчера.

В тази посока бих искал да припомня статията на Стоян Михайловски: „Ограничете суверенитета на невежите” - http://iztoknazapad.com/?page_id=5297.
Заиграчка
19 Фев 2014 21:16
Мнения: 691
От: Bulgaria
Маестро, бравос! Без никакви салтанати си го рекнал А детските игри отдавна не са същите със или без заключени врати и затворени мазета
Извини ме, че такса директно ама все се каня да попитам по колко цигари на денонощие пушиш? Ей така, за собствено успокоение!
тръст
20 Фев 2014 00:20
Мнения: 16
От: Bulgaria


...и чинарите зашумяха в своя дълъг,житейски път,преминали през почти нестихващи бури, морни,безкрайни и горещи нощи, но по техен си вековен начин – търпеливи и смирени,защото техните корени им даваха силата,упоритостта и енергията на българската земя.
crossfit75
20 Фев 2014 02:35
Мнения: 1,604
От: Bulgaria
Лопатар, Марто,
Ми и аз тва казвам бе.
1. Не е голема трагедия как САЩ нямат злато да гарантира всеки долар!
2. Ако инвеститорите се страхуват от девалвация на долара--ДА ПРОДАВАТ БЕ!!!!!
Да ама не продават. Пустата му шума си крета и това си е.
Даже обратното--като стане зор по света (финансова кризичка, дори и сътвореена от САЩ...войница, и т.н.....) долара се вдига И с графики ще ти го докажа ама не ми се занимава. То така де, не случайно им викат на "" валути.
3. На САЩ по хубаво ще им стане ако се обезцени малко долара :
--износа става по конкурентен
--вноса става по скъп
--повече туристи ще идват да си оставят кинтите в САЩ (а не американци със силен долар да ходят да го харчат навън).
Не е случайно че Китай не си дава на юана да поскьпне, а Япония току се меси ха пазара да си обезценява йената.
pidna
20 Фев 2014 06:53
Мнения: 28
От: Bulgaria
Пристигането на свободата ... разбира се, ако искаш нещо много силно - винаги го получаваш, и то това, което заслужаваш


Polyb. 5. 104 „Преди всичко елините не трябва никога да воюват помежду си, а да бъдат безкрайно благодарни на боговете, ако стане така, че всички започнат да говорят едно и също, при което, сплитайки ръцете си като мъже, преодоляващи река, да могат да отблъскват варварските нашествия и да опазват себе си и своите полиси. Дори да изглежда, че това изобщо не е възможно, съветвам ви сега да се споразумеете и да вземете предпазни мерки, предвид тежестта на струпаното въоръжение и големите мащаби на войната, която сега се води на Запад. Защото за всеки е ясно, който поне малко си дава сметка за положението в света, че независимо кой ще победи във войната, картагенците римляните или римляните – картагенците, победителите във никакъв случай няма да се задоволят с господството си в Италия и Сицилия, победителите ще дойдат и тук, и ще разширят своите амбиции, пряко международните норми. Затова настоявам всички да вземат предпазни мерки срещу опасността и особено Филип. За Филип най-голямата сигурност се състои в това, да се откаже да унищожава елините и да ги превръща в лесна плячка за агресорите, но напротив, да мисли за тях като за собственото си тяло и да се погрижи за безопасността на всяка област на Елада, като за част от собственото царство. Защото ако поведе такава политика, всички елини ще бъдат благоразположени към него и ще бъдат негови сигурни сътрудници в начинанията му, докато чужденците ще бъдат по-малко склонни да кроят унищожителни планове срещу неговото царство, впечатлени от верността на елините към него. Ако ти, царю, се нуждаеш от поле за действие, обърни взора си към Запад и следи хода на войната в Италия, та като използваш подходящия момент, да влезеш в състезанието за господство над света. Настоящето съвсем не изключва една такава възможност. А сега остави споровете си с елините и насочи усилията си най-вече в тази посока, та да имаш възможност по свое желание да воюваш с тях и да сключваш мир. Защото ако почакаш надвисналите сега над запад облаци да се понесат и към Елада, много се опасявам, че всички тези наши преговори, дребнави войни и изобщо залъгалки ще бъдат прекъснати така грубо, че ще молим боговете да имаме отново възможността да воюваме и да се помиряваме помежду си тогава, когато на нас ни се иска, и въобще да решаваме сами своите спорове” ... Агелай от Навпакт

