Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Колко обезценяване ще издържи още юридическото образование?
Добави мнение   Мнения:12 1
Патагонец
06 Май 2014 19:33
Мнения: 13,267
От: Bulgaria
През 2013 г. в юридическите факултети в страната са учили 11 475 студенти. Това определя специалността "Право" като третото най-масово професионално направление във висшето образование у нас, сравнено с 60 535 души, които учат икономика, и 27 663 души, които учат администрация и управление.


Michael
06 Май 2014 21:37
Мнения: 1,220
От: Bulgaria
Значи прависти, икономисти и администратори заедно ще ни правят нация прозивеждаща конкурентен продукт! Говорим си ние за политически проблеми, за корупция и крадци ... ами след като културата ни е такава, че праща хората да стават ядачи със самочувствие какво друго да очакваме?
Firmin
06 Май 2014 21:38
Мнения: 33,549
От: Bulgaria
maxilian
06 Май 2014 23:29
Мнения: 56
От: Bulgaria
„Юрист“ идва от Iura, Ius /Jus/, г-н Александров. Като изключим практиката на Конституционния съд, в България още преподават само Leges, Lex. И вместо законите да произтичат от понятието за онова, което е Право, става обратното. Напливът към професията съответно се разширява от заинтересованите не от Правото, а от Кривото, каквото очевидно е, докато продължава съдебната проформа и т.н.
Редактирано: 4 пъти. Последна промяна от: maxilian
67AF
06 Май 2014 23:53
Мнения: 17,775
От: Tuvalu
През 2013 г. в юридическите факултети в страната са учили 11 475 студенти.

Това на седем милиона и половина България??? Трийсет и пет милионна Канада има две хиляди завършващи годишно. И пак се мусят, че са много.
Pacem
07 Май 2014 00:07
Мнения: 873
От: Bulgaria
Вярна е констатацията, че липсва практическата част в образованието.Ето защо, няма да бъде никак лошо в един нов закон за съда, да се въведат изисквания за заемане на респективната длъжност съдия, прокурор или следовател.Всеки, който е завършил право, трябва да се яви на конкурс за заемане на най-нисшата длъжност в съдебната система.Тоест, да премине през всичките длъжности- секретар,архивар, деловодител, адм.секретар и др. и едва след пет годишен стаж да има правото да бъде представян за другите щатни длъжности. Там в тази система следва да работят само завършилите право. Колкото до бройката на юридическите факултети, следва да останат само в новите областни градове, общо пет на брой. Освен това, може да се учреди специална международна академия по международно право, където шанс за изява ще имат несъмнено завършилите езиковите гимназии.По-настоящем това право се разглежда много бегло, знанията са крехки и повърхностни. Казвам го от личен опит. Освен това,има дисциплини като „Всеобща История на Държавата и Правото”, която е строго историческа дисциплина, на пък се е стигнало до тама, че се преподава в ЮФ, за това, че някой е пробил пред ръководството по някакъв начин и…се приема от Академичния съвет преподаването на тази дисциплина. И още нещо. Дисциплината „ИБДП” се преподава, като учебният материал привършва с фактите до 09.09.1944 г. Оттам насетне сякаш нямаме нито право, нито държава.В крайна сметка може да се въведе „бакалавър” по право-до завършен четвърти курс, а след като се мине стажа през съдилищата и прокуратура, едва тогава да се провеждат републиканските изпити за „Магистър”. Значи, четири семестъра може да са на задочно обучение през тези пет години стаж на административна длъжност. Разбира сне, това е само идея, ако е удачна може да се подебатира върху нея.Важното е, да имаме образовани юристи на респективните републикански постове, а не връзкари и връзкарки, за да не чуваме, че дипломата на еди коя си миришела на спе…а.
annetaz
07 Май 2014 05:38
Мнения: 1,778
От: Bulgaria
И по-зле ще става! Защото лобистите на частните университети пищят, че образованието е недостатъчно?! Те искат държавата да отпуска пари за си въртят бизнеса люпилните на излишни кадри. То икономика няма. Работни места също. За това всеки си търси ниша, от която да цоца. Едни чакат пари за саниране, други пари за реклама, трети пари за образование. Като образованите после ходят да мият чинии по чужбина или захранваме други икономики с кадри, за които ние плащаме. Защо?????? Да, няма нужда от толкова юристи. За това вдигат таксите, че белким с две дела на месец си платят сметките и се изхранват. Ама и колко народ се е юрнал да учи Публична администрация просто не е истина?! Ако някой не е разбрал, в Бг има работа за сервитьори, готвачи и камериерки, продавачки. И тук-там за бачкатори, колкото е останало нещо да се работи. Всички други са безполезни чантаджии и далавераджии. Един работник можеш да го обучиш за 6 месеца в производството и строителството. Няма въобще нужда от толкова университети!!!!!!!!!!! Скоро и чистачките ще бъдат с висше?! Къде го има това бе???????????
Pacem
07 Май 2014 07:27
Мнения: 873
От: Bulgaria
Напълно достатъчни са ни общо 5 университета и още 12 ВУЗ. Според мен не трябва да има частни ВУЗ-ове.
Yantar
07 Май 2014 09:56
Мнения: 5,304
От: Bulgaria
Иванка Иванова, шеф на правното направление на институт "Отворено общество"
Не знам защо си мислите, че някой взима това насериозно. Авторитетите не се назначават, те се изграждат.
*
Колкото до сбърканите стимули за безполезно образование и професии - това е функция на унищоженото производство и реална икономика в последните 25 години. И за чий са ни толкова много икономисти, като няма икономика? Еле пък толкова прависти, след като никой живял тук не ни счита за правова държава?
+-
07 Май 2014 12:37
Мнения: 1,270
От: Bulgaria
Не може да се намалят студентите по право просто така - явно ВУЗ-овете имат капацитет, щом са акредитирани,
но може да се намали сериозно държавната поръчка, за сметка на платеното обучение - след това "пазарът" ще ги филтрира...
bat izo
07 Май 2014 16:54
Мнения: 1,366
От: Bulgaria
Най-лошото на Правото е, че не е толкова универсално като икономическото с неговите хиляди специалности съответно и работните места са по-малко. то и затова масово се назначават към ЧСИ-тата нещо като куриер-юристи дето един ден щракат запорни по образец, а на седващия търчат по банки и адреси да връчват. към нотариусите е същата работа - бие печати цял ден "пом.нотариуса" по разни пълномощни, (не)издава касови бележки и "работи по специалността". то май да си завършил виШу МИО и да си консултант-продавач на китайски боклуци е по-близо до специалността. Целият извод предназначен за кандидатстудента е "Внимавай какво си пожелаваш, че може да ви се случи!".
emilionerka
11 Май 2014 00:11
Мнения: 1
От: Bulgaria
А защо не си направихте труда да попитате един юрист колко му струва да се реализира? Навярно си мислите, че дипломата е достатъчна или по- скоро целта на статията е за пореден път да се направи реклама на "нашите" университети?
Добави мнение   Мнения:12 1