Polyb. 18. fr. 46 След като се взеха тези решения започна Истмийския Събор и като се стекоха почти от цял свят най-изтъкнати мъже поради очаквания развой на събитията, из целия събор тръгнаха много и най-различни приказки, като едни казваха, че е невъзможно римляните да се оттеглят от местата и полисите; други пък обясняваха, че ще се оттеглят от онези полиси, които се смятат за прочути, но ще останат в тези, които са с по-малка слава, но които ще могат да им предложат същата изгода. И в споровете помежду си непрекъснато си посочваха едни на други кои са тези полиси. Докато сред хората се ширеше това объркване, когато тълпата се събра на стадиона за състезание, вестителят излезе и като ги призова към тишина с тръбен сигнал, огласи следното съобщение:

“Сенатът на Рим и Тит Квинкций, стратег консул, след като победиха цар Филип и македоните, оставят свободни, без гарнизони, без данъци, да се ползват от собствените си бащини закони, коринтяните, фокидците, локрите, евбеите, ахеите обитатели на Фтия, магнетите, тесалите, перебите”. Тъй като още в самото начало се надигна прекомерен одобрителен шум, някои изобщо не чуха съобщението, други поискаха пак да го чуят. Мнозина от хората не повярваха и им се струваше сякаш го чуват в просъница това, което се произнася, поради неочакваността на събитието. Затова един през друг започнаха да викат глашатая и тръбача да излязат в средата на стадиона и да повторят оглашението, тъй като хората искаха, струва ми се, не само да чуят, но и да видят вестителя, заради невероятността на произнесеното. Когато глашатаят отново, излизайки по средата на стадиона, укроти шума чрез сигнала на тръбача, и произнесе дума по дума същото, избухна такъв одобрителен шум, че тези, които едва сега успяха да чуят, не им беше лесно да го осъзнаят. И когато възгласите утихнаха, никой от атлетите просто нямаше какво да каже, защото всички бърбореха, къде помежду си, къде сами на себе си, сякаш бяха загубили ума си. Заради това след състезанието благодарността бе толкова прекомерна, че за малко в радостта си не убиха Тит. Някои напираха да го видят очи в очи в желанието си да го провъзгласят за спасител, други се мъчеха да грабнат десницата му, мнозина хвърляха към него венци и повески, та за малко да пребият човека. Макар тази радост да изглеждаше прекалена, човек смело може да каже, че тя бе нищо в сравнение с величината на делото. Защото бе удивително, че римляните и техния водач Тит са взели такова решение и че са поели всички свои разходи и рискове, заради свободата на елините. Огромна сила имаше и следствието от това решение. Но най-важното беше, че съдбата с нищо не можеше да играе срещу това решение, но просто всичко бе избегнато в един момент, тъй че чрез едно оглашение всички елини, и в Азия, и в Европа, се оказаха свободни, без гарнизони, без налози, с права да ползват собствените си закони ...
Polyb. 39. fr. 2
Полибий, събуждайки нашето чувство на състрадание в разказа си за гибелта на Коринт, наред с останалите неща споменава за пренебрежението на войниците към произведения на изкуството и свещените дарове. Казва, че сам присъствал там и видял картини, хвърлени на земята и как войниците играели върху тях на дама ..
Редактирано: 2 пъти. Последна промяна от: pidna
imihailovi
20 Фев 2014 10:00
Мнения: 1
От: Bulgaria
Радвам се ,че още има хора ,като ВАС ! Благодаря за хубавата статия.
Лопатар
21 Фев 2014 02:25
Мнения: 916
От: 0
crossfit75
Щатите просто не могат да си обезценят валутата, арабите и китайците никога няма да разрешат.
А и защо да го правят ако само си печатат а китайците продължават да им дават срещу напечатаното.
Не ми е ясно докога може да се кара така, ДИ вижда нещата поопушени (не от цигарите), но аз мисля че в момента китайците имат интерес от тая схема. Дори предпочитат да финансират щатското правителство вместо да загубят стойността на натрупаните долари. Даващия се грижи за длъжника. Не ми е ясно точно как им се връзва но преди не ми беше и ясно как може срещу пара да няма нищо конкретно като злато например. Сега ми е ясно и не съм съгласен с ДИ че точно това ще доведе до сакатлъците които се оформят. Не забравяйте че петрола се менка в долари и ако искаш да имаш нещо твърдо срещу парите си може би не е лошо да заложиш на енергия. Не забравайте също така че тъкмо арабите не биха искали да сменят долара като разменна валута за петрола. Петрола разбира се свършва което го прави като златото или биткоините. Арабите пбаче пуснаха един от най големите слънчеви заводи ( ако се напъна и статията ще ви намеря) т.е. енергията с която разполагаме е ограничена но няма да е задълго, а това значи технологии - в огромната си част разработени патентовани в щатско. Та ДИ има право като вижда манипулации зад всичко това но според мен те не са задължително негативни за световната икономика. Иначе тупаници ще има, тази цивилизация не ги е надраснала.
eklesiast
21 Фев 2014 03:03
Мнения: 1,462
От: Holy See (Vatican City State)
енергията с която разполагаме е ограничена но няма да е задълго, а това значи технологии


И пак опряхме до АЕЦ-а?
w201
21 Фев 2014 13:04
Мнения: 2,013
От: Peru

Редактирано: 1 път. Последна промяна от: w201
Лопатар
21 Фев 2014 15:10
Мнения: 916
От: 0
Ние няма как да заобиколим АЕЦ-а. Ако комунистите наистина хванат дудълите да го правят ще е добре от политическа гледна точка, макар и лошо от гледна точка че мужицитв пък си изкупуват обратно отработеното гориво. Но понеже говорехме за валути, руснаците също търгуват в долари, а техния основен продукт е енергията.
Гео
21 Фев 2014 15:11
Мнения: 1,965
От: Bulgaria
Лопатар:

"Не забравяйте че петрола се менка в долари и ако искаш да имаш нещо твърдо срещу парите си може би не е лошо да заложиш на енергия."

В миналото имаше такива мераци, и сега ги има - Линдон Ларуш, например. Ларуш даже предлагаше на Путин певди няколко години САЩ и Русия да се обединят на основата на американската конституция, като САЩ емитират пари, а Русия осигурява тяхното покритие с петрол. По принцип на същото мнение е и съветският учен Побиск Кузнецов ("побиск" - поколение борцов и строителей коммунизма ) На сайта на Кузнецов Натисни тук са публикувани доста материали по тоя въпрос, например вкл. "Материалы встречи П.Г.Кузнецова с Линдоном Ларушем 28 апреля 1994 года в г.Москве" В своя "Меморандум в ООН" Кузнецов пише: " …В ближайшем будущем на смену этой крашенной бумаге придет единое правило международных расчетов через ОБЪЕКТИВНЫЙ ИЗМЕРИТЕЛЬ, роль которого возьмет; на себя ФИЗИЧЕСКАЯ ВЕЛИЧИНА - КИЛОВАТТ-ЧАС. Надеюсь, что Вы заинтересованы в освоении метода объективной оценки эффективности через энергетические показатели. Мы приглашаем Вас и ученых Вашей страны к совместной работе»

Да, ама не! Последните години все повече се налага разбирането, че природните ресурси не могат да бъдат достояние единствено на страната, в която те се добиват, и в това има вероятно логика, не съм "компенхаген" за да съдя, пък и мойте книги се побират само в един куфар. Но като набюдавам какъв сложен възел се завързва около Арктика...

Но "трагедията" е, че въпросът не е само в това, чие достояние е енергията. В монографията "The Economic Way of Thinking" - Paul Heyne, Peter Boettke и David Prychitko е разгледан случаят, когато в качеството на пари са използвани...цигари. Британският економист Р.А.Редфорд е прекарал в немски лагер като военнопленник няколко години. След войната той пише статията "Икономическа организация на лагер за военнопленници" - публикувана в списанието "Econjmica" - ноември, 1945 г. Натисни тук Той описва как лагерниците са използвали различната пределна ценност на предметите, които са успявали да получат от охранителите, от Червения кръст и от своите роднини, за да организират в лагера достатъчно жизнеспособна икономика. Въпреки че са разполагали с немска валута, срещу нея не е било възможно да купуват каквото и да е в столовата. И въпреки, че никой не е обявявал предвариыелно че обменът ще се извъършва срещу цигари, - така се получава. Но след време се оказва, че от една унция тютюн, която се купува срещу 25 цигари могат да бъдат направени саморъчно 30 цигари и от лагерния "пазар" изчезват фабрично направените цигари...

Работата се проваля поради факта, че лагерниците вместо да купуват готови цигари, купуват си тютюн и сами си "емитират" цигари. За пореден път се доказва законът на Томас Грешем (английски финансист от XV век) - "Лошите пари изтласкват от пазара (от оборот) добрите пари", т.е. "Ако две парични единици имат еднаква номинална стойност, но реално едната е по ценна от другата, то именно тази парична единица, която е по-малко ценна ще се намира в оборот, а парите с по-голяма ценност ще се оставят за запас."

Още един недостатък на използването на цигарите като валута е била хроническата тенденция към дефлация. Когато Червеният кръст е прекратявал за известно време доставката на цигари, количеството цигари използвани като валута е намалявало, поради факта, че част от "парите" са били изпушвани, а ценността на останалите цигари се е увеличавала...

А по повод "необезпечеността на хартиените пари, авторите, след подробен анализ правят следният логичен извод: "Никой, дори и най-влиятелното правительство не може само поради свое желание да превърне каквото и да е било в пари. Който и да е предмет се превръща в пари едва след като хората го приемат и признават в качеството на средства за обмяна." - вкл. и "крашенная бумага"

Аде стига, че ме заболяха пръстите, пък ме е налегнала и една хрема...сипи му пепел...

"Купите папирисы" Натисни тук
Редактирано: 4 пъти. Последна промяна от: Гео
Гео
21 Фев 2014 16:20
Мнения: 1,965
От: Bulgaria
Лопатар:

А и защо да го правят ако само си печатат а китайците продължават да им дават срещу напечатаното.


Ще продължават да дават, и "хоро ще играят"

Отговорът се съдържа в предишен пост на Лопатар:

"Та стана дума за производството в Китай дето си правят прахосмукачките (не в ЮКей) и как Дайсн вижда бъдещето на такива индустрии зависими от производствените способности на китайците. Дайсн каза че по принцип вижда бъдещето на индустриалното развитие в интелектуалната собственост - analyze that!"

Какво има толкова да се анализира...Западняците предадоха своите модерни производства на Китай, но държат в ръцете си интелектуалната собственост на технологиите, т.е. те определят технологичното развитие, само те са в състояние да генерират идеите и поските на развитието на производствата...

Пресен все още е и гафът със Сколково на Медведев. Когато беше все още президент, той събра в Сколково учени от цял свят и им обеща шикарни заплати, ако те се навият да работят в Русия и за Русия. Оказа се, че учените се интересуват не толкова от парите, колкото от това кой ще е притежател на интелектуалната собственост.

Наскоро Путин събра своите академици, които дълго бяха пренебрегвани покрай проекта Сколково и примирително да им признае, че научната дейност не трябва да има за цел повторение на достигнатото, а решаването на нови, оригинални проблеми.

Навремето Хрущев се пеняваеше: "Догнать и перегнать Америку". Единствен Королев успяваше да го озапти: "Никита Сергеич, я в ваши кукурузные дела не лезу..."

На Хрущев, (а и на китайците) никой не беше разказвал приказката за Ахил и костенурката - този, който догонва някого, не е в състояние да го надбяга...

Натисни тук

Редактирано: 3 пъти. Последна промяна от: Гео
Лопатар
21 Фев 2014 17:16
Мнения: 916
От: 0
Гео примера с цигарите е много точен, но той опира отново до ограничени количества и стойност определяна спрямо търсенето - биткоин или златен еквивалент.
Това което аз имам предвид и ти си го хванал е че смисъла на парите се променя. И няма значение кой и как ги емитира - в Цар плъх фалшивите долари си се ползваха - друг пример за ограничена икономика.
Огромната разлика при енергията като паричен еквивалент е че е неизчерпаема отнесено към ннуждите които ние имаме. Не че ние сме се научили как точно да я изплзуваме де.
Лопатар
21 Фев 2014 17:22
Мнения: 916
От: 0
Гео
Това за интелектуалната собственост си е така. Не само при Путин. Аз съм писал отчети свободен формат, които отиваха при човек който преценяваше дали моите писаници могат да влязат в употреба. Това в една тетрадка прощнурована и пренумерована. Каквото пишеше в тетрадка оставаше тяхно. Едиснтвената разлика е че работех за Дабаля. Оставих тетрадката празна, не нарочно просто не съм продуктивен.
Лопатар
21 Фев 2014 17:28
Мнения: 916
От: 0
Гео
" т.е. те определят технологичното развитие, само те са в състояние да генерират идеите и поските на развитието на производствата..."
Така си е , защото го определят по своите си нужди и според консумацията си, затова ти казвам че си е чиста форма комунизъм.
Лопатар
21 Фев 2014 17:43
Мнения: 916
От: 0
За Арктика си прав, възел си е. Но и света се променя макар и бавно. Аризонската каубйска тиква не е никак на мода и дудълите ще търсяят заобиколните пътечки да стигнат до лакосмтвата.
Снощи, нали и аз съм стар вместо Фалън дето издиша пред Лено, гледах Роос. Помниш ли ли помниш Сбигнев Бжежински, любимец Димитриев. Та тая тиква явно поомекнала за приобщаване на мужиците говореше - разбираш ли ме накъде бия. Не че мужика ще прегърне Томас Джеферсън ама може и да доживеем прегръдки и млясканици.
Добави мнение   Мнения:122 « Предишна Страница 5 от 7 3 4 5 6 7 Следваща